| Dorugar a întrebat:

Oare din ce cauza este considerat sarpele ca fiind Diavol = tatal minciunii, cand sarpele le-a spus lui Adam si Eva adevarul si vedem ca cel care a mintit a fost exact Dumnezeu?

Sarpele le-a spus sa mance din fructul cunoasterii binelui si raului ca astfel li se vor deschide ochii mintii si ca nu vor muri daca vor manca din fructul interzis de Dumnezeu.
Cel care i-a mintit a fost Dumnezeu pentru ca le-a zis ca daca vor manca din fructul acelui pom, negresit vor muri...si ce sa vezi, ei au mancat. dar nu au murit!
Asa ca cine este Tatal Minciunii adica Diavolul?
Dumnezeul intunericului cel mincinos care nu stia ca lumina este buna ...sau sarpele care le-a spus oamenilor adevarul care i-a luminat?

7 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Pai daca n-au murit unde-s, la tine in pivnita? Dumnezeu nu le-a spus ca vor muri pe loc.

| mentholinks a răspuns (pentru mentholinks):

Imi cer scuze, intre timp am consultat Biblia si scrie clar in porunca pe care le-a dat-o Dumnezeu ca in acea zi negresit vor muri. Nu vreau sa rastalmacesc cuvintele, mai ales pe cele ale lui Dumnezeu asa ca imi voi exprima doar o parere si anume aceea ca Dumnezeu nu se referea la ceea ce intelegem noi prin faptul de a muri. Daca citim in continuare vedem ca Dumnezeu ii spune lui Adam " caci din tarana ai fost luat, tarana esti si in tarana te vei intoarce.", aceasta fiind moartea de care avem si noi parte.

| Dorugar explică (pentru mentholinks):

Pai nu au murit imediat dupa ce au mancat, asa cum le-a zis mincinosul de Zeu al Intunericului pe care unii il numesc Dumnezeu.

| Dorugar explică (pentru mentholinks):

Omul evoluat nu a fost luat/creat din tarana ci a fost nascut de mama sa.
Din tarana sunt facute doar oalele de noapte sau scoica de la WC si eventual capul celor care nu cred in nastere si evolutie

| Dorugar explică:

Daca te simti impur, m incearca sa faci un dus si sa vezi ca imediat te simti pur ca un nou nascut

| Dorugar explică:

Nu draga, Tot ce exista pe pamant inclusiv pamantul si fiintele care il populeaza, toti avem la baza nu tarana ci PRAF de STELE

| Dorugar explică:

Cat despre zei, acestia sunt fie fiinte vii ca noi oamenii, sau personaje mitologice care traiesc doar intre copertile cartilor si nu in realitate