| anonim_4396 a întrebat:

Cum mă atrage pe mine în ultimul timp istoria, am vrut să aflu câte ceva și despre timpul și modul cum au luat naștere unele credințe religioase mai recente. Adventiștii au fost preocupați încă de la început de data venirii (a doua) lui Hristos. Adventus = venire. După un calcul "biblic" minuțios, William Miller, întemeietorul acestei mișcări, tipărește în anul 1833 o broșură în care afirmă că a aflat în sfârșit anul în care va veni Domnul mult așteptat: 1843. Aceeași dată este vehiculată și în numerele revistei lunare "Semnele timpului". După mai multe dezbateri se constată o... mică greșeală. Aceasta este corectată, așa încât Hristos trebuia să sosească între 1 marie 1833 și 1 martie 1844. Când a trecut și ultimul termen, evident mare a fost dezamăgirea. Miller ține niște conferințe prin mai multe localități, își face autocritica, spune că a făcut niște greșeli de calcul, dar că totuși "Domnul va veni cât de curând!". Încercând să dreagă puțin lucrurile, un apostol al său, I.S.Snow, aduce ca sprijin o tâlcuire suplimentară din Leviticul, conform cu care mai trebuiau așteptate câteva luni, până la 24 octombrie 1844, când fixează ultimul termen pentru "venire". Credincioșii încep pregătirile, fac rost de haine albe și ramuri de finic. În noaptea de 24 octombrie se strâng toți într-o sală mare, în orașul Boston, așteptând cu încordare "sunetul trâmbiței îngerești ca semnal de venire a Domnului". Domnul însă nu a binevoit să vină nici la acestă dată și e lesne de înțeles dezamăgirea și confuzia care i-a cuprins din nou pe credincioși, ținând cont și de faptul că ei mai trebuiau să înfrunte acum ironiile și batjocurile celor din jur. În această perioadă, unii din fidelii adventismului, în frunte cu Ellen White, fac noi calcule, mai "moderne", și se ajunge la o nouă dată, mai precisă: anul 1874. Începe acum o campanie publicitară nemaiîntâlnită în analele religioase ale vremii. Revista "Semnele timpului" publică în fiecare număr articole peste articole privind venirea sfârșitului lumii în anul 1874. Trece și acest an, nimeni nu-l vede pe Hristos, iar adventiștii primesc, evident, o nouă lovitură. Apare apoi un nou lider - N.H.Barbour - care încearcă și el, împreună cu colaboratorii, noi tălmăciri și răstălmăciri.
Iar eu mă opresc aici și pun întrebarea: Având în vedere temelia pe care este zidită această mișcare religioasă, temelie tocmai descrisă mai sus, cum de adventismul încă dăinuie în zilele noastre și are aderenți (anonimg, dănuț etc)? Oare ei nu au curiozitatea să răsfoiască puțin paginile istoriei propiilor lor religii? Ei nu știu că dacă o temelie nu este bună nici lucrarea care se clădește pe ea nu poate fi bună?
P.s. Ar fi greșit să se înțeleagă că religia adventistă este singura care se clădește pe o astfel de "temelie".

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Hai sa ne uitam un pic inainte de prima proorocie dezmitita a lui Miller, ne propune draguta noastra comuna Clio. In 1833, Miller era un predicator baptist de prima mana, sa zicem unul din primii sapte (sa stabilesti plutonul fruntas e greu, a fost chiar mai sus in top). Cine mergea sa il asculte pe el, mergea, daca avea ocazia, sa ii asculte si pe ceilalti sase. Miller nu avea pe atunci nici o diferenta doctrinara-venirea apropiata a Domnului era obsesia tuturor neoproptestantilor, cum este si acum. Asa ca faprul ca Miller punea mai mare accent iminenta Venirii nu era o diferenta fundamentala, ci doar un zel mai mare. Dopa 1841, avea multi adepti asa de entuziasti incat ii cereau lui Miller sa dea si data exacta, dar el a rezistat mult timp acestor cereri. Pana la urma cedeaza insistentelor, si pe baza unor calcule fara sens, bazate pe calendarul micutei secte mozaice numite caraiti, anunta data Venirii. Multi din cei care il apreciau nu au pus prea mult la inima, si-au zis ca au tot timpul sa se pronunte chiar atunci cand vine Domnul. Dar destui sustinatori ai lui Miller au vandut totul, si-au donat averea, au cumparat chiar terenuri la locul anuntat al Venirii. In momentul in care profetia nu s-a implinit, ei facusera deja o investitie de speranta si o investitie materiala uriasa, la care nu au mai putut sa renunte. Asa ca au facut niste rationalizari, ca sa poata crede mai departe in spusele lui Miller, devenind adventisti, in timp ce masa baptistilor l-au respins pe Miller. Vazand ca proorocirile care nu se implinesc produc adepti fanatici (in timp ce proorociile implinite nu se stie daca ar produce ceva util), adventistii au inceput sa prezica Venirea periodic, adica pun mecanismul asta de fanatizare in functiune periodic. Asa ca adventistii au adepti fanatici DATORITA profetiilor neindeplinite, nu in ciuda lor. Te salut cu multa stima.

23 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

"are ei nu au curiozitatea să răsfoiască puțin paginile istoriei propiilor lor religii?"
Nu cred ca lipsa informatiei sau a curiozitatii este problema ci lipsa abilitatii de a procesa informatia.
Ca dovada ca inca primesti raspunsuri ca cel dat de userul "|alexxtreme". Raspunsuri lipsite de orice logica.

Ai prezentat problema foarte clar si ai oferit suficiente informatii pentru a putea trage o concluzie pertinenta. Numai ca intelectul variaza de la individ la individ, iar ce este evident pentru unii ramane invizibil pentru altii.

| danut a răspuns:

Deoarece intrebarea ta este cat o zi lunga de post si unele raspunsuri se vor ceva manuscrise am sa-tgi raspun scurt, ESTI FOARTE DEZINFORMAT, Miller nu a fost NICIODATA adventist, Adventismul a aparut dupa 1844 la cativa ani dupa moartea lui Miller, adica in anul 1861.
Asa si Ortodocsi SUNT Adventisti conform Crezului, invatati sa cititu Istoria si lasati netul deoparte ca este facut sa va PROSTEASCA.

| RAY a răspuns:

Se pare ca ateismul reflecta realitatea cel mai bine iar teismul se inseala mereu,ce sa ceri unui om dogmatic,limitat,inchis la minte,orbit de propile lui convingeri,nu ai ce sa le ceri,eu tot le spun ca dumnezeu nu ne vrea prosti daca ne vrea nu ne facea inteligenti,doamne nu am gasit ratiunea sa cred in tine de ce mi ai dat ratiune,de ce nu mai lasat sa fiu ca o pasare in zbor sa nu ma gandesc la tine cum de ai aparut din nimic si ai creat totul, au existat secte care inclusiv sau sinucis ca stiau ca ajung in rai si ca iisus vine, sunt oamenii care cred ca vor fi rapiti la cer, oamenii care cica vorbesc in limbi, oamenii care chiar cred ca satana e raul pe lume, desigur biblic vorbind satana e un simplu sclav a lui dumnezeu, teismul se va insela mereu pentru ca e o minciuna tot ce pretinde el, doar ateismul refelecta realitatea

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Din pacate copii de mici sunt indoctrinati li se spune ca sunt pacatosi, abuzuri emotionale asupra copiilor http://istoria-universului-2020.blogspot.com/......ioasa.html
http://istoria-universului-2020.blogspot.com/2018/06/virusul-credintei.html

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Faptul ca omul fixeaza din proprie initiativa date pentru sfarsitul lumii rele nu-l impiedica pe Dumnezeu sa aiba un timp fixat pentru Armaghedon. Din Biblie nu reiese de nicaieri o data pentru Armaghedon insa implinirea profetiilor arata ca acea data este aproape. Armaghedonul nu vine cand vrea omul ci cand vrea Dumnezeu. Constructii sub ape dovedesc faptul ca a avut loc un potop mondial in 2370 ien. Inainte de potop marea majoritate a oamenilor nu credeau in existenta lui Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Minciuna nu exista dovezi ca a existat un potop global, dar tu esti obisnuit cu minciuna

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Ce inseamna global? Sa acopere Everestul? Ce dovezi vrei sa existe pentru asa ceva? Din apa necesara ca sa acopere Everestul, mai faci o planeta mai mica, de gheata.

| mentholinks a răspuns:

Majoritatea crestinilor sunt ilogici si irationali, nu baga ei in seama lucrurile astea atata timp cat li se promite totul dupa moarte. Totusi ei spala doar partea din afara a paharului exact cum a spus si Isus in timp ce pe interior sunt macinati de tot felul de sentimente negative.

| Nilsson a răspuns:

Sunt dezamagit de aceasta pozitie a ta fata de adventisti, si eu fac parte dintre ei si te informez ca toti adventistii stiu cum a inceput aceasta miscare.
Despre anul 1874 n-am auzit nimic insa, net n-am gasit nicio informatie clara.
Mi se pare ca arunci cu noroi in toti adventistii, aceasta biserica a infiintat sute de centre medicale si sociale pe tot Globul, scoli si gradinite.
Adventismul oricum n-a inceput de pe la jumatatea sec. 19, e ca si cum ai spune ca oamenii au inceput sa-si lase barba dupa 2010.
Intre crestinii din sec. 1 si adventistii de azi aproape ca nu e nicio diferenta, serviciul de inchinare e in Sabat, locuri de adunare fara pereti pictati, adunari chiar in casele particulare ale oamenilor si evident ca toti se asteptau ca revenirea lui Isus sa fie in decursul vietii lor, chiar si primii apostoli.
E suficient sa citesti cartea Faptele Apostolilor ca sa gasesti referiri la modul de viata al primilor crestini.

| sabin89 a răspuns (pentru Nilsson):

N-am știut că și tu esti dintre adventiști. Îmi cer scuze. Tu chiar ești o persoană despre care mi-am făcut o impresie bună. Poate m-am cam grăbit. Am văzut și eu pe net niște informații care m-au cam șocat și revoltat în același timp. Dar ar fi trebuit să mă mai documentez înainte de a da expresie percepției de moment pe care mi-au făcut-o cele citite. Ca să-ți faci o idee de ansamblu despre ceva, orice, trebuie să apelezi la mai multe surse. Eu m-am dus numai la una. Scuze.

| BlackOldSun a răspuns:

Ce? Cine? Cum? Cand? De ce? In fine!

| alexxtreme a răspuns:

Salut, ma bucur ca iti place istoria, acum, in referire la Marea dezamagie din 1844, acest calcul biblic facut de catre Miller a avut la baza (nu stiu daca te-a mai interesat si asta, sa stii cum a ajuns la acest calcul) profetia din Daniel 8:14 „Până vor trece două mii trei sute de seri şi dimineţi; apoi Sfântul Locaş va fi curăţit!", in Biblie 1 zi= 1 an(Ezechiel 4:6, deci avem 2300 de ani), acum cand incep acesti ani?, pai tot in Daniel 9:24-27 avem raspunsul: "Şaptezeci de săptămâni au fost hotărâte asupra poporului tău şi asupra cetăţii tale celei sfinte..."Să ştii* dar şi să înţelegi că, de la** darea poruncii pentru zidirea din nou a Ierusalimului până la Unsul (Mesia)†, la Cârmuitorul††, vor trece şapte săptămâni; apoi timp de şaizeci şi două de săptămâni, pieţele şi gropile vor fi zidite din nou, şi anume*† în vremuri de strâmtorare. După aceste şaizeci şi două de săptămâni, Unsul* va fi stârpit şi nu** va avea nimic. Poporul† unui domn care va veni va nimici†† cetatea şi Sfântul Locaş*†, şi sfârşitul†* lui va fi ca printr-un potop**†; este hotărât că războiul va ţine până la sfârşit şi împreună cu el şi pustiirile.El va face un legământ* trainic cu mulţi timp de o săptămână**, dar la jumătatea săptămânii va face să înceteze jertfa şi darul de mâncare şi pe aripa urâciunilor idoleşti† va veni unul care pustieşte, până va cădea asupra celui pustiit prăpădul†† hotărât." Ingerul fusese trimis la Daniel cu scopul precis de a-i explica punctul pe care nu-l intelesese in viziunea din capitolul 8, declaratia cu privire la timp- „Până vor trece două mii trei sute de seri şi dimineţi; apoi Sfântul Locaş va fi curăţit!" Dupa aceea i s-a poruncit lui Daniel (9:23):"...Ia aminte dar la cuvantul acesta si intelege vedenia". Primele cuvinte ale ingerului au fost "Saptezeci de săptămâni au fost hotărâte asupra poporului tău şi asupra cetăţii tale celei sfinte". Cuvantul tradus aici prin "hotarat" inseamna literal "taiat". Saptezeci de saptamani, reprezentand 490 de ani, sunt declarate de inger a fi taiate, dar din ce au fost taiate? Din moment ce 2300 de zile erau singura perioada de timp mentionata in Daniel 8, aceasta trebuie sa fie perioada din care au fost taiate cele 70 de Saptamani. Acum decretul cautat (Daniel 9:25) se gaseste in Ezra 7:12-26. Acum, "de la** darea poruncii pentru zidirea din nou a Ierusalimului până la Unsul (Mesia)†, la Cârmuitorul††, vor trece şapte săptămâni; apoi timp de şaizeci şi două de săptămâni." adica 69 de saptamani sau 483 de ani. Decretul lui Artaxerxe a intrat in vigoare in toamna anului 457 i.HR. incepand cu aceasta data cei 483 de ani se intind pana in anul 27 d.Hr, atunci s-a incheiat aceasta profetie. Cuvantul "Mesia" inseamna "Cel Uns". In toamna anului 27 d.Hr, Hristos a fost botezat de Ioan si a primit ungerea Duhului Sfant."El va incheia un legamant trainic cu multi timp de o saptamana (7 ani)" Saptamana amintita aici este ultima din profetia celor 70, era reprezinta ultimii 7 ani din perioada pusa deoparte pentru iudei. In vremea aceasta care incepe de la anul 27 d.Hr pana la anul 34 d.Hr., Hristos in mod personal, apoi, prin ucenicii Sai, a adresat invitatia Evangheliei." La jumătatea săptămânii va face să înceteze jertfa şi darul de mâncare". In anul 31 d.Hr., la 3 ani si jumatate dupa botez, Domnul nostru Isus Hristos a fost rastignit.Astfel o data cu jertfa cea mare, oferita pe Golgota, s-a incheiat si sistemul jertfelor, care aratase timp de 4 mii de ani catre Mielul lui Dumnezeu. Tipul se intalniste cu Antitipul si toate jertfele si darurile de mancare din sistemul ceremonial trebuiau sa inceteze. Cele 70 de saptamani(490 ani), rezervati in deseobi iudeilor s-au incheiat in anul 34 d.Hr. La aceasta data prin actiunea sinedriului iudeilor, s-a pecetluit lepadarea Evangheliei prin uciderea lui Stefan si prin persecutarea urmasilor lui Hristos. In felul acesta, toate precizarile profetiei privind pe Israel s-au implinit in mod izbitor. Inceputul celor 70 de saptamani s-a stabilit fara indoiala in anul 457 i.Hr iar incheierea lor in anul 34 d.Hr, de la aceasta data nu mai avem nici o dificultate sa gasim incheierea celor 2300 de zile(ani). Cele 70(490de ani) fiind taiate din cele 2300(ani) raman 1810 zile(ani). Astfel incepand din anul 34 d.Hr. cele 1810 zile(ani) ramase se termina in anul 1844. Acum „Până vor trece două mii trei sute de seri şi dimineţi; apoi Sfântul Locaş va fi curăţit!" Miller in mod gresit a crezut ca prin Sfantul Locas se referea la pamant, dar de fapt in anul 1844 Iisus Hristos a iesit din Sfanta si a intrat in Sfanta Sfintelor in Sanctuarul ceresc(sanctuarul pamantesc din VT este o oglinda a celui ceresc) si face ultima lucrare de mijlocire in favoarea oamenilor si in acelasi an prima solie ingereasca din Apocalipsa 14:6-7 "El zicea cu glas tare: „Temeţi-vă* de Dumnezeu şi daţi-I slavă, căci a venit ceasul judecăţii Lui, şi închinaţi-vă** Celui ce a făcut cerul şi pământul, marea şi izvoarele apelor!" a inceput referindu-se la judecata de cercetare ce are loc acum "Când se deschid cărţile rapoartelor la judecată, viaţa tuturor celor ce au crezut în Isus va fi revizuită înaintea lui Dumnezeu. Începând cu cei care au trăit cei dintâi pe pământ, Avocatul nostru prezintă cazurile tuturor în mod succesiv, terminând cu cei vii. Fiecare nume va fi amintit, fiecare caz va fi examinat de aproape. Unele nume vor fi admise, altele respinse. Dacă vor rămâne în cărţile de amintire păcate nemărturisite şi neiertate, numele acelora vor fi şterse din cărţile vieţii, iar rapoartele despre faptele bune ale lor vor dispare din cartea de amintire a lui Dumnezeu." urmand de asemenea celelate 2 solii ingeresti. Acum, in concluzie, Sfantul Locas nu se referea la pamant ci la intrarea in Sfanta Sfintelor urmand ultima etapa inainte de venirea a doua, acum sunt niste profetii descrise in Daniel si Apocalipsa ce trebuie sa se implineasca inainte de venirea a doua, majoritatea s-au indeplinit dupa cum afirma si istoria (daca te intereseaza), plasandu-ne in ultimele cateva profetii ce trebuie sa se implineasca, avand in vedere cele 3 solii ingeresti si cartile Daniel si Apocalipsa. Daca iti place istoria te-as sfatui sa te documentezi in privire la profetiile ce s-au implinit si care mai trebuie sa se implineasca.

| Inferno a răspuns (pentru alexxtreme):

Fascinant.
Salut alexxtreme! Problema este urmatoarea.†† Daca tinem cont de faptul ca vorbim de un sortiment din Turcia, †† atunci in România a fost introdus în secolul al XVIII-lea, alături de bragă, nugă și baclava,†† întâi prin intermediul Fanarioților, negustorilor din Levant și Constantinopol, devenind apoi unul din produsele caracteristice pentru bâlciurile și târgurile muntene de secol XVIII-XIX.†† Cu alte cuvinte vorbim de un sistem tehnic†† alcătuit din piese, organe și mecanisme cu anumite mișcări determinate, ce funcționează coordonat, care transformă o formă de energie în altă formă de energie sau în lucru mecanic util,†† respectiv un dispozitiv, aparat sau instrument format din mai multe piese, care este pus în mișcare de o forță în scopul obținerii anumitor efecte††Tatăl Colonelului Sanders a murit când acesta avea 6 ani, mama sa fiind nevoită să lucreze, iar tânărul Harland trebuind să aibă grijă de fratele și sora sa mai mici. Acest lucru l-a determinat să se ocupe și de bucătărie.††

| minrest a răspuns (pentru alexxtreme):

Si dupa aia, toate proorociele neinplinite privind Venirea, reprezinta iesirile si intrarile lui Isus din Sfanta in Sfanta Sfintelor din cer. Este?

| alexxtreme a răspuns (pentru minrest):

Enumeră una

| minrest a răspuns (pentru alexxtreme):

21 martie 1844, 18 aprilie 1844, 10 iulie 1944, 22 octombrie 1844. Dupa fiecare dezmintire, multi plecau, dar multi nu puteau renunta la cat investisera sufleteste si material, si ramaneau, gasind rationalizari absurde ca cea acum in vigoare, relatata de tine. Asa a aparut biserica Adventista, datorita tehnicii dure de manipulare folosite.

| alexxtreme a răspuns (pentru minrest):

1844(Marea dezamăgire) răspunsul îl ai mai sus, această profeție se baza pe versetele biblice citate mai sus, Biblia răspunde, deci altceva?

| minrest a răspuns (pentru alexxtreme):

Sunt patru date diferite, date succesiv in 1844. Datele date de mine mai sus. Textele din Biblie nu au legatura cu Venirea. Sa spui ca ''hotarare'' inseamna de fapt ''taiere'', cand nu are sens in fraza decat ca ''hotarare''? Astea sunt rationalizari. Ce rost avea sa se dea oamenilor, codificat, data a ceva ce se intampla in cer? Ca se apropie Venirea si pe pamant? Deja au trecut aproape 200 de ani, deci nu e asta.

| alexxtreme a răspuns (pentru minrest):

Deci Miller a crezut că Sfântul Locaș este pământul, Biblia vorbea de trecerea din Sfânta în Sfânta Sfintelor a Domnului Isus Hristos unde mijlocește pentru noi și ne curăță păcatele pe care noi le mărturisim și inceperea judecății de cercetare, Sanctuarul pamantesc care este o oglindă al celur ceresc are doar 2 incaperi Sfânta și Sfânta Sfintelor, deci intrând în Sfânta Sfintelor înseamna ultima etapă inainte de venirea a doua, când Dumnezeu iși va retrage Duhul Sfânt de pe pământ, lucrarea de mijlocire încetează, Isus iese din Sfânta Sfintelor spunând Apocalipsa 22:11.
Acum, aceasta a fost profeția Biblică, unde Miller a interpretat greșit la partea cu Sfântul Locaș. Mai sus ai răspunsul în legătura cu 1844.
Oricum, nu ar trebui puse date în legătură cu venirea a doua a lui Iisus Hristos deoarece de aici vine și lepădarea de credință când acestea nu se împlinesc. Iisus spune în Fapte 1:7 "Nu este treaba voastra sa stiti vremurile sau soroacele; pe acestea Tatal le-a pastrat sub stapanirea Sa." și în Matei 24:36 "Despre ziua aceea si despre ceasul acela, nu stie nimeni: nici ingerii din ceruri, ci numai Tatal." (KJV)

| minrest a răspuns (pentru alexxtreme):

Pai daca nu ar fi fost puse date Biserica Adventista nu ar fi existat! Asa v-ati despartit de baptisti, cei care au gasit rationalizari dupa ce toate cele patru date succesive au trecut, au devenit adventisti. Nu se spune oamenilor exact ce se intampla in cer, ca acolo ar fi un templu, si ce face Isus in templu, caci oamenii nu au ce face in privinta asta. Se spune ce se intampla pe pamant. Cand adeptii il pistonau pe Miller sa dea data Venirii, nu se cunostea Fapte 1; 7 si Matei 24; 36? Ce spui este cam asa: Miller si adeptii lui au facut ceva nepermis, incercand sa ghiceasca data Venirii, si asa am aparut noi, adventistii''.

| alexxtreme a răspuns (pentru minrest):

"Ce rost avea sa se dea oamenilor, codificat, data a ceva ce se intampla in cer?", Invățătura Sanctuarului este una dintre cele mai importante din Biblie, aici este vorba de mijlocirea Domnului Iisus Hristos în favoare neamului omenesc, cum să nu fie important, dacă acest lucru era neimportant ce rost mai avea ca Dumnezeu să ne spună despre asta în Cuvântul Său? Sanctuarul este foarte important. În Sanctuarul pământesc care este oglinda celui ceresc, preoții slujeau Evrei 9:6-10 "Si, dupa ce au fost intocmite astfel lucrurile acestea, preotii care fac slujbele intra totdeauna in partea dintai a Cortului.Dar in partea a doua intra numai marele preot, o data pe an, si nu fara sange, pe care il aduce pentru sine insusi si pentru pacatele din nestiinta ale norodului. Prin aceasta, Duhul Sfant arata ca drumul in Locul Preasfant, nu era inca deschis cata vreme statea in picioare Cortul dintai.Aceasta era o asemanare pentru vremurile de acum, cand se aduc daruri si jertfe care nu pot duce pe cel ce se inchina in felul acesta la desavarsirea ceruta de cugetul lui.
Ele sunt doar niste porunci pamantesti date, ca toate cele privitoare la mancari, bauturi si felurite spalaturi, pana la o vreme de indreptare." acum Iisus Hristos este Marele Preot care mijlocește pentru tot neamul omenesc în Sfânta Sfintelor Evrei 9:11-17 "Dar Hristos a venit ca Mare Preot al bunurilor viitoare, a trecut prin cortul acela mai mare si mai desavarsit, care nu este facut de maini, adica nu este din zidirea aceasta, si a intrat, o data pentru totdeauna, in Locul Preasfant, nu cu sange de tapi si de vitei, ci cu insusi sangele Sau, dupa ce a capatat o rascumparare vesnica.
Caci, daca sangele taurilor si al tapilor si cenusa unei vaci, stropita peste cei intinati, ii sfinteste si le aduce curatarea trupului, cu cat mai mult sangele lui Hristos, care, prin Duhul cel vesnic, S-a adus pe Sine insusi jertfa fara pata lui Dumnezeu, va va curata cugetul vostru de faptele moarte, ca sa slujiti Dumnezeului celui Viu! Si tocmai de aceea este El Mijlocitorul unui legamant nou, pentru ca, prin moartea Lui pentru rascumpararea din abaterile faptuite sub legamantul dintai, cei ce au fost chemati sa capete vesnica mostenire care le-a fost fagaduita. In adevar, acolo unde este un testament, trebuie neaparat sa aiba loc moartea celui ce l-a facut.
Pentru ca un testament nu capata putere decat dupa moarte. N-are nicio putere cata vreme traieste cel ce l-a facut" Evrei 5:7-10 "El este Acela care, în zilele vieţii Sale pământeşti, aducând* rugăciuni şi cereri cu** strigăte mari şi cu lacrimi către Cel ce† putea să-L izbăvească de la†† moarte şi fiind ascultat din pricina evlaviei Lui, măcar* că era Fiu, a învăţat să asculte** prin lucrurile pe care le-a suferit Şi, după ce a fost făcut desăvârşit*, S-a făcut pentru toţi cei ce-L ascultă urzitorul unei mântuiri veşnice, căci a fost numit de Dumnezeu Mare Preot „după* rânduiala lui Melhisedec". Recomand de citit Epistola către Evrei care are la bază mijlocirea Domnului Iisus Hristos ca Mare Preot in favoarea neamului omenesc. Sanctuarul este foarte important din punct de vedere Biblic nu al unei anumite religii, deoarece ne vorbește despre mijlocirea Domnului Iisus Hristos pentru neamul omenesc.
Acum vreau să închei spunând câteva cuvinte (nu au legătură cu subiectul), acestea fiind, nimeni nu știe dacă ziua de mâine îi este promisă sau clipa următoare, așa că, fiindcă avem un Mare Preot care incă mijlocește pentru noi, avem șansă la iertarea păcatelor și la o viață mai bună(una duhovnicească), Dumnezeu(Isus Hristos) a murit pentru ca oamenii să fie iertați și să primească încă o șansă, iar atâta timp cât încă este har și încă mijlocește pentru noi, există iertare, pentru că va veni vremea când Dumnezeu iși va retrage Duhul Său de pe pământ, iar lucrarea de mijlocire va înceta, iar atunci nu va mai fi iertare, și cele 7 plăgi ale lui Dumnezeu descrise în Apocalipsa 16, vor cădea peste cei nelegiuți, care nu și-au mărturisit păcatele și nu s-au pocăit. Recomand studiul cărților Daniel și Apocalipsa tuturor, profețiile ce s-au împlinit și ce stau să se întâmple. Eu unul nu pot convinge pe nimeni să vină la credință și nu asta este treaba mea, Duhul lui Dumnezeu convinge oamenii. "Noi(creștinii) doar îl propovăduim pe Hristos cel răstignit" (1 Corinteni 1:23). "Alegeți astăzi cui vreți să-i slujiți" Iosua 24:15. După cum nu știm dacă ziua de mâine ne este promisă astăzi trebuie să fim împăcați cu Dumnezeu.

| doctorandus a răspuns (pentru alexxtreme):

De fapt, daca citesti Cartea lui Daniel, in ea Daniel este laudat pentru lucruri condamnate in Deuteronom.