| PorumbRodica1965 a întrebat:

Cum dovedeste istoria crestinatatii ca Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu? Sa nu uitam ca atitudinea crestinismului, nu are nimic de-a face cu crestinismul fondat pe Biblie.(argumentati, daca este posibil cu seriozitate )

19 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Istoricii nu pot demonstra ca o anume carte sfanta ar fi fost scrisa de Dumnezeu, pentru ca istoricii nu au acces la Dumnezeu si nici la fenomene supranaturale, ci doar la fenomene naturale, sociale, politice, economice, istorice care corespund naturalismului metodologic. Istoricii nu pot demonstra producerea vreunui miracol pentru ca istoricii pot spune doar ceea ce probabil s-a intamplat in trecut, iar un miracol este prin definitie cel mai improbabil eveniment cu putinta. Deci, chiar daca ar exista miracole, istoricii n-ar putea dovedi niciodata ca s-au intamplat vreodata miracole. Asta tine de metoda istorica, altfel am avea studii ca "Vespasian a fost intr-adevar un zeu, confirmare prin descoperiri arheologice", "Dovezi istorice ca hunul Attila a fost posedat de duhuri rele" si "Rolul spiridusilor si zanelor in luptele din cel De-Al Doilea Razboi Mondial".

| milan9 a răspuns:

Noul Testament este "Cuvantul lui Dumnezeu" pentru ca Biserica a intocmit canonul biblic, a aparat acest Canon si a predicat invataturile evanghelice.
A nu avea incredere in Biserica intemeiata de Fiul lui Dumnezeu si de apostoli este sinonim cu a nu avea deloc incredere in canonul Noului Testament intocmit si aparat de Biserica.

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

Daca Biserica e infailibila, dupa cum afirmi, atunci de ce nu-i ardem pe rug pe cei ce contrazic modelul geocentric?

| milan9 a răspuns (pentru Inferno):

Dar dogmatica Bisericii Ortodoxe nu a sustinut niciodata in teologia ei geocentrismul. Ortodoxia nu se confunda cu parerile personale, ce pot fi gresite, ignorante, in necunostinta de cauza...

| sublime89 a răspuns:

Daca s-ar fi dovedit in istorie ca biblia este cuvantul lui d-zeu, presupun ca acum n-ar mai fi avut niciun rost intrebarea asta, pentru ca toata lumea ar fi fost convinsa.

| MskDesign a răspuns:

M-am uitat in fuga pe raspunsurile de pana acum.Cred totusi, ca se cam exagereaza cu religia si cu nevoia de a crede in ceva ce nu exista.Sa spunem ca maine terra ar putea fi lovita de un asteroid, cam 50% din marimea lunei, pe care astrologii nu l-au observat.Acum va rog sa imi explicati la ce am mai avea nevoie de Zei(persoane atotputernice din toate religiile existente).V-ati pute ruga la dinozaurilaughing

| PorumbRodica1965 explică (pentru MskDesign):

Asa crezi tu / Intotdeauna ai crezut la fel? Dar, de ce terra ar trebui lovita numai cu negativ? De ce nu cu mult pozitiv? Numai gandirea negativa trebuie sa domine? Cat timp? (citeste psalmul 37:9-11)

| anonim_4396 a răspuns (pentru MskDesign):

Auzi tu designe? am muscat un mar, si an introdus castile in urechi si borna in mar.canta.iti dai sama? ce descoperire? si sant ortodox.am ascultat psalmi.

| KhludCiprian a răspuns:

"Cum dovedeste istoria crestinatatii ca Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu?"
In nici un fel, poate dovedi asta?

In fapt, Biblia a fost aleasa de crestini ca fiind "carti acceptabile" ce fac parte din "ortodoxie".

Ai auzit de Marcion, ce a scris prima Biblie crestina? El a fost considerat eretic de crestini.

Ai auzit de ebioniti sau gnostici? Toti ziceau ca ei urmeaza crestinism Biblic.

Bun, ca sa intreb exact un lucru ce stim ca era Biblic: stii o ramura majora din crestinatate in care femeile au rol in a predica? Stim ca acesta e crestinism biblic, ca este in Biblie!

Ah, si Bibliile de azi nu prea reflecta bibliile din istoria crestinismului:
http://en.wikipedia.org/wiki/Codex_Tchacos

In fapt iti pun o intrebare simpla: stii o biblie timpurie ce are exact aceleasi carti ca Biblia ce o citesti?

| PorumbRodica1965 explică (pentru KhludCiprian):

Asculta, numai tampenii vorbesti. si mai fii atent la scris si exprimare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu uitam ca uitam,ca Dumnezeu ne-a facut pi toti si nu ne-a pus eticheta in frunte de; ortodox, catolic, martor a meu, martor a lui, din regat ori din afara.de asemenea sa nu uitam ca cuvantul cel scris al lui Dumnezeu nu este singurul mai avem si un nume dat in care putem fi mantuiti si care este cuvantul intrupat, cu nimic mai prejos decat cel scris, ba mai mult care nu a venit sa schimbe legea si pe prooroci, ci sa implineasca ceia ce este scris.deci e cam cu ata alba asta cu; argumentati.sa argumentam ce? cate forme de crestinism sant, si care e ala dreptu? ala ortodox, fiindca eu sant ortodox. evreii ca sant poporul ales.martorii lui yehova, pentru munca lor si misiunea ce si-au asumat-o de a aduce vestea buna, catolicii care sant fratii ortodocsilor dar care s-au certat din cauza de egoism si mandrie relijioasa si etc.etc.etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cui trebuie sa dovedesti.
Unul intelege mai repede altul deloc.
Biblia pe care o ai ti-a picat din cer?
A fost scrisa din inspiratie divina de
Charles Taze Russell?
Nu?
Atunci aveti o parte de la evrei si cealalalta de la primii crestini.
Ce nu v-a convenit sau nu va pica bine s-a modificat pe ici pe colo acum 5 decenii si alte cateva capitole nu au mai fost incluse.
Traditie ioc.

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

Raspunsurile multora ca tine denota lipsa de educatie spirituala, se vede clar ca sunteti in plop cu spiritualitatea dar si cu comunicarea si iubirea fata de semeni. Nu sunteti voi de vina, ci, cei care aveau obligatia sa va educe si sa dea ceva bun societatii, dar asa iata rezultatul se vede in toate aspectele vietii, nu numai la noi in tara ci peste tot in lumea condusa de Satan. (! 1Ioan5:19).

| anonim_4396 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Cine seamăna vânt culege furtuna.
Si nu cred ca sunteti in masura sa vedeti clar.

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

Pai cum sa nu, fiecare are dreptul la opinie,. Nu? Dumnezeu este judecatorul nu noi, dar a indemna omul catre lucruri pozitive, trebuie sa le poti dovedi. Nu vorbesti sa sune, sau sa pierzi timpul. Este pretios.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Pai atunci lasa-l pe Dumnezeu sa judece crestinismul.

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

Cu siguranta este judecat, sieste hotarata soarta (Apocalipsa 7: 1- si 8:4) Dar obligatia noastra este marturia informala, studierea Bibliei cu cei interesati sa faca vointa lui Dumnezeu Matei 24:14; Ezechiel 3:17-21!

| anonim_4396 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Cu siguranta sau nesiguranta, nu este treaba ta.
Vezi-ti de mantuire ca judecatori de ocazie avem destui.

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

:::::::::::happy