| anonim_4396 a întrebat:

Crestinilor ce o sa faceti timp de sute de miliarde de ani in rai fara nici un scop, sens? Exista viata de apoi in viata de apoi?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Care rai? HAHA! Ala din imaginatie? Nu s-a intors nimeni sa zica "ba astia, ce frumos e acolo". Nu exista nici o baza reala pa baza caruia se poate sustine existenta raiului.

93 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

O sa explorez galaxiile nesfarsite, si tot nu ma voi plictisi.
Oricum, nu stim cum va fi pentru ca este scris: "Lucruri pe care ochiul nu le-a vazut, urechea nu le-a auzit, si la inima omului nu s-au suit, asa sunt lucrurile pe care le-a pregatit Dumnezeu pentru cei ce-L iubesc." (1Corinteni.2:9)
Mai pe scurt, imaginea cea mai stralucita nu poate realiza ce se va face in aceste vesnicii.
Noi ne imaginam ca daca nu va mai fi tehnologia care distruge viata, nu am mai avea ce face. Dar chiar si aici pe pamant, daca nu s-ar fi inventat tehnologia tot am fi avut multe lucruri de facut.
Dumnezeu Insusi va locui aici pe pamant. Noi nu ne imaginam cat rau ne-a facut pacatul, si cat de mult doreste Dumnezeu sa ne faca bine.
Va exista pomul vietii din care vor manca toti oamenii ca sa traiasca.
Vom explora acele planete locuite de oameni care nu au cazut in pacat, si care in timpul lor de proba au rezistat ispitei vrajmasului. Ei s-au intristat cand au auzit ca pamantul nostru a cazut in pacat; cand Creatorul a trebuit sa fie batjocorit si sa moara pentru cei deznadajduiti din pricina despartirii lor de Dumnezeu pentru ca ei sa se bucure iarasi de viata vesnica.

"Atunci lupul va locui împreună cu mielul, și pardosul se va culca împreună cu iedul; și le va mâna un copilaș. Nu se va face nici un rău și nici o pagubă pe tot muntele Meu cel sfânt", zice Domnul" (Isaia 35, 1; 55, 13; 11, 6.9)
"Durerea nu poate să existe în atmosfera cerului. Nu vor mai fi lacrimi, nici convoaie funebre, nici urme de plâns. "Și moartea nu va mai fi. Nu va mai fi nici tânguire, nici țipăt, nici durere, pentru că lucrurile dintâi au trecut." "Nici un locuitor nu zice: ‘Sunt bolnav!’ Poporul Ierusalimului capătă iertarea fărădelegilor lui". (Apocalipsa 21, 4; Isaia 33, 24).
"În cetatea lui Dumnezeu "nu va fi noapte". Nimeni nu va avea nevoie și nu va dori odihnă. Acolo nu va fi oboseală în a face voia lui Dumnezeu și în a da laudă Numelui Său. Vom simți mereu prospețimea dimineții și mereu vom fi departe de încheierea ei. "Nu vor mai avea trebuință nici de lampă, nici de lumina soarelui, pentru că Domnul Dumnezeu îi va lumina". (Apocalipsa 22, 5)
"Acolo, cei mântuiți vor cunoaște așa cum sunt cunoscuți. Dragostea și simpatia pe care Însuși Dumnezeu le-a sădit în suflet își vor găsi acolo exercitarea cea mai curată și cea mai plăcută. Comuniunea curată cu ființele sfinte, viața socială armonioasă cu îngerii binecuvântați și cu cei credincioși din toate veacurile, care și-au spălat hainele și le-au albit în sângele Mielului, legăturile sfinte care unesc întreaga familie din cer și de pe pământ (Efeseni 3, 15) — acestea ajută la fericirea celor răscumpărați. Acolo, minți nemuritoare vor contempla, cu o bucurie care nu va slăbi niciodată, minunile puterii creatoare, tainele iubirii răscumpărătoare. Acolo, nu va mai fi nici un vrăjmaș crud și amăgitor, care să ispitească la uitare de Dumnezeu. Orice facultate va fi dezvoltată, orice capacitate va fi mărită. Acumularea de cunoștințe nu va mai obosi mintea și nu va mai secătui puterile. Acolo, cele mai mari planuri vor fi realizate, cele mai înalte aspirații vor fi atinse, cele mai înalte ambiții vor fi îndeplinite; și încă vor mai fi noi culmi de urcat, noi minuni de admirat, noi adevăruri de înțeles, ținte noi care să solicite puterile minții, ale sufletului și ale corpului."
"Toate comorile universului vor fi deschise spre studiu mântuiților lui Dumnezeu. Neîncătușați de moarte, ei își iau zborul neobosit către lumile îndepărtate — lumi care au fost mișcate de durere la vederea necazului oamenilor și au tresăltat în cântări de bucurie la vestea despre un suflet salvat. Cu o bucurie de nedescris, copiii pământului ajung părtași la bucuria și înțelepciunea ființelor necăzute. Ei se împărtășesc din comorile de cunoștință și înțelegere câștigate prin veacuri și veacuri din contemplarea lucrărilor mâinilor lui Dumnezeu. Cu o viziune neumbrită, ei privesc slava creațiunii — sori, stele și sisteme, toate în ordinea rânduită lor înconjurând tronul Dumnezeirii. Numele Creatorului este scris pe toate lucrurile, de la cea din urmă și până la cea mai mare, și în toate se manifestă bogățiile puterii Sale. Și anii veșniciei, în desfășurarea lor, vor aduce descoperiri mai bogate și mai slăvite despre Dumnezeu și despre Hristos. Pe măsură ce crește cunoștința, cresc și dragostea, respectul și fericirea. Cu cât oamenii Îl vor cunoaște pe Dumnezeu mai mult, cu atât mai mare va fi admirația lor față de caracterul Său. Când Isus deschide în fața lor bogățiile mântuirii și realizările uimitoare în lupta cea mare cu Satana, inimile celor mântuiți sunt cuprinse de o devoțiune și mai arzătoare și, cu o bucurie și mai entuziastă, își ating harpele de aur și atunci de zece mii de ori zece mii și mii de mii de glasuri se unesc pentru a înălța coruri puternice de laudă."
https://m.egwwritings.org/ro/book/2711.2984#3060

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Fanteziile unui copil scrise de catre un adult

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

O sa avem activitate non-stop si asta multumita fortei de frecare https://www.youtube.com/watch?v=u01GA66UkMA
https://www.youtube.com/watch?v=wcinzmfZeCc

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

O sa te plictisesti omule si de asta

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru RAY):

Raspunsul era la misto dar sa stii ca in legatura cu intrebarea ta, nu stie nimeni ce va fi acolo in viata de apoi.

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Nu vad sensul la asa ceva

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru RAY):

Nu stie nimeni ce se va intampla cu crestinii in viata de apoi, dar din cate imi aduc aminte in noul testament am vazut ca scria ceva despre ultimii crestini si spunea ca dupa ce ultimii crestini vor disparea incetul cu incetul specia umana si in general societetea se va duce incet de rapa.
Nu uita ca femeiile sunt mai rele decat barbatii, daca Dumnezeu a spus ca sfarsitul va fi asa pai atunci asa va fi caci Biblia este cuvantul lui Dumnezeu.
In momentul in care oamenii vor deveni mult prea prosti va veni sfarsitul lumii.

Occidentul cade pentru ca el are un trecut are o istorie ghici ce Romania o va ajunge din urma in generatiile urmatoare asta e clar.
Tinerii au abandonat biserica incepand cu 89' in coace deja se vede ca lumea nu mai stie de frica, nu mai e bun simt, nu mai e respect, nu mai e educatie, nu mai e nimic.
AICI nu mai e de trait la fel si in strainatate, daca esti destept si ai ochi ca sa vezi iti dai seama ca deja se intampla.
Copii nu sunt vinovati cu nimic ei doar s-au nascut aici. Omul are doar o singura viata pe pamant, daca faci copii viata ta va continua pe pamant prin ei dar daca nu ai atunci viata ta pe pamat s-a incheiat.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru RAY):

Omul cat traieste pe pamant are rostul lui, are un fel de soarta sau destin cum s-ar spune. Dumnezeu exista cu adevarat el ti-a scris viata in detaliu cuvant cu cuvant, fiecare traire, fiecare dezamagire, fiecare umilinta si suferinta, deci in concluzie insusi viata oamenilor este o poveste. Sfarsitul va veni asta e clar e doar o chestiune de timp.
Cu Dumnezeu nu te joci dar "El" se poate juca cu tine dupa bunul sau plac.

Tara nu merita nimic e doar un ghetou si nimic mai mult, oamenii sunt cum sunt si asta inseamna un singur lucru ca incetul cu incetul se va ajunge acolo.
Omul cat traieste pe pamant invata dar putini sunt cei care iarta.

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Dumnezeu exista cu adevarat el ti-a scris viata in detaliu cuvant cu cuvant, fiecare traire, fiecare dezamagire, fiecare umilinta si suferinta, deci in concluzie insusi viata oamenilor este o poveste

inseamna ca existenta mea este ceea ce el a hotarat el desi nu are sens existenta mea

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru RAY):

In Occident copii sunt mult mai redusi in gandire si nivelul scade de la generatie la generatie.

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

De unde stii asta?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru RAY):

Simplu am citit m-am informat si am si cunostinte plecate in Occident care spun ca e mult mai rau acolo decat aici.

Eu ti-am mai spus tie niste lucruri mai de mult si vad ca tu tot asa faci "Tu crezi si auzi numai ce vrei tu, cand vrei tu, si cum iti convine tie".

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Cunoștințele tale cunosc toti copii?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru RAY):

Eu nu ti-am vorbit in nume de rau, mai ales ca nu mai sunt decat 3 sau 5 zile si ne apropiem de tata in care s-a intamplat dezastrul de la Colectiv si mare parte din tineret a uitat.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru RAY):

Nu pe toti dar ei traind acolo de ani buni mi-au spus destule si stiu cum sta treaba acolo.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru RAY):

Sa sti ca intre noi si ei e o diferenta, lumea se duce de rapa datorita pacatelor sale, asta e situatia. Acum nu se mai poate repara nimic, ce a fost a fost si ramane in trecut, in istorie.

Dumnezeu ne-a lasat noua Biblia care inseamna un singur lucru CUVANTUL lui si atat. In strainatate nu mai e de trait si aici e la fel nu vezi ca nu au oameni care sa munceasca, tota tara e in criza de forta de munca. Oamenii sunt tristi nu au nici o bucurie sunt copii care nu au ce manca si merg 14 Km pe zi pana la scoala care are veceul in fundul curtii.

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Deci nu pe toti, dar tu spui ca toti desi chiar spui ca nu toti, desi gandesti in dual sistem

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru RAY):

Cand am spus "nu toti" m-am referit la 50-65% din ei. Problema vostra, Romania tot un ghetou ramane si nu se va schimba nimic in bine dar in rau cu siguranta ca asa va fi, din rau in mai RAU si tot asa.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru RAY):

Asa ca am incheiat discutia noapte buna.

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Deci cunostiintele tale cunosc 50-65% dintre copii din occident?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru RAY):

Vad ca ai chef de misto din moment ce tot continui discutia. O sa va caiti amarnic.

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Ai o gandire de un copil de 3 ani, nu fac misto, faci afirmati absurde, te contrazici singur, ameniti cu iadul ca un mic copil care se plange la mama lui

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru RAY):

Fix tu te-ai gasit sa vorbesti "exista viata de apoi in viata de apoi?"

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Ce e rau in intrebarea asta, de unde stii ca nu ai trait deja si te afli deja in viata de apoi, de unde stii ca nu exista viata de apoi dupa viata de apoi, sunt en posibilitati infinite, plus ca ceva infinit cere ceva finit, cere timp, daca x merge 10 m are nevoie de timp finit, practic daca tot merge are nevoie de finitate asta ar inseamna finitati de vieti

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru RAY):

Noapte buna RAY somn usor.

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Ai 84 de miliarde de neroni omule folosestei

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru RAY):

Ok frate mersi de sfat, noapte buna.

| Octavian199 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Corect rolling on the floor

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Octavian199):

Daca iti dau mintea mea iti ia corpul razna https://www.youtube.com/watch?v=wcinzmfZeCc

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Tine minte Occidentul cade, acum a venit si randul nostru.

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Ai o paranoia, obsesie compulsiva

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru RAY):

Tu nu o sa apuci sa traiesti vremurile alea caci va dura mult pana cand se va ajunge acolo. Tu tot ce poti sa faci e sa citesti si sa te informezi pentru tine.

Tine minte Dumnezeu l-a creat pe om din doaua parti 1. partea material-solida adica trupul si 2. partea non-materiala existentiala adica sufletul.

| Nilsson a răspuns:

Ai mai pus genul acesta de întrebare mai demult, credeam că te-ai mai maturizat.
Oricum, dilema asta denotă un scop egoist, adică ce interes am dacă ajung în rai, nu-i așa?
Cineva care a pierdut pe cineva drag și ține la acea persoană nu o să își pună niciodată problema să se plictisească în viața veșnică, fericirea absolută este să se reîntâlnească cu ea și să nu mai fie vreodată despărțiți de moarte.
Așadar, problema plictiselii în viața de apoi nu și-o vor pune decât aceia care nu au iubit pe nimeni.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

O sa stai miliarde de ani cu cineva, incredibil, asta da fericire vesnica

| Nilsson a răspuns (pentru Nilsson):

Da, e incredibil pentru cineva care nu iubește pe nimeni.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Miliarde de ani omule sa petreci cu cineva, daca un bebelus ajunge in rai ce va face ca nu a iubit pe nimeni sau un psihopat care asa s-a nascut sau un om care nu a iubit sau nu a fost iubit, dar in biblie nu scrie de împlinirea dorințelor umane printre care e si iubirea si de o stare de pace, impacare, slujire a lui iisus

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Ce zic aia in linkul dat de tine pe pagina cealalta nu imi spune nimic, nu cred nimic din alea, nu se poate verifica. Pai in biblie normal ca nu scrie implinirea dorintelor umane, ca interesu nu e sa o duci tu bine cu adevarat adica aici.
Interesu lor este sa te sacrifici tu aici ca o sa o duci bine acolo, haha. Ca, ca sa o duci aici bine trebuie sa-ti dea nivel de trai bun, chestie pe care ei nu o doresc, ca doar ei trebuie sa traiasca bine cu adevarat adica aici.

Daca o sa observi tu, religia indeamna la sacrificii! Nu e pro placeri. Tocmai de aia.

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Tu dacă ai petrece miliarde de ani cu părinții/frații/surorile/prietenii/persoanele pe care le admiri o să le zici:
"Voi nu mai muriți odată? Că m-am plictisit de voi."

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Nu,nu la asta ma refer, si la inutilitatea existentei

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Dai semne de depresie, când ești fericit nu privești existența ca fiind inutilă, ci să trăiești când mai mult și să te bucuri de ce îți oferă viața.

Existența noastră pe pământ este ca un examen unde trebuie să învățăm cum să trăim ca să ne putem bucura de viața veșnică.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Nu privesc existenta asta inutila, avem o viata si trebuie sa o traim, modul cum traim viata conteaza cel mai mult, nu doar sa o traim asa sa treaca vremea, cat priveste acel asa zis test este o credinta din moment ce nu poti dovedi ca exista asa ceva plus ca nu ar avea sens existenta de pe pamant dac scopul este a doua viata nici a doua viata nu ar avea sens daca ar fi vesnica

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Cine nu știe să se bucure de fiecare clipă în această viață nu va ști nici în viața viitoare.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Cum adica sa se bucure? din moment ce existenta ta inseamna a il sluji pe dumnezeu si a face voia lui, parca trebuie sa va carati crucea nu sa va bucurati cu lucruri materiale, iisus sa bucurat de fiecare clipa? eu unu nu am vazut asta, eu am vazut ca toata viata lui a fost o suferinnta

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Galateni 5

22 Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioşia,

23 blîndeţa, înfrînarea poftelor. Împotriva acestor lucruri nu este lege.

Deci cine are Duhul Sfânt și trăiește după voia lui Dumnezeu are parte printre altele și de pace și bucurie.

Iisus a fost fericit în ciuda greutăților prin care a trecut, lui îi plăcea să petreacă timpul alături de oameni dar și alături de Dumnezeu în rugăciune.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Iisus a cautat mereu un moment de liniste si pace nu fericire

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Sincer, nu știu ce vrei să demonstrezi din moment ce nici măcar nu crezi în existența vieții de apoi după răspunsul declarat câștigător.

Eu ți-am spus părerea mea, la fel precum restul creștinilor cu care te tot bagi în vorbă, nu vrem decât să te ajutăm.
Ție însă nu îți place decât să contrazici încontinuu, de parcă e singurul motiv pentru care trăiești.

Mie însă nu îmi plac discuțiile inutile, să știi că pentru restul comentariilor tale voi marca notificările nesolicitate ca văzute.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Aloooooooooo sunteti 6000 de religi, culte, secte crestine asa ca nu ma lua cu crestini care suntem noi, pentru ortodoxi esti un erectic, nici voi crestini nu va intelegeti intre voi

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

M-a salvat faptul că nu m-am „botezat" la acei nebuni şi că nu m-am adâncit în credinţa lor absurdă. Ei cred că îmbrăţişează creştinismul. Dar ce fel de creştinism? Ceea ce am văzut şi am trăit pe propria-mi piele la penticostali nu seamănă a Biserică, nu are nimic dumnezeiesc. Comportamentul lor este atât de deplasat, iar vorbele de neînţeles şi răcnetele lor te fac să te simţi de parcă ai fi la o întâlnire a musulmanilor sau a iudeo-arabilor. Este foarte clar, nu au absolut nimic de-a face cu Biserica întemeiată de Hristos. Fac prietenii numai între ei, iar toţi ceilalţi sunt socotiţi pierduţi. Au convingerea că numai ei se mântuiesc. Niciodată nu mai vreau să trec prin ce-am trecut. Nu-i urăsc, dar mi-e frică de ei. Îi compătimesc şi mă rog pentru ei, ca să-şi înţeleagă rătăcirile. Am văzut pe net multe pagini web sau bloguri referitoare la acest fenomen; de aceea, m-am gândit să mărturisesc mica, dar înfricoşătoarea mea experienţă.

– Maria, sunt unii care consideră că astfel de mărturisiri, spovedanii ca ale tale sunt născociri…
– Să spună ce vor. Dar dacă vreun fost neoprotestant, mai ales penticostal, vrea să depună mărturie că aşa stau lucrurile şi că nu sunt născocirile mele şi să povestească experienţa lui, bine ar fi să nu se teamă. Iar dacă se teme, să mărturisească sub anonimat, dând mărturie despre rătăcirile lor, aşa încât să se păzească şi alţii de această organizaţie care se pretinde a fi biserică.

https://www.familiaortodoxa.ro/......ticostale/

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Nu știu de ce sari de fund în sus, ți-am spus politicos că cei de aici nu vor decât să te ajute, nu te-a chemat nimeni la penticostali sau la alta confesiune, tu ești cel care stârnește conflicte.
Poate ar trebui să vorbești cu un psiholog, comportamentul nu e normal, ți-o spun că unui prieten, altfel de ignoram în continuare.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Omule ma exprim liber nu ma agit ca un pepsi nu exagera

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Poate ar trebui să vorbești cu un psiholog, comportamentul nu e normal, ți-o spun că unui prieten, altfel de ignoram în continuare.

:)) :))
cei care nu sunt sectancti trebuie sa mearga la psiholog

http://www.youtube.com/watch?v=XJmYQD1tUZA
http://www.youtube.com/watch?v=Bf_5Fjy0Tr4
http://www.youtube.com/watch?v=c3jzTRedjJ4

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Orice poate avea nevoie de psiholog, fie că e sectant sau nesectant.
Totuși nu te-am trimis la psihiatru.
Ai ajuns la o vârstă, dacă nu ai o relație, prieteni, loc de muncă stabil, e clar că ai nevoie de consiliere să îți pui viața în ordine, mersul la psiholog nu mai este ceva rușinos în ziua de azi.
Dacă nu recunoști că ai o problemă, atunci nu te mai poate ajuta nimeni.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Desi eu am o problema ca nu vorbesc in limbi ca voi

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Eu vorbesc cu tine la modul serios și tu o tot tragi cu penticostalii în continuare deși n-am absolut nicio treabă cu ei.
Încep să mă conving că ai niste probleme mult mai serioase la mansardă, mă tem acum că nici măcar psihologii nu te mai pot ajuta.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Cica tu vb serios cu mine dar ma faci nebun, foarte crestineste ce sa spun, ai uitat cand mai facut satana si alte jigniri acum faci pe sfantul

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Îmi cer iertare cu această ocazie pentru orice jignire care te-a supărat.
Dar sunt ferm convins că ar fi bine să încerci să faci o schimbare în viața ta, nu știu ce probleme de sănătate ai, că o fi de natură hormonală sau de alt fel, n-am nimic personal cu tine, doar consider că felul cum ți-ai trăit viața până acum a fost o perioadă eșuată.
Mă gândeam că pierderea cuiva drag poate te-a mai maturizat și de asta te-am scos de la ignore, dar se pare că ai rămas la fel cum te știu toți.
Nu îți mai zic nimic dacă te-am deranjat.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Lasa teatru asta ieftin

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Ți-am zis întotdeauna lucrurile pe față.
Văd că te eschivezi în continuare, poate mai ai și altele de ascuns. Mi-am făcut datoria.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Omule ca eu cred in altceva fata de ce crezi tu nu inseamna ca trebuie sa ma trimiti la un psiholog, tu niciodata nu iti vei schimba gandirea, mereu vei crede la fel, intrebarile care le pui sunt doar pentru a iti confirma credinta atat, deci cu tine e ca daca discut cu un perete, tu nu accepti gandirea altuia doar a ta atat, in concluzie e timp pierdut discutile cu voi

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Sunt atâția atei pe TPU și pe ei nu am de ce să îi sfătuiesc să consulte un psiholog. Pot sfătui chiar și persoane credincioase dacă au anumite probleme.

La tine uite cum sta treaba:
- nu ai viața socială, cel mai mult timp petreci în mediul virtual;
- nu ai o relație la o vârstă când cei mai mulți au deja o familie;
- nu ai un job stabil;
- persoanele care vor să te sfătuiască cu intenții bune, le percepi ca pe niște dușmani;
- ești extrem de complexat de aspectul tău fizic;
- de multe ori dai dovadă de probleme de concentrare, ai extrem de multe greșeli gramaticale când scrii;
- uneori dai dovadă de comportament compulsiv-obsesiv, repeți de multe ori aceeași întrebare sub forme diferite și dai încontinuu aceleași replici când ai ocazia;
- mănânci multe dulciuri, alt simptom comun celor care suferă de depresie și vor să își aline supărarea;

Poate mai sunt și altele de care nu știu.
Toate astea sunt probleme ce țin de competența unui psiholog, nu e nimic legat de religie aici.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Crestin cu numele ce esti, asa vorbea iisus oare?

Fericiti cei saraci cu duhul, ca a lor este imparatia cerurilor.
Fericiti cei ce plang, ca aceia se vor mangaia.
Fericiti cei blanzi, ca aceia vor mosteni pamantul.
Fericiti cei ce flamanzesc si inseteaza de dreptate, ca aceia se vor satura.
Fericiti cei milostivi, ca aceia se vor milui.
Fericiti cei curati cu inima, ca aceia vor vedea pe Dumnezeu.
Fericiti facatorii de pace, ca aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema.
Fericiti cei prigoniti pentru dreptate, ca a lor este imparatia cerurilor.
Fericiti veti fi voi cand va vor ocari si va vor prigoni si vor zice tot cuvantul rau impotriva voastra, mintind din pricina Mea.
Bucurati-va si va veseliti, ca plata voastra multa este in ceruri" (Mt. 5, 1-12).

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Matei 7:1-12 VDC
Nu judecaţi, ca să nu fiţi judecaţi. Căci cu ce judecată judecaţi, veţi fi judecaţi; și cu ce măsură măsuraţi, vi se va măsura. De ce vezi tu paiul din ochiul fratelui tău și nu te uiţi cu băgare de seamă la bârna din ochiul tău? Sau cum poţi zice fratelui tău: ‘Lasă-mă să scot paiul din ochiul tău’ și, când colo, tu ai o bârnă într-al tău? Făţarnicule, scoate întâi bârna din ochiul tău, și atunci vei vedea deslușit să scoţi paiul din ochiul fratelui tău. Să nu daţi câinilor lucrurile sfinte și să nu aruncaţi mărgăritarele voastre înaintea porcilor, ca nu cumva să le calce în picioare și să se întoarcă să vă rupă. Cereţi, și vi se va da; căutaţi, și veţi găsi; bateţi, și vi se va deschide. Căci oricine cere capătă; cine caută găsește; și celui ce bate, i se deschide. Cine este omul acela dintre voi care, dacă-i cere fiul său o pâine, să-i dea o piatră? Sau, dacă-i cere un pește, să-i dea un șarpe? Deci, dacă voi, care sunteţi răi, știţi să daţi daruri bune copiilor voștri, cu cât mai mult Tatăl vostru, care este în ceruri, va da lucruri bune celor ce I le cer! Tot ce voiţi să vă facă vouă oamenii, faceţi-le și voi la fel; căci în aceasta sunt cuprinse Legea și Prorocii.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Iisus nu a avut viata sociala, nici relatie,nici job,nici lui iisus nu-i placea critica, iisus era complexat si el de natura umana =de ce ma numiti bun, eu nu sunt bun, iisus a uitat ca smochinul era uscat ca nu era timpul asa ca la blstemat, si iisus repeta acelasi lucruri, iisus manca mult peste, i placea vinul rosu, fructele, iisus a suferit de depresie mai tot timpul, il trimiti si pe el?

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Vezi ca nu ai habar de propia ta biblie, pavel scria cei care vor sa ramana singuri sa ramana, nu va ingrijiti de ziua de maine spunea iisus

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Astea sunt frustrările din tine care au refulat.
Poate mâine când te trezești cu mintea ceva mai limpede o să te gândești mai bine la ce ți-am zis.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Asta scrie in biblie omule nu am inventat eu, nu esti multumit de viata traita de iisus cumva, viata lui iisus trebuie sa fie ceva ce trebuie trait de fiecare crestin, iisus a spus la toti apostoli lui sa iti lase locul de munca, familia si sa il urmeze sa lase tot ce inseamna materialism, citeste biblia

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Te deranjează adevărul și cauți să deviezi de la subiect.
Tu oricum nu crezi în Biblie, așa că nu mă obosesc să te conving că o interpretezi aiurea.

La câte motive ți-am enumerat, tu nici măcar nu ai luat în calcul sfatul meu, asta mă convinge și mai tare că ești cu adevărat bolnav.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Da-mi un verset unde spune iisus sa iti faci o familie? sa iti cauti un loc de munca? sa ai copii? hai sa vad versetul, voi nu ati inteles biblia asta e problema cu voi, iisus se lupta cu natura lui umana, nu cu cea divina, daca iisus se insura, avea copii, avea un loc de munca nu iti ducea misiunea la implinire

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Trebuie să îți amintesc că tu ești ateu?

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Ce importanta are ceea ce sunt, tu spui ca viata lui iisus nu este de urmat ca crestin, ca ucenic a lui iisus

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Are, pentru că tu nu iei ca model creștinismul.
În plus de asta, îl înțelegi aiurea.
Iisus era tâmplar până la 30 de ani, Petru era pescar, avea și soție, Pavel trăia din mestesugitul corturilor.
Toți pe treceau timp în mulțime și nu aveau nici pe departe comportamentul tău deviant pe care nici nu l-ai mai menționat.

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Faptul că tot eschivezi subiectul mă face să cred că ori ești conștient de problemele tale și te-ai obișnuit cu ideea, încercând să maschezi lucrurile în ochii celorlalți, ori ai fost deja la un control și ai primit un diagnostic foarte neplăcut.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Petru ti a lasat familia si la urmat pe iisus foarte frumos, iisus la ajutat pe tatal lui cat a fost in viata, omule tu esti plin de ura si de venin atat

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Deci toti oameni singuri au probleme mintale? sa stim si noi, in afara de jigniri mai stii ceva sa stiu sau doar atat stii sa jignesti crestine

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Te sfătuiesc de bine dar tu arunci cu noroi.

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Dacă vrei, pot sa pun o întrebare la Știință și filozofie dacă cineva cu simptomele enumerate de mine mai sus are nevoie de un psiholog, și așa o să vedem niște opinii interesante.
Ce zici?

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Faptul că recomanzi cuiva să meargă la psiholog nu e nicio jignire, m-ai ales că ți-am explicat și motivele.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Omule cand porti o discutie cu un om nu il judeci si il trimiti la nebuni, se vede ce comportament crestinesc ai, tu esti dumnezeu de ai dreptul sa judeci? eu te am judecat cumva, asta e diferenta omule

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Simptomele enumerate de tine sunt judecați =ceea ce conform bibliei este păcat sa iti judeci aproapele, ca mai mult nu poti decat sa arunci cu venin si ura, faptul ca eu nu sunt de secta ta nu iti da dreptul sa ma judeci sectanctule

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Prin felul în care reacționezi mă convingi și mai tare că ai probleme, nu mă păcălești.
Până la urmă ai fost sau nu la un specialist? Spune sincer.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Omule ce te intereseaza pe tine viata mea personala? TPU e locul de judecata de apoi sa stim si noi?

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Cabinetele medicale nu sunt tribunale de judecată, când cineva îți pune un diagnostic nu înseamnă că te judecă. happy

Vreau să știu că în cazul în care ai fost deja la medic și nu au ce să îți facă să nu îți mă zic nimic.
Altfel nu închei discuția, o să vezi.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Ma sectanctule dupa ce faci aiurea spam la intrebarea mea, ma jignesti aiurea fara sa raspunzi la intrebare, asta nu arata faptul ca esti un om plin de ura, frustrari, complexe?

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Să știi că faptul că nu negi că ai fost la doctor spune multe.
Nu te poți ascunde adevărul e clar că lumina zilei și voi avea grija să în afle toți.

Ce spuneam de problemele tale de concentrare, ți-am răspuns la întrebare de la început despre ce cred cu privire la viața veșnică.

"asta nu arata faptul ca esti un om plin de ura, frustrari, complexe?"

Citește despre mecanismele de apărare formulate de Freud - proiecția.

Este atunci când cineva vede în ceilalți propriile defecte suprimate în subconștient.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Sectanctule doar atat poti sa jignesti aiurea

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Nu te-am jignit cu nimic, ți-am recomandat să apelezi la un ajutor.

Totuși, dacă tu consideri că ți-am adus insulte, poți să mă raportezi.

Dar ai grijă că dacă faci prea multe raportări fără motiv riști tu să fii suspendat.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Ma sectanctule tu ai vazut ca mam legat de viata ta, treaba ta e sa raspunzi la intrebare atat nu sa jignesti, judeci useri de pe TPU, nici biblic nu ai dreptul sa iti judeci aproapele nici moral, esti pe TPU iti reamintesc

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Faptul că repeți încontinuu expresia "sectanților" este un simptom de tulburare compulsiv-
obsesivă.

Dacă vrei să te las de ce dai tot timpul aceeași replică?

Marchează notificarea ca văzută și gata.
Trebuia să faci asta de când ți-am răspuns la întrebare.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Pai esti sectanct, te supara asta cumva

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Pai în primul rând este un termen peiorativ.

Apoi, repeți de vreo 10 ori asta, am înțeles, dar oamenii sănătoși din punct de vedere psihic nu fac asta.

Și te mai superi când îți recomand politicos să mergi la psiholog.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Omule iti dau ignore ca doar sa jignesti stii atat

| LupusDei1993 a răspuns:

Am să răspund eu la asta: pupatul fundului Bătrânului zeu pentru eternitate, iar cei din iad vor avea piscine termale cu baruri diavolițe dansatoare.