| yuzeme a întrebat:

Cum descrieti "credinta"? Nu fac referire la orice legat de religie. Ma refer in adevaratul sens al cuvantului... de la verbul a crede. Ce credeti ca este credinta? Cum va poate ajuta credinta? Ce inseamna pentru voi?

8 răspunsuri:
| danut a răspuns:

EVREI 11, 1. Si CREDINTA ESTE o încredere neclintitã în lucrurile nãdãjduite, o puternicã încredintare despre lucrurile care NU SE VAD.

| SG1995 a răspuns:

Hai sa o luam logic, stii ca maine traiesti? Nu, dar speri si crezi asta, de ce? Simplu daca ai trait constant cu frica ca poti sa o sfarsesti in orice clipa, ai inebuni, astfel ca pe masura ce specia noastra a evoluat a avut nevoie de un mecanism de aparare psihic, acest mecanism este credinta si speranta.

| Steregoi a răspuns:

Credinta inseamna deducerea existentei unor lucruri sau fiinte care cu toate ca nu se vad se poate vedea efectele lor. In astrofizica existenta planetei Pluto a fost dedusa prin observarea mai intai a efectelor produse de existenta ei pana ce a putut fi observata. Vantul e invizibil si gravitatia la fel e invizibila dar se vad efectele lor. La fel este si cu credinta in Dumnezeu, se vad efectele existentei Lui. Cei care "l-au vazut" nu l-au vazut de fapt pe Dumnezeu ci au vazut niste ingeri delegati de Dumnezeu. Moise nu a vorbit direct cu Dumnezeu ci cu un inger prin care vorbea Dumnezeu. Pentru a interpreta corect efectele existentei lui Dumnezeu este necesara intelegerea controversei iscate de Diavol in Eden si cu Iov.

Credinta ajuta pentru a fi optimisti si pentru a spera intr-un viitor minunat in ciuda unor probleme grave ce apar in viata omului. Astfel credinta asigura un confort psihologic mai bun. Un credincios adevarat isi pastreaza mai bine moralitatea cand trece prin necazuri sau cand are motive de nemultumire. Astfel un credincios e mai fidel partenerului de viata decat un ateu. Un credincios nu e stapanit si controlat de puterea banului.

| Mclaren12 a răspuns:

"A crede" in ceva inseamna a recunoaste adevarul despre acel ceva pe baza unor dovezi ireprosabile si de netagaduit. Crestinii au luat termenul si l-au intors pe dos.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Multi oameni cred in diferite forme, in diferite zeitati in stele in pietre in staruri, in oameni, in forte politice si militare si in bani, in forte proprii, dar credinta adevarata este asteptarea sigura a lucrurirol sperate, demonstrarea evidenta a realitatilor care totusi nu se vad. caci prin ea au primit marturie oamenii din vechime. prin credinta intelegem ca lucrurile din univers au fost creeate prin cuvantul luiDumnezeu, astfel ca ceea ce se vede a venit in existenta din ceea ce nu se vede (evrei 11:1-3).

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Creierul nostru e conceput astfel uncat daca credem ca ceva ne poate ajuta (de ex. cu sanatatea) chiar o va face. este o reactie a corpului, a creierului - deci inca un motiv sa CREDETI.

| Golyat18 a răspuns:

Credinta crestina este bazata pe mintirea sinelui, dupa cum vezi in biblie multi oameni aveau credinta ca vor fi vindecati doar la atingerea lui Isus si asa se intampla.
La fel se mai spune sa cereti un lucru, sa credeti ca l-ati si primit si-l veti avea.

Multi oameni vad ca fac acest lucru dar din pacate nu se intampla asta in realitate.

"Credinta e doar a celor alesi"
Ps.Nu cred ca un dzeu normal te va trage la raspundere ca i-ai pus la indoiala existenta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Golyat18):

Imi place la nebunie definitia de "dumnezeu normal", jos palaria! Din pacate, barbosul crestin e orice altceva decat "normal" si multi nu fac nimic altceva decat sa ii gaseasca scuze...