| Mn0 a întrebat:

Cum sa nu crezi in Dumnezeu cand vezi atei "infocati" care se pocaiesc dupa o viata in care ziceau lucruri de genu:
*Eu sa cred in zeul ala imaginar,crestinii aia sunt inculti,batuti in cap;
*Ce moarte clinica,ce minuni oamenii aia care marturisesc au avut vedenii,a fost doar o ILUZIE,e totu demonstrat stiitific;
*Crestinii sunt oameni inculti care citesc basme... niste nebuni cum poti sa le zici altfel;
*ATEII AIA CARE AU TRECUT LA CRESTINISM AIA SUNT OAMENI SLABI eu nu as putea face niciodata asa ceva.

Uite ca-i vine si lui randu si trece prin ce au trecut acei oameni pe care ii face el nebuni
Sa dam un exemplu:Sa zicem ca e intr-o moarte clinica,iar ce vede acolo "e mai real decat realitatea",se desprinde de corp si vede ce fac altii din alta incapere avand o stare de fericire de nedescris si dupa ce se trezeste
OARE CE O FI IN MINTEA LUI IN PRIMA SECUNDA? oare ceva de genu:m am inselat toata viata mea,am facut atatia oameni nebuni doar pentru ca ignoram tot ce marturiseau acei oameni cu lacrimi in ochi,iar acum e randu meu sa fiu facut nebun, voi repera greseala facuta de mine dar stiu ca o sa fiu facut in toate felurile cum i am facut si eu pe altii, acum realizez ce usor e sa critici si sa jignesti oameni care pana la urma ce aveau de castigat de pe urma asta... absolut nimic
Voi ce credeti ca e in mintea acelui om in acel moment? ori este ateu infocat cum era inainte ori numai este, ca parca asa zicea inainte de asta, trebuie sa fi batut in cap sa crezi asa ceva...

Răspuns Câştigător
| KaterinkaBoy a răspuns:

Ce frumos ai descris realitatea.laughingIntr-adevar am intalnit asemenea cazuri.Si nu...nu mai este ateu dupa asa ceva.

39 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

In curand o sa citim aici cum Gaia a devenit mare crestin! Prin credinta toate sunt posibile.

| Mn0 explică (pentru EmaS):

laughing trebuia sa mentionez ca putini trec prin asa ceva

| EmaS a răspuns (pentru Mn0):

Imi place mult marturia lui Jean Chiforeanul.El lucra pentru familia Ceausescu si a primit mnisiunea sa desfiinteze Cuvantul lui Dumnezeu.Si a inceput sa il citeasca iar dupa un timp, a cazut in genunchi si a recunoscut puterea si autoritatea Cuvantului.

| Mn0 explică (pentru EmaS):

Http://www.youtube.com/watch?v=mNIZe4Xfy0s ....si ce spun si doctorii ca e imposibil sa supravietuiesti din asa ceva

| rusel a răspuns (pentru EmaS):

hee hee Crezi tu ca va spune?

| Mn0 explică (pentru rusel):

Crezi ca dupa o asemenea experienta o sa mai stea pe TPU?laughing

| rusel a răspuns (pentru Mn0):

Nu stiu.
Dar eu stiam ca El mi-a spus ca doar in El crede.
Cand l-am intrebat Tu crezi in Dumnezu

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru EmaS):

Cretinizata sistematic, dar tot te cred cu un dram de minte, acolo undeva. Nu face afirmatii de care nu esti sigura.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Astea sunt vise ema te asigur ca va vi atee toata viata ei

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Pe ce te bazezi cand faci aceasta afirmatie?!

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Pe ateismul ei

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Tu nu crezi ca un om isi poate schimba vorbirea, modul de viata, convingerile?

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Ba da, dar nu cred ca gaia va vi crestina niciodata asa nici eu nu voi vi

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Tu? Pui pariu cu mine ca nu vor trece multi ani si vei fi in apa botezului?!

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Desigur ca pun pariu cu tine, mai ales daca e vorba de mine

| hate1t4ll a răspuns:

N-am vazut legatura cu dumnezeu!?
Frica, cel mai puternic stimulent.

| Polaris a răspuns:

All hail the spaghetti monster!

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Aia cu ateii infocati...nu o cred, nu am auzit de cazuri reale ci doar de suprimari ale bisericii. In orice caz, dementa poate lovi mai devreme, sau mai tarziu.

Cu moartea clinica... baga-ti in vena 2ml de narcotice, sa vezi ce 'iluzie' o sa ai si tu. Nu e nevoie de moarte clinica pentru a vedea iepurasi sau sfinti prin jur.

Cretinii chiar sunt niste incuiati.

am stabilit asta, nu-s slabi, i-a lovit dementa(in cazul in care exista, am precizat deja ca-s rezervat in aceasta privinta)

Concluzia generala ar fi ca da, ok, religia, oricare ar fi ea, poate fi utila. Dar NU mai e cazul, omul NU trebuie sa se bazeze pe o anume entitate, fie ca ea exista fie ca nu, fiecare trebuie sa-si decida singur soarta pe baza unei constitutii, ca d'aia e constitutie in mortii mamii ei. Daca vrei sa respecti biblia, fa-ti stat propiu.

| Mn0 explică (pentru 6DuckMeJesus):

Am vazut multe cazuri(In Germania am cautat mai mult) in care erau atei si ziceau cam tot ce spui si tu dar na vorba aia nu crezi pana nu vezitongue

| RAY a răspuns:

N-am cuvinte chiar n-am litere sami exprim ganduriile cand vad asemenea intrebare, asta e iubire crestina?
acuze, judecata, ma voi sunteti crestinii cu numele asta e adevarul

| Mn0 explică (pentru RAY):

Am spus doar ce se intampla...cum ma critici tu acum si cum critici credinta noastra asa faceau si altii si dupa un "eveniment mai ciudat" au inceput sa creada
Am si un caz la mine in localitate are 28 de ani acum pana n 24 de ani era ateu pozitiv cand ii spuneam de Dumnezeu ne facea in toate felurile radea de noi si multe altele iar acum dupa un "accindet" merge in fiecare Duminica la biserica si nu numai asta e foarte calm si inainte nu era asa l a schimbat foarte mult acel accident

| RAY a răspuns (pentru Mn0):

Deci totii ateii sunt ai dracu? raii, nebunii, omoara, fura, violeaza babele de la pro tv? ateii fac tot rau din Romania, ateii neau ingropat in datorii desigur ateii sunt raii noi crestinii buni, sfintii

| RAY a răspuns (pentru Mn0):

In ultimi 400 ani Romania a fost tradatoarea lumii a tradat orice alianta care a avut-o, Romania crestina

| Mn0 explică (pentru RAY):

N-am zis asta .....respect caracteru omului nu tin cont ca e ateu sau nu
Dintre cei mai buni prieteni ai mei...unu e preot iar altu e ateu, dar cum am zis nu ti cont de asta ar fi chiar culmea sa tin cont de astastraight face
Cum sunt crestini "raii, nebunii, omoara, fura, violeaza babele de la pro tv" asa sunt si atei si cum sunt crestini buni asa sunt si atei buni ...nu generalizez

| RAY a răspuns (pentru Mn0):

Tu chiar ai un prieten ateu?

| Mn0 explică (pentru RAY):

Cel mai bun

| RAY a răspuns (pentru Mn0):

Nu ati vb de religie?

| Mn0 explică (pentru RAY):

Nu prea...dar si cand vorbeam imi placea sa discutam.
Ti-am zis de celalalt prieten care e preot, toti 3 am copilarit impreuna si ne face placere cand mai discutam din cand in cand despre subiectu asta

| RAY a răspuns (pentru Mn0):

Te inteleg

| Mn0 explică (pentru RAY):

Ce tu vrei sa spui ca nu ai nici un prieten credincios?

| RAY a răspuns (pentru Mn0):

Din moment ce sunt doar crestinii in jurul meu desi am un coleg ateu la scoala, de ce spui ca stiinta te-a facut crestin?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stimabile,tu vorbesti "dupa ureche", privind ce vad cei in moarte clinica, si ce este intr-adevar dovedit ca real. Apropo de cultura ta in domeniu:iti recomand cartea dr.Sam Parnia 'What Happens When We Die, aparuta mi se pare si in romana si saitul www.horizonresearch.org

| casablanca40 a răspuns:

Daca iad / rai exista as fii fericit sa ajung in iad decat printre crestini fanatici. Ateii au si ei mandria lor. Sa se arate "Dumnezeu" in fata lor si probabil ii vor intoarce spatele. Toti ateii il au pe "Dumnezeu" in subconstientul lor deoarece acest concept le-a fost implantat de mici. De aceea anumiti atei devin crestini dupa ce ies din moarte clinica, pentru ca mintea lor este dirijata de subconstient.{Cand eram mic, tatal meu mi-a zis ca sunt un pisoi. Am inceput sa imi impun un comportament de pisoi, pentru ca asta credeam ca eram. Nu m-am intrebat cum am ajuns om. Pe la 8-9 ani mi-a venit si mie mintea la cap. }
Religia se joaca cu mintea in special. Le ofera stabilitate, implinire, protectie. Religia este cea mai mare iluzie CREATA de OM!

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns:

Asa am citit eu intr-o revista,o doamna care era atee si era in moarte clinica dupa ce nascu un copil, cred, vazu cum sufletul i se despartea de trup si cu sufletul facuse o incursiune in iad, ca un avetisment ca daca nu se intorcea la crrestinism acolo, i Iad ii era locul. Cand se trezise era asa de speriata incat de teama iadului se intoarse la crestinism

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brăila_Ana_Cosmina_1997):

Si ce ai crezt TU din toata povestea asta? Apropo, esti braileanca?

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu,nu sunt braileanca, e doar numele meu de familie si cred ca e posibil sa fie adevarat.Tot ce e posibil. Nu cred ca e fictiv dar sigur aui existat astfel de oameni

| tibimessi a răspuns:

Numai este happy