| lolosaurus a întrebat:

Cum isi permit crestinii sa interpreteze fiecare biblia dupa bunul plac?

II Petru 1:
20. nici o proorocie a Scripturii nu se tâlcuieşte după socotinţa fiecăruia;
21. Pentru că niciodată proorocia nu s-a făcut din voia omului, ci oamenii cei sfinţi ai lui Dumnezeu au grăit, purtaţi fiind de Duhul Sfânt.

26 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca unii crestini sunt calauziti de Duhul Sfant si acesta le descopera.,, Când va veni Mângâietorul, Duhul adevărului, are să vă călăuzească în tot adevărul; căci El nu va vorbi de la El, ci va vorbi tot ce va fi auzit şi vă va descoperi lucrurile viitoare.
El Mă va proslăvi, pentru că va lua din ce este al Meu şi vă va descoperi.,,

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Samson a fost posedat de duhul sfant, a luat o madibula de magar mort si a inceput sa omoare oamenii cu ea.

Judecatori 15:14-15~
"14Cînd a ajuns la Lehi, Filistenii au început sa strige de bucurie înaintea lui. Atunci Duhul Domnului a venit peste el. Funiile pe cari le avea la brate s'au facut ca niste fire de in ars în foc, si legaturile i-au cazut de pe mîni.
15El a gasit o falca de magar neuscata înca, a întins mîna si a luat -o si a ucis cu ea o mie de oameni."

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns:

Asa este, Biblia ne spune ea care este adevarul, nu trebuie sa fie interpretata dupa bunul plac.Ca sa nu fie interpretata, trebuie sa ti cont de context si de alte versete care sustin acel subiect, pentru ca Biblia nu se contrazice niciodata din contra cartile biblice se armonizeaza intre ele.Trebuie sa fim foarte atenti la ce vrea sa ne transmita Biblia pentru a nu furniza informatii gresite. Apocalipsa22:18,19.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crestinii autentici nu o interpreteaza dupa bunul plac...dar lumea s-a emancipatsad

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru lolosaurus):

Poruncile cu moartea celor pacatosi sunt gasite numai in vechiul testament,stiu ca suna interesant deoarece noi ne-am obisnuit sa ni se spuna ca Dumnezeu e bun,milos,etc. si cum ar putea El sa faca asa ceva? dar daca stau bine si ma gandesc,si necredinciosii aveau astfel de legi care duceau la moarte,diresct sau indirect. ex( daniel in groapa cu lei,sau imparatii care porunceau sa se inchine toata lumea zeilor si cei care nu o faceau erau pedepsiti cu moartea). Dumnezeu are planul Lui pe care de cele mai multe ori noi nu il intelegem! daca tot sunteti asa intrigati de lucrul acesta, oamenii cere erau pedepsiti cu moartea chiar greseau(nu spun ca merita moartea) dar Isus dc a fost rastignit de necredinciosi? doar pentru simplu fapt k El conducea lumea pe o cale buna! in noul testament spune ca noi nu mai avem nevoie de Lege, pentru că ne aflăm sub har si lucrul acesta se intampla doar prin jertfa lui Isus! Oricum, asta este parerea mea, daca voi credeti altceva, problema voastra, fiecare om are libera alegere in orice lucru!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu mai degraba asi zice ca ateii interpreteaza Biblia dupa bunul plac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca s eplictisesc probabil.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Radu ipocritule dar vechiul testament nu il interpretezi cum vrei tu? nu scoti din el doar ce isi convine tie,
radu tu nu vomoti cand citesti vechiul teatament?

ema tu nu mi-a spus ca cel care crede in legile bibliei este blesteamat? ce ipocrizie au crestinii in ei

| RaduMD a răspuns:

Creştinii nu interpretează Biblia după bunul plac.

Răspuns utilizator avertizat