| Inferno a întrebat:

Cum le aratam crestinilor ca Dumnezeu nu exista? Nimic mai simplu.

Pentru a le arata asta voi avea nevoie de o demonstratie.
Iar eu voi selecta demonstratia pe care ei au folosit-o pentru a demonstra ca Zeus, Ammon,Belisama, Cybele,Shiva, Eris si toti ceilalti zei nu exista. Sa ii spunem "demonstratia X".

Stim ca "demonstratia X" functioneaza,deoarece crestinii au aplicat-o cu succes pentru a demonstra inexistenta altor divinitati, prin urmare o putem aplica si aici.

Deci aplicam "demonstratia X" >== Dumnezeu nu exista

Si iata ca divinitatea crestina nu exista.

Gasiti un cusur rationamentului de mai sus? Daca nu, care e motivul pentru care, cu demonstratia in fata, continuati sa fiti crestini?
Nu poate fi decat ignoranta.

14 răspunsuri:
| Inferno explică:

Pana la urma ce variante exista?
Fie:

1. Crestinii nu au o "demosntratie X" si nu neaga posibilitatea existentei altor divinitati. Iar atunci ce credibilitate mai au?

2. Fie Crestinii nu au o "demonstratie X" si cu toate astea neaga existenta altor zei, desi pe a zeului lor nu. Iar atunci sunt ilogici si subiectivi. Ce credibilitate mai au?

3.) Fie exista intr-adevar o "demonstratie X", iar atunci Dumnezeu nu exista, pentru ca am aplicat-o mai sus. Ce credibilitate mai are atunci aceasta religie?

| Doub a răspuns:

Felicitări, Inferno.
Dai dovadă de multă inteligenţă.

Răspuns utilizator avertizat
| Theo94 a răspuns:

Doar crestinilor, de ce nu le arati la toti adeptii religiilor abrahamice?

P.S.:Nu sunt religios!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar nu poti sa zici ca exista sau nu o teorie. Dumnezeu e credinta. Cum pentru asiatici sunt zeii sau mai stii eu ce, si nu poate spune nimeni ca exista sau nu. Nu s-a intors vreun om din morti ca sa ne spună ce e dincolo de viata. Poate apare si întrebarea "unde e Dumnezeu când e nevoie de ajutor" dar toate la timpul lor. Pot sa existe mii de teorii ca nu sunt bune. Poate doar cele stiintifice. Dar acum nu pot sa spun eu ca exista sau nu Dumnezeu ca nu l-am văzut.

Răspuns utilizator avertizat
| BogdantheDreamer a răspuns:

Nu ai nevoie de forumle. Ai auzit de dragoste neconditionata? Asta este pentru Dumnezeu. Nu trebuie formule si ecuatii. Tu ai iubit vreodata? Daca da ce formula ai aplicat?

Esti frustrat stiu, vad ca intrebi cum putem crede. Nu vei intelege niciodata. Nu face din "ignoranta" noastra preocuparea principala a vietii tale pretioase.

| Inferno explică (pentru BogdantheDreamer):

laughing. Daca si cu intrebarea asta v-am inchis, atunci chiar e prea usor. Imi pierd timpul.
Mai bine ma apuc sa ii demonstre unui copil de 5-ani de ce zana maseluta nu exista. Sigur ala de 5 ani are niste argumente mult mai creative.

| RAY a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Iubire? voi crestini vorbiti de iubire ce gluma e asta

| RAY a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Care crestini? unde? aia 99, 99% cu numele de ei vorbesti, ei cred din interes, fi serios singurul crestin a fost iisus daca a existat

| drutzix a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Dumnezeu te iubeste neconditionat cu conditia sa il iubesti si tu pe el, sau sa nu fi gay sau sa nu fi de o alta credinta.
Logica nu e pentru voi laughing

| anonima0101 a răspuns:

Esti ateu? :O

| aabaaab3278 a răspuns (pentru anonima0101):

Meriti Premiul Nobel pentru cea mai buna observatie a anului, felicitari!

| Darr1u5 a răspuns:

Ne-ai inchis? Eu cred ca tu esti inchis. Puneti urmatoarea intrebare:

Ce se intampla daca Dumnezeu nu exista si noi credem in El. Raspuns: Nu avem nimic de pierdut.

Dar ce se intampla daca Dumnezeu exista si voi nu ati crezut?

Oricum poti urmarii acest videoclip:
https://www.youtube.com/watch?v=hbXCYdyoE8M