| Octavian199 a întrebat:

Cum se face ca potopul nu a afectat viata pe pamant? Stiind ca fara plante nu e oxigen.Cum a bagat Noe balena in arca, cum au crescut pomii asa de repede, mai ales maslinul ala, de unde stia acel porumbel ca trebuie sa aduca fix o ramura de maslin, parca animalele nu au constiinta.Pe 'sistemul' lui Danut.

17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Balena a înhămat o la barca ca nu avea motoare diesel și cred ca vântul nu putea mișcă ditai arca de mii de tone. So win win.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Raspundeti la intrebari, nu mai ocoliti.
Noi nu suntem obligați să răspundem la întrebările tale, mai ales că se vede că parcă faci parte din cei ce parcă, parcă, nu au minte prea multă.
=====
Cum se face ca potopul nu a afectat viata pe pamant?
A afectat-o. Dar toată viața era atunci pe corabie, nu pe pământ.
=====
Stiind ca fara plante nu e oxigen.
Așa știi tu. Dar pe corabie Noe avea butelii de oxigen luate cu el.
=====
Cum a bagat Noe balena in arca,
Era o balenă sportivă, ea nu avea pretenții mari.
=====
cum au crescut pomii asa de repede
erau niște pomi care se grăbeau
=====
La măslin mai ales îi place să crească repede
, mai ales maslinul ala,
======
de unde stia acel porumbel ca trebuie sa aduca fix o ramura de maslin,
Cei ce au scris Biblia după aceea, i-au spus ce să aducă, de acolo știa.
=====
parca animalele nu au constiinta.
Ele au. La oameni le lipsește uneori.
======

| Octavian199 explică (pentru sadrian46):

Toata viata? Fara plante nu exista viata.

| sadrian46 a răspuns (pentru Octavian199):

Păi a luat și plante, iarbă, cannabis... Nu scrie în Biblie dar a luat și fân pentru măgari, tot, tot. Puricii au urcat singuri în navă, nu au
așteptat invitație.
Ahoe!
Și încă unul pentru Noe!
...pe!
Partira, la nave partira...
Dove arrivera,
Questo non si sa,
Sara come l-arca di Noe...
...Io i te...
Nu știi unde și cum începe și unde se termină o poveste...
Păcat...

| Theo94 a răspuns:

Potopul nu existat cel putin asa cum scrie in biblie, daca a fost ceva s-a intamplat in zona marii mediteraneene, orientul apropiat, restul e mit.

| Octavian199 explică (pentru Theo94):

Si imi zicea mie un crestin ca il fac prost, ca i-am zis ca interpreteaza biblia.

| IonutR1 a răspuns:

Fara suparare, dar ce sunt cu intrebarile astea? Ai citit Biblia si acum ai avut o revelatie? rolling on the floor Fara misto, nu ai dormit prea bine, nu? =)

| Octavian199 explică (pentru IonutR1):

Rasoundeti la intrebari, nu mai ocoliti

| Shrug a răspuns:

Suntem in secolul 21 si inca mai credem povestea cu potopul?

| Octavian199 explică (pentru Shrug):

Evident ca unii cred rolling on the floor

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Octavian199):

Tu gandesti?
Pe tine te cred ca intr.un potop cu inundatii ai salva pestii de la înec laughing
Cum sa bage balena in arcă?
E super misto întrebarea talaughing
Având in vedere că pământul era mustit de apă, o vreme călduroasă după potop era ideală pentru vegetatie.
La balena aia a ta am să mă gândesc in fiecare zi.laughing)

| Octavian199 explică (pentru RaulAlmășan):

Oare cum au crescut plantele asa de repede.Mai au facut si ramuri, fix ca sa aiba acel porumbel ce sa ia in cioc rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru RaulAlmășan):

Era tare vegetatia pe vremea aia. rolling on the floor

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Octavian199):

Esti total paralel si cu viata si cu stiinta si cu teologia.
Păcat că iti chinui sufletul singur.
Tu scrii orice iti trece prin cap.
Nu te asiguri întâi sa fie corect si apoi sa scrii?

| Octavian199 explică (pentru RaulAlmășan):

Crezi ca potopul a existat? rolling on the floorSau ce scrii acolo?

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Octavian199):

Iar nu stii ce vorbești.
Ramura de măslin era a unui copac care exista înainte de potop.
nu ar fi trebuit mult timp ca vegetatia să crească, si chiar ar trebui să fi crescut mai accelerat.
Iar hrană oricum se găsea.
Si nu toti copacii ar fi murit in urma potopului.
In plus Noe era cu Dumnezeu, nu îl putea lăsa fără hrană., si dacă Dumnezeu a creeat întreg universul, reaparita vegetatiei e doar o scamă pe bluză pentru Dumnezeu.

| Octavian199 explică (pentru RaulAlmășan):

Ia sa fie o inuntatie cat casa, oare rezista acel copac?