| Mișika a întrebat:

Cum se explica canibalismul? Ma intereseaza din punct de vedere moral, si nu ma refer la practicile canibalice din Africa, ma refer la oamenii din sec. 20 care au fost canibali + criminali in serie, ex. ( Albert Fish).

Răspuns Câştigător
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Psihopati! Dorinta aceea pleaca tot din creier!
Apoi, daca unui dereglat de-asta ii place carnea de om si vrea sa vada ce gust are, de ce nu-si taie un picior, o mana si sa guste?
Nu pot explica din punct de vedere moral. Nici nu vad legatura!
Se stie ca exista in zilele noastre in continuare, in China. Ar fi acel canibalism "modern" de care spui si tu, insa nu este asociat unei crime. Adica mananca om, dar nu ei il omoara!
Nu vrei sa stii ce mananca...nici nu pot pune aici link-uri. Atat pot spune ca unii sunt convinsi ca vor intineri, ca pielea lor se va mentine tanara si frumoasa sau ca vor avea mari performante sexuale. Daca vrei neaparat link-uri iti pot trimite in privat, desi am senzatia ca stii despre ce vorbesc si chiar ai vazut! :)
Pentru partea morala sau religioasa, iata o explicatie:

"In response to the public reaction, Mr. Yu stated, "No religion forbids cannibalism. Nor can I find any law which prevents us from eating people. I took advantage of the space between morality and the law and based my work on it"
SURSA:
http://en.wikipedia.org/wiki/Zhu_Yu_%28artist%29
Tipul asta a luptat impotriva acestui gen de canibalism printr-o serie de fotografii ciudate.
Oricum o luam razna rau de tot! Vom avea nevoie de legi sa nu ne mancam intre noi!

30 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Este cat se poate de normal si ar trebui legalizat in Romania si oriunde in lume. E strigator la cer sa vezi ca drepturile acestor oameni sunt incalcate intr-un mod atat de primitiv. Pana la urma, o masa buna este tot ce conteaza.

| Mișika explică (pentru Inferno):

laughing

| Mișika explică (pentru Inferno):

Am putea face glume destule, nu vreau sa deviez de la subiect, pentru mine, acest comportament are o importanta deosebita in explicarea si intelegerea dorintei umane, are o deosebita legatura cu ceea ce numim noi ''moralitate''. Doar ma intreb, cum se poate asa ceva?, daca te intereseaza exact la ce ma refer, te rog sa te uiti la urmatoarea scrisoare : http://imgur.com/b8b4jVn

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

This is sick, man... sad

| Ben00 a răspuns (pentru Inferno):

De aia ma feresc de tine. Si cred ca trebuie sa imi asigur si calul.

| RAY a răspuns:

Nu este nici o boala, suntem niste monstri, niste besti, du-te si spune-i unui om sa faca ce vrea el ca nu va patiti nimic sa vezi ce va face, daca e sa murim de foame ne mancam si intre noi

| Mișika explică (pentru RAY):

Si nu numai daca am muri de foame ne-am manca intre noi, dorinta, este una dintre cele mai grele lucruri de stapanit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mișika):

Prefer sa mor decat sa mananc carne umana brr, adica umana

| Lizzu a răspuns (pentru Mișika):

Dorinta? Nu-mi imaginez ce fel de dorinta poate fi asta, dar fiecare cu gusturile sale, nu?hee hee

| sublime89 a răspuns:

Canibalismul asta "modern" e o boala psihica. Ala mai vechi si autentic avea alte motive, mai ales foametea. Dar erau si unele ritualuri care implicau asta. De exemplu sa mananci inima adversarului ucis in lupta, pentru a-i "devora" sufletul si a-i lua puterile.

| Mișika explică (pentru sublime89):

Sti cum isi justifica actiunile A. Fish? : '' Este focul dorintei ce are control asupra omului, si a actiunilor sale, nu el insusi. Dati vina pe focul pasiunii, dorintei pentru ceea ce A. Fish a facut'', el intelegea bine ce face, iar cand esti constient de greutatea faptei tale, de ce ai spune ca aceasta actiune este o urmare a unui defect psihic?

| Lizzu a răspuns:

Canibalismul din sec. XX are legatura stransa cu boala psihica.
De multe ori mi-am dorit sa intru in mintea criminalilor in serie, dar cred ca trebuie sa am grija ce-mi doresc.

Ei au probleme de natura psihica asociate cu alte dereglari.
Au o afinitate pentru canibalism.

| Mișika explică (pentru Lizzu):

Ai dreptate, insa nu se aplica la toate cazurile, insa ce putem numi noi boala mentala?, ca in cazul oricarei boli, si aceasta poate fi vindecata, un om sociabil, inteligent, se poate chiar un bun familist un bun tata, o persoana model sa practice acest comportament. Este ciudat si cred din ce in ce mai mult ca acest comportament este o urmare a dorintei si nu a unei boli mintale. Daca vrei aduc un argument mai solid.

| Lizzu a răspuns (pentru Mișika):

Da, stiu ca au fost cazuri de oameni care s-au oferit sa manance pe altii pe internet.
Nu stiu ce sa zic, sunt cazuri si cazuri.

Nu as vrea sa fiu in pielea lor ..chiar daca stai sa te gandesti,canibalismul este un lucru natural, ma refer la legile naturii.
Dar sa stii ca ai mancat pe alt om, chiar daca a fost vointa acestuia idn urma, mi se pare toturi o dereglare, mie una...nu conteaza ca sunt persoane care nu dau semne ca ar fi ciudati.
Aminteste-ti ca bolile psihice nu dau semne intotdeauna. ele exista acolo undeva, dar nu se arata. Asta e cel mai periculos lucru.

| RAY a răspuns (pentru Lizzu):

Crede-ma ca poti trebuie doar sa lasi bestia din tine sa iasa

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Eu practic pot sa ma transpun psihic, nu imi e greu

| Lizzu a răspuns (pentru RAY):

O da rolling on the floor laughing

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da..depinde de stare si de persoana. happy cred ca pot dar nu total..nu-mi pot transforma gnadurile in asa hal..nu vreau sa ma gandesc, mai ales la ce am citit in scrisoarea expusa de Mișika.
Ai citit-o? e in engleza... e ca un cosmar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Eh,nu prea stiu eu engleza, insa aveam de gand sa scriu carte pe tema unui psihopat (persoana incapabila de sentimente), dar mai am ceva de lucrat, iar mai apoi as cauta un site unde sa o pot expune dupa ce o scriu.

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Frumos happy
Eu chiar sunt curioasa daca astfel de persoane au sentimente.
Eu cred ca au; fiecare om are, in adancul sufletului, sentimente, doar ca sunt prea adancite si prea reprimate peste care apasa o masca grea...

| Mișika explică (pentru Lizzu):

Albert Fish era descris de copii sai ca fiind un bun tata, in special de fiica sa, si nu poti spune ca nu era, avea un comportament cat se poate de normal cu ei, avea grija sa le procure toate cele necesare, eu chiar cred ca era un om normal, lipsa empatiei la acest om ar fi putut fi observata de copii sai in momentele cele mai dificile.

| Lizzu a răspuns (pentru Mișika):

Chiar nu stiu ce explicatie as putea gasi...
Tu poate vezi asta ca pe ceva normal.dar eu nu pot s-o vad asa.
Pur si simplu nu pot.

| Mișika explică (pentru Lizzu):

Hei, eu nu o vad ca pe ceva normal, pentru ca nu este, ce vreau sa zic este ca, anumite motive ii pot influenta chiar si pe oamenii normali sa ajunga la asemenea gesturi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Eu nici atat,

| Lizzu a răspuns (pentru Mișika):

I have no idea... straight face oh go on

| dracu14 a răspuns:

Canibalismul reprezinta incearcarea cuiva de a supravietui
in cazul criminalilor tin sa cred ca este o placere psihologica, dovada suprema ca l-ai invins pe acel om, ii gatesti inima si i-o mananci...

| Mișika explică (pentru dracu14):

Nu neaparat o placere psihologica, poate i-a placut carnea de om, de ce sa nu fie asa?

| Mișika explică (pentru мιнαɛℓα36):

Nu am vazut fotografiile, singura sursa de informatii pe care o am asupra acestor lucruri este scrisoarea pe care probabil ai citit-o, si o serie de filme facute pe acest subiect, sunt foarte multumit de raspunsul pe care l-ai dat, si mai ales pentru link, am aflat o serie de informatii noi despre acest subiect. Nu am cum sa ma ocup de asta pentru ca plec in vacanta si nu o sa am legatura cu internetul. Iti multumesc oricum.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Mișika):

Psihopati! Dorinta aceea pleaca tot din creier!
Apoi, daca unui dereglat de-asta ii place carnea de om si vrea sa vada ce gust are, de ce nu-si taie un picior, o mana si sa guste?
Nu pot explica din punct de vedere moral. Nici nu vad legatura!
Se stie ca exista in zilele noastre in continuare, in China. Ar fi acel canibalism "modern" de care spui si tu, insa nu este asociat unei crime. Adica mananca om, dar nu ei il omoara!
Nu vrei sa stii ce mananca...nici nu pot pune aici link-uri. Atat pot spune ca unii sunt convinsi ca vor intineri, ca pielea lor se va mentine tanara si frumoasa sau ca vor avea mari performante sexuale. Daca vrei neaparat link-uri iti pot trimite in privat, desi am senzatia ca stii despre ce vorbesc si chiar ai vazut! :)
Pentru partea morala sau religioasa, iata o explicatie:

"In response to the public reaction, Mr. Yu stated, "No religion forbids cannibalism. Nor can I find any law which prevents us from eating people. I took advantage of the space between morality and the law and based my work on it"
SURSA:
http://en.wikipedia.org/wiki/Zhu_Yu_%28artist%29
Tipul asta a luptat impotriva acestui gen de canibalism printr-o serie de fotografii ciudate.
Oricum o luam razna rau de tot! Vom avea nevoie de legi sa nu ne mancam intre noi!

| Buresbista123 a răspuns:

Canibalismul nu are neaparat treaba cu criminalii in serie, de ex poate si tie intr o zi iti va veni ideea sa incerci sa vezi ce gust are carnea umana
Acum daca vb de aia care omoara si practica asta zi de zi mie mi se par putin cam absurzi, cred ca au o problema cu sine, din toate speciile de pe lume tocmai pe a lor nu o prea inghit...-)

| Mișika explică (pentru Buresbista123):

M-am exprimat gresit, nu vreau sa insinuez asa cum bine ai precizat faptul ca, canibalismul nu are in mod neaparat legatura cu criminalii in serie, este foarte adevarat, insa pe de alta parte marea majoritate a canibalilor ''moderni'' erau criminali, cum altfel ai putea face rost de carne umana?, faptul ca nu toti canibalii erau criminali o poti observa in cazul foametei din 1894 din China.