| Moisie a întrebat:

Cum va explicati cresterea diferentei de calitate a vietii oamenilor si a nivelului de trai care scade in tarile religioase, si care creste in tarile Laice in care credinta nu este importanta!
Sa fie din cauza ca religiile pornesc de la sarlatani si nu de la Dumnezeu, in timp ce stiinta cea aducatoare de progres vine cu adevarat de la Dumnezeu?
In acest context care este sensul si motivul faptuli ca va apropiati de religie indepartandu-va de stiinte?
Ati ajuns cumva la concluzia ca traiti prea bine si mai doriti ceva suferinta asa cum v-a cerut Isus pentru ca si el a suferit pe dealul Golgotei?

7 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Treaba e extrem de simplabig grinaca intr-un oras, decazut, fara sperante, a lacrimat o icoana, apare asa zisul miracol. Ala exista dar nu ne dam seama. Se raspandeste zvonul, lumea se duce in pelerinaj, cheltuie bani acolo, devine deci oras sfant. Oamenii suferinzi se vindeca, miraculos, ca le revine speranta, oamenii certati se impaca, deoarece banul circula si necazurile oamenilor de la bani se trag, totul devine super OK. Apoi vine un tampit si zice ca tine ca acea minune este o sarlatanie. In acel moment visul se destrama, oamenii fug, saracia va acopera din nou.
Ce e asa de greu de inteles la octava voastra atat de joasa?

| Moisie explică (pentru oprescudorin11):

Fii sigur ca eu am inteles chiar foarte bine acest non-exemplu al tau, dar se pare ca tu nu intelegi, si anume faptul ca o societate nu poate trai doar din vraja pe care o exercita niste sarlatani rafinati asupra maselor de idioti.
Minunile se fac, si nu numai ca exceptii ci pentru mase largi de oameni, de catre societatile dezvoltate "mantuitoare", adica societatile care au bani ca sa-si permita tot ceea ce este mai nou in stiintele medicale ca sa salveze un om. Asta in timp ce in tari inapoiate datorita religiei, de ex si in Ro. oamenii mor cu zile pentru ca toti asteapta ajutoare din ceruri in timp ce lumea in loc sa munceasca serios si cu competenta, se calca in picioare sa linga icoane pline de scuipati.
Intelegi acum care dintre noi are octava joasa?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Moisie):

Pare o explicatie. Poate ca stii sa canti si la octave mai inalte.O sa mai reflectez. Dar ai dreptate.

| Moisie explică (pentru oprescudorin11):

Ah, deci iarasi imi dai dreptate?
Si cum ramane cu taiatul copacilor?
Cu ce te-ai ales din aceasta truda, pare-se inutila pentru tine?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Moisie):

Nici vorba de inutilitate. Ti-am explicat deja.

| Moisie explică (pentru oprescudorin11):

Pai din ceea ce vedem ca stii, si din ceea ce crezi dar si din felul in care vezi lucrurile si intelegi realitatea, nu se vad rezultatele.

| Delmoniko a răspuns:

Aia din alte tari, in special protestante, prefera sa munceasca. Ei nu asteapta mila lui Dumnezeu sau alte deziderate debile.
Diferenta e de mentalitate. Religia asta, in special ortodoxia asta, va aduce tara in ruina. Oricum e o varza in tara asta.