| AvalohAlyn a întrebat:

Este Iisus Christos DUMNEZEU?
Eu cred ca da.Am vazut insa ca unele culte sau confesiuni nu cred asta spunand ca Iehova e alta "persoana" decat Iisus.
Adica Iisus eu cred ca e PARTE din DUMNEZEU...asa am fost invatat sa cred...si UNA cu Tatal.
De fapt care e Adevarul?

18 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Biblia e cea care iti ofera raspunsul.
Sper să îți fie utile aceste versete:
Mat. 26:39: „Mergând puţin mai înainte, [Isus Cristos] a căzut cu faţa la pământ şi S-a rugat, zicând: «Tatăl Meu, dacă este cu putinţă, să treacă de la Mine paharul acesta! Totuşi, nu cum voiesc Eu, ci cum voieşti Tu»". (Dacă Tatăl şi Fiul nu ar fi fost persoane distincte, această rugăciune nu ar fi avut sens. Isus şi-ar fi adresat rugăciunea lui însuşi, iar voinţa sa ar fi fost neapărat voinţa Tatălui.)
Ioan 8:17, 18: „[Isus le-a răspuns fariseilor:] În Legea voastră este scris că mărturia a doi oameni este adevărată; despre Mine Însumi mărturisesc Eu, şi despre Mine mărturiseşte şi Tatăl, care M-a trimis". (Isus a arătat clar că el era o persoană distinctă de Tatăl.)
Mar. 13:32: „Cât despre ziua aceea sau ceasul acela, nu ştie nimeni: nici îngerii care sunt în cer, nici Fiul, ci numai Tatăl". (Desigur, nu aşa ar sta lucrurile dacă Tatăl, Fiul şi Spiritul sfânt ar fi egali, formând o singură Divinitate. Iar dacă Fiul nu ştia acest lucru din cauza limitelor naturii sale umane, aşa cum susţin unii, întrebarea este de ce nu ştia Spiritul Sfânt?)
Mat. 20:20–23: „Mama fiilor lui Zebedei s-a apropiat de Isus «Porunceşte», a zis ea, «ca, în împărăţia Ta, aceşti doi fii ai mei să stea unul la dreapta Ta şi altul la stânga Ta.» Şi răspunzând, Isus a zis: «veţi bea paharul Meu, dar a sta la dreapta Mea şi la stânga Mea nu este un lucru pe care Eu să-l dau, ci este păstrat pentru aceia pentru care a fost pregătit de Tatăl Meu»". (Cât de ciudată ar fi această afirmaţie dacă, aşa cum se spune, Isus ar fi Dumnezeu! Oare şi aici a răspuns Isus numai potrivit „naturii sale umane"? Dacă Isus a fost într-adevăr, după cum spun trinitarienii, „Dumnezeu-om" — adică atât Dumnezeu, cât şi om, nu doar unul sau altul —, ar mai fi logică o asemenea explicaţie? Oare cuvintele din Matei 20:23 nu demonstrează mai degrabă că Fiul nu este egal cu Tatăl şi că Tatăl a rezervat pentru sine anumite drepturi?)
Mat. 12:31, 32: „Orice păcat şi blestem [blasfemie, NW] li se va ierta oamenilor, dar blestemul împotriva Spiritului nu va fi iertat. Dacă va spune cineva un cuvânt împotriva Fiului omului, i se va ierta; dar dacă vorbeşte cineva împotriva Spiritului Sfânt, nu i se va ierta, nici pe această lume, nici în cea viitoare". (Dacă Spiritul sfânt ar fi o persoană şi ar fi Dumnezeu, atunci acest pasaj ar contrazice categoric doctrina Trinităţii, deoarece din el reiese că Spiritul sfânt este într-un fel mai mare decât Fiul. Cuvintele lui Isus dovedesc mai degrabă că Tatăl, căruia îi aparţine „spiritul", este mai mare decât Isus, Fiul omului.)
Ioan 14:28: „[Isus a zis:] Dacă M-aţi iubi, v-aţi fi bucurat că Mă duc la Tatăl, fiindcă Tatăl este mai mare decât Mine".
1 Cor. 11:3: „Dar vreau să ştiţi că Hristos este Capul oricărui bărbat, că bărbatul este capul femeii şi că Dumnezeu este Capul lui Hristos". (Este limpede deci că Cristos nu este Dumnezeu şi că Dumnezeu îi este superior lui Cristos. Să ne amintim că aceste cuvinte au fost scrise în jurul anului 55 e.n., la circa 22 de ani după ce Isus se întorsese în cer. Aşadar, adevărul enunţat aici se referă la relaţiile existente între Dumnezeu şi Cristos în cer.)
1 Cor. 15:27, 28: „El [Dumnezeu] «a supus totul sub picioarele Lui [Isus]». Dar când zice că totul I-a fost supus, se înţelege că afară de Cel care I-a supus totul. Şi când toate Îi vor fi supuse, atunci chiar şi Fiul Se va supune Celui care I-a supus toate, pentru ca Dumnezeu să fie totul în toţi".
Atât termenul ebraic Shaddái, cât şi cel grecesc Pantokrátor sunt traduşi prin „Atotputernic". În limbile originale, ambii termeni sunt folosiţi în mod repetat cu referire la Iehova, Tatăl (Ex. 6:3; Ap. 19:6). Niciunul dintre cei doi termeni nu se referă la spiritul sfânt sau Fiul

| AvalohAlyn explică (pentru danay72):

Iisus:''Eu si Tatal UNA suntem!''
Asta cred ca zice tot.
Iisus e Dumnezeu intrupat.E clar.

| danay72 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu uita că Biblia se completează reciproc, nu se contrazic versetele biblice.
Să analizăm contextul din Ioan10:30. În versetul 25, Isus a spus că lucra în numele Tatălui său. În versetele 27 la 29, el vorbeşte despre oile figurative, pe care Tatăl i le-a dat. Ascultătorii săi n-ar fi înţeles aceste cuvinte dacă el şi Tatăl său ar fi una şi aceeaşi persoană. De fapt, Isus voia să spună că el şi Tatăl său sunt atât de apropiaţi, încât nimeni nu putea lua oile de la el, după cum nimeni nu le putea lua de la Tatăl său. E ca şi cum un fiu i-ar spune unui duşman al tatălui său: „Dacă îl ataci pe tatăl meu, mă ataci pe mine". Nimeni nu s-ar gândi că acest fiu şi tatăl său sunt una şi aceeaşi persoană. Oricine ar înţelege că între ei există o unitate perfectă.
Isus şi Tatăl său, Iehova Dumnezeu, sunt „una" şi în sensul că între ei există un acord perfect în privinţa normelor şi a scopurilor. Spre deosebire de Satan şi de primii oameni, Adam şi Eva, Isus nu a vrut niciodată să fie independent de Dumnezeu. El însuşi a spus: „Fiul nu poate face nimic de la sine, ci numai ce îl vede pe Tatăl făcând. Pentru că lucrurile pe care le face El, pe acestea le face întocmai şi Fiul" (Ioan 5:19; 14:10; 17:8).
Deşi între Dumnezeu şi Isus există o unitate perfectă, ei sunt două persoane distincte, cu personalităţi diferite. Fiul are propriile sentimente, gânduri, experienţe, precum şi liber-arbitru. Cu toate acestea, el a ales să se supună voinţei Tatălui. Potrivit cu Luca 22:42, Isus a spus: „Să se facă nu voinţa mea, ci a ta!". Aceste cuvinte n-ar fi avut sens dacă între voinţa lui Isus şi a Tatălui său nu era nicio deosebire. Dacă într-adevăr Isus şi Dumnezeu sunt una şi aceeaşi persoană, de ce s-ar fi rugat Isus lui Dumnezeu şi de ce ar fi recunoscut, plin de umilinţă, că numai Tatăl său cunoştea anumite lucruri? (Matei 24:36)

| AvalohAlyn explică (pentru danay72):

Mda...stiu mai bine martorii care au aparut de 2 secole...decat catolicismul si ortodoxia care sunt de 2 milenii? Imi zici sa fac studiu cu martorii, dar nu multumesc, nu vreau sa fiu mintit pe fata, de 2000 de ani se stie ca Iisus e Dumnezeu intrupat..martorii nu se pot numi crestini adevarati fiindca Iisus e figura centrala a crestinismului si Cel mai important in crestinism, dar pentru voi, martorii e Iehova..Deci ce sa studiez cu martorii? O biblie modificata dupa placul vostru, cica Traducerea lumii noi, frumoasa gluma.

| AvalohAlyn explică (pentru danay72):

Uite un link interesant despre voi http://www.gotquestions.org/Romana/Martorii-lui-Iehova.html
Si mai sunt destule care va''demasca"
Numai Adevarul nu-l detineti voi. mintiti de rupeti.Biserica Ortodoxa si Catolica va considera pe drept niste ERETICI, si ele sunt de 2000 de ani, de cand a fost Hristos.

| danay72 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

A,deci,ai prejudecati.Incearca sa te informezi corect despre noi, nu vizualizand situri subiective.Isaia43:10-12.Cat despre trinitate, eu ti-am prezentat ce spune Biblia.Iar legat de originea ei, uite ce spune o enciclopedie catolica:O enciclopedie catolică afirmă: „Înainte de sfârşitul secolului al IV-lea, formularea «un Dumnezeu în trei persoane» nu era clar enunţată şi, cu siguranţă, nici bine asimilată în viaţa creştinilor şi în profesiunea lor de credinţă. Dar exact această formulare a fost prima care a purtat titlul de dogmă a Trinităţii. Printre Părinţii apostolici nu a existat nimic care să amintească, fie chiar şi pe departe, de acest mod de gândire sau de acest punct de vedere". — New Catholic Encyclopedia (1967), vol. XIV, p. 299.
Imi doresc sa gasesti religia adevarata si fericirea autentica si, chiar iti doresc numai bine.Analizeaza cu atentie Biblia si fa cercetari atente.O zi buna sa ai.

| ania a răspuns:

Si eu cred că Iisus e parte a Treimii Creatoare a existenţei.Mi s+a părut interesant când odată l+am auzit vorbind pe liderul Bisericii creştine mesianice( a evreilor ce aderă la cre; tinism) din Oradea şi el a povestit că a devenit creştin pentru că a auzit o voce care i+a spus -Eu şi Fiul suntem una- adică reversul versetului din Ioan unde Iisus spune -Eu şi Tatăl suntem una.Ne+aspus că în urma acstei experienţe a înţeles divinitatea lui Iisus şi+a dăruit viaţa Lui şi a devenit creştin şi s+a botezat.

| Bacemi a răspuns:

Eu cred ca Iisus a fost prezent la harul dumnezeiesc prezent in noi toti. La fel cum au mai fost si altii pe tot globul asta. La fel cum putem fi si noi toti. Noi suntem Dumnezeu. Pentru ca nu este nimic in exterior de la care sa cerem ceva. Insasi natura noastra este dumnezeiasca. De la noi trebuie sa cerem. Sa incercam sa putem mai mult. Sa luptam pentru ceea ce credem.

| milan9 a răspuns:

In_ anumite locuri în Sfanta Scriptură Fiul lui Dumnezeu este direct asociat lui Yahve. In alte versete biblice este direct si indirect numit a fi "Atotţiitorul":
- "Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE."- Coloseni 1, 16.

"Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT." - Ioan 1, 3.
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

| J0B0MAT a răspuns:

Cineva mi-a spus mie ca de fapt Iisus e Tatal, iar Dumnezeu e fiul.

| untu a răspuns:

Sigur ca da! Este nascut din Fecioara si Preacurata Maria si zamislit din Sfantul Duh care a pornit de la Dumnezeul-Tatal! Nu mai asculta invataturile gresite ale Martorilor lui Iehova! Ele Il dezbraca de dumnezeire pe Domnul nostru Iisus Hristos, Dreptul Judecator!

| FlorinCiokan a răspuns:

La inceput a fost CUVANTUL.
Cuvantul era cu Dumnezeu.
Cuvantul era Dumnezeu.
Dumnezeu a spus sa se nasca Cuvantul.
Asa ca din Dumnezeu s-a nascut iisus.
Dumnezeu e tatal lui iisus.
Sunt 2 persoane.

| sanboss a răspuns:

Salut, ma deranjeaza cand spui @ ASA AM FOST INVATAT SA CRED @
Intr-adevar Tata, Fiu si Duh sfant, 3in1

Dar problema e ca tu trebuie sa te intalnesti cu ISUS personal ca si sa crezi din toata inima nu ce zice unu si altu...
pentru ca Biblia mentioneaza ca multi vor veni in haine de oi si pe dinauntru sunt lupi, oare cum til prezinta oameni astia pe HRISTOS?
De unde sti ca til prezinta pe HRISTOSUL adevarat daca tu inca nu te/ai intalnit personal cu el.

Cum sa te intalnesti cu ISUS?

1 Citeste BIBLIA
2/Roagete
3.Posteste.
si cheama-l sa locuiasa in inima ta
APOCALIPSA 3 cu 20

| AvalohAlyn explică (pentru sanboss):

Pai toata viata am stiut ca Iisus e DUMNEZEU si acum citisem alta varianta total opusa.a martorilor cu care nu sunt de acord.

| LTAA a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Isus e fiul lui dumnezeu. Atunci cum sa fie isus dumnezeu?

| AvalohAlyn explică (pentru LTAA):

Figura centrala a crestinismului e Iisus Christos.Catolicii si ortodocsii cred ca Iisus e practic Dumnezeu intrupat.
Iisus a zis in Biblie:Eu si Tatal UNA suntem''

| sanboss a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Au multe doctrine care is aparute dupa placul lor,,,
ei zic ca raiul e aici pe pamant...

| TPUuser282828 a răspuns:

Eu cred ca Dumnezeu e Dumnezeu, tatalul lui Iisus, iar Iisus e fiul lui