| OctavianDanielMaria a întrebat:

Revin cu intrebarea:Cum a bagat Noe Balena in arca? Sau cum a intrat in arca? Nu merge daca ziceti ca nu era nevoie, ca balena a supravietuit in apa.Din doua motive.1)Balena are plamani si trebuie sa respire si 2)Balena ramanea fara apa unde sa stea, ca se stie ca vaporii de apa se ridica in atmosfera si formeaza norii si la potop toata apa era in nori.Si e o prostie sa crezi ca apa exista in amosfera asa cum zice in Biblie, ca Dumnezeu a dat drumul la robinetele din cer rolling on the floorSau cum era fraza aia.

64 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

1) Balena, ca sa respire, nu trebuie decat sa se ridice la suprafata. Chiar de tot pamintul ar fi plin de apa, ele ar supravietui. Ai vazut tu vreuna traind pe uscat?
2) De unde premisa gresita ca la potop toata apa era in nori? Nu puteau oceanele sa existe si sa apara si potopul?
Vezi, cam asa e. Iti faci un tipar de gindire (in cazul tau ca toata apa era in nori la potop), si in functie de el judeci si rizi de afirmatiile Bibliei. Fara sa realizezi ca poate avea dreptate, si ca tiparul tau de gindire face sa para a fi ilogica. Eu sunt credincios de 30 de ani, si tot de 30 imi pun si eu intrebari cum a fost in chestia asta cu arca, stiu ca e greu de crezut, ca si in alte situatii, si cu siguranta nu voi stii raspunsul niciodata in viata asta, dar nu asta conteaza, pentru ca din experienta am observat ca ceea ce poate fi verificat de mine din Biblie si am verificat, a fost demn de crezare. Insa in 30 de ani niciodata nu mi-am facut probleme cu privire la supravietuirea animalelor marine, caci e clar ca ele au putut supravietui si fara arca, in acea mare a potopului. Asta e o chestie prea simpla pe linga alte dileme reale pe care Biblia le ridica.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Toata? Chiar toata? Si cea de pe fundul groapei Marianelor, aflata la aproape 11000 de m adincime? Adica Pamintul era uscat complet, fara oceane, fara mari, fara fluvii, fara riuri? Toata apa era in nori? De unde ai mai scos-o pe asta? Nu crezi ca ar trebui sa dovedesti ca era asa?
Oricum, logica ta are probleme serioase. Daca pamintul era fara apa, trebuia sa se umple intii oceanele si marile, si apoi sa acopere intreg pamintul. Nu crezi ca ar fi luat mult mai mult timp, dat fiind ca pamintul e doar a saptea parte din suprafata planetei, si astfel oamenii ar fi fost avertizati, pana ce se umpleau oceanele ei avand timp sa isi construiasca si ei ceva cu care sa se salveze?

Răspuns utilizator avertizat
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai poate prin marile oceane... nu a mai fost nevoie sa vina "ploaia si furtuna", ca era deja apa laughing

| GabiDumitrescu a răspuns:

De fapt balena si balenul trageau arca. Alea vreo nu-stiu-cate specii de balena...
@marinaru: Esti genial. Ce fel de combustibil? Te pomenesti ca arca era nucleara. Sau diesel?

| anonimg a răspuns:

Apa a venit si din cer si din pamant.
La inceputul potopului: "[...]In ziua aceea, s-au rupt toate izvoarele Adancului celui mare si s-au deschis stavilarele cerurilor." (Geneza.7:11)
La sfarsitul potopului: "Izvoarele Adancului si stavilarele cerurilor au fost inchise, si ploaia din cer a fost oprita." (Geneza.8:2)

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu exista apa in atmosfera?!? Omul nu poate suoravietui fara un minim de 50% umiditate in aer. Stii cit e aia? E mult. Dar de obicei, eu undeva intre 65% si 75%. Se vede cit cunosti...

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Nu exista apa in amosfera, exista vapori de apa". Pai vaporii de apa ce sunt? Nu e tot apa, doar ca nu in forma lichida?
"Daca ar exista apa in atmosfera, ar ploua si fara nori." Clar nu stii cum se formeaza ploaia.
Dar uita-te la ce zici. Nu prea ai habar la raportul dintre apa si mediul inconjurator.

| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Rizi din prostie. Da, avem apa in casa. De aceea apare mucegaiul si igrasia. Pe unii pereti iarna, fiind reci, apa se condenseaza si chiar curge. Am vazut destui, sunt (si) zugrav de meserie.
Dar, nu are sens, discutam niste chestii simple care ar gasi o explicatie Bibliei daca doar ai cunoaste si ai realiza tu unele lucruri. Exista multe altele care chiar prezinta o dilema, si despre care merita sa discuti, dar nu cu unul ca tine, care nici la chestii normale nu poate gasi explicatii.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Apa nu e (doar) lichid. Du-te in Antarctica si vei descoperi ca e solid. Vaporii sunt o alta forma a apei, starea gazoasa, dar tot apa e. Ca e lichida, e o forma a ei in anumite conditii. Bine ca nu imi ceri sa iti arat o poza cu oxigenul din aer, care tot in stare gazoasa e (poate fi si el lichid). Vezi cit te pricepi? Confunzi starea unei substante cu substanta insasi.

| Meme10Memu a răspuns (pentru cristi202):

Ca sa inteleaga baietasul asta care pune intrebari si rade fara sa gandeasca si fara sa citeasca atent Biblia.

Iata ce scrie la Geneza 1:26:"Şi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peştii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietăţile ce se târăsc pe pământ şi tot pământul!"

Aici se vorbeste despre pesti. La capitolul 7 nu se vorbeste despre pesti despre vietatile apelor. Asadar au murit oamenii si pasarile si animalele de pe uscat. Nu scrie ca i s-a cerut sa bage pesti in arca sau vietuitoare din ape.

In plus balenele puteau inota pana la suprafata apelor ca sa aiba aer. Oxigenul cu aerul s-a ridicat si el deasupra apelor.

Geneza 1:6-9:"Şi a zis Dumnezeu: "Să fie o tărie prin mijlocul apelor şi să despartă ape de ape!" Şi a fost aşa. A făcut Dumnezeu tăria şi a despărţit Dumnezeu apele cele de sub tărie de apele cele de deasupra tăriei.
8. Tăria a numit-o Dumnezeu cer. Şi a văzut Dumnezeu că este bine. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a doua.
9. Şi a zis Dumnezeu: "Să se adune apele cele de sub cer la un loc şi să se arate uscatul!"

Asadar in nori nu era toata apa. Prin "tarie" se refera la atmosfera dintre pamant si nori.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dupa cum vorbesti, nu stii. Ca nu stii ca gheata tot apa e.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

OK. Formula chimica a apei e H2O. Daca gheata nu e apa, care e formula ei chimica? Daca raspunzi la intrebarea asta, ii zic profului tau de chimie sa te treaca anul la vara happy happy happy.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Doar crezi?!? Deci si eu am atunci dreptul sa cred. happy Hei, stiinta se bazeaza pe siguranta. Eu sunt sigur ca e aceeasi formula.
Am zis eu ca exista apa lichida in atmosfera? Citeste din nou! Eu am zis ca exista apa, si atit. Cind m-ai confruntat, eu am zis ca e sub forma gazoasa, ca vapori. E o diferenta.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"toata apa de la suprafata trebuia sa fie in atmosfera ca vapori de apa.Si Balena ramanea fara apa." De ce? Ca asa vrei tu? Adu o dovada ca asa trebuia sa fie.
Iar daca nu poti accepta o metafora cum e cea cu robinetele, eu zic sa nu mai citesti nimic. Ca tu ai ride si de Eminescu.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mda. Daca tot sustii ca gheata nu e apa, nu e H2O, spune care e formula ei.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns:

A căzut apă din cer chiar dacă norii nu existau până atunci.
Deci până la potop, pământul era udat doar de rouă.
"Ci un abur se ridica de pe pământ şi uda toată faţa pământului." (Geneza.2:6)

Răspuns utilizator avertizat
| marinaru777 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cine a fost primul oul sau gaina daca tot scriu prostii?

Răspuns utilizator avertizat
| marinaru777 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si pe ou cine l a facut daca oul a fost primul? Apare asa un ou din senin?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru anonimg):

A căzut apă din cer chiar dacă norii nu existau până atunci.
Deci până la potop, pământul era udat doar de rouă rolling on the floor rolling on the floor

Importanță
Roua raportată la cantitatea totală de precipitații, conform statisticilor în Europa Centrală, reprezintă numai un procent de 2 - 5 %. Procesul de condesare, și răcirea aerului cu formare de apă are o importanță mai mare în regiunile tropicale. Cantitatea mică de apă rezultată prin condensare are o importanță mare pentru supraviețuirea plantelor în regiunile aride ca deșertul Namib sau deșertul Atacama.

| RAY a răspuns (pentru marinaru777):

Si pe ou cine l a facut daca oul a fost primul? Apare asa un ou din senin?

Si pe dumnezeu l a facut daca dz l a fost primul? Apare asa un zeu din senin?

Răspuns utilizator avertizat
| Catrice a răspuns:

Daca tu crezi ca ploaia vine ca cineva da drumul la robinet si nu pica apa din atmosfera, atunci e grav.

Răspuns utilizator avertizat
| TristanTzara a răspuns:

Răspunsul e simplu: Omnipotență. DOMNUL a dezactivat legile fizice și a făcut posibilă supraviețuirea balenei, după cum zic anglofonii Prove me wrong.

| marinaru777 a răspuns:

A plouat fara intrerupere mai o perioada, la nave exista tancuri de combustibil, de apa etc...nava e impartita pe compartimente citeste putin despre nava.

Răspuns utilizator avertizat
| marinaru777 a răspuns:

Balena a fost in apa permanent si toti pestii apa a acoperit suprafata pamantului nu s-a ridicat pana la cer ar fi o varianta.

Răspuns utilizator avertizat
| marinaru777 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

A plouat si a intrat in pamant, tu stai numai in casa ai vazut vreo inundatie pana la nivelul masinilor si dupa jumatate de an pamantul crapat.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ciclul apei in natura nu e ca la o pompa cu presiune fixa. Nu se golesc oceanele ca sa se umple norii, sau nu se umple pamintul de apa ca sa se goleasca norii. Ai multe variabile aici. Probabil in nori si atmosfera (apropo, stii cita apa e in aerul ce il respiri?, chiar si aerul numit de noi uscat are undeva la 60% umiditate) e suficienta apa incit sa mai sustina un potop, si sa mai si ramina si in nori, si in atmosfera. E vorba doar de diferenta variabila dintre apa din oceane si cea din nori. E mai multa in oceane? Pamintul poate fi inundat, e mai multa in nori, nivelul apei scade la loc in oceane.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

O adevarata comedie

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asta nu e un argument.

Răspuns utilizator avertizat
| Cksihja a răspuns:

Potopul are legătură cu sfârșitul perioadei glaciare când s-a topit toată gheața și a crescut nivelul mării. Și în plus Noe nu a fost nevoit să urce niciun animal pe arcă, toate animalele au venit singure și au urcat singure.

Răspuns utilizator avertizat
| lexy22 a răspuns:

Toata biblia e o metafora?