| dildomino a întrebat:

Oare din ce cauza daca in Vechiul Testament este prorocita venirea unui Mesia al poporului evreu, crestinii inteleg ca va veni un alt Dumnezeu "fiul", al religiei crestine?
- Sa fie aceasta neintelegere corecta o dovada ca toti crestinii sufera de analfabetism structural?
- Sau o dovada de incultura, care ne arata ca habar nu au ce inseamna cuvantul Messia?

6 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Te contrazici bre

| sublime89 a răspuns:

Pai daca evreii nu l-au acceptat ca mesia, l-au acceptat altii mai usor de fraierit. Doar de aia a ajuns sa apara o alta religie bazata pe invataturile lui.

| Moisie a răspuns (pentru sublime89):

Acest raspuns dovedeste ca nici tu nu intelegi ce inseamna cuvantul Messia.
Un Messia nu se "accepta" ci se UNGE intr-o functie inalta, iar daca Isus nu a fost UNS in nicio functie, atunci de ce sa-l accepte ca UNS?
Tu din care categorie faci parte, din inculti sau din analfabetii structurali care nu pot intelege ca atat Messia cat si Hriostos inseamna acelasi lucru, adica a fi un UNS intr-o functie inalta cum e cea de rege!

| Moisie a răspuns (pentru sublime89):

Eu cred ca si tu esti analfabet structural pentru ca vad ca nu ai inteles intrebarea!
Omul intreaba clar, in profetii se spune ca va veni un Messia, si iata ca a venit Dumnezeu Fiul, care nu a fost prorocit.
Si ce raspunzi tu?
Tu spui ca nu l-au acceptat pe Isus ca Messia?
Poi poate ca l-au acceptat ca Dumnezeu?
Sau nu?

| RaduMD a răspuns:

Crestinii de astazi sunt urmasii vechilor evrei. Dumnezeul vechilor evrei este Dumnezeul crestinilor. Noi, crestinii, credem in acelasi Dumnezeu in care au crezut Abraham, Isaac-Israel si Iacob.

Cei care, astazi, isi spun "evrei" sunt urmasii carturarilor, fariseilor si saducheilor.

Răspuns utilizator avertizat