| AvalohAlyn a întrebat:

Cine mai crede și speră că moartea e o poarta spre lumea de dincolo? Dovezile sunt sutele de mii de cazuri de moarte clinică și experiențele prin care au trecut acei oameni. Vreti nu vreți sunt oarecum niste dovezi.

15 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

Bolile creirului alzheimer, operatii, accidente, droguri, bautura, toate arata ca memoria nu e localizata intr-un suflet sau spirit, pentru ca daca ar fi asa, leziunile creierului nu ar avea cum sa distruga spiritul sau sufletul care se zice ca poate exista si fara corp, deci un om cu leziuni, dereglari cerebrale ar trebui sa nu-si piarda memoria. In realitate tocmai lucrul acesta se intampla si demonsreaza ca nu exista spirit sau suflet fara corp. Deci in cazul mortii, dispare si spiritul si sufletul, deci cu moartea se termina totul si omul ramane doar o amintire pentru cei ce l-au cunoscut sau au aflat de el. Dovezile oamenilor care zic ca s-au intors din moarte nu sunt concludente. Daca ar fi murit cu adevarat, nu s-ar fi reintors la viata. Ceea ce povestesc ei sunt fie vise din perioada in care au fost mai mult sau mai putin inconstienti sau aflati sub tratament, fie o credinta, fie fapte inventate pentru a beneficia de atentie, publicitate, audienta, fie o combinatie dintre cele 3. Viata de dincolo e o dorinta, o speranta, o credinta care din nefericire nu se confirma.

| Celcestietot a răspuns (pentru Algo098):

,,Bolile creirului alzheimer, operatii, accidente, droguri, bautura, toate arata ca memoria nu e localizata intr-un suflet sau spirit, pentru ca daca ar fi asa, leziunile creierului nu ar avea cum sa distruga spiritul sau sufletul care se zice ca poate exista si fara corp, deci un om cu leziuni, dereglari cerebrale ar trebui sa nu-si piarda memoria. '' -> daca cineva se urca intr-o masina si o conduce, iar apoi se defecteaza la ea ceva, spre exemplu, se sparge roata, asta inseamna ca acel cineva nu exista in masina? Degeaba vrei sa continui sa mergi pe drum asa cum trebuie, daca ai roata sparta. Sau daca merge acel cineva tot cu masina, cu viteza mare si nu ii mai functioneaza franele, ce ai vrea sa faca?

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru Algo098):

Memoria calculatorului (informația), poate avea copii în diferite forme și în diferite locuri, dar uneori nu o poți accesa din diferite motive. Atunci, de ce la om memoria nu ar putea exista atât în creier cât și în suflet?! Tot așa, când memoria se pierde, uneori revine sau chiar se poate recupera. Referitor la moartea clinică, cei ce revin la viață dau detalii foarte exacte despre ce s-a întâmplat în jurul lor în timpul morții clinice și chiar informații pe care alții nu le știu. Noi te credem că-ți par foarte interesante și veridice aceste aberații „științifice" despre care ai scris, dar tot aberații rămân!

| Algo098 a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Memoria revine sau nu exact in acea masura in care se reface creierul, deci nu se recupereaza din alta sursa., iar povestile cu moartea clinica sunt vise, aberatii si lucruri neadevarate.

| Algo098 a răspuns (pentru Celcestietot):

Daca spiritul nu are legatura cu corpul niciodata, ca nu e in stare sa refaca memoria omului decat exact in acea masura in care se reface creierul, inseamna ca spiritul nu e bun la nimic, e ceva total separat de corp si inexistent. Omul care merge cu masina se vede ca interactioneaza cu ea, o conduce, pe cand la spirit nu se vede asa o legatura. Spiritul nu poate trece de la un corp la altul. E o fantezie. Omul care e in masina poate intra in alta masina sa o conduca si are in continuare aceleasi cunostinte, pe cand spiritul o iluzie, nu e ceva ce poate trece de la un corp la altul si sa aiba aceleasi cunostinte. Sunt fantezii fara legarura cu realitatea.

| Algo098 a răspuns (pentru Celcestietot):

Daca spiritul mamei mele care a murit continea in el toate informatiile si ar fi ocupat alt corp acum stateam de vorba cu ea. Spiritul e o fantezie rupta de realitate, e dorinta noastra de a ne crede nemuritori si nimic mai mult.

| Celcestietot a răspuns (pentru Algo098):

Spiritul face parte din alt plan, de aceea nu se vede. Spiritul nu poate trece de la un corp la altul? Eu stiu ca nu poate, ci ca duhurile pot sa faca asa ceva. Ia uitate la comentariul utilizatorului Manciu_Emil_1976, caci a raspuns foarte bine (primul comentariu).

| Celcestietot a răspuns (pentru Algo098):

Tu esti nemuritor, nu exista reincarnare si spiritele nu pot poseda.

| Algo098 a răspuns (pentru Celcestietot):

E ok, dar eu traiesc in planul asta si nu cred ca mai am clone si in alte planuri. Daca mai am clone in alte planuri si nu pot lua legatura cu ele, pentru mine sunt ca si inexistente. E cam greu de crezut ca cineva ar avea nevoie sa ma cloneze in alte planuri. E ok si faza cu "eu sunt nemuritor". S-o vad si pe asta, desi nu sunt asa de doritor de viata vesnica. Imi ajunge viata asta cat este. Nu mi-ar folosi la nimic o viata vesnica, nici nu am eu o asa valoare de mare ca sa am viata vesnica si nu vad ce rost mai are atunci viata asta daca am alta vesnica, plus ca nu cred ca exista ceva vesnic. Totul se schimba, nimic nu ramane la fel. Am sa vad dupa ce mor ce viata vesnica am sa am. Daca voi avea e ok, daca nu e si mai bine. happy

| Celcestietot a răspuns (pentru Algo098):

Probabil ca mai exista clone si in alte planuri, cine stie happy. Daca ai viata vesnica, atunci ar trebui sa o petrece alaturi de Dumnezeu, intr-o bucurie nemaipomenita. Totusi, ce parere ai despre oamenii care au iesit din corp si au auzit si vazut tot ce era in jur, iar mai apoi au explicat pana in cel mai mic detaliu big grin?

| Algo098 a răspuns (pentru Celcestietot):

Eu cred doar ce pot verifica si ce e plauzibil sa se intample. Daca nu ii cunosc prsonal pe cei care spun lucrurile astea, ca sa pot avea incredere in ei, atunci spun ca nu sunt adevarate. Daca clona nu interactioneaza cu mine acum cand sunt sanatos, cu atat mai mult nu va putea interactiona cu mine cand sunt bolnav si atunci orice afirmatie de genul asta o iau ca ceva imposibil sa se intample si trece automat la categoria falsuri, dar poate ca nu am dreptate. Cine are puterea sa creada ca poate exista ceva mai bun decat se vede, poate ca are dreptate, o bucurie si o speranta in plus decat am eu happy Eu daca mi-as dori o viata vesnica mi-as dori sa o am aici in lumea asta, dar nu singur, ci alaturi de toti, si apropiati si neapropiati, singur nu am nevoie de viata vesnica, sa le simt lipsa o infinitate de ani. Voi vedea dupa ce voi muri daca voi avea alta viata si cum va fi.

| GicaGigekGica a răspuns:

Dovada e Biblia! Ea ne spune ca exista o viata vesnica.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Spre lumile de dincolo, mai exact spus. Dar nu e întotdeauna așa, există și spirite (duhuri) care rătăcesc pe pământ, acest fapt fiind cunoscut în toată lumea din timpuri străvechi.

| Algo098 a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Povesile cu spirite, spiritisme si spiridusi sunt false, sunt numai bune pentru facut bani. Nu au nimic cu realitatea.

| Naavin a răspuns:

Eu cred si marturisesc! Amin+++