| anonim_4396 a întrebat:

Crestinilor, ce-ati face daca intr-o zi, unul dintre parintii vostri v-ar spune, tinand un cutit in mana:,, Daca mai crezi in Dumnezeu o data, ma jur ca-mi iau capat zilelor".
?
E mai mare dragostea pentru divin sau pentru persoana care s-a sacrificat sa ajungeti unde sunteti?

17 răspunsuri:
| danut a răspuns:

1) Un om NORMAL la cap nu are ganduri de sinucidere asa ca daca un parinte ar face asta i-as spune ce vrea sa auda si dupa ce as indeparta pericolul eminent as chema imediat salvarea sa il interneze la Balaceanca.
INTODEAUNA cel mai important este Dumnezeu deoarece sunt NENUMARATI parinti care si-au abandonat, maltratat sau ucis copii dar Dumnezeu nu abandoneaz niciodata un om DECAT la dorinta acestuia.

| danut a răspuns:

Asta imi spune ca parintii ei nu i-au dat educatia religioasa necesara si buna.

| danut a răspuns:

Dinainte sa apari tu pe lume. Fara Biblie erai inca in Evul Mediu Intunecat. Biblia este cea care a fost motivul aparitiei TIPARULUI si asta ca pentru inceput, restul ar trebui sa-ti spuna profesorii la scoala.

| danut a răspuns:

Esti ori glumet ori profan, alege.

| danut a răspuns:

Stiinta adevarata este un dar de la Dumnezeu dar daca nu sti ce scrie in Biblie poti debita orice.

| danut a răspuns:

Bunatatea poate fi COINTERESATA, ai un exemplu notoriu prin presa.

| danut a răspuns:

Cine a spus ca se invata, se pot manipula oamenii dand impresia unei bunatati aparente.

| danut a răspuns:

OK! este bun si "muica".

| minrest a răspuns:

Desi as putea scrie zeci de pagini despre erorile de gandire comise in doar doua fraze, ma voi ocupa doar de un aspect: Omul nu crede in ce vrea el, ci in ce ii rezulta in urma procesului de gandire, pe baza faptelor cunoscute de el, fie acest rezultat corect sau gresit. Asa ca nu poti santaja pe cineva sa creada ceva.

| SG1995 a răspuns (pentru minrest):

Si daca ai putea face asta prin absurd, nu ii poti infradi gandirea.

| SG1995 a răspuns:

Eventual o sa-mi citeasca in creier ce cred. laughing
Sa fiu sincer n-ar avea decat sa se sinucida, nu ma fac eu vinovat de fanatismul lor.

| mentholinks a răspuns:

Multe intrebari tampite pe site dar ca asta mai rar.

| Steregoi a răspuns:

Nu poate dovedi nimeni ca nu exista Dumnezeu.

| Mircea08 a răspuns:

Fara Dumnezeu nici parintii nu ar fi existat - in orice caz, fiecare poate aprecia daca parintii sunt mai importanti decat Dumnezeu. In orice caz, nu stii nimic din ce spune Evanghelia pentru ca daca ai sti cat de putin nu ai pune astfel de intrebari. Studiaza Evanghelia si vei avea raspuns la toate intrebarile despre viata si nu numai

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Ce parinte ar face asta? Eu nu as ceda si n-as rosti o minciuna nici daca ar fi vorba de cineva drag. Dar am noroc ca familia mea e crestina.

| anonim_4396 explică (pentru r3r3r3r3r3r3):

*ghinion

| MariaaDrb a răspuns:

Sunteți disperați, jur laughing cică creștinii sunt nebuni ca avem credință în Dumnezeu. Indiferent de răspuns o sa ne numiți răi, egoiști, proști sau altcumva. Și ca să îți răspund și la întrebare, părinții mei sunt liberi sa facă ce vor ei fără să îmi impună lucruri, pentru ca au și ei o vârstă si sunt capabili sa ma înțeleagă. Deci cel mai probabil eu nu mi-aș schimba decizia pentru un "moft" de-al lor și asta din principii. happy