| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum a despartit zeul iudeu lumina de intuneric? E lipsa de logica aici. Ori e intuneric, ori e lumina. Si fara obiectul luminii nu exista lumina. Lumina vine de la stele, pe care zeul iudeu le-a facut in ziua 4 rolling on the floor Si ce inseamna zi si noapte? Adica, cum apar ele si din ce cauza. Si cine a despartit lumina de intuneric? Si in ce zi a facut asta?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Nu stiu daca lumina a fost despartita de intuneric de catre un creator al universului sau un Dumnezeu, dar asta s-a intamplat prima data la 400.000 de ani de la explozia initiala, odata cu ionizarea universului.
Ca sa iti explici asta, iti trebuie MULTA fizica... ceea ce la tine nu e cazul.
E ok sa fiti si atei, si religiosi...dar si mai ok e sa nu mai puneti intrebari care va depasesc.

acum 6 ore | OctavianDanielMaria a întrebat:
"Cum a despartit zeul iudeu lumina de intuneric? E lipsa de logica aici. Ori e intuneric, ori e lumina."

Reia liceul, daca se poate, fa si o facultate de fizica, si iti garantez ca o sa se faca lumina si la tine. happy

| Salontanul a răspuns (pentru Darkmagic):

Daca n-a prins nimic in clasele primare crezi ca se va mai rezolva problema? In veci! "E grele" vorba unui agramat.

Răspuns utilizator avertizat
| Darkmagic a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Acum 23 minute | OctavianDanielMaria explică (pentru Darkmagic):
"Omule, ce inseamna ''Despartire?'' Nu cumva inseamna ca prima data a fost atat lumina, cat si intuneric?"

Ba da, asta inseamna. big grin
Invata ce este lumina, ce inseamna opac, ionizare, indice de refractie, H neutru, etc...mai faci 4 ani de liceu, si o sa vezi ca asa este.
Nu e locul sa explic toate astea aici intr-o ora de scris, pentru ca oricum nu ai intelege.

107 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

"In El era viata, si viata era lumina oamenilor." (Ioan1:3)
(e o vorba a credinciosilor).

Lumina nu e numai de natura fizica.
Cind lumina Lui va patrunde in viata ta, El va fi despartit lumina de intuneric, va fi dat intunericul la o parte.

Iar ai ris degeaba.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns:

"In El era viata, si viata era LUMINA oamenilor." (Ioan1:3)
"Cind a realizat acest lucru, mintea i s-a LUMINAT" (exemplu)
"Dumnezeu sa te LUMINEZE!" (e o vorba a credinciosilor).

Lumina nu e numai de natura fizica.
Cind lumina Lui va patrunde in viata ta, El va fi despartit lumina de intuneric, va fi dat intunericul la o parte.

Iar ai ris degeaba.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Gresesti. Lumina a fost creata in prima zi. Stelele mult mai tirziu, in ziua a patra. Daca lumina era de la stele, e ca si cum ai zice ca tu ai avut noaptea lumina de la lanterna inainte de a o aprinde.

Lumina e de mai multe feluri. Eu am dat doar un exemplu.

Si, da, poate fi un limbaj metaforic cel folosit de Genesa. Pentru ca nu ai observat un lucru: termenul de zi si noapte nu e chiar cel pe care il stim noi, tot in ziua a patra au fost creati luminatorii, care sa stabileasca diferenta intre zi si noapte, "Dumnezeu i-a asezat in intinderea cerului ca sa lumineze pamantul, sa stapaneasca ziua si noaptea si sa desparta lumina de intuneric", si atunci etalonul de zi de 24 de ore cum il stim noi apare abia in a patra zi, ori, avem de-a face cu zi si noapte inca din prima zi. Clar ca e metaforic, o zi putind fi o mie de ani, tot Biblia spunind ca la Dumnezeu o mie de ani e ca o zi si o zi ca o mie de ani. Si de aceea eu nu cred in creatia de 6 zile.

| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu numai lumina e metafora, ci si ziua si noaptea. Si la inceput a fost doar acel ""Sa fie lumina!" Si a fost lumina", atit. Lumina fizica a despartit ziua de noapte abia in a patra zi, pentru ca ziua si noaptea din prima zi nu au fost chiar o zi si o noapte, ti-am zis deja. Deci e foarte posibil sa fie alt fel de lumina.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Prima data, la inceput, in prima "zi" a creatiei, poate fi luata lumina ca metafora.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

A fost o zi, a fost doua. Pe Jupiter ziua tot asa poate fi, dar e sigur mai lunga. Nu e de 24 de ore. La fel si primele 3 zile ale creatiei, nu sunt de 24 de ore, caci etalonul de 24 de ore apare abia in a patra zi, asta se pare ca nu vrei sau nu poti sa intelegi. Deci avem doua tipuri de zile si nopti, zilele creatiei (vezi aluzia la Jupiter), si zilele pamintene. Parte metafora, parte real.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De unde stii?

| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Era doar un exemplu. Ca sa intelegi ca pot fi diferite tipuri de zi, nu doar cea de 24 de ore cum o stim noi.

| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ia o aspirina, un paracetamol. Iesi nitel la aer. Iti va trece laughing

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Aer. Taria (stii tu ce e "taria" in popor) iti intuneca mintea, nu ti-o lumineaza. happy

| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu tocmai acea diferenta de ore am adus-o ca exemplu. De aia nu pricepi.

| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Mereu va fac." Ce ne faci? Nu ai inventat tu roata laughing. Daca tu esti cel care gresete ca nu vrea sa inteleaga ce i se zice, si ceilalti au dreptate?

| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Unde scrie in Biblie ca Soarele se roteste in jurul Pamantului? Da, vreau dovada!

| Salontanul a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Oau! Interesant! N-am stiut ca ziua se masoara si in altceva decat ore. Am ajuns la batranete sa aflu noutati de clasa a IV-a. Eu am invatat ca o zi pe Jupiter are 9 ore si 55 de minute. Acum aflu ca are 23 ore si 56 minute (pun pariu ca nu stiai ca ziua pe pamant are mai putin de 24 de ore!).

| Salontanul a răspuns (pentru cristi202):

Aiureala. El interpreteaza faptul ca daca Dumnezeu a facut primul pamantul si abia apoi "sa fie lumina!", pamantul ar fi primul in ordinea fizica. Doar ca nu scrie nicaieri in Biblie ca Dumnezeu a facut soarele. Ci a zis: "Sa fie lumina!". Ceea ce se poate presupune ca a facut o planeta sa devina astru. Sincer? Nici eu nu cred in cele scrise in Biblie dar unii cauta greseli acolo unde nu sunt.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ala nu e exemplu. Daca pamintul s-ar opri din miscarea sa de rotatie in jurul axei sale, tu nu ai percepe ca soarele s-a oprit? Vreau ceva mai clar. Acolo spune doar ca soarele s-a oprit pe cer.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cand te cheama DanielMaria e clar! Eu refuz sa raspund la asemenea specimene.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ba sunt happy. O zi e 24 de ore. Pe pamint. Sau 24 de ore reprezinta o zi. E ca si cum ai spune ca un gram e 1000 de miligrame.

| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

A oprit soarele in raport cu ce?
Eu stau pe scaun in metroul ce merge. Ce fac, stau sau merg?

| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Iar revenim la vechiul aspect pe care l-am discutat. Nu inlatura factorul uman din Biblie.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca ai oprit metroul, m-ai oprit si pe mine, care stau in el. laughing

| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Aici e clar metaforă.

| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu. Dumnezeu se limitează la fiinta si existenta umană.
Ce ar pricepe un ciine daca ai incerca sa comunici cu el in codul binar? Cel mult ar da din coada la ce ii arati tu. Dar, cu dresaj, cu anumite comenzi, cu un anumit ton al vocii, poti comunica chiar bine cu un ciine. Te limitezi la ce poate el sa faca si sa inteleaga.

| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cita apa e in nori? Mai invata...

| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Adică?

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu la asta ma refeream. Ci la cita cantitate de apa e in nori. Poate ea sa acopere Everestul daca norii se transforma in ploaie? Daca poate, atunci potopul e perfect explicabil. Intereseaza-te sa vezi ce cantitate de apa e in nori, si ai sa ramii surprins.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu ziceam de apa pe Pamint, ci de cea din nori. Si pe pamint e destula in oceane. Mai ales in calotele polare. Romania va fi acoperita de ape (bineinteles, nu toata), daca incalzirea globala continua mult. Se pune deja problema in cazul oraselor joase cum e New York, asa ca iar rizi aiurea.

| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Non capisco. Uita-te in jur, si aerul e plin de apa, umiditate minim 60%, sub 50% mori.
Si creierul tau, cu care acum te gindesti la cit de putina apa e pe pamint, musteste de apa. happy

| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu ma refeream strict la apa din nori.

| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu conteaza de unde e si cum se formeaza. CITA e?

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In casa 60-70% Dar sa vezi in norii grei unde ajunge si la 98%! Si ajung pana la 12000 m înălțime!

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu cred. Tu vii cu un articol din ziare? Adu si tu ca dovada un articol stiintific cu date serioase.

| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai de aia e vorba.

| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In nori.
laughing

| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Conteaza cantitatea. OK, apa e la suprafata, dar ca sa creasca nivleul ei, ai nevoie de o cantitate suplimentara, de un volum mai mare de apa. Daca asta nu pricepi, nu ma mir ca nu intelegi Biblia.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"...sub 50% mori"

Asta chiar e tare, de unde dracului ai scos-o?! De fapt umiditatea optima pentru om este intre 40-60%.
Pe de alta parte, tu ai impresia ca o umiditate de 60%, de exemplu, inseamna ca 60% din aer este reprezentat de vapori de apa?!laughing Nu asta reprezinta umiditatea. Probabil si din cauza faptului ca tu crezi astfel de lucruri, ajungi la concluzii eronate, de genul celei ca daca toti vaporii de aer din atmosfera s-ar condensa si toti ghetarii s-ar topi, pamantul ar fi acoperit de apa adanca de mii de metri. Ceea ce este total fals.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns:

Dap, aia mai smecheri iti vor spune ca viata a aparut acum 10000 ani, punand ca o zi=o mie de ani. Socoteala pe https://www.wolframalpha.com/input/?i=%281000+years%2F1+day%29*10000years

| relian a răspuns:

Cum? Pai era intuneric,aia e problema,sau facut stelele dar alea fiind departe nu luminau, ce lumina vezi tu de la stele?
Asa ca a facut soarele, ala a facut sa fie lumina, asa a despartit intunericul de lumina, asa sau exprimat aia, acu prea le scormoni la radacina laughing
Cauta si vezi cum vorbeau romanii acum 2 sute de ani si cum vorbesc astazi,deci pe timpul ala aveam alte exprimari.
Zi si noapte ce inseamna? Ce inseamna si astazi,pamatnul se roteste,cand este cu fata a soare ai zi,cand esti dincolo,ai noapte,nu vad unde e misteru laughing
Deci lumina nu vine de la stele,vine de la o singura stea aia fiind soarele nostru.
Ce lumina vezi tu noaptea de la stele? Ma refer sai poti zice zi?

Si apoi in biblie nu exista acolo o aseazare cronologica a evenimentelor,sunt amestecate, de aia multi nici nu inteleg, ori unia vin si comenteaza.

In ce zi a facut zi a facut ce intrebi? In una sau mai multe, dar de o fi avand putere pute sa o faca si in secunde.
Tie cat iti ia sa aprinzi un foc daca ai bricheta, ai cu ce?

Nu mai rade ca razi a paguba laughing te faci tu de ras singur, asta pentru ca nu poti pricepe cateva chestii mai incurcate sau care nu sunt puse in ordine.
Ca idee nu sunt religios.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Noaptea luminitele pe cer is luminite, dar nu este zi laughing asa cum spui, sau incerci tu sa intrebi, ori sa incurci pe careva.
Lumina de care intrebi tu, era una artificiala.Este ceva gen cum intra mai multi intr-o incapere,apoi cineva spune sa se aprinda lumina,ceva de genul asta.

Deci Dzeu cu care mai era pe acolo,Dzeu ar fi putut f bine sa fie un om ca si noi,deci ca sa poati face ceva undeva unde nu este lumina trebuie sa o faci,uite asa au aprins, si ei o lumina, poate erau in-tro nava de asta spatiala, au dat drumu la faruri si au avut lumina.

Ce s-a dus mai departe vezi tu acum, cine a urmat dupa cei care au facut, nu stiau aia ces alea faruri sau alte alea.
Tu de fapt ce incerci sa arati?

| anonimg a răspuns:

"Pământul era pustiu şi gol; peste faţa adâncului de ape era întuneric, şi Duhul lui Dumnezeu Se mişca pe deasupra apelor.
Dumnezeu a zis: „Să fie lumină!" Şi a fost lumină."
Dumnezeu a văzut că lumina era bună; şi Dumnezeu a despărţit lumina de întuneric.
Dumnezeu a numit lumina zi, iar întunericul l-a numit noapte. Astfel, a fost o seară, şi apoi a fost o dimineaţă: aceasta a fost ziua întâi."(Geneza.1:2-5)

Dumnezeu a făcut lumina în ziua întâi. O zi întreagă începe întotdeauna seara și se termină în următoarea seară. O zi completă are o noapte dar și o zi lumină, aceasta de pe urmă este numită și "dimineață".
Evreii nu au pus niciodată la îndoială săptămâna literală de 7 zile: "Căci în şase zile a făcut Domnul cerurile, pământul şi marea şi tot ce este în ele, iar în ziua a şaptea S-a odihnit (Exod 20, 11).
Lumina și întunericul au căpătat nume: lumina a fost numită "zi" și întunericul a fost numit "noapte" (versetul 5).
Se înțelege că mai înainte exista numai întuneric, și că acesta a căpătat numele de "noapte" doar după ce lumina a fost făcută.
Creațiunea a fost făcută în mod sistematic în 6 zile; iar ziua a șaptea este o zi de odihnă.

"Dar, preaiubiţilor, să nu uitaţi un lucru: că, pentru Domnul, o zi este ca o mie de ani, şi o mie de ani sunt ca o zi." (2Petru.3:8)
Perioada aceasta și chiar versetul în sine, face referire numai când este vorba de profeții, și nicidecum nu se aplică în dreptul creațiunii.

"Si fara obiectul luminii nu exista lumina." Dumnezeu nu are nevoie de obiectul luminii ca să fie lumină. El nu are nevoie de ceva ca să facă ceva.
Pământul a fost făcut din nimic. Tot așa și lumina poate să existe din nimic. "Căci El zice şi se face; porunceşte, şi ce porunceşte ia fiinţă." (Psalmii.33:10)
Ba încă, dacă citim cu atenție, doar omul a fost făcut din țărână. Pe când despre animale, păsări și viețuitoarele din mări, Dumnezeu doar a zis să fie. Deci dintre toate ființele de pe pământ, doar despre om este scris că a fost făcut din ţărâna pământului. Totul a fost făcut cu/din dragoste. Dar omul este chipul și asemănarea lui Dumnezeu. Și pentru el a murit Creatorul lui, și nu pentru alte viețuitoare.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Cum sa faca lumina daca nu existau stele? Stelele au aparut in ziua 4. "
Repet: Dumnezeu nu are nevoie de ceva să creeze ceva. El este Creatorul. Omul are nevoie de "materie primă" ca să ajungă la obiectivul său. Dar nu așa stau lucrurile și la Dumnezeu.
Cuvântul lui Dumnezeu este putere, este viață. Este dincolo de puterea noastră de înțelegere.
Nu omul este Ființa supremă, ci Dumnezeu. Suntem ființe inteligente, dar nu mai mult.

"Si ce inseamna pustiu si gol? Adica nu e nimic pe el?" Versetul acesta nu are nevoie de explicație. Pustiu și gol înseamnă a fi fără viață. Pentru că în prima zi a creațiunii exista apele, care mai târziu acestea au fost despărțite, și prin care are loc ceea ce numim noi astăzi "circuitul apei în natură".

"Nu uita ca ziua si noaptea e data de Pamant si Soare." Raționamentul și logica noastră nu are legătură cu credința, cu Dumnezeu. Numai prin credință (prin cunoașterea lui Dumnezeu) putem să credem pe Dumnezeu pe cuvânt și să ne încredem în El. Nu putem să coborâm pe Dumnezeu la nivelul înțelegerii noastre.
Duhul Sfânt este și astăzi pe pământ ca și în ziua creațiunii. Dar numai prin El putem să înțelegem cu adevărat creațiunea și pe Creatorul ei.

"Sa luam de exemplu polii Pamantului. Unde e 6 luni ziua si 6 luni noapte".
Nici eu nu am răspuns la toate întrebările. Biblia nu spune nimic despre anotimpuri în zilele creațiunii; și cred că nici nu existau mai multe anotimpuri înainte de căderea în păcat. Nu cădeau frunze, și pe pământ nu exista păcat și nici urmările acestuia în zilele creațiunii. Nu exista moarte.
Păcatul a afectat toată creațiunea, tot ce are legătură cu pământul, tot ce ține de pământ, de la un pol la altul, inclusiv pe aceștia.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru anonimg):

Dzeu n-a facut nici un pamant,nici ape,alea deja erau,existau deja.Cea facut probabil a mai finisat cate ceva, apoi a imprastiat seminte de graminee, asa aparu plantele, pentru ca ele se hranesc cu roca, Pamantul pe atunci era doara o roca, apa si nimic in rest.Tot ce vezi tu astazi se datoreaza plantelor care consuma roca, apoi ele mor si se fac tarana, alte plante cresc peste si tot asa.

| Lukasssz a răspuns:

Si-a cumparat de la Lidl o lanterna sa faca lumina