| Dantexc a întrebat:

Cum poate o persoană să îşi schimbe religia?

Răspuns Câştigător
| Bragi a răspuns:

Relgiile lumii sunt niste institutii de care nu de putine ori se folosesc si puterile politice.
Credinta in Divin,nu are nici o legatura cu mitologiile religioase precum este descris in biblie ca fiind un imbătranit de zile,cu plete albe ce sta pe un tron de foc si pedepseste ( descrierea lui DANIEL).In primul rând Dumnezeu nu poate fi imbatranit deoarece nu are varsta! restul sunt snoave,miotologii,nonsensuri!
Daca vrei sa schimbi ceva in viata ta, schimba-ti gandirea, fii liber in gandire nu imbrobodit de dogme religioase.
Cand vei putea realiza acest lucru, totul ti se va limpezii.Vei putea fii un,, observator'', nu o oiță din turmă!

19 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Poti trece de la o religie la alta, prin convertire. Unele secte iti vor organiza un nou botez.
Ca act oficial exista doar Recensamantul, unde poti declara carei religii apartii.

| costis a răspuns:

Pui o cerere la un chiosc.

| danay72 a răspuns:

Ca sa iti dai seama care e forma de inchinare aprobata de Dumnezeu, trebuie sa vezi analizand cu atentie Biblia si urmareste care religie aplica intr-adevar principile ei.

| Narcis2007 a răspuns:

Iti schimbi gandirea doar, nu exista alta cale...nu trebuie sa faci hartii sau lucruri de genul asta

| Narcis2007 a răspuns:

Unele culte ar cere sa faci anumite ritualuri dar asta e partea a doua...

| OnuOnulică a răspuns:

Omule eu zic să te mai gândești dar...e alegerea ta.
Uite un forum http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6283

| milan9 a răspuns:

In acest sens un pericol real care risca sa introduca in confuzie pe oameni reprezentat de "asa-zisele" studii biblice, Multe secte invită la studii biblice, oferite de diferite grupări, care de fapt nu fac altceva decât să "orienteze" persoana spre acea grupare, situaţie în care se preferă sensul "atrăgător" dar "viciat", şi nu cel din contextul istoric. Şi iată că "plăcute" au putut ajunge să fie mii şi mii de variante de interpretare a Bibliei.

Dificultatea înţelegerii textului sacru este data de predominanţa foarte mare a LIMBAJULUI METAFORIC, simbolic, a folosirii VALORILOR POLISEMANTICE ale cuvintelor!

Ştii ce este aceea literatură, ştii cât de uşor poate fi interpretat un text într-un fel sau altul! Dar cu Scriptura nu trebuie sa fie la fel. Ea nu se interpreteaza "dupa ureche". din păcate, de aceea există astăzi aproape 40000 de secte rupte de Biserică…

| milan9 a răspuns:

Un "studiu" oferit de o sectă nu este altceva decât un curs de "initiere" in secta respectiva, de manipulare prin nuante si sensuri alterate, de orientare si formare însuşi a modului de a privi lucrurile într-un anumit fel, dorit de ei, viciat...
Si..., o dată ce modul de gândire este viciat, toate ideile vor fi forţat interpretate în acea direcţie.
Sute de secte oferă pe la noi "Studiile biblice" şi tot atâtea moduri de interpretare diferite vor exista, pentru a se crea impresia că Scriptura susţine fix gruparea lor.
De aceea există astăzi aproape 40000 de secte rupte de Biserică…

| milan9 a răspuns:

"Creştinii" se reprezintă doar pe ei înşişi. Asta datorită LIBERTĂŢII lor de a respecta învăţăturile Bisericii, sau de a le călca în picioare (aşa cum vedem din păcate uneori). Din acest motiv, ei nu sunt relevanţi decât PENTRU EI ÎNŞIŞI, nu şi pentru Biserică, tocmai pentru că prin trădare S-AU DEZIS DE BISERICĂ!

DOAR DACĂ ei respectă întru totul învăţăturile sfinte ale Bisericii lui Hristos, atunci se poate spune că reprezintă cu cinste Biserica!

| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.
Nu Dumnezeu a lasat cele aproape 40000 de versiuni ale sectelor!

Aceste contradicţii sunt de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că BISERICA SA ESTE UNA SINGURĂ!

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

De la care la care sa stiu daca te pot indruma; dar daca pleci de la ortodoxie e ca o dezertare

| ErrorFound a răspuns:

Cum am mai spus, iti schimbi pur si simplu mentalitatea si spui: "Nu mai cred asa ceva." sau faci actele legale, iti iei certificatul de debotezare si nu mai esti crestin/altceva in mod oficial.

Uite cum arata actul: http://1.bp.blogspot.com/......tezare.jpg

| Jardelin a răspuns:

Completezi o cerere si o depui la registratura!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Depinde unde merg, daca o fac din interes material de obicei, sau daca in urma studierii Bibliei au ajuns sa cunoasca adevarul (IOAN 8:32), si sa invete ceea ce este iubirea de sacrificiu (Ioan13:34,35), semnul de identificare al crestinilor adevarati, si atunci sunt liberi sa aleaga calea ce duce la viata vesnica, sau sa ramana unde sunt, dar nu intr-o relatie buna cu Dumnezeu.Sau pot sa-si mai schimbe religia casatorindu-se cu un membru din alta religie, sau daca asa vede el de bine, dar! -cel mai important este sa studiezi Biblia pentru a cunoaste car este adevarul despre Dumnezeu si ISUS CRISTOS (Ioan3:16; Ioan17:3).

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

"Depinde unde merg" - ideal ar fi sa mearga cat mai multi la Martorii lui Iehova, nu?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Adevarat! Considera invitatia facuta, de-a studia Biblia cu ei, si dupa aia tu decizi, nu este obligatoriu.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Sunteti haioasa, doamna mea! happy

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

De ce as fi, pentru ca iti vreau binele? Esti aproapele meu, ori care ai fi, nu?

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Tre sa pronunte cuvantul care sa-i dezlege de sub juramant : ''Rastamafu''