| aabaaab3278 a întrebat:

Crestinismul, islamismul si iudaismul au in comun aproape aceleasi intamplari(din punct de vedere religios si istoric).
Care credeti ca ar fi cea corecta? De ce?

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In mod obiectiv nu exista religie corecta. Asertiunea ca o anume religie ar fi cea corecta este pur subiectiva.

| Holiday a răspuns:

Nu poti alatura termenii "religie" si "corect".

| Alcyon a răspuns:

Religia tine de lumea interioara, subiectiva, a omului, asa ca nu prea ai cum sa o bagi intr-un sertar pe care scrie corect sau incorect. Nu e o teorie stiintifica, sa faci asta.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Din punct de vedere istoric au partial sau relativ aceleasi intamplari in comun fiindca multe din ele nu pot fi demonstrate de documente sau nu in totalitate existand discrepanta de nume, locuri, ani etc.

Avand in vedere ca exista atatea fatete e logic ca nici una din ele nu poate fi 100% cea corecta.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Eu as spune ca o religie corecta e cea care nu e manjita de sange in trecut (cruciade etc. yack) si consider ca o religie corecta nu indeamna la crima cum e in biblie. "Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea." http://biblia.resursecrestine.ro/exodul/31 "Dacă un om merge cu o femeie măritată, dacă merge cu nevasta aproapelui său, omul acela şi femeia aceea să fie pedepsiţi cu moartea." alte indemnari la crima din biblie le poti vedea aici http://biblia.resursecrestine.ro/leviticul/20 deschide chiar biblia din casa si verifica faptul ca nu spun minciuni.

| Ben00 a răspuns:

Nu au in comun aceleasi intamplari. In plus, crestinismul are ceva in plus fata de evenimentul istoric, o evolutie a omului in persoanele care s-au straduit sa traiasca crestineste. Din pacate prea putini cunosc vietile sfintilor.

| Duhovnicul a răspuns:

Da, cele 3 religii ( crestinismul, islamul, si iudaismul ) sunt descrise ca fiind o familie de religii, numite religiile avraamice, intrucat il au in comun pe Avraam, numit Ibrahim in islam.
Oricum, evreii urmeaza doar invataturile lui Moise, crestinii pe ale lui Iisus, iar pentru musulmani, Mohamed e echivalentul lui Iisus.
La fel si cu divinitatea, crestinii il numesc pe dumnezeu Yahve ( de aici si denumirea de "martorii lui Iehova" ), evreii il numesc Elohim, iar musulmanii, Allah. Dar uitandu-ne atenti, zeii acestor religii au cam aceleasi trasaturi : omnipotenti, omniscienti etc.

| Duhovnicul a răspuns:

Asta am si zis, ca fiecare il numeste diferit pe (acelasi ) dumnezeu.