| AvalohAlyn a întrebat:

Credeti in Sfinti si minuni?(de exemplu, marele facator de minuni Sf.Nectarie care i se mai spune vindecatorul de cancer) dar si altii)

10 răspunsuri:
| danut a răspuns:

O asemenea afirmatie (intrebare) aduce religia la nivelul ridicolului. Sfantul tau este demult oale si ulcele, din care din ele isi "transmite" minunile? Sfant ESTE doar Dumnezeu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si ce dovezi stiintifice ca a vindecat cancerul exista?

Răspuns utilizator avertizat
| Mircea08 a răspuns:

Sfinti exista, dar cei din calendar nimeni nu stie daca sunt sfinti, iar ei se afla acolo pentru ca asa a poruncit sf. sinod. Dumnezeu nu cred ca respecta poruncile sf. sinod, si ma indoiesc ca se va sfii sa-i judece la judecata de apoi. O sa fie interesant ce o sa faca cei din sf. sinod la judecata de apoi!?!?
Sanatatea si orice altceva trebuie ceruta de la Cel care o poate da, adica de la Dumnezeu. Cine cere ceva (se roaga pentru. ceva) la creatie, (sfinti, ingeri sau orice altceva) se roaga la idoli, si asta nu e bine.

| suntserios a răspuns (pentru Mircea08):

Sa ne luam popcorn cand ajung baietii la judecata?

| wpetterssone a răspuns:

Omul muritor poate să facă minuni? Este sfânt că așa credem noi că e sfânt? Cei 144.000 de la Armaghedon vom vedea atunci care sunt adevărații afinți. Noi nu putem decide cine este sfânt, doar Dumnezeu decide ce este sfânt.

| benny7 a răspuns:

Sunt care si cred, personal nu!

| nastaseelenacristina a răspuns:

Iti spun ceva ce mi s-a intamplat in 2015, era iarna ger m-am dus cu mama pentru prima data la sf nectarie sa ne rugam pentru cineva,ea a intrat in biserica,eu din motive femeiesti nu,asa ca am ramas afara si am citit acatistul sfantului,in timp ce citeam deodata s-a auzit un zgomot puternic si din peretele bisericii am vazut cum iese un om ce ducea un batran pe targa,batranul si a ridicat capul m-a privit si a zambit usor,totul a durat cateva secunde, cand a iesit mama din biserica am intrebat o daca era cineva cu targa acolo, a zis nu, nici n ar fi avut loc, am realizat ca era o viziune si batranul era chiar sf Nectarie.(m-am documentat si am aflat ca acolo pe vremuri erau adusi oameni pe targi, leprosi etc pentru vindecare.

| Constantin9704 a răspuns:

Dumnezeu este vindecatorul. Fara Dumnezeu acesti ''sfinti'' nu ar fi putut face nimic. De ce sa nu credem in sursa principala?