| anonim_4396 a întrebat:

Cum ar trebui să fie preotul perfect în viziunea voastră? Poate "perfect" e mult spus...pentru că nimeni nu e perfect, decât prin harul Domnului Isus Hristos. Totuși, ce calități credeți că ar trebui să îndeplinească un adevărat preot?

24 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Orb, mut, surd, cocosat si schiop. P.S.Si fara buzunare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să iubească oamenii, nu banii. Dacă asta reușește, restul se iartă.

| Celcestietot a răspuns:

Necesar este sa aiba ravna adevarata pentru cine lucreaza si daca are, inseamna ca respecta si pe cine urmeaza.

| CostinAlamariu a răspuns:

Cred ca la intrebarea asta numai cineva fara de pacat ar putea raspunde happy

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Toți avem păcat, iar sfinți putem fi considerați doar prin harul lui Hristos. Cine crede că sfinți sunt doar cei reprezentați în icoane se înșeală.

| Panamax a răspuns (pentru anonim_4396):

Si cine crede in harul unui zelot evreu se inseala.
Daca tot ziceti ca era 3
in 1, adica ditamai zeul suprem duh violator si spiridus creator, de ce isi indemna ucenicii sa-si vanda hainele si sa cumpere sabii? Luca 22:36
"cine n-are sabie, sa-si vanda haina si sa-si cumpere sabie…"

| Panamax a răspuns:

Sa nu-i miroasa picioarele si transpiratia, sa se spele des pe mana pe care o ling babele si credinciosii, mai ales daca este aceeasi mana cu care se scarpina sub sutana sau cu care isi scarpina hemoroizii, sa nu vina baut la slujba, sa nu fie prea curios cand spovedeste si sa nu ceara detalii picante, sa manance cu masura sa nu faca burta de popa, sa-si dea demisia si sa faca ceva intr-adevar util pentru comunitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa fie sociabil, sa vorbeasca cu crestinii. Sa fie preot de manastire si nu de biserica. Nu ai ce compara intre ei. Preotul de manastire face slujbe in fiecare zi, traieste in post si rugaciune.
Sa ajute pe cei saraci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parerea mea
Ar trebuii sa fie acel gen de om care respecta biblia si asculta de invataturile ei
Ar trebuii sa fie o persoana ce inspira respect
O persoana care sa se comporte cu tine ca si cum ati fi cei mai buni prieteni indiferent de varsta
O persoana care sa stie sa iti dea sfaturi
O persoana care sa nu combata stiinta moderna, ci sa combine religia cu aceasta
Nu stiu daca e vreo greseala in asta, dar mi s ar parea interesant un preot care sa nu fie,, invechit,, sa aiba explicatii plauzibile pentru totul, si unde nu are, sa le explice prin religie

Am observat ca multi preoti sunt in genul acela ca daca se aude ceva de mi multe ori e adevarat(un fost profesor m-a dezamagit prin sustinerea teoriilor conspirative, anti 5g, cele cu bill gates, etc) ar trebui sa cerceteze inainte sa judece daca pot cita ceva: )) nu stiu poate sta e idealul meu al unui preot, insa nu cred ca e prea greu de atins

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mi-a plăcut maxim partea cu "cei mai buni prieteni, indiferent de vârstă". Interesantă perspectiva ta...

| CinevaAnonimă a răspuns:

Înțelegător, smerit, sociabil, milostiv, blând, evlavios. Cam astea.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Preotul trebuie sa fie ortodox, in Biserica, sa spovedeasca si sa impartaseasca, sa tina dogmele, adica adevarurile de credinta, neschimbate. Eu cred ca la Judecata, Domnul si Dumnezeul nostru Iisus Hristos, nu ne va intreba de calitatile sau defectele preotilor, ci de ce nu ne-am pocait, caci El in lume asta a propovaduit: pocainta spre iertarea pacatelor. - Luca 24:47; Faptele Apostolilor 5:31
Cine s-a spalat si s-a sfintit prin baia pocaintei, prin marturisirea completa a pacatelor la preotul ortodox, si prin innoirea mintii, este intocmai cu Apostolii si cu Sfintii. Nu de la mine spun asta, ci Sfantul Ioan Gura de Aur a spus-o!
Harul se transmite in Biserica prin punerea mainilor prin succesiune apostolica. Continuitatea harului este asigurata doar in Biserica Ortodoxa de Rasarit.

| anonim_4396 explică (pentru pacatosulBogdan):

Poți dezvolta ultimul paragraf, te rog? Bineînțeles, aducând în discuție referințe biblice...

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Scrie in Biblie ca harul se transmite prin punerea mainilor de la Sfintii Apostoli, prin preoti si episcopi:

I Timotei 4:14 Nu fi nepasator fata de harul care este intru tine, care ti s-a dat prin proorocie, cu punerea mainilor mai-marilor preotilor.

Sectele neoprotestante sunt rupte de succesiunea apostolica, nu au dogmele ortodoxe, nu au preotie harica, nu au sfinte taine, nu au hirotonie, sunt in stare de razvratire si sunt despartite de una, sfanta, soborniceasca si apostoleasca Biserica. Nu zice Sfantul Apostol Pavel sa nu parasim Biserica?! -Evrei 10:25 Nu zice Hristos Dumnezeu ca Biserica Lui nici portile iadului nu o vor birui?! - Matei 16, 18
Unde au fost sectele neoprotestante la cele sapte Sfinte Sinoade Ecumenice?! Dar la sinoadele locale ale Bisericii lui Hristos? De ce nu respecta sectele neoprotestante hotararile Sinoadelor Ecumenice ale Bisericii lui Hristos Dumnezeu?

| anonim_4396 explică (pentru pacatosulBogdan):

Ce este Biserica lui Hristos? Sau mai bine zis...cum este ea?

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Biserica este trupul lui Hristos! - Efeseni 5:23, 29; Coloseni 1:18, 24
Iar noi suntem madularele Lui. - I Corinteni 6:15
Hristos este via, iar noi mladitele. - Ioan 15:5 Cine nu ramane in Hristos, adica in trupul Sau, care este Biserica, se usuca si se arde. - Ioan 15, 6
Hristos este mantuitor al Bisericii Sale (Efeseni 5:23), iar de secte nu scrie nimic in Biblie ca ar face parte din trupul Sau, Biserica, ci suntem indemnati sa ne departam de omul eretic, dupa intaia si a doua mustrare. Tit 3, 10
Biserica lui Hristos este Biserica dreptei credinte, "stalp si temelie a adevarului" si care este, dupa Sfantul Apostol Pavel, o "mare taina":
"Si cu adevarat, mare este taina dreptei credinte: Dumnezeu S-a aratat in trup, S-a indreptat in Duhul, a fost vazut de ingeri, S-a propovaduit intre neamuri, a fost crezut in lume, S-a inaltat intru slava." 1 Timotei 3, 16

| anonim_4396 explică (pentru pacatosulBogdan):

Felicitări, Bogdan! Minunate trimiteri! Deci, cum arată Sfânta Scriptură, Biserica este Trupul lui Hristos, iar creștinii adevărați mădularele din acest Trup. Nu am găsit nicăieri în Biblie că Biserica ar fi o instituție a Statului, care funcționează după legi omenești stabilite la niște sinoade ecumenice...winking

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Biserica este o institutie divino-umana, nu a statului...
Hristos este Dumnezeu-Om, de aceea si trupul Sau si mireasa Sa, care este Biserica, fara zbarcitura si fara pata(Efeseni 5:27), cu adevarat infailibila, este divino-umana. Sinoadele ecumenice, ca si primul sinod apostolic de la Ierusalim din anul 50, despre care se vorbeste in capitolul 15 din Faptele Apostolilor, au luat hotarari sub calauzirea Duhului Sfant:
"28 Pentru ca, parutu-s-a Duhului Sfant si noua, sa nu vi se puna nici o greutate in plus in afara de cele ce sunt necesare:
29 Sa va feriti de cele jertfite idolilor si de sange si de (animale) sugrumate si de desfrau, de care pazindu-va, bine veti face. Fiti sanatosi!"
Cei care nu se supun hotarilor si canoanelor Bisericii apostolesti sunt in stare de razvratire si sunt in afara ei.
Ce spune Sfantul Ciprian al Cartaginei? "Extra Ecclesiam nulla salus". Adica, in afara Bisericii nu exista mantuire. Doar cei care s-au aflat in corabia lui Noe, o prefigurare a Bisericii lui Hristos, s-au mantuit din potop.
Noi marturisim Crezul Ortodox Niceo-Constantinopolitan (325-381), ca o sinteza a credintei noastre in Dumnezeul Treimic. Cine il respinge, se asaza singur in afara crestinismului.

| anonim_4396 explică (pentru pacatosulBogdan):

Adevărat, fără Biserică nu este mântuire. Perfect de acord!
Cât despre ce scrie în Fapte 15, nu cred că acolo este vorba de vreun sinod ecumenic, ele având loc mai târziu. Încă ceva... Dacă neamurilor (nouă, neevreilor) li s-au impus doar aceste 4 lucruri din Lege, de ce în biserica ortodoxă se mai iau în considerare și alte porunci din Lege, cum ar fi cea despre necurății?

| Justme79 a răspuns:

In primul rând să se gândească la oamenii să facă lucruri demne de un preot gen să strângă donații să meargă în vizite la familii in special cei care sunt bolnavi și multe altelehappy

| anonim_4396 explică (pentru Justme79):

De acord!winking

| alex598 a răspuns:

Biblia ne luminează în privința asta în 1 Timotei 3: 1-12

| roty78 a răspuns:

Preotul de vocaţie este cel care se ocupă cu timp şi fără timp de comunitatea credincioşilor încredinţaţi lui spre păstorire, punând mai presus de interesele personale nevoile spirituale şi duhovniceşti ale acestora.