| Moisie a întrebat:

Cum puteti accepta ca Biblia este un text inspirat de Dumnezeu, daca rabinii din Marea Sinagoga care recunosc ca sunt autorii acestor texte, au considerat ca textele Bibliei trebuiesc sfintite prin canonizare, tocmai pentru ca NU au fost inspirate de Dumnezeu?
Sau poate credeti ca cuvantul lui Dumnezeu nu este destul sfant motiv pentru care trebuie sfintit/canonizat de niste preoti?

Răspuns Câştigător
| Lizzu a răspuns:

Biblia nu este o carte sfanta nici pe departe si nici nu a fost vreodata inspirata de vreun dumnezeu.

Credinciosii stiu asta in adancul fiintei lor, dar o neaga si o reprima din cauza societatii si indoctrinarilor intense.

24 răspunsuri:
| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Cred ca orice crestin cu capu pe umeri e constient ca biblia e scrisa de om, si inspirata de acesta

| Moisie explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Nu fi sigur de asta!

| Kalla a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Atunci nu s-ar mai chema crestin.Ti se pare normal un pagan care nu crede in nimic?
Un crestin care nu crede in Biblie sau Dumnezeu nu este crestin, este ateu.

| Moisie explică (pentru Kalla):

Ai dreptate, crestinii sunt un fel de atei, adica religia lor nu a purces de la niciun Dumnezeu, si neavand niciun Dumnezeu, evident ca nu a avut cine sa le inspire o scriptura a lor, asa ca au bFURAT scripturile unei alte religii.
In concluzie, crestinii sunt niste victime ale unor sarlatani care i-au pacalit.
Care este diferenta intre un ateu si un crestin atunci cand ca si crestin NU ai niciun Dumnezeu, la fel ca ateii, iar scriptura pe care o urmezi nu este decat o scriptura FURATA, deci nici aia nu este a ta?,

| Kalla a răspuns (pentru Moisie):

Ai niste teorii cam ciudate tu.
Nu vreau sa te insult dar nu stii nimic despre crestinism.Inventezi cam multe chestii pe care le ai tu in cap.
Imi amintesti un baiat de la mine de la scoala care spune ca Hitler nu a existat niciodata si ca totul este o minciuna a evreilor.Esti exact ca el.

| Moisie explică (pentru Kalla):

Dovedeste-mi cu argumente ca nu am dreptate ...ca si eu pot sa te compar cu o pocaita care era de rasul clasei pentru ca avea matreata, ca-i putea gura si ca si tu la fel ca ea, esti certata cu peria de dinti si sapunul!
Sa arunci vorbe proaste nu este de loc greu, mai ales ca asta nu cere niciun efort intelectual!
Dovedeste-mi cu argumente ca nu am dreptate!

| Kalla a răspuns (pentru Moisie):

Cu tine nu se poate vorbi.Esti doar un incuiat.Ti-am explicat de o mie de ori dar pe o parte intra si pe alta iese.

| Kalla a răspuns:

Daca Dumnezeu ura femeia nu ii mai dadea darul de a crea viata.
Si vorbeste mai frumos ca nu suntem la crasma!

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Kalla):

Nu e vorba de ura, e vorba de atitidine de misogin, care, prin coincidenta se confunda cu atitudinea barbatilor, din acea perioada, dar nu numai, si in prezent sunt destui.
zici ca dumnezeu a creat femeia de parca ar fi o axioma. eu unul nu cred in magie, deci inplicit nu cred in varianta asta cu transformarii pamantului in om

| Maxim96 a răspuns:

E inspirata de Dumnezeul Cel Adevarat!

| Moisie explică (pentru Maxim96):

Este e parerea ta... sau o spui ca ai niscaiva dovezi?
Uite eu as avea oarece dovezi ca e inspirata de Diavol!
Tu cu ce plusezi?

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Opa! Deja devii o amenintare.

| Moisie explică (pentru ViseleSmulgGratii):

Sa inteleg ca te simti amenintat de logica si de adevar?
Esti cumva un propagandist al minciunii sau un activist al Diavolui?
Dar in mod sigur nu a lui Dumnezeu pentru ca Dumnezeu = Adevar si Lumina, si nu minciuna si nici bezna intunecata a prostiei!

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Moisie):

Voiam sa subliniez faptul ca te descurci sa ii incui pe bietii crestini.
Dar dupa reactia pe care ai avut-o, m-am lamurit. Esti prea incet la minte ca sa fii tu ala de scrie intrebarile.

| zurick a răspuns (pentru Moisie):

Tu chiar crezi ca crestinii sunt religiosi?
Daca ar fi s-ar stradui sa faca ce zice Creatorul, nu ce zic restul oamenilor care cred ca stiu ei totul(ma refer la biserica)

| Moisie explică (pentru ViseleSmulgGratii):

Poi nu vreau sa ma laud, dar intrebarile imi vin dand raspunsuri celor care posteaza, si daca urmaresti raspunsurile mele vei vedea ca la fiecare 2/3 rapunsuri urmeaza o intrebare cu aceeasi tema ca raspunsul, doar ca atat intrebarile cat si raspunsurile nu-mi vin asa din burta, ci din faptul ca am studiat Biblia si istoria crestinoismului si a iudaismului, dar le-am studiat cu ochi critici si cu mintea DESCHISA!

| Moisie explică (pentru zurick):

Felicitari! Ai intuit exact Problema! Crestinii doar se cred religiosi. Daca macar ar intelege ce le pretinde Creatorul, si anume sa asculte de Legea Sa, atunci ar refuza sa accepte o religie care IMPUNE incalcarea Legii Creatorului!
Nu ti se pare culmea prostiei sa te rogi creatorului si in acelasi timp sa faci pipi pe Legea Lui sparand sa te mantuiasca exact potrivnicu Lui. adica Satana!
Ti se pare ca o asemenea pozitie este una inteligenta?

| Moisie explică (pentru ViseleSmulgGratii):

Uite...ca sa te convingi ca este asa citeste raspunsul care l-am dat mai sus lui zurick, si vezi ce intrebare am postat!
Ce ai de spus referitor la prostia care ai debitat-o despre mine si incetineala mintii mele?

| zurick a răspuns (pentru Moisie):

Moisie,
Indiferent daca ai dreptate si daca aduci argumente corecte tot timpul tu vei fi ala prost si biserica aia inteligenta.
Stii ce urasc cel mai mult la religia asta? Faptul ca daca ii pui o intrebare despre Dumnezeu unui mare popa,care nu stie raspunsul,acesta in loc sa-ti spuna cu sinceritate ''Nu stiu asta'', inventeaza ei noi ''idei adevarate'',''noi reguli'' s.a.m.d. si bineinteles toata lumea le crede si se indeparteaza de Dumnezeu.
Eu nu sunt atee, cred ca exista un ceva sau un cineva care sustine totul, dar in nici un caz nu este asa cum este prezentat de catre religia ortodoxa(si nici de alta)
Ma enerveaza faptul ca au o usoara superioritate fata de altii, maine o sa fie ei mai puternici decat orice creator

| Moisie explică (pentru zurick):

Nu dragut-o Nu e asaAici in Germania de unde postez, se cam termina cu biserica, pentru ca statul nu o mai incurajeaza, pentru ca si-a dat seama ca nu are nevoie de oameni retrograzi si prosti, pentru ca in lumea asta este concurenta intre popoare si daca poporul tau e prost, pierde in fata altora care nu sunt prosti!
Dar handicapati mintali care conduc Romania inca nu stiu asta!
Nici eu nu sunt ateu, dar prefer sa STIU in loc sa cred totul a proasta!

| zurick a răspuns (pentru Moisie):

Inseamna ca o sa mai treaca 200 de ani pana incepem si noi...
Dar ma tem ca pana atunci se distruge ce era inca neatins

| Moisie explică (pentru zurick):

Crezi ca istoria are rabdare cu popoarele care abseteaza 200 de ani intr-o lume in care concurenta intre tari este pe viata si pe moarte?
Ce o sa faca romanii peste 200 de ani cand se vor trezi la realitatea si vor vedea ca tara lor este distrusa total si nu e decat un fel de desert vandut pe nimic si apoi distrus de Diavol?

| zurick a răspuns (pentru Moisie):

Nu cred ca are rabdare.Romania este genul de tara care face un pas in fata si trei inapoi.Degeaba avem atatea daca nu stim cum sa le facem sa fie in favoarea noastra. Daca continua in ritmul asta toti vor pleca in alte tari si va ramane gol.Si totusi de-a lungul istoriei oamenii au fost obisnuiti sa fie sclavi,de unde sa ne civilizam ca celelalte tari cand noi eram doar cu coasa in mana.Un popor supus, popor sclav de cand a existat el, popor care n-a stiut decat sa respecte ce zice ala mai mare(tara sau imperiul mai puternic), iar cand esti asa trebuie sa ai incredere in ceva, deci du-te si pune bani pentru biserici de aur

| Moisie explică (pentru zurick):

Mie mai degraba mi se pare ca Romania se duce de rapa, si calea de intoarcere fiind alta cale decat calea prostiei, se pare ca vom disparea de tot, si asta pentru ca romanii au dovedit ca un stat format artificial, asa cum este statul roman, nu foloseste decat unor bande de talhari care-si spun in mod gresit "politicieni" asta desi nu sunt decat niste gunoaie formate dupa model religios, dar care nu vand apa sfintita si viata vesnica dupa moarte, ci prostesc lumea cu un fals patriotism in care nici ei nu cred, motiv pentru care vand tot ce se poate vinde in interesul lor, iar tara deja distrusa ...sa o manance gaia... din partea lor