| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Cum descrieti voi adevarata libertate? sufletul paraseste trupul organic facut din carne si oase si e liber 40 de zile pe pamant pana cand pleaca unde ii ieste locul.

Dar mai ales ce intelegeti voi prin adevarata libertate? https://www.youtube.com/watch?v=C5cn9bc9r5I

Doamne Dumnezeule mare ma las in mainiile tale iarta-ma pentru tot ce am facut pana acum.

4 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

Sufletul nu exista fara trup dispare odata cu trupul. Dupa ce ai murit, s-a terminat tot. Libertatea e atat cat traiesti. Dupa aceea nu mai e nimic. Nu mai poti vorbi de libertate daca nu mai e nimic. Sunt unii care se lauda cu povesti si legende, dar nu e nimic real.

| Dandinelle a răspuns:

Conștiința, in multe cercuri științifice și filozofice se discuta, că nu ar fi parte din creier.
De aici zic că: sufletul exista făra trup, transcede. Singurul lucru care se termină când murim este corpul asta. Nu uita că puterea vieții este in tine dar tu reprezinți nu numai corpul tau ci și memoriile, amintirile, experientele tale (ex: visul)

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns:

Adevarata libertate este atunci omul isi descopera originile reale si redescopera calea spiritualitatii distruse de crestinism
https://tinyurl.com/y6sdamax

| Raullalu a răspuns:

Noi suntem suflete, nu exista organ care sa te faca sa fii egoist sau hot sau criminal ori darnic, cinstit etc.
Aceste caracteristici sunt ale sufletului, nu este un organ care iubeste, iubirea tot sufletului apartine.
Trupul moare dar sufletul care nu e material nu moare.
Nici nu poate fi ranit de vreun lucru material ci tot de alte energeii negative sau pozitive.
De exemplu despartirea de o persoana draga iti atinge sufletul fiindca energia transmisa e imaterie.
Dar sufletul nu ramane 40 de zile pe pamant astea sunt povesti scrise de preotii care au trait dupa 500-700 de ani de la Hristos.