| SkandallKamataru a întrebat:

Cum credeti ca se aprinde lumina cea sfanta de pasti? Credeti ca chiar coboara sfanta treime si o aprinde sau e altceva?
Eu sincer sunt foarte sceptic, cred ca de fapt e aprins un fitil foarte lung de petarda, iar cand fitilul ajunge spre capat, se aprinde praful de pusca spre capatul lumanarii, iar aceasta continand o substanta specifica foarte inflamabila ia foc de la temperatura.
Voi ce credeti?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Noi credem că voința divină aprinde feștila aia (nu contează dacă e o brichetă, un amnar sau cremene doar e divin, nu?)

| minrest a răspuns:

Ce fitil, vere? De ce te complici? E o icoana cu o candela ''vesnic aprinsa'', adica mentinut vesnic aprinsa, chiar in cripta sfantului mormant, si se aprinde de acolo.

| Xox0 a răspuns:

Ață lumânărilor sunt unse cu fosfor:

https://www.descopera.ro/......atorie/amp
In link-ul de mai sus se și explica ca organizațiile religioase pierdeau pelerinaj și s-au folosit de lumina sfântă ca să atragă oameni și cu oamenii bani.
Sunt și documentare pe net despre minciuna asta.

| T0Teu a răspuns:

Eu nu cred ca Dumnezeu face aceasta minune. Cred ca scrie in Biblie ca si satana are puterea sa facă minuni ca să însele oamenii