| Vernusio a întrebat:

Cum pot sa ma pocaiesc si sa fiu aproape de Dumnezeu adica sa am o relatie personala cu El?

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Ca sa poti sa identifici care e forma de închinare aprobată de el, trebuie să o analizezi atent Biblia si sa iti dai seama care religie respecta ce spune în ea.Nu inseamna ca daca te pocaiești esti salvat, ci dacă aplici Biblia si identifici modul în care aprobă Dumnezeu sa te inchini lui. Acestea sunt cateva versete care te pot ajuta:Matei7:16-23,Exod204,5,Romani10:13,Isaia2:2-4,Matei28:19,20,Matei24:14,Matei20:28, ioan18:36,ioan13:34,35,ioan3:36,Ioan17:6,2Timotei3:16,Isaia43:10-12.

| RAY a răspuns:

Iisus a dat doua porunci una sa il iubesti pe dumnezeu si sa isi iubesti aproapele,daca eu acum isi spun ca sufar de cancer faza terminala o sa te doara undeva de mine,na vezi cand ma vei iubi ca un frate portile cerului se vor deschide pentru tine amin, ca unu care ma jignit de mama dar se da sfant pe TPU desi iisus spune sa te rogi pentru dusmanul tau, cand te-ai rugat tu pentru mine ultima oara? de ce te rogi doar pentru tine? sti dumnezeu e in noi daca tu ai o relatie proasta cu mine vei avea si cu el, relatia cu dumnezeu incepe prin a isi iubi pe cel de langa tine, prin a te ruga pentru el nu prin a deveni un egoist interesat doar de dorintele tale meschine

| milan9 a răspuns:

Trebuie sa fii foarte sigur de ceea ce vrei sa alegi: vrei "POCAINTA" (in care automat lucreaza HARUL unui SACRAMENT legat de Biserica) sau doar "LEPADARE"? Pentru "calitatea" de LEPADAT de la adevar, Biblia nu pastreaza decat cele mai sumbre previziuni.

- "Fără să părăsim Biserica noastră, precum le este obiceiul unora" -
Evrei 10, 25
- "Pocăinţă" înseamnă regretarea păcatelor, primirea harului iertării. Spaţiul pe care Dumnezeu l-a lăsat pentru pocăinţă este spaţiul Bisericii, pe care Mântuitorul o numeşte "Biserica mea" - una singură! Este Biserica Noului Testament, cea a lui Dumnezeu, neschimbată, fără întreruperi, nu a oamenilor, nu cu brevete de invenţie din partea oamenilor! sad

| milan9 a răspuns:

- Pocăinţa nu are cum să fie o altă "religie", doar Mântuitorul Hristos a vorbit despre O SINGURĂ BISERICĂ! thinking

În general se face mare confuzie în privinţa termenului de "pocaintă". În nici un caz ea nu presupune renunţarea la har, la Biserică. "Pocăinţa" reprezintă hotărârea de a nu mai greşi, urmată de primirea concretă a harului...
"Pocăinţa" înseamnă doar conştientizarea, mărturisirea (taina spovedaniei, sau a "pocăinţei"), părerea de rău pentru săvârşirea păcatelor.
Ca regret pentru păcatele făcute, ca primire a a harului iertării prin spovedanie, însoţeşte întreaga viaţa a omului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Vernus, a te pocai inseamna a te lasa de pacat, a recunoaste ca ai pacatuit impotriva lui Dumnezeu. El este atat de bun incat daca tu te pocaiesti de pacate, incerci sa nu te mai faci, El te va ierta. E bine sa iti gasesti si o biserica unde sa mergi, sa citesti din Biblie pwntru ca Biblia e Cuvantul Lui. Pastorul te va face sa intelegi mai bine totul. iti las emailul meu si daca vrei putem vorbi acolo si ti pot explica mai multe : godismyshield@yahoo.com

| MortalProxy96 a răspuns:

De ce ai vrea să ai o relație cu cineva care te vrea sclav?