| SentimentalConsil a întrebat:

Cum pot explica adeptii creationismului grupele sanguine?

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Am fost creati cu grupe sanguine diferite. Oamenii de stiinta au clasificat grupele sanguine in functie de prezenta sau absenta unor antigene specifice. Unii oameni au anumite antigene, pe cand altii nu le au.De aceea, avand in vedere marele numar de antigene eritrocitare, probabilitatea ca persoanele cu aceeasi grupa sa aiba acelasi tip de substante in sange este extrem de mica, exceptand gemenii identici.Mai exact fiecare om are o,, grupa sanguina''unica, la formarea personalitati noastre contribuind mai multi factori.Deci, Dumnezeu ne-a creat cu liber arbitru si unici, fiind astfel deosebiti de tot ce ne inconjoara.

| martzian a răspuns:

Desi inteleg de ce ati pus intrebarea, genul acesta de abordare (mai ales la categoria religie, atat de incinsa de orgolii si de patos in ultima vreme) nu poate genera decat noi certuri si controverse, mai ales ca seamana frapant cu intrebarile provocatoare care ataca crestinismul si de care unii s-au indignat, doar ca vizeaza cealalta "tabara".

Pentru a rezolva problema asta, dar si pentru a fi corect plasata, cred ca ar trebui mutata (intrebarea, nu persoana happy )la categoria "Stiinta si filosofie". Este doar o parere personala. O zi buna.

| SentimentalConsil explică (pentru martzian):

Eu vad ca prin raspunsurile tale, la adresa mea, ca incerci sa ma provoci si un fel de frustrare, esti slab in materie de psihologie laughing orice user are dreptul de a posta intrebari fara a jignii pe nimeni, te rog ca pe viitor sa nu mai raspunzi, ocupa-te doar de raportari, succes!

| martzian a răspuns (pentru SentimentalConsil):

Cred ca intelegeti gresit. Nu doresc a va provoca, dar daca ne plangem ca altii lanseaza intrebari cu scopul de a incita, nu e normal sa facem la fel... Pana la urma NU ati postat o intrebare din nevoia de a afla un raspuns. Sau poate ma insel eu?

PS: frustrarea, daca se manifesta, era mai vizibila.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar diferentele de inaltime? dar culorile? oamenilor, florilor.pasaricilor? iaca, ca putem.creatorului i-a placut diversitatea.fiind toate la fel ar fi fost, plictisitor si monoton.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragule,intrebarea este fara rost.Nici tu ca adept al evolutonismului nu poti dovedi, intr-un spatiu care ti se permite aici, sa dovedesti de ce evolutia a facut necesara aparitia mai multor grupe.

| SentimentalConsil explică:

Da, ai dreptate dar nu am facut decat sa pun aceasta intrebare la rugaminte unui prieten, multumesc pentru corectare

| SentimentalConsil explică:

Geneza 1:27 Dumnezeu a făcut pe om după chipul Său, l-a făcut după chipul lui Dumnezeu; parte bărbătească şi parte femeiască i-a făcut.
Geneza 1:28 Dumnezeu i-a binecuvântat şi Dumnezeu le-a zis: "Creşteţi, înmulţiţi-vă, umpleţi pământul, şi supuneţi-l; şi stăpâniţi peste peştii mării, peste păsările cerului, şi peste orice vieţuitoare care se mişcă pe pământ", am inteles eu gresit ce scrie in Biblie ca < "Dumnezeu a făcut pe om după chipul Său, l-a făcut după chipul lui Dumnezeu; parte bărbătească şi parte femeiască i-a făcut.">, sau gresesc medicii cand sustin ca sunt 4 grupe sanguine in plus mai pot fi si Rh pozitiv sau negativ care mareste mult numarul de posibile combinatii existente. Ma poate lamuri cineva cum stau lucrurile, si daca in alta parte a Bibliei se face referire la acest fapt sau lucru. Adica, de ce sunt 4 grupe sanguine si nu 2 cum ar fi normal? Dupa care ne mai da batai de cap si Rh-ul.