| soimos a întrebat:

Pe cei care cred ca Biblia este "cuvantul lui Dumnezeu" ii intreb:

Daca "scriptura" ar fi fost insuflata cu adevarat de Dumnezeu, credeti ca autorii ei, respectiv rabinii, mai aveau nevoie sa o CANONIZEZE ca sfinta?

Poi de ce s-o fi facut ?
Nu erau destul de "sfinte" cuvintele lui Dumnezeu si trebuiau sa fie "sfintite" de niste rabini amarati?

6 răspunsuri:
| ateu123 a răspuns:

Deja mam scarbit de acest subiect http://liber-cugetatorii.blogspot.com/

| FluGg a răspuns:

Nu numai rabinii dar si ortodoxismul imprima pe Biblie numele preotilor si alte chestii.Intr-adevar nu cred ca ar trebui sa fie asa.
Iosua 1:8 :"Cartea aceasta a Legii să nu se depărteze de gura ta; cugetă asupra ei zi şi noapte, căutând să faci tot ce este scris în ea; căci atunci vei izbândi în toate lucrările tale şi atunci vei lucra cu înţelepciune.

Deci da, numai prin Biblie poti capata intelepciunea.

| soimos explică (pentru FluGg):

De unde ai tras tu concluzia ca Joshua a vorbit de Biblie si nu de Cartea lui Habarnam?

Joshua al tau este un personaj din Tanach, care propovaduia Legile din Pentateuch, adica exact acele legi ale iudeilor pe care crestinii fac kaka!
Faptul ca crestinii au confiscat/furat textul Tanachului, i-au schimbat intelesul, nu va da dreptul voua dreptul moral ca in calitate de profitori ai unui furt intelectual, sa folositi personaje apartinand religiei mozaice in sarlatania voastra crestina!

Se pare ca citind Biblia TU nici macar nu te apropii de intelepciune, deci ai citit-o pe degeaba!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu:pentru acelasi motiv pentru care o lege pentru a fi recunoscuta de catre toti supusii unei tari trebuie semnata de presedinte, rege, etc.Rabinii nu au facut decat sa confirme ca ce scrise in VT reprezinta intr-adevar cuvantul lui
Iahve.Autoritatea cu care ii indrituise poporul evreu le conferea nu numai dreptul dar si obligatia de a face acest lucru.Multumit?

| coco514 a răspuns:

Buna simos referitor la intrebarea ta raspusul meu ar fi ca acei rabini " amarati " au sfintit biblia pentru a arata lumii din jur ( populatiei ) si celor neinvatati ca acea carte contine invataturi care ajuta la atingerea unei vieti spirituale cat mai frumoasa dar si pentru a atrage atentia ca este o carte importanta si nu trebuie disturusa desigur legat de sfanta scriptura se pot spune multe dar nu pot sa iti scriu romane

| soimos explică (pentru coco514):

Multumesc pentru raspunsul tau corect si de bun simt, dar intrebarea era alta!
Si anume de ce trebuia sfintit "cuvantul lui Dumnezeu"?
Nu era destul de sfant?
Sau fiind un text scris de oameni cu preocupari pentru spiritualitate a fost sfintit ca sa capete valoare divina?