| Maxim96 a întrebat:

Cum arata Iisus Hristos?
Ma refer la fizic!

29 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ochii Lui erau ca para focului; capul îl avea încununat cu multe cununi împărăteşti, şi purta un nume scris, pe care nimeni nu -l ştie, decît numai El singur.
13 Era îmbrăcat cu o haină muiată în sînge. Numele Lui este:,, Cuvîntul lui Dumnezeu.``

| ErrorFound a răspuns (pentru EmaS):

Retardisme...La cum il prezinti tu pe Iisus ma face sa ma gandesc ca el arata asa:
http://www.google.ro/......tp?/imgres

| moilolyta09 a răspuns (pentru ErrorFound):

Poate că, chiar aşa arată. laughing

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Arata barbos si sexy love struck

| RAY a răspuns:

Daca e imaterial cum ar putea avea fizic?

| Maxim96 explică (pentru RAY):

Iisus,Cuvantul lui Dumnezeu s-a pogorat din cer si a luat trup.

| RAY a răspuns (pentru Maxim96):

Citeste biblia si vei intelege

| Maxim96 explică (pentru RAY):

Am citit! La fizicul Lui nu am gasit detalii.

| relian a răspuns (pentru Maxim96):

Au fost imparati, regi si asa mai departe, poate criminali, etc si li sau facut portrete, statui.Isus de ce nu are unul? Pai la citi crestinopati vorba cuiva erau cu el se gasea unu sa-i faca o statuie cumva cit de cit asemanatoare cu el.Deci clar personajul asta este fictiv, na existat niciodata.E ca si cum ai intreba cum artata Fat Frumos stii? Sau Cosinzeana.Basme povesti.

| OnuOnulică a răspuns:

Sunt cateva poze cu el dar nu sunt adevarate.
Oameni lau desenat cum au crezut ei ca arata.
Dar de fapt nimeni nu stie cum arata.

| Dumniezău a răspuns (pentru OnuOnulică):

Nimeni nu stie cum arata pentru ca nu exista. Logic.

| Lizzu a răspuns:

Pai...exista acel celebru giulgiu de la Ierusalim descoperit parca intr-un mormant, vechi de mii de ani.
I-au facut verificarile si ei spun ca ar data aprox din aceeasi perioada in care se presupune ca a trait Iisus.

Din cate stiu, acum cativa ani au reconstituit chipul lui dupa trasaturile din acel giulgiu.
Din pacate, nu mai gasesc acum fotografia. Caut dar nu gasesc :D

A uite :

http://www.infoo.ro/......8296EZ.jpg

| Dumniezău a răspuns (pentru Lizzu):

Am vazut eu un documentar despre giulgiul asta pe History.Au incercat sa demonstreze daca giulgiul chiar a fost adevarat si nu un fals.Din pacate la datarea cu carbon 14 a iesit ca giulgiul ala ar data aproximativ din sec 14.Deci concluzia:Giulgiul ala a fost facut de cineva ingenios.Era fals.Nu era asa cum spusese istoria.

| Lizzu a răspuns (pentru Dumniezău):

Aha,inseamna ca nu am retinut partea cu datarea...
Si inca se inchina la el credinciosi din toata lumea straight face
Unii aleg sa creada dincolo de orice argument care contravine cu credintele lor.

| Dumniezău a răspuns (pentru Lizzu):

Da...trist,ce sa faci.

| ErrorFound a răspuns:

Fizicul lui Iisus a fost reprezentat de marii clasici. Ei l-au creat asa cum il vezi tu *zilnic* in biserica.
De fapt, el arata cu totul diferit.

| grab a răspuns:

Arata exact cum il redau regizorii in filme.

| fuzzer a răspuns:

Sunt multe detalii despre el, dar nu toate sunt adevarate.

Pe vremea aceea banuiesc ca toti aveau barba, deci si el avea.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Iată câteva informaţii despre această întrebare:

Biblia şi înfăţişarea lui Isus
Fiind „Mielul lui Dumnezeu", Isus era fără defect; prin urmare, el a fost, fără îndoială, un bărbat care arăta bine (Ioan 1:29; Evrei 7:26). Şi cu siguranţă că el nu avea tot timpul acel aer melancolic care i s-a atribuit în arta populară. Este adevărat, el a trecut prin multe situaţii grele, însă, ca dispoziţie generală, el a reflectat în mod perfect imaginea Tatălui său, „fericitul Dumnezeu". — 1 Timotei 1:11; Luca 10:21; Evrei 1:3.
Avea Isus părul lung? Numai nazireii nu aveau voie să-şi taie părul sau să bea vin, iar Isus nu a fost un nazireu. Aşadar, cu siguranţă că avea părul tăiat îngrijit, la fel ca oricare alt evreu (Numeri 6:2–7). De asemenea, el a băut vin cu moderaţie când s-a aflat în compania altora, iar acest lucru întăreşte ideea că nu a fost o persoană posomorâtă (Luca 7:34). De fapt, el a făcut vin, înfăptuind astfel un miracol la un ospăţ de nuntă în Cana din Galileea (Ioan 2:1–11). Şi în mod clar purta barbă, lucru confirmat de o profeţie referitoare la suferinţa sa. — Isaia 50:6.
Ce se poate spune despre tenul şi trăsăturile lui Isus? După toate probabilităţile, acestea erau semitice. Se poate ca el să fi moştenit aceste trăsături de la mama sa, Maria, care era iudeică. Strămoşii ei erau iudei, din linia genealogică a evreilor. Prin urmare, este posibil ca Isus să fi avut tenul şi trăsăturile caracteristice iudeilor.
Se pare că Isus nu se remarca drept o persoană foarte deosebită din punct de vedere fizic nici chiar printre apostolii săi, deoarece Iuda a trebuit să-l identifice printr-un sărut când l-a trădat în faţa duşmanilor lui. Aşadar, Isus se putea pierde cu uşurinţă prin mulţime. Şi chiar a făcut acest lucru, pentru că, cel puţin cu o ocazie, el a călătorit din Galileea la Ierusalim fără să fie recunoscut. — Marcu 14:44; Ioan 7:10, 11.
Contrar tradiţiei, Biblia nu-l descrie pe Isus ca fiind plăpând sau efeminat. Dimpotrivă, ea spune că şi atunci când a fost tânăr el „creştea în înţelepciune, în statură şi în har faţă de Dumnezeu şi faţă de oameni" (Luca 2:52). Timp de aproape 30 de ani, el a fost tâmplar. Această meserie nu pare a fi o meserie pentru o persoană firavă sau cu o constituţie delicată, mai ales în acele vremuri, când nu existau maşinile de azi care uşurează munca (Marcu 6:3). În plus, Isus i-a dat afară din templu pe schimbătorii de bani, alungând din templu şi vitele şi oile, şi le-a răsturnat mesele schimbătorilor de bani (Ioan 2:14, 15). Şi această acţiune ne face să ne gândim la o persoană puternică, robustă.
În ultimii trei ani şi jumătate ai vieţii sale de pe pământ, Isus a parcurs pe jos sute de kilometri în tururile sale de predicare. Cu toate acestea, discipolii nu au lăsat să se înţeleagă niciodată că el „s-a odihnit puţin". Dimpotrivă, Isus le-a adresat discipolilor săi, unii dintre aceştia fiind pescari puternici, următoarele cuvinte: „Veniţi singuri la o parte, într-un loc pustiu, şi odihniţi-vă puţin". — Marcu 6:31.
Într-adevăr, „întreaga povestire evanghelică indică faptul că [Isus a avut] o sănătate bună şi un trup viguros", declară Cyclopædia de M’Clintock şi Strong.

Este înfăţişarea lui importantă?
De la portretul fals descris de Lentulus la lucrările unor maeştri renumiţi şi la actualele vitralii, creştinătatea pare să fie fermecată de ceea ce atrage privirea. „Trebuie să păstrăm extraordinara putere evocatoare pe care o are imaginea lui Isus Cristos", a spus arhiepiscopul de Torino, custodele controversatului Giulgiu din Torino.
Cu toate acestea, Cuvântul lui Dumnezeu omite în mod voit asemenea detalii „evocatoare" în legătură cu înfăţişarea lui Isus. De ce? Acestea ar distrage probabil atenţia de la ceea ce înseamnă viaţa veşnică: cunoştinţa biblică (Ioan 17:3). Isus însuşi — modelul nostru — „nu caută la faţa oamenilor", adică nu consideră înfăţişarea ca fiind ceva important (Matei 22:16; compară cu Galateni 2:6). Dacă punem accentul pe înfăţişarea lui Isus, când în Evangheliile inspirate nu se face nici o menţiune în acest sens, ne vom opune chiar spiritului în care au fost scrise acestea.

| BlackSulphur a răspuns:

Oale si ulcele de acum...

| Mikhtarian a răspuns:

Atat de puternic luminat de dreptate, plin de iertare si puternic in iubire.
Iisus ne iubeste, si ne-a aratat ca nu e nevoie de putere fizica, caci trebuie sa ne iubim intre noi.

| Dumniezău a răspuns:

Unu cu plete si cu barba.Asemenea celor din black metallaughing.

| moilolyta09 a răspuns:

De unde vrei să ştim noi cum arată?! :O

| DiandraDya a răspuns:

Intoarcete in timp 1980 de ani si vei afla.Biblia nu spune cum arata si dupa alte surse nu te poti lua.Cel mai probabil avea trasaturi asemanatoare cu cei din zona si din vremea lui.

| StopShowingOff a răspuns:

Seamana cu ta'su.

| BlooShoot a răspuns:

E doar fictiune!