| anonim_4396 a întrebat:

Crestinismul a dus lumea pe cale gresita? Cand crestinismul a inceput sa prinda puteri a fost in perioada cand Platon si-a inchis academia, iar papalitatea nu agreea filosofia greceasca. Oare in ce sens se indrepta lumea daca crestinismul nu "bloca" filosofia greceasca?

9 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

De unde ai informatiile astea?

| mgtow a răspuns:

Probabil existau alte culturi si nesimtirea se vedea in alte metode fata de cele pe care le vedem si auzim in epoca actuala.

| OOOLEOOO a răspuns:

Crestinismul a distrus culturi extraordinare prin Evanghelizare.

| Dandanache a răspuns:

Platon nu putea sa isi mai inchida Academia in momentul aparitiei crestinismului. Murise saracul de cinci secole, si nu lasese nicio indicatie testamentara urmasilor, cand sa inchida academia. De altfel, Academia se inchide cu cateva decenii inainte de nasterea lui Hristos. Ai incurcat diatezele si timpurile istorice. Tu vorbesti de Academia Neoplatoniciana si nu de papalitate, ci de patriarhul si imparatul constantinopolitan. Ei au inchis Academia. Filosofia greceasca nu a fost anihilitata, a revenit in Europa cateva secole mai tarziu, prin filiera textelor arabe. Learn more, don't talk sh.i.t. Tu si restul interlocutorilor tai, care iti raspund aprobator la intrebare, doar pentru ca au o alergie in privinta Crestinismului.

| M25M a răspuns:

Crestinismul a "blocat" multe in era lui de glorie.
Cred ca fara crestinism, sau cu un crestinism mai putin fascist lumea evolua mai repede.

| reihiuke a răspuns:

Lumea a dus crestinismul pe cale gresita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uita-te cum a ajuns lumea de cand traiau strabunicii nostri in comparatie cu cea de acuma.nu stii? vad ca multi nu stiu. apoi dragii mosului va dati doar destepti si habar nu aveti de nimic in legatura cu poporul roman macar de trei patru generatii in urma.si vreti voi sa judecati crestinismul sau religiile si natiunile, una ca aceea greceasca si care au milenii? stati bland blegilor si documenrari-va.dar daca bunicii v-au murit si nu mai pot raspunde, intrebati-va macar parintii atat cat isi aduc aminte.fiindca deja santeti pierduti pe drum fara sa va dati seama.si e pacat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincer daca nu era crestinismul lumea ar fi evoluat foarte mult si pe plan material si pe plan spiritual.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

.uite nebuni care cred ca nerespectand decalogul, care e punctul si baza de plecare a tuturor legilor fiindca de aia se jura pe biblie prin tribonale, lumea a avansat al dracului de bine din punct de vedere moral. daca trecem pe la relatii si FAMILIE, si mai ales pe la dragoste si sex, vedem cine a adus progresul fiindca nu i-a tinut religia in loc si nici credinta.ca ei nu sant dusi la biserica atat de des cam frecventeaza barurile, cluburile, centura practicand calea progresului.dar au dreptate si putanii si fatucile.o p.a in c.r doi pasi inainte.