| mikey06982 a întrebat:

Buna,am o intrebare, e o crima atunci cind o persoana incearca sa faca alta persoana sa-si schimbe religia? ce merita pentru acest lucru... urgent
merci anticipat :***

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E o influenta din partea celui care ii baga in cap sa isi schimbe religia.

| Nolkyz a răspuns:

Nu este o crima. Ce merita persoana aia? Merita sa se maturizeze pentru ca nu mi se pare prea okay ca in momentul in care ai alte credinte sa vrei sa le scimbi si pe ale altora. Cel mai probabil e un tip care are alte "credinte" doar ca i se pare lui cool.

| mona a răspuns:

Nu consider ca ar fi o crima, oricum decizia ii apartine daca vrea si o schimba daca nu, nu

| raluk27 a răspuns:

Nu e o crima, dar nu mi se pare nici ceva de admirat. Din contra, niciun om nu ar trebui sa il determine pe celalalt sa-si schimbe religia, daca perosna respectiva a fost botezata in religia respectiva. Cu atat mai mult cu cat cel care incearca sa te "converteasca", face parte din tagma sectelor: martorii lu Iehova, adventisti, penticostali sau ce-or mai fi. Daca exista sentimente sincere, ar trebui sa va pastrati fiecare religia, iar daca intr-o buna zi se va ajunge la casatorie, ori faceti cate o ceremonie pentru fiecare religie, ori renuntati de tot la cununia religioasa. Insa daca ea insista cu chestia asta, eu zic sa o lasi in pace. Martorii lui Iehova, nu numai ca au concepte religioase diferite, dar acestea isi pun amprenta si asupra stilului lor de viata, ceea ce pe termen lung s-ar putea sa afecteze normalitatea relatiei. Gen: e pacat sa mergi in baruri, cafenele, sa te imbraci nu stiu cum, sa porti bijuterii sa te aranjezi, sa nu faci sex inainte de casatorie si multe altele.

| Resurrection a răspuns:

De ce sa fie o crima? Oricum decizia ii apartine acelei persoane.

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau.
Draga nu este o crima ce face ala. Este doar suparator, agasant si ar putea chiar sa te hartzuiasca.
Tu spune-i asa : ca tu ai credinta ta si a familiei tale, si nu te schimbi la povestile unora ce vin cu sorcova.
Nu TE INTERESEAZA. scurt.

Fii ferm/a, si da-i JET. nu lasa loc de discutii, ca iti face capu mare.

Te-am tzucat.

| ƛƝƊƦЄЄƛ a răspuns:

Nu e crimă.
Dacă omul vrea să-şi schimbe religia să şi-o schimbe.

| mikey06982 explică (pentru ƛƝƊƦЄЄƛ):

Dar daca nu vrea si totusi insista cealalta persoana sal schimbe?

| ƛƝƊƦЄЄƛ a răspuns (pentru mikey06982):

Nu cred, că această problemă include poliţia...
Dar dacă te ameninţă cu ceva atunci da o implică.

Răspuns utilizator avertizat
| Luchius a răspuns:

Daca era o crima atunci inchisorile erau pline de pocaiti.

| AntoniaCristina a răspuns:

Pai crima nu e ca sa faci puscarie doar daca o fortezi, daca ea e de acord nu e o crima dar daca ii zici "Hi ca te bat/omor" se numeste hartuire si e ilegala. Daca o schimba de buna voie nu mori dar DUMNEZEU te vede.

| mikey06982 explică (pentru AntoniaCristina):

Vreau sa zic ca tot insista si ca ne zice,, veti sti voi adevarul si mai multe'' Cred in Dumnezeu iar ea in Ehova si insista, ce pot sa-i zic sa ne lase in pace ca e mai invirsta ca mine

| AntoniaCristina a răspuns (pentru mikey06982):

Eu iti sugerez, sa stai departe de acea persoana, nu te poate obliga...E decizia ta nu a ei /lui. Tu spune-i ca nu vrei si gata.

| dracu14 a răspuns (pentru mikey06982):

Nu exista ehova,poate yehova,yehova este de fapt YHWH,yahve,acelasi cu d-zeul tau, spune-i ca ai devenit ateu, niciun ateu nu se intoarce la religie, daca tot insista joaca tu rolul ei, spune-i ca ai devenit satanist si ca vrei sa o duci la niste ritualuri...

| EvelynAnLavey a răspuns:

Nu e o crima, e ceva normal

| Geanina1895 a răspuns:

Din punct de vedere religios se considera pacat happy. Juridic nu cred ca se pedepseste thinking