| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum a venit balena la arca? Ca se stie ca trebuia sa o ia si pe ea, ca doar are plamani si respira, plus ca animalele marine care traiesc in ape dulci, nu traiesc in ape sarate. Si la potop s-au amestecat apele. La fel si coralul, ca si coralul e animal

52 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai poate din cauza ca s-au amestecat apele, si au putut sa isi ia si din apa sarata, si din apa dulce thinking

Sau poate ca nu le-a luat, si au mai evoluat dupa.
Sau poate ca...

| Celcestietot a răspuns:

Cu harponul, a fost tarata!

| halogen001 a răspuns:

Mai ușor au venit puricii, păduchii, ploșnițele, viermii căpușele și țânțarii. In felul acesta măreața opera a zeului x cel bun, iubitor, drept, atotputernic și atotștiutor (invizibil și surdomut) a rămas neștirbită laughing Cred ca balena a înotat pe lângă arca happy sau daca nu, i-a făcut Noe o piscina în interiorul arcei.

| wildthing a răspuns:

Da, inca o dovada ca doar cei saracuti cu duhul pot fi prostiti de religie. Problema este ca sunt multi, inversunati in a crede in prietenul lor imaginar (indiferent de dovezi si argumente) si influenteaza grav si viata noastra, a celor care poate am reusit sa iesim din pestera lui Platon.winking

| BogdantheDreamer a răspuns:

"Si la potop s-au amestecat apele",

Cu religia nu le ai, asta e! Este optionala! Dar cultura generala? Nici cu aia nu le ai? Nu prea ai ce cauta in breasla ateilor, ateii sunt niste oameni inteligenti.

Cauta putin pe google( sa te uiti si la poze) "De ce nu se amestecă apa Oceanului Atlantic cu Oceanul Pacific?" sau Marea Baltica cu Marea Nordului, etc.

Din prisma biblica avem versetul in care Dumnezeu ii porunceste lui Noe, cu privire la ce animale sa ia cu el.

"Să iei cu tine din toate animalele curate câte şapte perechi, parte bărbătească şi parte femeiască, iar din animalele necurate câte o pereche, parte bărbătească şi parte femeiască. 3. De asemenea şi din păsările cerului să iei: din cele curate câte şapte perechi, parte bărbătească şi parte femeiască, iar din toate păsările necurate câte o pereche, parte bărbătească şi parte femeiască, ca să le păstrezi soiul pentru tot pământul." (Facerea 7; 2-3)"

Nu gasim nici o referire la vietuitoarele din ape. Posibil ca nu aveau sa fie afectate.

Răspuns utilizator avertizat
| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Nu vad Pamantul distrus"

Ai vazut vreodata un potop la viata ta?
Nu iti doresc sa vezi unul.

"Ce inseamna ''Orice faptura''?"

Înseamnă orice vietate, dar dacă subtitlezi „stricaciunea oamenilor ", atunci te vei rezuma doar la oameni.

"De ce zeul iudeu a omorat animalele la potop?"

Pentru că era necesar ca toate animalele să moară împreună cu oamenii, altfel ar însemna mai târziu un dezechilibru în natură.
Rolul animalelor in natura.
Animalele au fost create pentru om și nu omul pentru animale și au fost concepute pentru a fi mâncate, admirate sau pentru a ajuta specia umană.

Răspuns utilizator avertizat
| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Îmi pare rău, am crezut că nu știi că se consumă balene.

Răspuns utilizator avertizat
| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Nu, nu. Era vorba doar de acel caz. Nu baga acest subiect."

Cand nu iti convine la burtica, vomi.
Am întâlnit atei în viața mea, dar nimeni mai ignorant decât tine.
Da, am întâlnit oameni ca tine, dar fanatici religioși.

"Si acum nu e dezechilibru ecologic mai mare decat era atunci?"

Dacă Dumnezeu ar fi lăsat acele animale în viață după potop, s-ar fi găsit astăzi mai multe animale decât oamenii.
Iti spune ceva?
Mai aveți acasă neuroni in afara de cel cu care vorbesc?

| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu schimba subiectul, nu suntem cu toții pensionari.

| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu este vorba despre mâncare, ci despre faptul că Dumnezeu este un macelar.
După logica ta, toți măcelarii ar trebui penalizati sau, în cel mai rău caz, condamnați pentru crimă.

| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Pai Balena nu manca la fel ca acum 4000 de ani?"
Ce legătură are asta cu ceea ce am vorbit până acum?
Vorbeam despre balenă ca hrană, nu despre ce mănâncă balena.

| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu schimba subiectul, nu suntem cu totii pensionari.

Răspuns utilizator avertizat
| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Zbarci, ma refer din fiecare specie, nu toate la un loc.
Un dezechilibru al ecosistemului nu este atunci când există multe animale, ci când predomină o specie.
Un pic la școală nu strică să mergi.

Răspuns utilizator avertizat
| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Iar te lauzi singur.
Am deschis o întrebare special pentru dta, astfel încât să nu devii suficient de arogant cu timpul.
Click this: https://www.tpu.ro/......a-sunteti/

| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ei bine, și asta este adevărat.
Daca sunt azi trilioane de animale, imagineaza-ti cate animale ar fi fost daca...

| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu gasesc legatura.

Răspuns utilizator avertizat
| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am zis, cum sa nu.

Răspuns utilizator avertizat
| HelpingHands a răspuns:

Biblia e o sinteză a ceea ce s-a întâmplat atunci. Întrebarea e alta: ce civilizație e aia care a putut construi piramidele, că nici acum nu le putem construi cu toată tehnica noastră. Vrei să știi ce civilizație? Aceeași de care vorbește un mare filozof grec (Platon am impresia) și spune că au început război nuclear dincolo de Gibraltar între cele două mari orașe... (E vorba de Atlantida). Ăia aveau OZN-uri, nu corăbii! De aia au putut face piramidele! Dar realitatea e că Dumnezeu i-a distrus prin acel potop... și era nevoie să pregătească terenul pentru o nouă civilizație.

Răspuns utilizator avertizat
| Raullalu a răspuns:

In primul rand Balena nu avea nevoie sa fie salvata de la inec, Al doilea rand apa sarata are proprietatea de a ramane la un nivel scazut, datorita sarii din apa, avem dovada aceasta in Slatina, cunoscuta pentru lacul cu apa sarata la nivel scazut iar la nivel ridicat (la suprafata)apa dulce.
Balena a putut respira sigur la fel cum respira si astazi.

Răspuns utilizator avertizat
| Raullalu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Balena nu are nevoie sa stea pe uscat CA sa respire

Răspuns utilizator avertizat