| JamilaGizeh a întrebat:

Cum puteti comenta versurile? :
Fiule, daca ti-ai pus in gand sa-L slujesti pe Domnul,
pregateste-ti sufletul pentru incercari.
Mt 4:1, 2Tim 3:12, 1Ptr 4:12

2. Incordeaza-ti inima si fii tare,
iar la vreme de necaz sa nu te tulburi.
2Tim 2:3

3. Lipeste-te de El si nu te'ndeparta,
pentru ca'n ziua ta din urma sa fii inaltat.
4. Tot ce ti se'ntampla, primeste cu placere,
iar in necazurile smereniei tale fii rabdator;
5. caci in foc se lamureste aurul, 1
iar oamenii placuti [Domnului], in cuptorul umilintei.
Pr 17:3, Sol 3:6

6. Crede in El, iar El te va ajuta;
indreapta-ti caile si nadajduieste in El.

9 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Desteapta care esti tu desteapta! Astea se numesc "versete", nu versuri.
Ai gasit Biblia-n pod si acum vrei sa arati ca stii sa citesti?
Daca tot te pricepi asa bine, baga si o traducere la Mt 4:1, 2Tim 3:12, 1Ptr 4:12 2Tim 2:3 Pr 17:3, Sol 3:6! Ca banuiesc ca le-ai luat cu copy-paste.
Asta, asa...ca sa ne dai de tot pe spate.

| rapidistuul a răspuns:

Doamnelaughing versuri.

| yanira4u a răspuns:

Pe bune? versuri?

| andreiush25 a răspuns:

rolling on the floor ...Foarte frumoase versuri...o adevarata poezie Eminesciana
De ce sa imi pun sufletul la incercari pentru a il sluji pe unu? Ma chinui ca sa?

| AvalohAlyn a răspuns:

Superbe versete.Incercarile sunt pentru a ne lumina,pentru a ne purta crucea asa cum a purtat-o Mantuitorul,pentru a veni la credinta,pentru a demonstra TARIE, SPERANTA si DUH DE VIATA si sa nu uitam CREDINTA ADEVARATA!

Hristos este Calea, Adevarul si Viata si asa de mult a iubit lumea incat a dat pe unicul Sau Fiu sa moara pe cruce pentru noi, pacatosii, pentru iertarea noastra mai exact. Dumnezeu ne iubeste cu o iubire vesnica si adevarata.Numai bine

| Zenit313 a răspuns:

Oare cu cine face Banking?

| CristiB93 a răspuns:

Pai vrea sa spuna ca al urma pe DUmnezeu este foarte greu, vei avea parte de multe ispite si incercari, trebuie sa fi cat poti de aproape de el si sa nu iti pierzi increderea, el te testeaza, daca vrei sa ai cununa si sa te mantuiesti, trebuie sa faci ceva, nu se poate pe degaba, traind o viata usoara si in placeri ci trebuie sa iti stapanesti patimile si pornirile inimii si sa rabzi necazurile si inercarile primite iar daca vei rabda pana la capat si chiar daca cazi si te ridici din nou si nu dai batut pana la sfarsitul vietii atunci vei dobandii cununa si viata vesnica, ai vazut doar si tu, tot ce este bun in lumea asta, se face greu, tot ce reueste omul, reuseste doar prin suferinta si prin purtarea crucii primite, asa si mantuirea, o dobandesti greu, dar daca te incrcrezi in el, atunci te va ajuta, trebuie sa nadajduiesti in el happy

| JamilaGizeh explică (pentru ardnaxur1961):

laughing chiar nu stiam, mersi pentru informatie!

| danay72 a răspuns:

Un crestin adevarat stie ca nu are cum sa fie placut de toti oamenii si ca va fi persecutat, dar de asemenea stie ca Dumnezeu ii va da putere sa poata trece peste orice obstacol il intalneste in cale. 1Corinteni10:13