| IoanaCristina02 a întrebat:

Cum fac sa uit de cineva pe care l-am iubit dar care a murit acum doi ani jumate? A murit fara sa stie ce simt pentru el iar eu am ramas aici.
Mi-e atat de dor de el in unele zile si nu ma pot opri din plans

Răspuns Câştigător
| Dandinelle a răspuns:

Nu ai ce face cu regretul, te pui la pamant mai mult. Tu nu ai ramas aici, tu esti aici sa experimentezi viata prin corpul tau, prezenta ta. Fi prezenta in viata de zi cu zi, observa unde esti si ceea ce faci. Gandeste-te la el, onoreaza-i viata cum i-o stii tu, transimte mereu ganduri bune si nu uita, nu fi atat de dura cu tine. Incearca sa-ti traiesti viata, poate undeva acolo si el te vede si spera ca tu sa ai o viata frumoasa.

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Calugareste-te. Nu, nu sunt crestin, dar cred ca e mai bine sa te calugaresti decat sa te sinucizi. De la calugarie exista intoarcere, de la moarte nu.

| RAY a răspuns:

Nu ai de ales,poate ca a stiut cine stie, ma refer in timpul vieti lui, esti tu sigura ca nu stia? macar ramai cu amintiri atat, ca in rest numai poti face nimic decat sa te minti ca cica pentru crestini nu se termina la moarte totul =fara vreo dovada desigur, iluzi deserte

| Donsavas a răspuns:

Mergi la un psiholog. Tu iti reversi sentimentele de singurătate si gol interior pe o persoană cu care nu ai avut o relatie si care a suferit un eveniment tragic. Acum tu stai si suferi pentru ceva ce nu poti schimba.

| Nilsson a răspuns:

Nu trebuie să-l uiți, amintește-ti de momentele frumoase pe care Dumnezeu a îngăduit să le petreceți împreună pe acest pământ și să aduni puterile să treci peste această pierdere.
Ca și creștini, noi nu trebuie să disperăm când pierdem pecineva drag fiindcă la moarte nu se termină totul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poți să schimbi situația. O să te gândești mereu și acolo. Acceptă asta. Trebuie timp, poate mult timp...

Dar fă atât: uită-te în jur și petreci timp cu oamenii care sunt acum în viață. Dacă ai fi în locul mortului și ai putea să dai un sfat bun celor care au ținut la tine, nu ăsta ar fi?

Un om viu face mai mult decât unul mort. Oricând de nesuferit ar fi ăla viu și oricât de bun să fi fost cel care acum e mort.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Nu trebuie sa-l uiti, asta ar opri suferinta dar nu te-ar face mai fericita. Trebuie sa accepti, si sa-ti indrepti atentia spre Isus. El iti va oferi alinare si poate un partener de viata pe care o sa-l iubesti mult.

| Michael11 a răspuns:

Cred ca trebuie sa te rogi ca Dumnezeu sa te ajute sa treci peste aceasta pierdere. Stiu ca e foarte greu. Nu intelegem de ce s-a intamplat asa. Roaga-te si poate in viitor Dumnezeu iti va da un partener cu care sa te casatoresti.