| Ad1tza a întrebat:

Cum poate ceva sa existe pur si simplu dar sa existe si din totdeauna?
Ori ca ne referim la Dumnezeu
Ori ca ne referim la materie

11 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Ne punem adesea intrebarea ''cum poate sa existe?'' dar niciodata nu ne intrebam... Oare chiar existam?

| Ad1tza explică (pentru OOOLEOOO):

Existam...

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Ad1tza):

Nu fii sigur de asta.

| Ad1tza explică (pentru OOOLEOOO):

Pai?

| Purec a răspuns:

Existenta noastra ne spune ca totul trebuie sa aiba un inceput, si e greu sa acceptam ca ceva nu a avut un inceput. O sa existe mereu intrebari de genul: Dumnezeu de unde a aparut? Cum putea fi vesnic? Sau ce a fost inainte de big-bang? Sa fiu sincer eu cred ca ambele variante sunt gresite. Atat ideea de Dumnezeu cat si ideea de big-bang, desii cele mai "la moda" explicatii pentru formarea universului, nu au niciun pic de adevar in ele.

Ideea de Dumenzeu - are mari probleme, imense as zice. Nu am nimic cu ideea de creditna, chiar o consider un lucru bun, dar daca tu ca si credincios spui ca Dumnezeu a existat dintotdeauna, nu pot sa ma abtin si o sa te intreb de ce a creat universul in urma cu 13, 7 milairde de ani, Pamantul "doar" in urma cu 4 miliarde de ani, iar omul ( atentie) doar acum 1 milion de ani ( varianta aia primitiva plina de par )

Big-bang-ul... Are probleme tot la fel de mari. Chiar si daca am lua ca adevar ca big-bang-ul a existat ( desi intre noi fie vorba, din datele stiintifice nu rezulta asa ceva, decat daca vrei cu tot sufletul sa vezi asta. Daca privesti rational iti dai seama ca e putin probabil) Dar si daca il consideram ca si eveniment real, universul nostru nu ar trebui sa existe, decat daca incluzi in ecuatie materia intunecata si energia intuencata ( care ghici ce: Nu poate fi perceputa cu niciun aparat, nu are culoare, nu are miros, nu are masa si nu isi face simtia prezenta in niciun fel, desii ar trebui sa existe PESTE TOT.

ps: un raspuns direct la intrebare imi este greu sa iti dau. Nu trebuie ca ceva sa fi existat dintotdeauna, chair daca asta pare sa sfideze logica, nu avem nevoie de ceva etern pentru a explica existenta. Sunt multe de spus despre asta si nu amacum starea de spirit sa iti scriu aici pagini intregi, dar daca vrei te astept la discutii in privat.

| qazwsxedcrfv a răspuns:

Bine ai venit pe taramul intrebarilor grele.

Unii oameni se chinuie toata viata sa gaseasca raspunsul la aceste intrebari. Unul din numele Creatorului este Boreh (in ebraica se poate traduce prin Vino si Vezi).

Te asigur ca daca o sa mergi dincolo de TPU si dincolo de retardata Biserica Ortodoxa o sa primesti raspunsurile.

| RagingZeus a răspuns:

- in cazul lui dumnezeu, nu se poate pentru ca nu exista.
- in cazul materiei, exista teorii ale crearii materiei si cum aceasta s-a dezvoltat in timp.

Spunand ca o entitate a venit si pac-pac a fluierat si a creat totul este o absurditate, si este raspunsul cel mai las pe care cineva poate sa il dea formarii universului.
Cum s-o fi creat lumea asta? Ah stiu, a venit ala si a facut-o una-doua, mister rezolvat.

Pana cand religia nu mi-o da orice fel de dovada a existentei acestei entitati, eu nu voi crede in aceasta si nici nu o voi sustine.
Prefer sa raman ateu decat sa cred orbeste in ceva.

| ania a răspuns:

Despre materie și știința și Biblia spun că nu existau dintotdeauna. Dacă nu ar exista nimeni care să existe dintotdeauna n-ar fi apărut niciodată ceva care să nu existe dintotdeuna.

| RAY a răspuns:

Materia nu a existat mereu asta spune si stiinta monderna, big bang a fost o eliberare de energie care sa convertit in materie du-te vezi motorul unei masini sa vezi ca nu spun fantezi cum crezi ca merge masina nu te-ai intrebat?
ce a cauzat acel big bang nu se stie poate a fost cauzat de acel mic univers cuantic de la big bang pana la aparitia vietii sunt 9, 10 mld de ani miliarde de ani nu 6 zile, cum naiba sunt 2 atomi in acelasi timp in pc-tau si permite functionarea lui nu te-ai intrebat de ce un pc ramane mereu deschis?
sunt 2 atomi mereu fiecare la fiecare cap opus fara ei tehnologia monderna ar fi fantezie, ady deschideti mintea

| sodobar a răspuns:

Dumnezeu poate exista din totdeauna pentru ca este din alt univers iar materie exista doar in universul nostru, nu-mi pot da seama cum din nimic ne-am creat noi (big-bang), rog ateei sa imi zica clar.

| RAY a răspuns (pentru sodobar):

Cine a spus ca din nimic sa crat ceva?