| chiftelutacrocanta a întrebat:

Cu ce e de vina Eva ca a mancat din fructul interzis? ii era pofta la saraca de mere, nu? s-a gandit ca pierde ceva foarte valoros si nu a putut sa reziste tentatiei? a fost ea macar avertizata ca va fi pedepsita daca va manca din fructul interzis, adica din mar? dar ea nu stia ce e pedeapsa, de unde avea sa stie? A mancat marul fara frica, nu, ca s-a gandit ca Dumnezeu o iarta? Avea ratiune Eva? Ce mentalitate avea Eva? Sau Adam a mancat din mar? Ce mentalitate avea Adam?

27 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu le-a zis sa nu se atingă de pomul cunoștinței binelui și răului. Nu era mar.Le-a zis și consecințele, dacă vor manca, dar au decis sa nu asculte.Geneza2:16,17,3:1-7

| T0T a răspuns:

Nu e de vină, ea a ales o viață în care să își ia singură deciziile, adică cum scrie în Biblie, să fie ca Dumnezeu, a ales să fie pe cont propriu, liberă, a ales o viață lipsită de Dumnezeu cum cred că observi că este acum. Aia nu e pedeapsă, e o alegere.

| mentholinks a răspuns:

Nu stii povestea. Eva stia ca daca mananca va muri pentru ca asa le-a zis Dumnezeu dar a venit serpisorul si a dat-o peste cap spunandu-i ca daca mananca va deveni ca Dumnezeu si de aceea a mancat.

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Pai nu prea avea frica, ca daca avea, nu mai manca, nu?

Răspuns utilizator avertizat
| Clorox a răspuns:

Ea a vrut sa manance fructul, satan i l-a dat, ce e ciudat? De ce pica vina mereu pe el ca ea a vrut ceva si el a ajutat-o?
In fine, nu prea ma intereseaza, nu mai sunt troll de mult timp pe aceasta categorie laughing

Răspuns utilizator avertizat
| ALGator a răspuns:

Sunt de vină nomazii care au scris Biblia fără să aibă idee și să respecte realitățile biologiei. Au scos-o pe Eva țap ispășitor de dragul fanteziilor lor.
Este ceeace fac și astăzi fundamentalistii. Dacă nu le convine procesul biologic de perpetuare datorita căruia se bucură (?) si ei de viață, cred ca omenirea ar avea de câștigat daca toți aceștia s-ar lepăda de ea. Sa rămână cei care nu neagă realitatea.

| GreenVoid a răspuns:

Stia ca nu are voie sa manance din mar.Ideea era ca avea toti copacii cu toate fructele din lume la dispozitie in afara de acel copac si totusi a mancat.I.a dat si lui Adam si l.a enervat pe Dumnezeu si restul se stie...

| RAY a răspuns (pentru GreenVoid):

Din moment ce nu stiau ce e binele si raul cum puteau sa fie constienti ca o sa faca ceva rau? ai citit vreodata geneza?

Răspuns utilizator avertizat
| GreenVoid a răspuns (pentru RAY):

Am citit toata biblia nu doar geneza si eu i.am explicat doar ce scrie acolo ce anume am scris eronat? N.am argumentat nimic ca sa-mi dai tu mie vot eronat si nefolositor ca de fiecare data asa ca poti sa tii le bagi in c*r si sa ma lasi in pace fara sa comentezi.

| RAY a răspuns (pentru GreenVoid):

Team suparat, naspa

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Dar nu sunt rece cu ea

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Nu se supara asa din asa ceva e o leoaica

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Nu cred ca o sa fac copii cu ea, nu ajung eu cu pana acolo

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Nu cred asta

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Nu-i nimic, daca am jignit-o cu ceva imi cer scuze, dar imi poate ignor daca o enervez prea tare si asa e fara sentimente si rece

| BogdanMx a răspuns:

Eva stia ca nu are voie sa manance din acel pom. Putea manca mere din orice alt pom daca dorea. Dar i s-a interzis sa manance din acel pom. Adam si Eva aveau ratiune si cunosteau doar binele. Insa avand in vedere ca pe atunci modalitatea lor de comunicare nu era glasul ci comunicau in duh, atat omul cat si animalele erau in comuniune in acelasi limbaj.

Si ca o paranteza, am vazut ca multi spuneau in ignoranta lor pe aici, ca Biblia este o prostie pentru ca sarpele nu vorbeste. Toate animalele comunica dar pe limba lor, iar inainte de cadere toti erau intr-o comuniune si se intelegeau si completau unu pe altul.

Dar cel rau intrand in sarpe s-a dus la Eva si a ispitit-o. Ea nu stia ca vorbeste cu duhul cel rau ci credea ca vorbeste cu sarpele. Imediat dupa cadere toata armonia s-a terminat atat intre oameni si animale cat si intre animalele insasi.

winking

| Drimmero a răspuns (pentru BogdanMx):

Asa se intampla si cand un parinte iti zice : ' nu ai voie aia, aia si aia', iar tu faci exact invers, te duci unde ti-e interzis, aia te atrage.