| soimos a întrebat:

Nu inteleg pe crestinii care se simt fericiti, pentru ca Isus le cere sacrificiu si nu fericire!
Iata dovada:

"Ev.Matei 16:24 -Atunci Isus a zis ucenicilor Săi: "Dacă voieşte cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea, şi să Mă urmeze."

Poi credeti ca Isus si-a luat crucea si s-a dus la birt sau la disco sa ce distreze?
Sau s-a dus pe Dealul Golgotei sa sufere pentru iertarea pacatelor hotilor criminalilor si curbelor?

Am mentionat pe acestia pentru ca noi oamenii normali suntem iertati de Dumnezeu pentru pacatele noastre mici nu de sangele lui Isis ci de sacrificiile rituale pretinse de Dumnezeu anual! (ATENTIE a nu se citi anal!)

Spre deosebire de crestinii care trebuie sa isi care crucea ca Isus, noi astia liber-ganditorii pasionati de stiinte si nu de credinte, STIM ca noi avem in noi nu crucea lui Isus, ci hormonul serotoninei, pus acolo de Creator ca sa ne simtim fericiti!

7 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

24 Atunci Isus a zis ucenicilor Săi: „Dacă voieşte cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea şi să Mă urmeze!

Isus Hristos a vrut sa ne spuna prin aceste cuvinte, ca noi trebuie sa renuntam la eu-l nostru si sa iL punem pe El pe primul loc in viata noastra.
Trebuie sa ne rastignim firea pamanteasca cu patimile si poftele ei si sa lasam Duhul lui Dumnezeu sa ne calauzeasca viata, sa lasam ca roada Duhului Sfant sa fie in faptele noastre.
Atat faptele firii pamantesti cat si pe cele ale Duhului Sfant se gasesc in Galateni 5!

Iar crucea este reprezentanta de oamenii care se vor scula impotriva noastra, obstacolele care trebuie sa le trecem prin credinta in Hristos.
"Luptati lupta buna a credintei"
"Cine va rabda pana la capat va primi cununa"
1 Petru 4 : 12 Prea iubiţilor, nu vă miraţi de încercarea de foc din mijlocul vostru, care a venit peste voi ca să vă încerce, ca de ceva ciudat, care a dat peste voi:

13 dimpotrivă, bucuraţi-vă, întrucît aveţi parte de patimile lui Hristos, ca să vă bucuraţi şi să vă veseliţi şi la arătarea slavei Lui.

14 Dacă Sunteţi batjocoriţi pentru Numele lui Hristos, ferice de voi! Fiindcă Duhul slavei, Duhul lui Dumnezeu, Se odihneşte peste voi.

| miradoniz a răspuns:

hee hee crucea nu ti-o da Mantuitorul, ti-o dau concetatenii! si nu ai nevoie decat sa o astepti! E vorba de curaj.Curajul de a asuma laudele nemeritate-ca si dispretul-vezi doar reactia lui muhuaxela! Iisus iti cere curaj...curajul de a iti ignora orgoliul.Si iti da fericire si dragoste-care te fac sa zambesti, gandindu-te la(inca) un roman care presupune ca a inteles ce inseamna a fi "slab cu duhul"...

| morningstar a răspuns:

Fericirea sta de multe ori in sacrificiul facut pentru altii. Nu ai cum sa stii daca nu ai experimentat niciodata. Noi gasim fericirea in a-L urma pe El cu crucea noastra. Nu este usor, dar cand El este cu noi, suntem fericiti, fata de cei care nu isi iau crucea, nu se sacrifica, dar nici nu Il urmeaza pe Isus.

| soimos explică:

Pai draga Ema, de ce sa te simti eliberat de pacate, pentru ca a murit Diavolul pentru pacatele tale!
Fiecare pacat va fi judecat de Dumnezeu!
Intrebarea era de ce sa te simti fericit si sa nu iti iei crucea sa-l urmezi pe dealul Golgotei, adica sa-i fi partas in suferinta!

Nu-ti dai seama ca simtindu-te fericita il tradezi?

| muhuaxela a răspuns:

De ''creator''ai zis...Care crezi tu ca e creatorul?
Si tu ce intelegi prin''cruce''?
Exista mai multe feluri de ''fericiri ''daca po sa zic asa...

| OOOLEOOO a răspuns (pentru muhuaxela):

Dai pace, parca ii obsedat de Iisus si nu in felul bun x_X, pana acum cred ca a pus 100 de intregari cu acelasi sens hypnotized

| soimos explică (pentru muhuaxela):

Prin Creator il inteleg pe Yahwe, si prin cruce inteleg obiectul pe care a fost batjocorit Isus!