| Octavian199 a întrebat:

Cum s-a dus Noe la polul sud dupa pinguin, urs polar, etc? Sa nu imi spuneti ca au venit toate animalele la arca.Si cum a bagat Noe balena in arca? Sa nu imi ziceti ca balena putea sa reziste mult si bine in apa, ca doar are plamani. Citat: "Avand plamanii gigantici, balenele respira la intervale de 15 minute, putand uneori sa isi tina respiratia chiar si o ora."Nu ani

80 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai na, balena putea sa iasa din apa sa respire. Nu cred ca a bagat si animalele marine in arca... cat despre pinguini poate s au teleportat, ca na doar se intamplau minuni pe vreme aia

| Octavian199 explică (pentru suntserios):

Daca apa era pana la ''cer', cum putea sa respire'?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Octavian199):

Hmm, doar ca cerul e infinit tehnic

| Raullalu a răspuns:

Frate ai mai pus tu intrebarea asta cu balena.
Noe nu a salvat pestii de la inec.
In vremea lui Noe era un singur continent.
Dupa potop sa-u format continentele.
Ideea ca apa a fost pana la cer este o expresie care reflecta cantitatea imensa de apa care a inundat pamantul.

| Octavian199 explică (pentru Raullalu):

Lasa 'expresia'', voi o folositi cand va convine.Atunci de ce a mai luat pasarile, ca se duceau pe un munte si gata.

| Michael11 a răspuns:

Nu scrie in Biblie daca Noe a trebuit sa prinda acele animale sau daca ele au venit de buna voie si au urcat singure pe corabie. Pestii si mamiferele marine nu au fost pe corabie. Nu era cazul. Apa nu a fost pana la cer, ci a acoperit cu 15 coti, toti muntii inalti. In timpul potopului a plouat 40 de zile si 40 de nopti iar abia dupa un an si cateva zile pamantul a fost din nou uscat. Geneza cap 6-8.

| Octavian199 explică (pentru Michael11):

Daca e asa, sar cu presiunea.Vezi ca avioanele au oxigen la bord, tocmai pentru a folosii pasagerilor pe timpul zborului.Sau Noe avea aer conditionat si buteli de oxgen cu masti atasate de arca?

| Octavian199 explică (pentru suntserios):

Practic=0

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Michael11):

Mama, la cat de incat merg pinguinii... cred ca inca mai calatoresc sa ajunga la arca

| Octavian199 explică (pentru suntserios):

rolling on the floor

| Raullalu a răspuns (pentru Octavian199):

Apa a acoperit toata suprafata uscata.

| Octavian199 explică (pentru suntserios):

Oare cat dura ca un pinguin sa ajunga la arca? rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru Raullalu):

Deci. Si muntii? Ia sa te duc eu pe varful Chomolungma, stand intr-o arca ca a lui Noe, sa vad daca rezisti fara caldura, mancare putina, apa la fel, sa iti faci nevoile in arca, etc.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Octavian199):

De cand cu Waze putin mai repede

| Octavian199 explică (pentru Raullalu):

Uitai de rahat si pisat.Sa te vad cum rezisti la miros.Mai uitai si de miscare.

| LupusDei1993 a răspuns:

Deci din punct de vedere științific, așa ceva nu se poate recrea absolut niciodată. În primul rând, nu există atât de multă apă cât să acopere muntele Everest ce are înălțimea de peste 10 kilometri înălțime.
În al doilea rând, Biblia este o carte ce promovează întocmai Creaționismul, Pământul Plat biblic, faptul că bolile sunt provocate de diavoli invizibili în loc de bacterii, virusuri, germeni patogeni și sistem imunitar făcut praf datorită multor factori.

După ideologia cretină dovedită de Dănuț de peste 10 ani de zile pe acest site, încercând să ademenească cât mai mulți fraieri la adunarea lui de doi lei ce promovează și pseudo-știință, CelCeNuȘtieTot (Steregoi) unde dovedește din nou și din nou că e un troll ordinar și clar nu are habar despre ce vorbește, plus restul de 44% de analfabeți funționali (sunt sigur că sunt mai mult de 75% per populația totală a României).
Deci în concluzie, biblia este o carte de basme mitologice din epoca bronzului și nu trebuie să iei absolut nimic în serios din ea.

| Octavian199 explică (pentru LupusDei1993):

8848 metri

| Octavian199 explică (pentru LupusDei1993):

Basme culese din alte religii, si lucrate ca sa para ca zeul lor e unic.

| Meme10Memu a răspuns:

Dpdv religios nu se poate explica decat ca a fost minunea lui Dumnezeu. Biblia nu poate fi dovedita stiintific in mod direct in prezent.
E o chestiune atat de ampla incat nu poate fi dovedita stiintific cu nivelul redus de stiinta din zilele noastre. Abia cand stiinta va ajunge la nivelul anului 3000 e.n. existenta lui Dumnezeu cu miracolele lui va putea fi dovedita stiintific.

Nivelul de stiinta din prezent e prea redus ca sa poata dovedi existenta lui Dumnezeu.

| Meme10Memu a răspuns (pentru LupusDei1993):

Vezi raspunsul lui **Meme**10*Me*mu care intrece orice descoperire stiintifica din zilele noastre.

| Octavian199 explică (pentru Meme10Memu):

Deci acum 3000 de ani erau televizoare, telefoane, calculatoare, laptopuri, masini, etc?

| Celcestietot a răspuns:

Hai ca exagerezi si tu cu balena. Doar nu era apa pana unde a sarit Felix, iubitul lui Mihaela.

| Michael11 a răspuns (pentru Octavian199):

Este posibil ca pinguinii si ursii polari sa fi ramas la pol in timpul potopului. Acolo fiind gheata, ei ar fi putut sa pluteasca un an intreg pe acele banchize de gheata. Ei stiu sa inoate iar in apa erau pesti cu care sa se hraneasca.

| RAY a răspuns:

Pe iahve il interesa doar de poporul lui atat, animalele care erau in tara lui atat, crestinismul este o secta erectica iudaica care face afirmati eronate, inclusiv pavea spunea ca iisus nu era mesia asteptat si promis de iahve poporului

| Holiday a răspuns (pentru Raullalu):

"In vremea lui Noe era un singur continent."

Omul a aparut cu aproximativ 200 de milioane de ani dupa separarea continentelor...

| Holiday a răspuns (pentru Michael11):

"Pestii si mamiferele marine nu au fost pe corabie. Nu era cazul."

Ba era cazul. Majoritatea vietuitoarelor de apa sarata nu pot trai in apa dulce si invers. Deci oricum era apa, sarata sau dulce multe ar fi disparut.

| Octavian199 explică (pentru Michael11):

Ala e mediul lor.O specie nu isi schimba habitatul cu una cu doua.

| Octavian199 explică (pentru RAY):

Corect,Ca Islamul, tot secta iudaica e.

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Islamul este o omleta iudaica si crestina din olmleta asta a iesit islamul, am vazut acum cateva un doc,care ma intristat sunt tineri mulsulmani care abia asteapta sa omoare pe alti in numele lui alah,cica sunt liste full,ce sa spun fanatici nebuni,aia sunt nebuni,sunt un pericol pentru democratie,stiinta,sunt un pericol pentru europa, de asta nu au ce cauta in europa, uite de ce o blestem pe merkel mereu, tarfa aia care a permis ca atatia sa vina in Germania, e trist

| Raullalu a răspuns (pentru LupusDei1993):

Afirmi lucruri despre Biblie si Dumnezeu dar nimic nu e corect.
Potopul nu se poate imita in nici un fel.
Dar nici teoria Big Bang.
Arata -mi unde scrie in Biblie ca bolile vin de la diavol?
Omul e atat de vulnerabil fiindca nu traieste in mediul sau propice.
Cum un Animal din jungla se descurca greu in Romania.
Noi suntem creeati pentru conditii perfecte fiindca omul a fost creeat sa locuiasca in Eden unde conditiile erau perfecte.
Dar dupa ce Adam si Eva au gresit au fost dusi inapoi pe pamantul din care au fost luati.
Dumnezeu i-a invatat pe Evrei sa se spele inainte de masa asta pentru a ii proteja de bacterii.
Tot Dumnezeu a dat o zi in care omul sa lase munca deoparte, dar si stresul, ceea ce e benefic.
Dumnezeu in Vechiul testament a interzis consumarea carnii greu digerabile.
Fiindca asta afecteaza omul.
Dumnezeu spune ca spanzura pamantul pe nimic.
Ceea ce e dovedit si de stiinta
Dumnezeu a spus ca 6 ani sa se lucreze pamantul si 1 sa se faca pauza, ceea ce e foarte benefic pentru planeta conform multor cercetatori.
O lume fara Dumnezeu e o lume in care orice actiune e normala nimeni nu are autoritatea sa mai spuna ce e si ce nu e normal.
Pedofilul e lasat asa de ovolutie deci e normal sa fie asa, criminalii si ei sunt normali fiindca si leul mananca zebre si nu zice nimeni ca e anormal.
Sa fii homosexual e normal ca asa au fost lasati de evolutie care apropo nu era posibila fara o gandire.
Lucrurile sau perfectionat, singure conform evolutiei.
Dar fara o gandire orice transformare in bine sau in rau era bine primita si selectia naturala nu are ce cauta in schema asta.
Putini biologi cred in evolutie fara ca nici o gandire sa existe atunci.