| Inferno a întrebat:

Cum arata Dumnezeu in viziunea voastra? Cum il percepeti voi pe Dumnezeu? Inalt, scund, gras, slab, stand pe un nor plutitor in cer si cu barba mare?

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

Daca ar avea infatisare fizica, ar fi ceva gen Odin, pentru ca Odin e si creat pe scheletul unui zeu intelept si drept. Dar, toata ideea asta de Dumnezeu e doar simbolistica, si cel mai probabil "Dumnezeul" asta este tot ce ne inconjoara.Bolboreste Luca parca in Evanghelie ca Dumnezeu este peste tot, putem presupune ca se afla peste tot ideea asta de Dumnezeu, cat timp exista creatie, si nu biblica, ci fizica, materiala aproape peste tot(se sustrag gaurile negre sau forme lipsite de materie), putem spune ca "Dumnezeu" se afla peste tot. Dar in niciun caz cel crestin sau al oricarei alte religii, nici unul impartial sau "drept" ci doar ca prezenta guvernanta a lumii, fara minte si chip, existenta doar pentru a stabili o ordine si o randuiala in Univers, poate in mai multe Universuri, forta ce nu poate fi contestata sau inoculata. FTFY.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Vai, dar ce amalgam.
Ceva panteism, ceva creștinism, ceva tendințe de mistificare a naturii păstrându-i totuși (cumva) caracterul impersonal și net detașat.

Cum poți concepe tu,,ceva'' care deține autoritate guvernantă, are capacitatea de a stabili,, o ordine și o rânduială in univers'' fără a fi in același timp și personal și inteligent?
Realizezi că,, a guverna'' presupune - a regla, a echilibra, a modifica etc.; pe scurt, implică luarea anumitor decizii. Cum poate,, ceva'' fără minte (accept fără chip) să guverneze, să ia decizii vizavi de universul in care trăim (poate chiar jonglează cu mai multe, așa, simultan)?

Și pe,, prezența'' asta guvernantă a lumii, cine a pus-o in funcție?
Sau te pomeni că s-a auto-învestit. Există pur și simplu. Cumva.

Fii bun și lămurește-mă.

24 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Gras, scund (1. 50 si 99 de kg), cu par lung mov, un ochi de sticla, un dinte de aur, barba mare si verde, imbracat in sutien si tanga de piele si cu catuse din alea roz cu puf.

Răspuns utilizator avertizat
| Siracuzia a răspuns:

Asa cum este in icoane, dar nu aspectul fizic conteaza, ci sa crezi in El cu adevarat.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Il percep ca fiind inexistent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva nedefint ca forma, necuprins de spatiu sau timp, pretutindeni, si din el izvorand toate, inclusiv legi, principii, fizice, chimice, psihice, tot ce pune in miscare, existenta, echilibru, in univers si in nimicul de dincolo de univers.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Inalt, gras, cu barba alba

| 1Mihai1 a răspuns:

Dumnezeu nu trebuie aproximat!

| Inferno explică (pentru 1Mihai1):

Presupunand ca Dumnezeu exista.
"Dumnezeu nu trebuie aproximat!"
Dumnezeu nu poate fi aproximat!

| 1Mihai1 a răspuns (pentru Inferno):

Ţin sa te contrazic, amandoua variante sunt corectewinking.

| iKronstadt a răspuns:

Nu arată. Pentru mine nu este "cineva", este "ceva".

| roxaa15 a răspuns:

Dumnezeu= dragoste, bunatate, rabdare iertare. EL este tot ce cu puterea minti nu putem aprofunda dar poate fi simtit in cel mai duios gand, cel mai sincer zambet, in zambetul copiilor si in curcubeul aparut dupa o ploaie de primavara

| RoseQueen a răspuns:

In viziunea mea Dumnezeu e unic si e un spirit practic ce poate lua orice formamspre exemplu un batranel care cerseste sau un om mai instarit care da de pomana, dar fiecare are propria sa viziune.
El sta pe umilul sau tron de nori inconjurat de ingerii cei buni si ne vegheaza pe noi, credinciosii sai sfiosi.
Dar tu, cum il vezi?

| haryH a răspuns:

Dami te rog ID tau vreau sa vb cv te rog

| Inferno explică (pentru haryH):

Ce vrei sa vorbesti?

| haryH a răspuns (pentru Inferno):

Cv in leg cu asta...

| Preotul a răspuns:

Dumnezeu nu are forma este duh! Dar poate lua orice forma.

| somrik a răspuns:

Inalt, slab, cu barba mare, si are un glas foarte duios si are un oar alb

| Nosam a răspuns:

Novus Ordo Seclorum

| Inferno explică (pentru Nosam):

Esti mason? Nosam scris invers inseamna Mason.

| Inferno explică (pentru Nosam):

Stiu tot despre masonerie, ritualuri, imboluri, semnificatii. O studiez de ceva timp. Am citit toc ce mi-ai dat si nu am gasit nimic nou acolo.

| Nosam a răspuns (pentru Inferno):

Bine ca esti documentat.