| LegionarulRoman a întrebat:

Cum poti oare sa te mantui prin religiile sectare daca chiar Serafim Rose zice: "Biserca Ortodoxa respinge total aceste practici si "miscari harismatice" sectare, care sunt amagiri diabolice din veacurile de pe urma ce inseala in diferite chipuri si forme pe cei ce s-au rupt de Biserica lui Hristos intemeiata de Duhul Sfant.Ca cei nu asculta de Biserica si de Sfintii Apostoli si nu au cele sapte Taine,Sfanta Liturghie,Preotia si Sfanta Cruce(+ aici adaug si Fecioara Maria),nu pot avea Duhul Sfant,ci numai Duhul diavolului."

Deci,pazitiva de baptisti,martorii lui Iehova,penticostali si celelalte mi de secte, printre care adaugam si biserca romano-catolica.

30 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Multi se pierd pentru ca nu cunosc Scripturile si nici puterea lui Dumnezeu.Ai grija sa nu fi tu cel care se amageste singur! Nu o confesiune sau o denominatiune ne da mantuirea ci o relatie personala cu Dumnezeu prin trairea dupa Cuvantul lui Dumnezeu.Cand vom fi la judecata nu vom fi intrebati din ce confesiune am facut parte.Nu te insela singur!
,, Când va veni Fiul omului în slava Sa cu toţi sfinţii îngeri, va şedea pe scaunul de domnie al slavei Sale.
32 Toate neamurile vor fi adunate înaintea Lui. El îi va despărţi pe unii de alţii cum desparte păstorul oile de capre;
33 şi va pune oile la dreapta, iar caprele la stânga Lui.
34 Atunci Împăratul va zice celor de la dreapta Lui: „Veniţi binecuvântaţii Tatălui Meu de moşteniţi Împărăţia care v-a fost pregătită de la întemeierea lumii.
35 Căci am fost flămând, şi Mi-aţi dat de mâncat; Mi-a fost sete, şi Mi-aţi dat de băut; am fost străin, şi M-aţi primit;

36 am fost gol, şi M-aţi îmbrăcat; am fost bolnav, şi aţi venit să Mă vedeţi; am fost în temniţă, şi aţi venit pe la Mine."
37 Atunci cei neprihăniţi Îi vor răspunde: „Doamne, când Te-am văzut noi flămând şi Ţi-am dat să mănânci? Sau fiindu-Ţi sete şi Ţi-am dat de ai băut?
38 Când Te-am văzut noi străin şi Te-am primit? Sau gol şi Te-am îmbrăcat?
39 Când Te-am văzut noi bolnav sau în temniţă şi am venit pe la Tine?"
40 Drept răspuns, Împăratul le va zice: „Adevărat vă spun că, ori de câte ori aţi făcut aceste lucruri unuia din aceşti foarte neînsemnaţi fraţi ai Mei, Mie Mi le-aţi făcut."
Apoi va zice celor de la stânga Lui: „Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic care a fost pregătit diavolului şi îngerilor lui!,,

| costis a răspuns:

Orice secta detine singura/unica/adevarata cale de mantuire.

| OOOLEOOO a răspuns:

Eu iti spun ca nu sectanti sau indepartat de biserica lui Hristos, ci Biserica ortodoxa s-a indepartat ea singura de Hristos.

| LegionarulRoman explică (pentru OOOLEOOO):

Asta-i buna! laughing Cei care au Duhul diavolului si care neluminati fiind de Duhul Sfant interpreteaza Biblia dupa capul lor(atatea interpretari atatea secte), nu s-au indepartat de Biserica lui Hristos!? Esti ori sectar ori rauvaitor sa zici asa ceva!

| hereo a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Mare adevar ai spus.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Sunt un mic religios, care iti spune ca biserica Ortodoxa a ajuns o mare rusine.

| milan9 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Prima contradicţie este aceea că tu te pronunţi în calitate de necreştin. A doua ar fi aceea că dacă ai deschis vreodată Biblia, în nici un caz nu ţi-a fost suficient să reţii ceea ce spune Fiul lui Dumnezeu despre Biserica Sa!

Mai este apoi faptul că îţi este mai uşor să generalizezi concluzii subiective, cazuri şi manipulări ale mass-mediei...

La fel de bine ai putea spune că întreaga omenire s-a înscris pe o pantă descendentă d.p.d.v. spiritual, că Europa riscă să ajungă la un faliment din punctul de vedere al moralei creştine, sau că în general familia tinde spre disoluţie, şi atunci, cu siguranţă obiectivitatea ta ar fi mai mare!

| OOOLEOOO a răspuns (pentru milan9):

''Prima contradicţie este aceea că tu te pronunţi în calitate de necreştin''
Nu mai sunt crestin, am ales Rastafarienizmul ca stil de viata, acum invat din fiecare religie si miscare spirituala cate ceva findca ma apasioneaza.

Am citit cartea crestina cel putin Noul Testament, candva am crezut ca aia ii limita, acum stiu ca nu exista asa ceva, Stiu ca Hristos a fost dezamagit de ''casa lui'' cand a intrat in ea, si sunt de parere ca ar fi si acum.(din punct de vedere crestin).

Concluzia mea a fost data dupa 1 an de Ortodoxie.Pe atunci singurul meu principiu a fost : ''religiile crestine''.

| Dandanache a răspuns:

rolling on the floor

Si cu dealde tine ce facem? De voi, habotnicii convinsi ca mantuirea vine prin apartenenta confesionala, cum ne pazim?

| LegionarulRoman explică (pentru Dandanache):

Nu facem nimic pentru ca noi pastram intact cuvantul lui Hristos! Mantuire va veni doar dupa ce vei fi respectat ce scrie in Scriptura(sectari nu avnd cum sa respecte tot) plus sa respectam ce au zis sfintii, care au incercat sa duc o viata asemenea lui Hristos si in care se poate avea cea mai mare incredere!

| nesuferit a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Si cui ii pasa?

| LegionarulRoman explică (pentru Esperança):

Ce imi arati tu acolo sunt doar aberatii! (in primul rand Iisus se crie cu 2 ii, altfel el insemnand in traducere "magar"). Nimeni nu a sarutat moastele in sine, ci doar racla! Sarutul moastelor si icoaneloreste un semn ca ascultam de oamenii care au incercat sa traiasc asemenea lui Hristos(Sfintii Parinti, sectari neavand nici un sfant.). Daca dezgropati un sectant dupa ce amurit de 3ani veti vedea si veti simti "adevarul", caci in ei nu pot exista decat Duhul diavolului.

P.S:s-au semnalat numeroase cazuri de vindecare ale oamenilor care s-au rugat si s-au inchinat la moastele sfantului Nectarie, facator de minuni, s-au vindecat(vorbim aici de cupluri infertile, de oameni bolnavi de boli incurabile care s-au vindecat stiinta si medicii neputand sa dea nici o explicatie!).

| LegionarulRoman explică (pentru nesuferit):

Ai atitudine de cocalar!

| nesuferit a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Si, aveti voi mai mult noroc decat restul religiilor? aveti ceva in plus?

| Esperança a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Tu vorbeşti de alţii că interpretează, tu cel care crezi fără să cercetezi?
Dacă preotul îţi spune că a văzut o vacă zburând tu îl crezi?
Cam aşa e şi cu Isus/Iisus mai documentează-te despre aspectul ăsta.
Eu ştiu că îl chema de fapt "Jehosua"
http://www.isushristos.org/isus-sau-iisus-.html

P.S Uită-te puţin la caracterul şi limbajul tău şi vezi dacă nu cumva duhul diavolului este chiar în tine.
O seara bună!

| Dandanache a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Daca tu inca crezi ca Iisus scris cu un "I" inseamna magar, devine clar cu cine vorbesc. Isus nu inseamna magar in nicio limba, e doar o gogorita scornita de Biserica Ortodoxa pentru a tine enoriasii departe de tentatia altor culte. Activitatea ta ma pune in fata a doua posibilitati: fie esti troll, si incerci sa defaimezi religia ortodoxa prin nivelul de subcultura pe care il afisezi in mod voit, fie esti un naiv, fara studii temeinice si fara prea mult discernamant, convins ca luarea de pozitie fata de religia ortodoxa e un act de credinta in sine. Oricum ar fi, refuz sa am un dialog cu indivizi ca tine. In cazul in care ma voi convinge ca esti troll, voi incepe sa iti raportez si activitatea pe site.

| EmaS a răspuns (pentru nesuferit):

Da, ei au datini si obiceiuri despre care Biblia spune sa ne ferim de ele!

| EmaS a răspuns (pentru Dandanache):

Ai dreptate, unii vorbesc in necunostinta de cauza.De ce Isus se scrie cu un "i" si nu cu doi de "i"?
Problema scrierii numelui lui ISUS este o problema minora in judecarea spiritualitatii cuiva. Este pur si simplu o problema de redactare. Ortodocsii invoca doua motive pentru care folosesc numele IISUS (cu doi "i").

1. In limba greaca, limba in care s-a scris in original Noul Testament, apare (ca pronuntie fonetica) numele "Iesu Hristu", cu un "u" lung (in Hristu). Numele "Iesu" provine de la ebraicul (ebraica a fost limba originala a Vechiului Testament) "Jehosua", care inseamna "Jahwe (Dumnezeu) este Mântuitor" (Matei 1.21). In ambele cazuri numele incepe cu "Je", care in pronuntia curenta devenea un "i" lung. Motivul pentru care ortodocsii considera necesar ca in româneste sa se scrie IISUS in loc de ISUS ar fi pentru pronuntarea numelui cit mai aproape de forma originala.

2. In vremea lui Isus, numele acesta era foarte obisnuit in Palestina (cum ar fi la noi "Ion"). Teologii ortodocsi au considerat necesar sa foloseasca numele "IISUS" pentru Mântuitorul, pentru a se face distinctie intre IISUS HRISTOS si ceilalti oameni care aveau numele "ISUS". Deci, pentru a sublinia unicitatea lui Hristos.

Motivele acestea reprezinta alegerea pe care au facut-o ortodocsii. Desigur, acestea sunt doar o problema de redactare textuala, fara importanta asupra relatiei oamenilor cu Dumnezeu. Cei care au ales numele "ISUS" nu pot fi considerati incorecti, deoarece vocalele lungi in limba romana nu se transcriu neaparat prin dublarea vocalei respective (de ex: in cuvântul "mic", vocala "i" este scurta; in cuvântul "inima", vocala initiala "i" este lunga. Se foloseste adaugarea unui "i" atunci când s-ar face confuzie intre cuvinte. De ex: "copii" este cuvântul la plural nearticulat; "copiii" este acelasi cuvânt, dar articulat). Referitor la cuvântul "ISUS", sau "IISUS" nu este nici o greseala ce nume se scrie. Este o problema de optiune personala.

Aceasta problema nu trebuie sa reprezinte un motiv de disputa intre culte. Ce s-ar putea zice despre numele "Jesus" (pronuntie: "Gizaz") la englezi, sau despre "Elninho" (pronuntie "Elninio") la portughezi? Sunt ei mai putin credinciosi, sau mai putin corecti din cauza ca pronunta numele in acest fel? E o problema de limba si de optiune libera. Cât priveste explicatia unora ca pronuntarea numelui "ISUS" cu un singur '' i '' scurt ar fi asemanatoare denumirii unui animal, e o explicatie de prost gust, stupida, fara nici o acoperire in limba greaca sau ebraica.

Asemenea trucuri ieftine sunt folosite de oameni care nu cunosc limbile biblice (ebraica si greaca), sau când acestia vor sa convinga copii sau oamenii care n-au habar de aceste limbi. In greaca se folosesc cuvintele: "onos", "polos", sau "upozughion", iar in ebraica : חמור

Asadar :

''Fereste-te de basmele lumesti si bãbesti. '' (1 Timotei 4:7 )
''Fereste-te de întrebãrile nebune si nefolositoare, cãci stii cã dau nastere la certuri.'' (2 Timotei, 2:23 )
''Fereste-te de vorbãriile goale si lumesti; cãci cei ce le tin, vor înainta tot mai mult în necinstirea lui Dumnezeu.''( 2 Timotei 2:16)

| hereo a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Si voi dezgropati mortii in fiecare zii sa vedeti la care ia putrezit trupul si la care nu? Iar cine nu are trupul putrezit e sfant si cine are nu e sfant rolling on the floor) Ce logica rolling on the floorlaughing)

| vladionut94 a răspuns (pentru Esperança):

Da poate uitate la tine daca nu il ai tu pentru ca deifamezi biserica ortodoxa rolling on the floor big grin

| hereo a răspuns:

Pai no, daca Serafim asta ii ortodox ce ai fi vrut sa spuna? Hai ca esti si amuzant stii laughing
Si oricum Ghost2 esti prea spalat pe creier pentru a se putea discuta cu tine. Dupa comentariile tale, cred ca esti inca in clasele primare mai creste, mai studiaza/cerceteaza nu lua totul de-a gata mura-n gura de la unul si de la altul.
Vezi bine ca traim intr-o tara ortodoxa si vezi bine situatia oamenilor ''credinciosi''
As avea o multime de intrebari sa iti pun cu privinta la pastrarea voastra a invataturii lui Hristos, dar stiu ca imi pierd timpul degeaba.

| Thunderstruck a răspuns:

Nu mai pot de ras cand vad cum se cearta 2 crestinirolling on the floor. Cati crestini exista atatea versiuni de dumnezei exista, din cate observ.

| martzian a răspuns:

Inainte sa fii atat de radical, te sfatuiesc sa incepi prin a citi Biblia. Nici o religie nu te "mantuieste". Daca esti crestin, vei sti ca mantuirea se obtine prin jertfa de la Golgota a Mantuitorului!

Apropo de Duhul Sfant, in Luca 11:13 vei gasi: "“Deci, dacă voi, care sunteţi răi, ştiţi să daţi daruri bune copiilor voştri, cu cât mai mult Tatăl vostru cel din ceruri va da Duhul Sfânt celor ce I-L cer!”" Sau Faptele Apostolilor 5:32, unde scrie "“Noi suntem martori ai acestor lucruri, ca şi Duhul Sfânt, pe care L-a dat Dumnezeu celor ce ascultă de El.”"

Nu te lasa inselat de oameni care nu isi citesc si nu isi cunosc Bibliile!

"in primul rand Iisus se crie cu 2 ii, altfel el insemnand in traducere "magar" - Nu este adevarat! Este un exemplu relevant ca te lasi pacalit! In ebraica, magar este "chămôr chămôr", iar in greaca este "onos". In plus, numele Mantuitorului este, in greaca, Iēsous, iar in ebraica Jehoshua. Isus traducem noi in romana, in urma textelor din greaca. Vezi ceva ce seamana a magar aici? Ca eu nu vad...

"Nu facem nimic pentru ca noi pastram intact cuvantul lui Hristos!" - Cum poti pastra Cuvantul, daca nu il cunosti?

"Sarutul moastelor si icoaneloreste un semn ca ascultam de oamenii care au incercat sa traiasc asemenea lui Hristos" - Unde gasesti in Biblie practica sarutarii mortilor? Sau rugaciunea catre ei? Sau inchinarea la ei?

Prietene, ai grija sa nu faci ca, in numele unei lupte care nici macar nu iti apartine, sa nu fii tu insuti inselat...

| LegionarulRoman explică:

Vad ca toti ati sarit ca arsi! laughing Am vrut sa vad cat la suta din cei de la sectiunea religie sunt sectanti! Oricum tot ce ati spus voi pe acolo(nici nu m-am obosit sa le citesc sau sa raspund) ma lasa mai rece ca Antarctica si de acum inainte voi lasa doar mesaje radicale,care nu indemmna la ura, caci Sfintii Parintii nu i-au urat pe eretici, ci doar la indreptare.

P.S:de fapt scopul meu e sa vad cine mai e ortodox(cu adevarat, nu numai cu numele) si sa intru in contact cu ei'in rest, Dumnezeu cu mila si sa ne pazeasca de Vremurile de pe Urma!

| EmaS a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Dar stii ca fara pocainta nu poti sa ajungi in rai?!

| LegionarulRoman explică (pentru EmaS):

Stiu! Insa mai am de lucrat mult!

| EmaS a răspuns (pentru EmaS):

Dumnezeu sa ne ajute.Aici suntem in procesul de perfectionare, dar cand va veni El vom fi ca El! big grin

| DyNo a răspuns:

Normal ca Biserica Ortodoxa respinge celelalte secte/religii, asa cum si celelalte religii resping ortodoxia.
PS: Se scrie "sectanti", nu "sectari".

| 1libercugetator1 a răspuns:

O carte aveti si 3500 de secte si 2 mari religii orto, catolici

religia e buna pentru omul care simnte ca are nevoie de ea, daca omul se regaseste in secte nu cred ca trebuie judecata acea persoana, la fel si cu religiile mama