| Moisie a întrebat:

Cum se explica faptul ca credinciosii interpreteaza profetiile referitoare la venirea unui Messia ca fiind o prorocire referitoare la venirea unui alt Dumnezeu?
Pai ce Messiah este tot una cu Dumnezeu?
Nu credeti ca aceasta este o dovada de analfabetism structural care dovedeste ca ei nu inteleg ce inseamna cuvantul Messiah sau Christos, asta desi pronunta aceste cuvinte zilnic?
Cum se poate sa il numesti Christos pe cineva care nu a fost UNS niciodata in nicio functie?
Este asta analfabetism structural sau nu?

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Intr-adevar Isus nu e egal cu Dumnezeu.Iar Biblia intr-un mod simplu spune ca Dumnezeu este Tatal, iar Isus e fiul.Deci clar, gradul de rudenie scoate in evidenta diferenta dintre ei.

| Moisie explică (pentru danay72):

Prostii care in plus dovedesc si lipsa de cultura!
In religia Mozaica, deci religia lui Isus, tot poporul lui Israel, adica cei care respecta LEGAMNTUL facut si il considera pe Yahwe ca fiindu-le tata, deci toti evreii sunt considerati Fii lui Dumnezeu, cu atat mai mult liderii lor spirituali ca Moise, Solomon sau Isus, deci nu e vorba de paternitate fizica/grad de rudenie, ci de respectarea Legamantului si de ascultarea Legii.
De altfel in Biblie nu este descrisa nicunde genealogia lui Isus din Treime.
Asa ca puneti la punct lacunele in cultura si nu-ti mai da cu parerea asa a proasta ca te faci singur de ras.

| milan9 a răspuns:

Chiar daca Dumnezeu Fiul nu este egal cu Tatal in lucrare, El este clar afirmat a fi de aceeasi Natura Divina ca si
Tatal.

Atunci cand Fiul si-a asumat de bunavoie purtarea "rolului" umanitatii, asumarea de bunavoie a Intruparii si a asumarii temporare a umanitatii, in mod cert El si-a asumat o lucrare speciala pentru mantuirea oamenilor.

| milan9 a răspuns:

Exista momente atat in Vechiul Testament cat si in Noul Testament in care se face referire la Dumnezeu Fiul fiind numit "Yahve".

| Moisie explică (pentru milan9):

Cata incultura!
Si ce blasfemie uriasa!
Exista oare o blasfemie mai mare decat acea sa spui ca Dumnezeu este un tamplar care a fost batjocorit si crucificat ca orice alt talhar?

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu se pune problema asta! Exista Sfanta Trinitate, care reprezinta, ca sa explic la inventatori de termeni, un fel de suma vectoriala a 3 entitati:Tatal, Fiul si Sfantul Duh.Suma lor vectoriala este DUMNEZEU.
Daca judeci cu formalisme matematice si logice care pot fi demolate si au fost demolate periodic, ca sa analizezi Credinta, nu ai nici o sansa. Timpul vorbeste si nu scalambaiala unora ca voi, la fel de trecatori ca planetele si sorii, care nici nu contati. Mai bine ati face ceva practic util decat sa puneti intrebari fara sens si de care nimanui nu-i pasa!
La scara universal temporala.

| Moisie explică (pentru oprescudorin11):

1 Poi uite ca se pune problema asta, iar faptul ca tu nu ti-o pui dovedeste ca esti certat cu documentatia si vorbesti fara sa stii ce spui.
2 Arata-mi te rog si mie unde Dumnezeu recunoaste o asemenea prostie si iti promit ca rod Biblia chiar daca ungi fiecare pagina cu kcat.
3 Cum sa nu analizezi credinta daca ea este bazata pe nestiinta si irationalitate, deci chiar trebuie analizata ca sa se scoata in evidenta prostiile si minciunile pe care le contine!
4 Timpul nu vorbeste, ci doar tace si trece, de vorbit vorbeste Istoria, si ea ne arata ca nu exista in istorie nicio organizatie mai criminala decat a fost Biserica lui Christos!

| oprescudorin11 a răspuns:

Cu Religia, poate fac eu o confuzie. Puteti sa analizati toate religiile, ca Mircea Eliade si altii, eu doar spuneam ca pentru analisti, nu zic ca de 2 bani, e un teren extrem de minat!
Din motive esoterice, ca sa ma exprim asa.
Ungerea sau Mir-ungerea sunt fenomene, pe care Biserica le considera '^Taine"(pe intelesul tuturor, termenul de 'taina' inseamna ca sa nu-ti pui intrebari, caci cum zicea eminescu, fie ca stia fie ca nu?:'esti nebun de le intelegi".
Daca in 'cercetarea" ta, nemetafizica, stiintifica, asupra religiilor, cazi in cea mai mare greseala :incercand sa afli, iti rapesti dreptul de a intelege!
E ca si cum ai cerceta cu ideea de a vedea electronul cu microscopul electronic.(ca sa ma exprim, sper, pe intelesul tau).
Daca cercetezi pareri, pe NET, in carti stupide, nu ajungi nicaieri.
Sa cercetezi toata literatura secreta a Vaticanului sau a Patriarhiei Romane, ca exemplu, iti este interzis. M-am intrebat : de ce?
Raspunsul este simplu: 'de aia!'
Adicatelea, nu toti neofitii au dreptul! Intai trebuie sa treci prin niste probe.
Daca vrei sa scrii insa, o Biblie hazlie, e treaba ta!
Sau o analiza neofitica asupra religiilor. Si aici iti mai dau un exemplu, poate intelegi: 'o femeie nu o poti pricepe caci esti barbat, alta entitate, alti hormoni sau feromoni.La soare nu te poti uita caci nu ti-a facut (sa nu vorbesc tautologic)nimenea acele simturi, capabile, nici instrumente ajutatoare daca-ti faci, tot nu pricepi. Oricum nu foloseste pe scurta vreme in care traiti la nimica. Daca insisti sa creezi iluzii la pesonaje de aceeasi factura, e o ocupatie. Iti cheltui insa inutil timpul, in care precis te plictisesti.

| Moisie explică (pentru oprescudorin11):

1 Da religia este si va ramane un teren minat pentru ca e lucrarea Diavolului facuta special pentru cei cu putina minte.
2 Si ungerea lantului de la bicicleta este bine sa o faci, doar ca nu vad nicio legatura intre Rabinul Isus si biserica crestina?
3 Dupa cum ca barbat nu poti pricepe o femeie, cu atat mai putin nu poti pricepe sensul si invaturile Bibliei, carte care a fost FURATA de crestini de la o alta religie si interpretata de acestia in mod mincinos ca sa iasa la socoteala cu SARLATANIA pe care au planuit-o!

| Moisie explică:

Ma milane, tu ai inteles intrebarea? de care Dumnezeu fiul vorbesti?
Ai impresia ca Dumnezeu s-a imperecheat cu o femeie?
Sau din cauza ca doar crezi in loc sa stii, nu stii ca toti evrei care respecta Legamantul si urmeaza Legea sunt Fii lui Dumnezeu, si asta fara ca mamele lor sa se lase "operate" in chiloti!

| Moisie explică:

Hahahaha ...asta e tare de tot, si dovedeste muuulta "cultura" la tarlaua de cartofi, pai evident ca in numele lui Isus in limba aramaica apare si cuvantul Yahwe, pentru ca numele lui Yehosua, se traduce cu Yahwe este singuri mantuitor.
\Dar ca sa crezi ca Isus = Yahwe, trebuie sa fi, acar neat crita sau pacient la pavilionul 9!