| William a întrebat:

De Paste dupa slujba cand mergem la preot si ne da cu mir pe frunte si o bucata de paine ne impartaseste? Sau cum se numeste acest ritual?

Răspuns Câştigător
| Dandanache a răspuns:

Te-ai incurcat. Nu este impartasanie. Impartasania se face cu paine si vin, sfintite prin slujba proscomidiei, iar ascultarea pacatelor de catre preot se numeste spovedanie. Se numeste miruire si painea se numeste anafura.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Se numeste impartasanie. Impartasirea completa se face cu protul care-ti asculta pacatele.

| William explică (pentru Dandanache):

Merci.

| Dandanache a răspuns (pentru Salontanul):

Te-ai incurcat. Nu este impartasanie. Impartasania se face cu paine si vin, sfintite prin slujba proscomidiei, iar ascultarea pacatelor de catre preot se numeste spovedanie. Se numeste miruire si painea se numeste anafura.

| Westfalia a răspuns:

Indobitocire!
Așa se numesc toate ritualurile inventate pentru a tine turma in staul!
Aceste vechi tertipuri au fost inventate de catre acei oameni obscuri care nu cunosteau nimic din ceea ce se stie astazi!
Cum ar fi reactionat daca ar fi vazut un elicopter pe cer?
Te asigur că aceia care ti-au lăsat tie aceste,,invataturi''(ritualuri),la vederea acelui elicopter o luau la sănătoasa tipand si urland ca a venit diavolul peste ei!
Ce cunostinte aveau ei despre mediu,despre univers, despre om in general? NIMIC! Cum se poate lua,, de bune''ritualurile inventate de acesti obscuri, dacă ei habar nu aveau,, pe ce lume trăiesc'',ei credeau că prin stropirea poporului cu sange de animale,făceau,,voia''lui Dumnezeu (de fapt, lui IAHWE)