| Inferno a întrebat:

Cum oricine a studiat psihanaliza stie ca dorintele subconstientului refulate de constient sunt cauza principala a anxietatii, putem considera religia crestina o religie ce dauneaza sanatatii psihice?
Intalnim in religia crestina refulari la tot pasul.
De la dorinte sexuale pana la comportamente homosexuale, toate reprimate de absoluta si ireprosabila religie numita crestinism.

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Da, sunt cazuri peste tot.
Cel mai recent (exemplele sunt în răspunsuri):
http://www.tpu.ro/......u-moartea/

| oprescudorin11 a răspuns:

E mare diferenta intre psihanaliza lui Freud si Biblie.Una (prima ) constata cauzele refularii, cea de-a doua -religia o directioneaza, o redirectioneaza si gaseste si rezolvari. Ca IISUS Christos :iubirea ( in sens spiritual desigur). Freud sau Adler (celalalt, al treilea, elvetianul e mult mai destept)gasesc metode care se pare ca nu functioneaza, nu stiu cazuri de vindecare prin psihanaliza, invataturile lui IISUS m-au vindecat pana si pe mine.Refularile din Biblie sunt in Primul Testament. Al doilea Testament pune accent pe defulari.
Religiile asiatice se potrivesc asiaticilor, cele indiene -indienilor, etc.Europenii care imbratisaza amalgamate de religii o iau razna caci dispare coerenta.Crestinismul, ortodoxismul mai precis, practicat cu regularitate exclude problemele care sunt contra firii sau a normalului asa cum il gandim majoritatea celor normali.

| OoBunnyoO a răspuns:

Da, exista cazuri, insa depind de la persoana la persoana. In cazul in care este vorba de o persoana extrem de religioasa, dar cu preferinte sexuale diferite, un homosexual, va fi o persoana cu refulari.
Daca este o persoana doar religioasa care crede ca Biblia, religia, a fost creata la un anumit moment in istorie, un moment foarte indepartat, cu un rol de constitutie, nu o sa o simta ca o refulare. O persoana religioasa, dar care totusi gandeste pentru sine isi va da seama ca in Biblie au fost interzise relatiile intre homosexuali, nu pentru ca este pacat, ci pentru ca era nevoie de perpetuarea speciei.
Conteaza foarte mult nivelul de credinta. Religia ca idee nu este rea si nu ar trebui sa refuleze nimic, ci sa creeze o societate, care asigura perpetuarea speciei si buna intelegere dintre indivizi (dragostea fata de aproape), dar imaginea pe care o au indivizii fata de religie este problema.
Deci, in concluzie, nu cred ca religia este de vina, ci felul in care o interpreteaza oamenii si importanta pe care i-o dau.

| Alcyon a răspuns:

Nu, crestinismul e o religie a infranarii. Iar asta e un lucru necesar. Daca nu si-ar fi infranat instinctele animalice, omul n-ar fi fost capabil sa se dezvolte, asa cum a facut-o. Ar fi ramas tot la stadiul de omul pesterii (sa-si satisfaca instinctele sexuale cu cine se nimereste si sa-i care vecinului de pestera bate in cap)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice religie dauneaza sanatatii psihice, mai putin budismul (cred).
ori e libertate si am liber arbitru si fac ce vreau atata vreme cat nu deranjez pe altii, ori ma tot fredo asa de pe-o parte pe alta.
sunt niste concepte, oamenii le-au ridicat la nivel de lege.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puteti considera ce vreti voi ca doar nu va costa bani, asa cum nu costa pe un crestin, nimic, daca crede ce crede el. iaca eu sant crestin prtodox si am problemele de care vorbesti dar sant in perioada de negare, la fel ca voi in privinta Dumnezeului celui viu si vesnic.da tu ce religie ai? mozaica? fiindca vreau sa va cunosc religia poate ma mozaicesc si eu? cine stie?

| RaduMD a răspuns:

Datele stiintifice va contrazic si de aceasta data, demonstrand ca practicarea religiei este factor de protectie impotriva depresiei. Aleg, la intamplare, acest studiu canadian desfasurat pe timp de 14 ani pe un esantion de peste 10 000 de persoane: http://life.nationalpost.com/......udy-finds/

| Inferno explică (pentru RaduMD):

Eu nu am afirmat nimic pentru a putea fi contrazis, doar am intrebat daca aest lucru ar fi posibil.

| sempreinvolo30 a răspuns:

Refulari gasesti la tot pasul in lumea moderna in care traim:pe net, tv, ziare, cantece care alimenteaza dorintele sexuale.E adevarat ca si in Biblie sant experiente negative dar din care avem de invatat deoarece multi din cei care au pacatuit in Biblie au fost pedepsiti de Dumnezeu ca model pentru noi. Apoi in Biblie se arata foarte clar modul in care trebuie sa ne comportam si principiile pe care trebuie sa le urmam
(2 Timotei 3:16) Toată Scriptura este inspirată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte lucrurile, să disciplineze în dreptate,
Evrei 13:4
Căsătoria să fie onorabilă la toţi şi patul conjugal să fie nepângărit, pentru că Dumnezeu îi va judeca pe fornicatori şi pe cei adulteri.
Orice actiune are si urmari iar Dumnezeu vrea spre binele nostru sa nu dam frau liber dorintelor uneori animalice.
De fapt pedofilii asta fac, nu depun nici un efort pentru a-si suprima dorintele iar rezultatele le cunoastem