| VAPLACE a întrebat:

Dupa fiecare voi in cine credeti? In dumnezeu sau ce zeu?

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Un zeu este o divinitate pagana, un idol. Dumnezeu este unul singur.Creatorul tuturor lucrurilor vazute si nevazute.

| DyNo a răspuns (pentru EmaS):

In Biblie se povesteste despre niste zei (elohim, Eli, Elshabaut, El etc.), care au fost tradusi prin ''Dumnezeu''. Nu stiai asta nu? Nici macar nu o s-o crezi... nici nu stiu de ce imi mai bat degetele!

| Inferno a răspuns (pentru DyNo):

Faza cu elohim din Biblie este cat se poate de eronata.
Elohim nu inseamna Dumnezeu sau nici macar zeu inseamna zei. Zei la plural.
Ori in Biblie am intles ca e folosit cu sensul de Dumnezeu, unul singur. Total eronat.

| DyNo a răspuns (pentru Inferno):

Asa este. Eu stiu asta, tu stii asta, multi situ asta... crestini de ce nu stiu?

| Inferno a răspuns:

In Horus. In Zeus, In Odin In Ra.

| OOOLEOOO a răspuns:

Hail selassie....alfa si omega, Jah Rastafari!

| danay72 a răspuns:

In Dumnezeul Bibliei, care are numele de Iehova.

| Thunderstruck a răspuns:

Eu nu cred in nici un zeu.P.s. : Si zeul crestin e un zeu, nu mai fiti ipocriti.

| Inferno a răspuns (pentru Thunderstruck):

Ipocrizia n-are nimic cu obscurantismul.

| Laura1092 a răspuns:

Cred bineinteles in Dumnezeu si nu alti zei...

| DyNo a răspuns:

In nici un zeu!

| Pufuletica98 a răspuns:

In Dumnezeu fara indoiala. ceilalti sunt doar demoni cu intruchipare divina