| RAY a întrebat:

Cum va fi o vesnicie fara un scop, sens, suferinta a existentei voastre eterne?
Cate miliarde de ani inseamna o vesnicie? In viata de apoi poti spera la alta viata de apoi?

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Dumnezeu este în afara timpului. Adam și Eva ar fi trăit în timp real zi și noapte, dar la nesfârșit.
Cei mântuiți nu se vor plictisi în veșnicie niciodată. Plictiseala este o latură a firii pământești, fire care acolo nu va mai exista. Toate facultățile mintale, fizice și spirituale vor fi înviorate.
Dacă Biblia spune că nu ne putem imagina cum va fi în veșniciile nesfârșite, pai așa și este.

| Sindbad a răspuns:

Cine te-a pacalit ca vesnicia se masoara in (mii? milioane?) de miliarde ani? Vesnicia este in afara timpului. Viata de apoi inseamna viata din vesnicie. Nu prea vad cum sa fie vesnicie la vesnicie. Si de unde deduci tu ca vesnicia este fara scop, ai trait-o cumva?

| RAY explică (pentru Sindbad):

Deci e in afara timpului, cum e sa traiesti in afara timpului?

| Sindbad a răspuns (pentru RAY):

Nici eu nu am trait in afara timpului.

| RAY explică (pentru Sindbad):

Nu ai trait,nu stii daca exista asa ceva,dar vorbesti despre asa zis inventie in afara timpului,eu cred ca nimic nu e in afara timpului,totul este in timp, timpul fiind strans legat cu orice eveniment petrecut, o vesnicie in afara timpului sau in timp, ce faci acolo? canti pe nori toata ziua, e cam un iad sa iti petreci vesnicia fara un scop, sens, exista viata de apoi acolo in vesnicia aia? nu poti spune ca nu, pentru ca e acelasi regula ca aici, si cei de acolo pot avea acelasi speranta a vieti de apoi ca si tine, mai ales pentru cei 5, 5 miliarde de persoane care vor arde in iadul vesnic

| Sindbad a răspuns:

Dragul meu, ai niste imagini cam distorsionate si (nu te supara pe mine) cel putin incoerente. Cine ti-a zis ca o sa canti pe nori? ai numarat tu cei 5, 5 mld de oameni care vor arde sau detii cumva niste informatii confidentiale?

Credinta se deosebeste fundamental de stiinta prin aceea ca in prima nu stii, iar in cea de a doua nu crezi. Daca esti sincer cu tine vei descoperi ca stii foarte putin, insa crezi enorm de multe. Tot o tii langa cu vesnicia fara scop, asta este pur si simplu proiectia ta, ti-e frica de viata?

| RAY explică (pentru Sindbad):

Omule 5,5 miliarde de persoane nu il accepta pe iisus ca fiul lui dumnezeu,potrivit biliei nu fi aruncati in iadul vesnic, in ioan scria asta,sper ca ai citit biblia, credinta inseamna exact ce a spus iisus ferice de cei care nu au vazut dar au crezut = credinta inseamna a nu vedea,a nu stii, cunoaste si a crede in ceva fara dovezi, nu mi frica de viata, de ce ar fi cuiva frica de viata, ne este frica de moarte

Întrebări recente