| soimos a întrebat:

Cum va explicati faptul ca Dumnezeu Creatorul, adica Dumnezeul lui Moise, nu are in oferta sa nici Iadul si nici Raiul!

Iar Iadul a aparut odata cu Christos, ba chiar Christos se lauda ca detine cheile Iadului in Apocalipsa 1:18!

Oare nu cumva Iadul este acea "Imparatie " a lui Christos?

Oare crestinii care il urmeaza pe Christos nu vor ajunge in Imparatia lui ...care este IADUL?

Răspuns Câştigător
| zTIGRA a răspuns:

Din cauza aceasta eu ma bazez pe stiinta, nu in zeitati

63 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Dumnezeu, Iisus, Iadul si Raiul nu exista.Asa ca, de ce sa ne batem capul cu ele, inutil? Iisus este doar o plasmuire, un ideal, Iadul si Raiul intruchipeaza fricile, respectiv aspiratiile oamenilor, si dorinta lor, vesnic neindeplinita, de a atinge eternitatea.Sa spui ca o persoana ce n-a existat este sarlatana, imi pare cam aberant.

| soimos explică (pentru Dumnezău):

La fel de aberat este sa spui ca o persoana care nu a existat niciodata si-a dat viata pentru binele omenirii!
Nu crezi?
Eu am comentat doar personajul virtual dintr-o carte, adica tot asa cum poate si tu l-ai caracterizat pe Lica Samadaul din Slavici!

| larisadya a răspuns (pentru Dumnezău):

De unde stii u ca nu exista ai dovada?

| Dumnezău a răspuns (pentru larisadya):

De unde stii tu ca exista Dumnezeu, Iisus, Rai si Iad? Ai o dovada, in afara de marturisile mincinoase ale unor nebuni, ce pretind ca simt chestiile astea, sau ca le-au vazut? Numai un om care nu gandeste crede in asa ceva, motivul meu principal este ratiunea, pentru a le dovedi inexistenta.

| larisadya a răspuns (pentru Dumnezău):

In primul rand nu am nevoie de dovezi ca sa cred.Sunt multe dovezi doar ca tu nu crezi in asa ceva...cum ai zis tu trebuie sa fii nebun sa crezi ce zic alti oameni deci nu ma mir ca nu crezi. Dumnezeu a zis "Cere si ti se va da". Multi oameni se roaga pentru ceva anume si multi primesc acest lucru, depinde numa cum anume ceri si ce anume.Totusi tu nu te gandesti cum se intampla toate astea? Cum am aparut noi oameni? stiinte dupa parerea mea greseste cand zice ca noi am evoluat din maimuta.si daca ar fi fost asa de ce acum maimutele nu evolueaza? cine le-a facut? raspunsuri la cere stiinta nu prea are raspunsuri da Religia are. Si eu am multe dorinte si vise. unul dintre ele a fost sa ma duc in Los Angeles imi doream mult si am participat la un concurs, marele premiu era o excursie la Hollywood, in ultima saptamana de concurs trebuia sa strang cat mai multe comuri si like-uri la o poza, eram pe primul loc iar in ultima zi de concurs adica duminica nu am stat acasa sa imi aduc like-uri si comuri si am mers la biserica. Fata de pe locul 2 a castigat pentru ca ea a stat acasa si a reusit sa ma intreaca.Nu am regretat ca am mers la biserica am stiut ca daca ma duc o sa castig si nu mi-a parut rau. iar dupa 3 luni m-au sunat cei de la concurs si mi-au dat mie premiul si am mers in Los Angeles :X poate ti se pare o prostie da pentru mine a fost un vis indeplinit numa cu ajutorul lui Dumnezeu. Daca nu ar fi El cui ne-am mai ruga cui i-am multumi pentru tot ce se intampla?

| Dumnezău a răspuns (pentru larisadya):

Daca nu ai nevoie de dovezi ca sa crezi, esti ignoranta, la fel ca orice crestin. Orice afirmatie sau creatura trebuie dovedita prin argumente, Dumnezeu nu poate fi dovedit, iar "dovezile" de care vorbiti voi, sunt niste aberatii grave, care nu au nicio treaba cu ratiunea.Eu nu am zis ca trebuie sa fii nebun sa crezi ce zic altii, ci ca trebuie sa fii nebun sa crezi in Dumnezeu.Si orb pe deasupra.Eu n-am devenit necredincios, din ce mi-au zis altii, ci dupa ce mi-am dat seama ca nu poate exista Dumnezeu.Multi oameni sunt foarte credinciosi, il iubesc pe Dumnezeu, si pe Iisus, si nu primesc, chiar daca muncesc mult, nu li se raspunde la rugaciuni banale, ia explica aici dragostea zeului tau!

Cum se intampla toate astea? Automotivatie, si o stare asemanatoare cu efectul Placebo; vrei ceva mult, ti se va transmite in creier un impuls ca trebuie sa indeplinesti acest lucru.Cum am aparut noi? Ia consulta vreo 5 milioane de ani de evolutie. A, si, vezi ca esti habarnista, nu ne tragem din maimute; noi si maimutele avem un stramos comun, voi n-ar trebui sa negati teoria evolutionista, ca ganditi ca niste maimute, cum zice unul, asa faceti toti, fara sa ganditi si sa rationati. Tu ai ajuns la Los Angeles ca ai avut noroc, nu ca te-ai rugat.Si,oricum,daca ti-ar fi ascultat Dumnezeu rugaciunile, si te-a trimis in LA, transmite-i, te rog, din partea mea, ca e de căcat, pentru ca tie ti-a indeplinit rugaciunile, cat timp, sunt o gramada de plagi, razboaie si "rautate" intre oameni.

Cui i-am multumi? Noua, ma, noua, pentru ca noi ne ridicam/coboram, nu cine stie ce zeu cretin.Sunteti niste sclavi ai zeului vostru, mi-e mila de voi, aveti nevoie de un barbos la care sa va rugati, si in care sa va refugiati, fara sa vedeti realitatea...Sunteti mai patetici decat un copil de 7 ani, prin asta! Nu avem nevoie de zei care sa intervina peste noi, si peste vietile noastre; treziti-va odata la realitate!

| larisadya a răspuns (pentru Dumnezău):

Auzi țâcă ...nu spune marea teorie evolutionista ca ne tragem din maimute sau specia maimuta sau cum zic ei? Si unii daca muncesc mult nu li se raspunde la rugaciuni banale... 1 nu trebuie sa muncesti trebuie sa te rogi sa faci fapte bune se mergi la biserica si sa il iubesti pe Dumnezeu 2 conteaza si ce fel de derinte ai iar 3 de unde stii tu ca la altii nu le-a indeplinit? Dumnezeu nu este un zeu Dumnezeu este Dumnezeu si gata.Ai dovada cum am aparut noi? NU atunci taci. Daca zici ca nu exista Dumnezeu atunci cum explici faptul ca Fecioara Maria a ramas insarcinata fara sa faca sex? acum o sa imi zici ca nici Fecioara Maria nu a existat nici Iisus. Un coleg de al meu zicea ca daca murim si vedem ca nu exista Dumnezeu nu pierdem nimic da daca exista unii ca tine au "busito" rau de tot. Si daca nu crezi asa de curioasa ce e cu numele tau? Dumnezau? Pe bune? esti patetic

| larisadya a răspuns (pentru Dumnezău):

Si inca ceva ...de ce exista razboaie si rautate intre oameni? foarte simplu asta alegem noi suntem destul de maturi sa stiam ce e rau si bine. Suntem liber sa alegem ce facem, sa credem sau sa nu credem Dumnezeu nu ne obliga nu suntem sclavii nimanui asta am ales si e treaba noastra iar tu nu esti un geniu sau ceva de genu ca sa vi sa spui toate astea. Si de ce sa nu negam teoria evolutionista? daca nu are logica? chiar te rog sa imi scrii teoria asta in cateva idei si apoi mai vb.

| Dumnezău a răspuns (pentru larisadya):

Nu sunt țâcă, daca ai vreo 5-6 ani in plus fata de mine, asta nu iti da absolut niciun avantaj.Si teoria evolutionista nu zice asta, maimuta este o specie ce se trage dintr-un stramos comun cu omul, evolutionistii nu zic nicidecum ca noi ne tragem din maimute, chiar daca avem un ADN similar cu acestea, si multi oameni tind sa gandeasca precum niste maimute, fara sa rationeze inainte. Poftim si lectureaza, ignoranto: http://en.wikipedia.org/wiki/Human_evolution

Mereu munca a primat in fata rugaciunii, dar se pare ca voi tindeti sa contraziceti treaba asta, ca sa il acoperiti pe zeul vostru, sau cel putin versiunea ce i-ati creat-o.Stiu,pentru ca am observat la altii; exista mame care se roaga ca fiii lor sa se vindece de boli incurabile, carora nu li se raspunde la rugaciuni, si sunt unii care se roaga pentru lucruri total nesemnficative, carora li se raspunde la rugaciuni. Unde e impartialitatea zeului tau perfect?

Ba da, Dumnezeu este un zeu.La fel ca Buddha, Allah, Yahve, Hephaiston, sau Krishna. Zeii nu sunt adevarati, sunt scorneli ale unor oameni ce au nevoie de zei pentru a justifica ceea ce nu pot intelege cu mintea lor.

Da, am dovada, mai sus, linkul acela, unde se explica detaliat, pas cu pas.Amu treci si citeste. Fecioara Maria, daca a existat, nu a nascut fara sa fi facut sex.Nu exista inainte inseminare artificiala, si chiar daca ar fi existat, tot trebuia sa i se rupa himenul la nastere, ceea ce nu s-a intamplat.Fizic,asta e imposibil. Ce-a facut, l-a vomitat pe Iisus? Cel mai probabil, Iisus e un personaj fantastic creat de niste oameni pentru a oferi model moral tuturor.Ca model moral, personajul asta imaginar e bun, dar ramane imaginar si mitic.

Nu colegul tau a zis asta primul.Se numeste pariul lui Pascal(Blaise Pascal), si e un argument absolut cretin, pentru a-l justifica pe Dumnezeu. Daca murim, nu putem vedea ca Dumnezeu nu exista, murim si gata, ne manca viermii, ca nici sufletul nu exista.Nickname-ul mi l-am ales singur, si FYI, du-te prin Transilvania, si vezi ca, din cauza accentului, oamenii pronunta involuntar, in loc de Dumnezeu, Dumnezău.Si nu zice nicaieri ca nu va pot bagateliza zeii inexistenti.

Oamenii decid razboiele si tot ei isi decid soarta, insa Dumnezeu ar putea interveni in ele.De ce nu intervine? Nu este el omnibenevolent, nu ne iubeste maxim? Nu, oamenii nu stiu ce e rau si ce e bine.SI nici religia nu e in masura sa le specifice asta.Notiunile astea trebuie clar stabilite.Ba da, sunteti sclavii lui Dumnezeu, sclavi de joasa speta, as putea adauga, pentru ca il idolatrizati fara sa aveti certitudinea existentei sale.Si sa nu cumva sa spui ca l-ai simtit pe Dumnezeu, iar asta este certitudinea ta, ca asta este un argument patetic. N-ai cum sa negi teoria evolutionista, doar pentru ca zice intr-o carte ca a suflat un intelept hazliu niste prag magic peste o bucata de lut, si a prins viata, si a numit-o om. E blasfemie impotriva bunului simt sa faci asa ceva.Are perfecta logica. Spre deosebire de teoria creationista, care este cum nu se poate mai potrivita pentru un basm.

Au fost o planeta, acum 6 miliarde de ani, Terra.Planeta a inceput sa se raceasca, s-au format pe ea atomi de hidrogen, carbon, si oxigen.Astfel a aparut apa.In apa a aparut, acum 4, 5 miliarde de ani prima celula. A urmat o evolutie anevoioasa, au existat specii rudimentare, au fost dinozauri, au fost reptile, au fost precursori ai mamiferelor, au aparut primatele rudimentare acum vreo 20 de milioane de ani.Acum vreo 7 milioane de ani, au inceput sa se dezvolte primatele astea, acum 4 milioane s-au dezvoltat primatele evoluate, precursoare ale speciilor ce au precedat oamenii.Acum 800. 000 de ani a aparut homo habilis, stramosul omului, care avea multe din caracteristicile celui din prezent, si tot asa, s-a ajuns acum 20. 000 la homo sapiens sapiens, specia ce suntem si astazi.Mult mai plauzibil decat creationsimul, si, in primul rand, poate fi dovedit.

| larisadya a răspuns (pentru Dumnezău):

Cum pot fi dovedite toate astea? Sunt doar cuvinte ale unor oameni sau teorii da sunt 100% adevarate.Ca de exemplu Teoria lui Darwin sustine ca omul a evoluat din maimuta, altu sustine ca altfel au aparut si tot asa fiecare cu teoria lui.De unde stiu ei ca asa s-a intamplat? nu sunt dovezi bune sunt doar calcule de unde stii ca acum 7 milioane a inceput sa se dezvolte primatele alea? poate ca acum 8 sau poate 6... Iar din tot ce am zis eu nu ai inteles nimic.Nu sunt mai mare ca tine cu 5 6 ani doar cu un an si cateva luni. iti mai explic inca o data ca sa intelegi si tu. Mai demult, adica inainte de Iisus, daca un om pacatuia era omorat.Au fost mai multe legi pe care Dumnezeu i le-a dat lui Moise, daca iti inselai nevasta si se afla erai omorat si mai multe chestii, acum daca iti inseli nevasta te mai omoara cineva? Nu poate nevasta laughing) infine Suntem liberi sa facem ce vrem sa credem ce vrem sa Il iubim sau sa nu Il lubim. Dumnezeu ne iubeste pe toti la fel dar noi hotaram pe ce cale mergem. Si faza cu rugaciunea, moartea noua ni se pare ceva crud, daca moare cineva drag dam vine pe Dumnezeu de ce l-a luat... da noi nu ne gandim ca poate e intr-un loc mai bun ( zic poate deoarece depinde de cat bine a facut si cat rau). Iar omul e capabil sa diferentieze binele de rau, sunt unii care nu isi dau seama din cauza bolilor mintale, putem sa ne dam seama ca furtul sau crima, avortul etc. nu e un lucru bun.

Am citit ceva din prostia aia de pe wikipedia mi se pare o prostie mai ales ca "stramosii" tai tot maimute par. Oricum daca "noi" am evoluat din chestiile alea urate inseamna ca mai evoluam nu? Da pana acum de ce nu am mai evoluat? Si aici ma refer natural sa evoluam nu ca o sa ne transforme altii in roboti cum am citit intr-o revista. Sunt foarte curioasa cum arati o poza cv?

| Dumnezău a răspuns (pentru larisadya):

Chiar daca teoriile evolutoinistilor nu coincid in totalitate, coincid in proportie de 90%, au foarte multe puncte comune, si anume ca NU EVOLUAM DIN MAIMUTE, ci avem un stramos comun. Darwin n-a zis ca ne tragem din maimute, el a adus prima data ideea cum ca am avea un stramos comun.Si te asigur ca teoria creationista e departe de orice adevar si de orice logica.Ei nu stiu cu siguranta cum s-a intamplat, dar pot aproxima, spre deosebire de crestinopatii care zic ca teoria creationista e infailibila.Si eu am inteles foarte bine ce ai zis, si ti-am explicat de ce nu cred in Dumnezeul tau, de ce e imposibil sa existe, si de ce e ridicola toata povestea cu fecioara.Nu toate legile de dinainte de Iisus erau de porc,dar unele erau ridicole(gen aprobarea de catre Dumnezeu a violului).Si oricum, tu ai niste notiuni despre pacat, eu am altele, la mine pacate sunt prostia, superficialitatea si ipocrizia.Si,de ce,ma rog,sa iubim un zeu care a produs mai multe calamitati decat lucruri bune speciei noastre? Ca zice intr-o carte ca el ne iubeste enorm, de aia l-a trimis pe fii-su sa moara? Nu merge asa, e "crede si nu cerceta".Un zeu nu are cum sa ne iubeasca. Daca ar exista prin absurd Dumnezeu, s-ar comporta ignorant cu noi, ca un zeu nu-si pierde timpul cu mizilicuri cum ar fi dragostea purtata catre vreo 7 miliarde de oameni.Asta cu locul mai bun e o speranta nefasta si desarta.Foarte multi sperati la acel "loc mai bun", cand, de fapt, daca ar exista Rai si Iad, vreo 95% din oameni ar ajunge in Iad, poate si mai multi.Tocmai de aia a si fost inventat Raiul de catre oameni, ca sa le mai diminueze din frica de moarte. Furtul nu este mereu un lucru rau, vezi Robin Hood si povestioarele cu el.Crima nu este un lucru rau, daca omori un om in genere rau, vezi cum ar fi putut fi omorat Hitler de vreo 40 de ori. Avortul, daca survine dupa ce femeia a fost violata, nu e un lucru rau.Vezi tu, nu tot ce se zice in general ca e rau, chiar este rau, trebuie sa pui faptele in context.

Chestia aia ce-am trimis-o eu nu e prostie, explica foarte concis evolutia.Si "stramosii" aia ti se par tie maimute, dar sunt foarte diferiti de maimute.Si un om seamana cu o maimuta, mai ales la ADN.Da, sa stii ca mai evoluam.Acum 1000 de ani, daca stii sa cauti, oamenii erau foarte urati, butucanosi cred ca este cuvantul.Acum,chiar si daca omitem evolutiile cosmetice, oamenii sunt in general, mai frumosi ca acum 1000 de ani, nu mai au fetele foarte rotunde ca atunci, decat un mic numar. Oricum, evolutiile despre care vorbeam eu au durat cateva milioane de ani, nu este foarte vizibila o evolutie in cateva mii de ani.Aici voi sunteti obtuzi.

Poze nu am, dar am articole si studii: http://serendip.brynmawr.edu/exchange/node/3806

Citam de acolo: "One study suggests that human evolution has accelerated 100-fold in the past 5, 000-10, 000 years."Touche!

| larisadya a răspuns (pentru Dumnezău):

Teoria lui Darwin asta sustinea ca ne tragem din maimute si nu ma contrazice ca stiu despre ce vb.La sfarsit el a recunoscut ca numa prostii a spus in legatura cu maimutele. Si mie nu imi pasa de teoria evolutionista din partea mea crezi ce vrei eu cred ce vreau. La sfarsit vedem cine a avut dreptate.

| Dumnezău a răspuns (pentru larisadya):

Ba nu, citeste studiile lui, nu mai fi habarnista, te rog eu mult.Suntem hominizi, maimutele sunt primate, oamenii si maimutele sunt cum ai fi tu, cu varul Gheorghita de gradul al patrulea sau al cincilea.Normal ca nu va pasa de teoria evolutionista, imediat ce sunteti indoctrinati zdravan, primiti si ignoranta clasica. Ignorance is Bliss.Tu refuzi sa vezi logicul si evidentul.La un control psihologic imediat cu tine, si cu vreo 14 milioane(copii mici sunt scosi din ecuatie) de buni crestini mioritici.Asta cu "crezi ce vrei, cred ce vreau eu" este o cale de scapare ieftina, infama si foarte, foarte proasta, cand nu mai ai argumente.Nu ai cum demonstra ca oamenii sunt facuti din lut de zeul hazliu pe care il urmezi,insa poti demonstra ca oamenii au aparut prin evolutie, si tot la fel vor disparea, asta daca nu-s suficient de cretini cat, prin mijloacele lor, sa duca la propria extinctie.

| larisadya a răspuns (pentru Dumnezău):

Pai nu am vrut sa se ajunga aici da vad ca s-a ajuns auzi tu pe mine nu ma faci habarnista singurul prost de aici esti tu si ce te astepti acum sa iti tot raspund sau sa te oblig sa crezi? la cat de batut in cap esti nu ai cum sa intelegi ceva si citeste tu teoria lui Darwin si apoi vorbim.si hominizi esti tu cu tot neamu tau laughing si scuteste-ma pe mine cu teoriile tale evolutioniste nici macar nu este o terie sunt 100000 de teorie una mai tampita ca alta asa ca nu trebuie sa vin eu aici si sa iti dau tie argumente "suficiente" nu merita sa imi bat capul cu persoane ca tine esti prea "destept" crezi ca le stii pe toate da de fapt stii numa prostii.

| Dumnezău a răspuns (pentru larisadya):

Nu s-a ajuns nicaieri nedorit.Chit ca n-aveam chef sa ma cert cu tine,ma simt dator sa va explic,chiar daca sunteti ignoranti,si nici nu luati in considerare ce zice cineva care nu e de aceeasi religie cu voi.

Daca esti crestina,da, ma astept sa-mi raspunzi la toate intrebarile ce ti le pun cu privire la zeul sau religia ta!

Si, de fapt, tot tu ramai habarnista, ca vad ca ai ramas rau de tot in pana de argumente.Doare adevaru'? Am citit teoria lui Darwin, si multe altele ce o completeaza, nu sunt "10000 de teorii" este una, cu mai multe inflexiuni, logice, pentru ca biologia si cercetarea au progresat, nu mai sunt ca pe vremea lui Darwin.Si,iarasi,nu eu sunt batut in cap.Te-ai uitat prea insistent in oglinda, si ai crezut ca vorbesti cu alter-ego-ul tau?

Hominid nu sunt doar eu, sau ai mei, ci si tu, si ai tai.Se vede ca religia scade irevocabil din materia cenusie.

Nu trebuie sa vii sa aduci argumente? Ai facut niste afirmatii,fato,trebuie sa dovedesti tot ce afirmi,deci hai sa te vad,cum dovedesti existenta lui "Doamne-Doamne"?

Nu cred ca le stiu pe toate,dar citesc destul cat sa pot spune ca ce stiu,stiu foarte bine, si nu gresesc cand spun ca zeii, inclusiv Dumnezeu, nu au cum exista, intr-o lume unde exista si oameni.Ironia clasica de crestin e din plin la tine.

| larisadya a răspuns (pentru Dumnezău):

AUzi ma habarnistule eu ti-am rasp la toate intrebarile ca nu ai inteles tu treaba ta ma doare unde de parerea ta poti sa zici ce vrei si nu este doar o singura teorie tot prost ramai si nu am ce face

| barbattttt a răspuns:

Prietene o mica intrebare pe care astept sa imi raspunzi : ai citit toata Biblia sau macar vechiul testement?

| Polaris a răspuns:

Ce Iad? Ce Dumnezeu? Ce Christos? Ai dat în boala turmei de conspiraționiști, saimosule?

| soimos explică:

Vrei sa stii cum suna viitorul la intrarea unui cimitir?

Si noi tot la fel ca voi am fost
Iar in viitor, tot la fel ca noi veti fi!

| Sabin91 a răspuns:

Basme curate pentru turma

| soimos explică (pentru Sabin91):

Iti dai seama cat de mare este aberatia incat oamenii cred ca Basmele sunt adevarate?

| Sabin91 a răspuns (pentru soimos):

laughing))imi dau seama

sunt spalati de'a binelearolling on the floor))pe creier

| soimos explică (pentru Sabin91):

Pe naiba!
Astia nu au creier pentru ca sunt lobotomizati, asa ca in cap, in loc de creier, le-a ramas numai apa cu clabuc!

| Ichigo a răspuns:

Religia este o minciuna. Vizioneaza materialul urmator http://www.youtube.com/watch?v=P-jQUHUF1MU&feature=related si nu mai crede in metafore

| raluk27 a răspuns:

1. Ai o raportare de la mine, si de acum imi fac un scop din a-ti raporta toate intrebarile tampite.
2. Nu stiu ce vrei sa ne arati. Ok, cum spui tu...Isus e Lucifer bla bla bla. Uite, de maine, eu si cele cateva miliarde de credinciosi iti dam dreptate. Gata, nu mai credem. Acum te potolesti?
3. M-am prins din ce secta faci parte si ar fi bine sa ne lasi in pace.

| deeeeeeeea a răspuns (pentru raluk27):

Din ce secta crezi ca face parte?(sunt doar curioasa)

| raluk27 a răspuns (pentru deeeeeeeea):

Mormoni

| raluk27 a răspuns (pentru deeeeeeeea):

Il gasesti pe toate site-urile si forumurile crestine cu subiecte de astea.

| Kosuchin a răspuns (pentru raluk27):

N-are cum, mormonii sunt crestini.

| raluk27 a răspuns (pentru Kosuchin):

Da, niste crestini putin dusi cu capul, care promoveaza alte idei. Acum toti sectantii se numesc crestini. Uita-te pe google si citeste ideile mormonilor si o sa observi ca multe dintre ele se regasesc obsesiv in intrebarile si raspunsurile lui soimos.

| soimos explică (pentru raluk27):

Sa iti intre bine in ousor, eu sunt LIBER sa intreb tot ce vreau, pentru ca traim intr-o societate democratica (adica condusa de masoneria care este cel mai mare dusman al religiei) in care fiecare este liber sa gandeasca si sa spuna tot ceea ce gandeste
Si in plus de asta, ABSOLUT tot ce postez eu, pot sustine cu VERSETE BIBLICE, si nu cred ca pot fi eu acuzat de prostiile care sunt scrise in Biblie!
Asa ca ma fluier pe raportarile tale!

| soimos explică (pentru deeeeeeeea):

Poi daca esti curioasa... nu o intreba pe ea ca tot eu sunt acela care stie cel mai bine, asa ca intreba-ma pe mine!

| soimos explică (pentru raluk27):

Cum iti permiti sa ma jignesti?
Crezi ca la tine totul se poate afla prin credinta?
Ce ar fi daca si eu as crede tot ca tina ca mormon e mama ta!

| soimos explică (pentru raluk27):

Daca cineva doreste sa ma caute, ma puteti gasi pe forumul acesta

www.forum-anti-christi.forumers.ro

| Dumnezău a răspuns (pentru soimos):

Vezi ca de fapt, asa zisa masonerie, mai pe scurt NWO, si lucrurile promovate de ei, sunt inamicii libertatii, si sunt considerati in anumite argumente si teze rudimentare ca fiind satanisti(rozicrucienii, care de mult timp, nu mai exista), deci, tehnic au o religie si o doctrina spirituala.Asta ca o corectare.

| raluk27 a răspuns (pentru soimos):

Si ca sa-ti dovedesc ca minti cu nerusinare, MORMONULE, de ce pe site-ul de mai sus nu dat citatul intreg si real? Uite ce ai avut tupeu sa scrii: Suparat din cauza complotului pornit impotriva sa (.) iata ca Tatal Ceresc (al lui Isus) isi expediaza Fiul pe pamant (.)in nici un caz ca sa il jertfeasca de dragul pe care il poarta oamenilor, ci iata pentru ce:

Apoc. 12. 12
De aceea bucuraţi-vă, ceruri, şi voi cari locuiţi în ceruri! Vai de voi, pămînt şi mare! Căci diavolul s-a pogorît la voi, cuprins de o mînie mare, fiindcă ştie că are puţină vreme.

Iata ca Isus isi accepta resemnat soarta si ne anunta venirea sa pe pamant:

Acum iti spun eu adevarul Apocalipsa, Capitolul 12 intitulat "Femeia care naste si balaurul. Balaurul biruit de Mihail urmareste pe femeie si pe cel din samanta ei". Si paragraful real este:
Versetul 7: "Si s-a facut razboi in cer: Mihail si ingerii lui au pornit razboi cu balaurul. Si se razboia si balaurul si ingerii lui"
Versetul 8: "Si n-a izbutit el, nici nu s-a mai gasit loc pentru ei in cer." (adica ingerii balaurului)
Versetul 9: "Si a fost aruncat balaurul cel mare, sarpele cel de demult, care se cheama diavol si satana, cel care inseala toata lumea, aruncat a fost pe pamant si ingerii lui au fost aruncati cu el"
Versetul 10: "Si am auzit glas mare, in cer, zicand: Acum s-a facut mantuirea si puterea si imparatia Dumnezeului nostru si stapanirea Hristosului Sau, caci aruncat a fost parasul fratilor nostri, cel ce ii para pe ei dinaintea Dumnezeului nostru, ziua si noaptea"
Versetul 11: "Si ei (adica Mihail si ingerii lui, vezi mai sus) l-au biruit (pe parasul, vezi mai sus) prin sangele Mielului si prin cuvantul marturiei lor si nu si-au iubit sufletul lor, pana la moarte"
Versetul 12, cel real:" pentru aceasta bucurati-va ceruri si cei ce locuiti in ele. Vai voua, pamantule si mare, fiindca diavolul a coborat la voi avand manie mare caci stie ca timpul lui e scurt".
Deci dupa cum am vazut in versetul 9, diavolul a fost aruncat pe pamant.
Asadar, draci credinciosi, nu va uitati la acest om (ca mi-e si scarba sa-i spun asa), care rupa versetele din context, nu scrie textul real, si prezinta fragmentele in interestul si interpretarea proprie, creand astfel cele mai grave blasfemii. Si ca un cadou pentru mormon:
Matei 18:6 "Iar cine va sminti pe unul dintre acestia care cred in Mine, mai bine i-ar fi lui sa i se atarne de gat o piatra de moara si sa fie afundat in adancul marii"
Matei 18:7: "Vai lumii, din pricina smintelilor! Ca smintelile trebuie sa vina, dar vai omului aceluia prin care vine sminteala"
Deci faptul ca minti nu inseamna stiinta si logica

| raluk27 a răspuns (pentru soimos):

Ce-a mai interpretat soimos: In plus de asta tot el spune:

"Luca 14:26: Daca vreun om vine la mine si nu uraste pe tatal lui, pe mama lui, pe sotia lui si pe ai sai copii, si pe fratii lui, si pe surorile lui, da, si propria lui viata, nu-mi poate fi ucenic."!
Vi se pare cumva ca e vorba de iubire? si cand te gandesti ca si un alt evanghelist Matei confirma aproape cuvant cu cuvant acelasi text.

Iar faptul ca a venit sa aduca suferinta si nenorocire...

De fapt el nu vede altceva:
Matei cap 22:36 "Invatatorule, care porunca este mai mare in Lege?"
22:37 :" El i-a raspuns: Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau, cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu tot cugetul tau"
22:38: "Aceasta este marea si intaia porunca"
22:39: "Iar a doua, la fel ca aceasta: Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti".

Deci iar soimos a smuls pasaje din Biblie, si le-a tradus dupa bunul plac. Desigur, el se bazeaza pe stiinta. Stiinta minciunilor.
Continuarea in episodul urmator

| raluk27 a răspuns (pentru soimos):

Alt episod: Ev.Matei 16:24
"Atunci Isus a zis ucenicilor Săi: "Dacă voieşte cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea, şi să Mă urmeze."

Pai ce faceti? nu il urmati? luativa-va crucea si urmati-l pe dealul Golgotei voi care vreti sa ii urmati "calea"

Noi oamenii liberi.(mai ales in gandire) am fost creati cu hormonul serotoninei. hormonul fericirii tocmai pentru. ca avem de urmat calea noastra FERICIREA! deosebita de a lui care este suferinta!

Din acelasi capitol: 16:25: "Ca cine va voi sa-si scape sufletul il va pierde; iar cine isi va pierde sufletul pentru Mine il va afla"
16:26: " pentru ca ce-I va folosi omului, daca va castiga lumea intreaga, iar sufletul sau il va pierde? Sau ce va da omul in schimb pentru sufletul sau?
Deci iar soimos este superficial si mananca rahat. Ramai tu sa ai grija de trup, fii fericit, dar sa te vad cand ajungi "dincolo"

| raluk27 a răspuns (pentru soimos):

Alta interpretare aiurea: Iata care e rezultatul... si apostolii sunt ca seful lor:

2Cor. 11 13.
Oamenii aceştia sînt nişte apostoli mincinoşi, nişte lucrători înşelători, cari se prefac în apostoli ai lui Hristos. (sa fie referire la Sf Pavel? cititi postarea cu acest subiect)

14Şi nu este de mirare, căci chiar Satana se preface într-un înger de lumină.

Iar rezultatul il vedem clar in bisericile de azi in care vedem implinita profetia Biblica

Din nou nu a dat textul complet
2Cor 11: 12: " Dar ceea ce fac, voi face si in viitor, ca sa tai pricina celor ce poftesc pricina, pentru a se afla ca si noi in ceea ce se lauda"
Si apoi urmeaza versetul de mai sus. Deci sintagma "oamenii acestia" vizeaza pe "cei ce poftesc pricina" (cum ai fit u, de exemplu), si in nici un caz nu se refera la apostolic sau la Sf Pavel.
Deci iar soimos nu e sincer in afirmatii.

| soimos explică (pentru raluk27):

Ai intreles totul aiurea din cauza ca asa iti dicteaza fie interesul fie seful tau Tatal Minciunii!
In logica ta redusa tu nu realizezi ca este vorba de 2 lucruri diferite pentru ca si Isus propovaduieste 2 lucruri diferite pentru doua categorii diferite de oameni, lucru care de altfel se afla in modul cel mai practic in religia crestina.
Si anume el intr-uin fel se adreseaza celor care il urmeaza, adica preotilor si conducerii clerului, si intr-un alt fel se adreseaza prostimii!

Clerului ii pretinde sa isi ureasca parintii si fratii pentru ca el Isus nu a venit sa aduca Pacea ci Sabia! deci clerul sa trimita la moarte prin razboaie in interesul religiei si al bisericii sale cat mai multa prostime! adica pretinde fermitate in conducerea gloatei in interesul bisericii.
Iar gloatei de prostovani lobotomizati de religie ii pretinde sa fie unita prin iubire!
Aceste lucruri sunt adeverite de Istorie si de Cruciade si alte razboaie religioase, dar si de faptul ca Conducerea bisericii de la Roma sau Iezuitii, sau Cavalerii Templieri, dar si Masoneria, dar si alti INITIATI il denumesc pe Isus cu numele de LUCIFER, si de aici si faptul ca Cavalerii Templieri au fost condamnati pentru acest fapt de catre regele Frantei care nu era initiat si nu de Papa de la Roma, si tot de aici este faptul ca Masoneria este acuzata ca il aduleaza pe Lucifer!
Deci una este pretentia lui Isus fata de categoria "superioara" a inititailor!
Si altele sunt pretentiile lui Isus de la prostime!
Ai inteles?
Sau crezi cumva ca Isus a damblagit si se contrazice singur?

| soimos explică (pentru raluk27):

@ iar cine isi va pierde sufletul pentru Mine il va afla" 16:26@
Oare cat de prost trebuie sa fi incat sa crezi ca daca mori si iti pierzi sufletul pentru Isus ...defapt "il vei afla"
Nu vi se pare ca aceasta minciuna lansata de cel care singur isi spune Lucifer intra in contradictie cu ceea ce spune Dumnezeu Creatorul care ne invata ca dupa moarte nu exista decat Sheolul, iar in acest Sheol oamenii si-au pierdut si viata si sufletele si vietuiesc doar ca niste "umbre"?

Pe cine sa-l credem?
Pe Dumnezeul care v-a creat sau pe Christos care se recunoaste ca fiind Stapanul cheilor Iadului si se recunoaste ca fiind Lucifer, ba chiar a fost slavit de Biserica sa cu numele de Lucifer timp de peste 1500 de ani?

| soimos explică (pentru Dumnezău):

Referitor la masonerie gasesti informatii in postarea anterioara pe care i-am adresat-o lui Raluk 27.
Intr-adevar masoneria este impotriva unor libertati, de ex impotriva libertatii ca religa sa aibe libertatea sa interzica stiinta si cunoasterea rationala.

| raluk27 a răspuns (pentru soimos):

Esti redus tu pentru ca nu stii le ce se refera "sabia". Interpretezi totul mot a mot, fara pic de creier. Expresia se referea la lupta dintre bine si rau. Pentru a mia oara! Chestia cu Lucifer se datoreaza unei traduceri gresite din limba latina, dar asta nu inseamna ca este vorba despre aceeasi persoana.

| raluk27 a răspuns (pentru soimos):

Seful meu e Tatal ceresc, Fiul si Sfantul Duh, adica Sfanta treime, si mi-ar placea, nesimtitule sa ne dai o explicatie pentru faptul ca smulgi pasaje din Biblie (cele care iti convin tie), ca sa ne faci sa credem ca esti tu marele cercetator stiintific, rational, care are dreptate? Nu esti decat un las.

| raluk27 a răspuns (pentru soimos):

Isus s-a referit la faptul ca cine isi iubeste tatal, mama, fratii mai mult decat pe Dumnezeu, nu este demn de El. Si -ti-am dat citatul unde spune ca dragostea fata de Dumnezeu trebuie sa fie inainte de toate. Daca esti mare destept, citeste printre randuri. Esti ca un cal cu ochelari, care vede numai ce are in fata.

| Dumnezău a răspuns (pentru soimos):

O dai aiurea, soimose, rau de tot! Si eu sunt ateu, dar sa mai crezi in masonerie, deja e jenant, mai ales ca poate ai si tu o varsta, o familie, vorba aia! Exista doar NWO, si oamenii ce se inclina acestui mod de involutie, inconstient. E adevarat ca NWO-ul doreste abolirea religiilor, si unirea tuturor sub religia ignorantei, si sclaviei pentru lucruri efemere si superficiale, dar NWO-ul doreste si ingradirea libertatilor cetatenesti, distrugerea familiilor, prin usurinta cu care oamenii devin infideli, si usurinta cu care se completeaza actele de divort, tot NWO-ul vrea sa supravegheze non-stop sclavii lui, adica noi toti, si sa transforme toti oamenii in hedonisti, sa ii faca niste zombi ascultatori, intr-un cuvant. Daca te-ai gasit sa faci aici apologia asa-zisei masonerii, si NWO-ului, e clar, ca aberezi rau de tot, si nu privesti lucrurile decat in problema religiilor, una minora, in comparatie cu propria-ti libertate.

Crestinii spun ca Iisus si-a dat viata, eu cred ca nici macar n-a existat, dar cred ca e plina de simbolistica povestea din Biblie, la fel ca orice fictiune bine-scrisa. Pui pe cruce niste idealuri si principii demne de urmat, doar pentru a-ti salva pielea, seamana cu Faust treaba. Oricum, e interesant, cum dupa ce a murit presupusul Iisus, lumea a inceput mai mult sa regreseze, progresand pana in acele vremuri.

| raluk27 a răspuns:

In vechiul testament, raiul era "inchis" din cauza pacatului primilor oameni. Aceste notiuni de rai si iad apar incepand cu noul Testament, cand Isus a venit pe pamant sa ne mantuiasca (adica sa ii salveze pe cei morti si pe noi). Primul care intra in rai este talharul de pe cruce, caruia Mantuitorul ii spune "adevarat iti zic tie, azi vei fi cu mine in rai". Coborarea la iad a Mantuitorului are ca temei scripturistic marturia Sfantului Apostol Petru, care spune in prima sa epistola ca Hristos: "Omorat fiind cu trupul, dar viu facut cu duhul, cu care S-a coborat si a propovaduit si duhurilor tinute in inchisoare" (I Petru 3, 18-19). El afirma deci ca in rastimpul dintre moarte si inviere, cand trupul Sau zacea in mormant, Hristos a coborat cu sufletul Lui indumnezeit printre cei adormiti, tinuti pana atunci sub stapanirea celui rau, si le-a propovaduit cuvantul Evangheliei.

Sfantul Ioan Damaschin a subliniat ca, desi de vineri seara si pana in zorii zilei de duminica, sfantul trup al lui Iisus a ramas in mormant, in tot acest rastimp el a continuat sa fie unit ipostatic cu sufletul, coborat in locasul mortii, Dumnezeul neputand fi cir­cumscris intr-un anumit spatiu si deci aflandu-Se simultan pretutindeni. Ipostasul Cuvantului asigura deci legatura dintre trup si suflet, chiar daca pentru un timp cele doua elemente componente ale Persoanei lui Hristos se aflau separate.

Cantarea din Liturghia ortodoxa exprima admirabil misterul mai pre­sus de fire: "In mormant cu trupul si in iad cu sufletul, ca un Dumnezeu, in rai cu talharul si pe scaun ai fost, Hristoase, cu Tatal si cu Duhul Sfant, toate umplandu-le Cela ce esti necuprins".

Un alt punct destul de nelamurit priveste locul unde a coborat Domnul. In Noul Testament nu este folosit un termen anume menit sa indice spa­tiul spiritual unde a intrat Iisus, desi din prima epistola a Sfantului Petru rezulta ca era un loc de suferinta, unde duhurile erau tinute in inchisoare. Prima atestare textuala a coborarii la iad unde se foloseste cuvantul "iad" apare in Simbolul apostolic, cel mai vechi simbol crestin. Eventualele nelamuriri se ivesc tocmai in legatura cu termenul de "iad", care poate avea mai multe acceptii.

In perioada anterioara iconomiei evanghelice exista o singura sfera nediferentiata unde mergeau toti oamenii dupa moarte, indiferent de com­portarea lor in viata. Este acel seol biblic, unde salasluiau sufletele celor adormiti, aflate sub stapanirea duhului celui rau si lipsite de mangaierea prezentei divine.

Cand se spune deci ca Iisus a coborat la iad nu trebuie sa se creada ca este vorba de gheena, adica de locul de osanda a celor pacatosi, ci pur si simplu de imparatia mortilor, unde zaceau dreptii si pacatosii.

Ca si printre ei vor fi existat diferite trepte, cei pacatosi fiind mai in­cercati decat cei drepti, este posibil, dat toti de la Adam incoace se aflau sub povara aceluiasi blestem, de cand moartea patrunsese in lume si se interpusese intre om si Dumnezeu.

Hristos coboara pana la temelia zidirii, dar nu ca osandit, ci in chip de Dumnezeu, care vine sa aduca lumina in zonele cele mai intu­necate ale creatiei. Daca coborarea la iad este o fapta prin care strabate puterea dumnezeiasca a lui Hristos, totusi, ea este si o dovada de smere­nie si de dragoste. Ea constituie inceputul preamaririi, dar presupune to­todata si un aspect chenotic. In primul rand pentru ca Hristos experiaza, cu intensitate unica, proprie numai Dumnezeului intrupat, scindarea pro­priei Sale personalitati. Chiar daca ipostasul divin continua sa asigure legatura dintre trupul si sufletul Sau, acea disociere temporara a fiintei Sale, pe care nici nu ne-o putem inchipui, trebuie sa I se fi parut extrem de dureroasa. De la intrupare incoace, sudura dintre Logos si omul Iisus se realizase intr-un mod atat de desavarsit, incat despartirea sufletului de trup reprezenta pentru El o forma de existenta nedeplina.

Invierea si Inaltarea la cer a Domnului, cu trupul Sau indumnezeit, vor confirma aceasta, punand in lumina perenitatea unirii dintre Cuvant si natura umana, unire ce nu va mai putea fi nicicand desfacuta.

Coborarea la iad a presupus chenoza, adica umilire liber acceptata, si pentru ca Fiul a primit sa patrunda in acea lume a suferintei, zamislita de tragica noastra libertate, unde domnea spaima si intunericul. Cel plin de har pogoara intr-o zona spirituala supusa influentelor malefice, de unde Dumnezeu era absent. Se poate spune deci ca Hristos a parcurs, spre a ne mantui, toate etapele existentei umane, aflate sub osanda din pricina pacatului. El S-a solidarizat cu omul si in nastere, si in moarte, si in viata de dupa moarte. Dar dupa cum nasterea Sa fusese straina de pa­cat, nici mormantul nu va pastra sfant trupul Sau si nici sufletul Sau nu va ramane in seol. Hristos coboara la iad spre a desfiinta aceasta forma de existenta si spre a sfarama puterea vrajmasului.

Ceea ce constituie un dat extrem de semnificativ, in marturia Sfan­tului Petru, este afirmatia facuta de apostol ca Iisus a propovaduit duhurilor tinute in inchisoare. Hristos a facut ca dragostea sa patrunda mai tare decat ura si deznadejdea in locasul mortii, dar pentru aceasta a trebuie­buit sa incerce a restabili comuniunea dintre El si sufletele celor tinuti in robie. Domnul nu mantuieste pe nimeni in chip mecanic, in virtutea unei porunci date, ci asteapta un raspuns la chemarea Sa, o libera adeziune, si aceasta chiar si de la cei adormiti. Sfantul Petru mai face o precizare ex­trem de pretioasa, care arunca oarecare lumina asupra acestui mister, atunci cand spune: "Spre aceasta s-a binevestit mortilor, ca sa fie judecati ca oameni, dupa trup, dar sa vieze, dupa Dumnezeu cu duhul" (I Petru 4, 6).

Hristos le propovaduieste mortilor pentru a-i trezi din somnul lor spiritual si a le da prilejul sa opteze liber pentru Evanghelie. Atarna de ei sa asculte sau sa respinga cuvantul Sau. Cel care Se intrupase pentru mantuirea tuturor nu putea lasa o parte din omenire neizbavita; dar spre a-i salva Domnul trebuia sa-i smulga si pe cei morti din inertia lor spiri­tuala, facandu-i sa vibreze fata de dragostea Sa jertfelnica. Coborand la iad, Iisus isi aminteste de toti dreptii care au vietuit inainte de intruparea Sa, precum si de cei care "il prefigurasera fara sa-L cunoasca". Ador­mind acum, ai sculat pre cei legati, Hristoase, si inviind din morti, Cu­vinte, ai luminat pre toti adormitii din veac", se canta in Sambata Mare. Domnul le vesteste mortilor ca legea pedepsei universale, sub care se aflau cu totii, a incetat si ca El intemeiaza o noua forma de vietuire vesnica, in care cei adormiti vor fi in comuniune permanenta cu Dumnezeu. Acelasi lucru le vestise El ucenicilor la cina, intr-un mod mai ambiguu: "Ma duc sa va gatesc loc" (Ioan 14, 2).

Este semnificativ ca in iconografia ortodoxa rascumpararea omului este reprezentata prin coborarea la iad, Iisus fiind infatisat in clipa cand patrunde in lumea intunericului si intinde mana catre Adam si Eva, pe care a venit sa-i scoata de sub povara osandei. De altfel si in iconografie se arata cum Mantuitorul, coborand la iad, l-a dezrobit pe Adam. Olivier Clement spune ca Hristos, calcandu-1 in picioare pe vrajmas, intinde mana primului Adam si face ca viata si lumi­na sa patrunda acolo unde se afla "intunericul, moartea, singuratatea", invierea sufletelor celor adormiti nu a putut avea loc, fara indoiala, decat sub inraurirea conjugata a Fiului si a Duhului Sfant. Odinioara, incepandu-Si propovaduirea la Nazaret, Iisus spunea: "Duhul Domnului este peste Mine", iar acum, cand vrea sa deschida sufletele celor morti si sa le vesteasca izbavirea, El Se afla, desigur, de asemenea ajutat si sus­tinut de Duhul in lucrarea Sa.

Fireste insa ca nu toti mortii vor fi raspuns la chemarea lui Hristos: fara indoiala, au fost multi care nu au ascultat glasul Sau, fie ca nu pu­teau sa-l perceapa, din pricina invartosarii lor spirituale, fie ca, auzindu-l, nu voiau sa-I primeasca indemnul. Intr-o farama de clipa, sufletul indumnezeit al Domnului a intrezarit inertia spirituala ce le retinea pe aceste suflete in temnita lipsita de lumina si le facea sa se impotriveasca Aceluia venit sa le mantuiasca. Si aceasta trebuie sa fi fost, pentru Cel ce Se identifica cu viata spirituala, o experienta infricosatoare: sa con­state cum duhuri aflate pe pragul mantuirii resping darul ce li se face si se cufunda din nou, cu buna stiinta, in bezna.

Chiar daca nu toate sufletele L-au urmat pe Hristos, unele rama­nand mai departe sa vegeteze intr-o forma de subexistenta, din pricina pacatelor ce le apasau, totusi, prin coborarea la iad, Domnul a dobandit cea mai de seama biruinta a Sa. El a desfiintat randuiala existenta de la caderea lui Adam care facea ca, dupa moarte, omul sa ramana pe veci despartit de Dumnezeu si supus duhurilor rele. In felul acesta s-a schim­bat rostul mortii, care a incetat a mai fi doar ped6apsa pentru pacat, devenind cale de unire cu Cel de Sus. La sfarsitul veacurilor si moartea va fi inghitita de biruinta, dupa cuvantul apostolului neamurilor (I Cor. 15, 54); dar si pana atunci, pentru cei ce cred in Hristos ea nu mai este prabusire in neant, ci revenire la sanul Tatalui.

Totodata, se poate spune ca abia prin sfaramarea portilor iadului a luat cu adevarat fiinta imparatia, pe care am incercat sa o definim drept noul eon - sau, poate mai potrivit, drept o noua ordine existentiala. Aceas­ta ordine nu putea lua nastere atata timp cat, dincolo de moarte, omul se afla sub dominatia duhurilor intunericului. Trebuia ca stapanirea celui rau sa fie surpata, ca omul sa fie eliberat de povara pacatului stramosesc pen­tru ca imparatia harului sa poata deveni o realitate, la care sunt chemati sa participe atat viii cat si mortii ce vor fi raspuns afirmativ la chemarea lui Hristos.

Daca, in principiu, iadul a fost invins, puterea diavolului fi­ind surpata din temelii prin cruce si biruinta dobandita de Hristos, el va continua totusi sa existe pana la sfarsitul istoriei ca forma de existenta personala, rezultat al unor optiuni negative. Este gheena de care vor­beste adesea Iisus, loc de osanda si de suferinta rezervat nu tuturor celor adormiti, ci numai acelora care nu vor fi reusit sa invinga pacatul inca din viata aceasta si sa-si deschida sufletul pentru primirea harului. Dar nici acea stare - caci mai corect este poate sa se inteleaga prin iad o stare existentiala, si nu un loc anume - pare sa nu fie vesnica, ea urmand sa dispara la sfarsitul veacurilor, cand Dumnezeu va fi totul in toate (I Cor. 15, 28). "Desfiintand eternitatea mortii si a stricaciunii, rastig­nirea Domnului nimiceste totodata si eternitatea iadului". Cantarile bisericesti subliniaza in repetate randuri nimicirea temeiului ontologic al iadului: "Incetat-a tirania iadului si imparatia lui de nimic s-a facut de acum inainte".

Se pune insa intrebarea: care este raportul dintre rai si imparatie? Cand talharul ii cere lui Iisus sa-l pomeneasca in imparatia Sa, Domnul ii raspunde: "Maine vei fi cu Mine in rai". Raiul desemneaza de fapt sta­rea de fericire de care se vor invrednici alesii dupa ce seolul va fi fost desfiintat. invingand iadul, Hristos a intemeiat ordinea eternitatii fericite, adica raiul, care va fi accesibil dreptilor indata dupa moarte, in timp ce altii nu se vor bucura de el decat dupa Judecata din urma. Cuvintele Domnului "In casa Tatalui Meu multe locasuri sunt" (Ioan 14, 2) par sa indice ca, in ce-i priveste pe cei drepti, va exista o infinitate de trepte de comuniune cu Dumnezeirea si deci de gustare a bunurilor suprafiresti, caci, dupa metafora foarte sugestiva a Sfantului Pavel, "stea de stea se deosebeste in stralucire" (I Cor. 15, 41).

Sfantul Ambrozie socoteste ca raiul, sau paradisul, nu este decat pridvorul imparatiei - sau, cu alte cuvinte, un mod existential care pre­ceda imparatia. Astfel inteles, pare ca raiul reprezinta totusi o stare provizorie si inca nedeplina, care la sfarsitul veacurilor, cand imparatia va atinge dezvoltarea sa plenara, va fi inglobata in imparatie.

Imparatia apare deci ca o notiune cu o sfera mult mai vasta. Ea con­stituie de fapt veacul cel nou, noua perioada in cuprinsul careia omul va vietui in comuniune cu Dumnezeu si se va impartasi de darul Duhului Sfant. Atata timp cat va dura istoria, imparatia va fi prezenta in sufletele celor aflati in viata si apti de primirea harului, dar dupa Judecata din urma ea va ingloba toata creatia, tot ce a fost purificat si eliberat de pacat. Si, desigur, ea va cuprinde o multitudine de forme de viata duhovniceasca, harul necreat si substantial, care modeleaza sufletele, avand mii de infati­sari, adecvate fiecaruia din cei mantuiti, asa cum sublinia Sfantul Grigorie Palama.

| soimos explică (pentru raluk27):

Nu iti raspun decat la prima idee exprimata de tine, pentru ca nici dracu nu are timp sa si-l piarada citindu-ti lungul excrement pe care l-ai postat!

1) In VT nu exista nici Iad si nici Iad, si nici pacatul primilor oameni, iar acest fapt il vedem confirmat si astazi in religia lui Moise (mozaica) careia ii apartine acel text numit Tanach, pe care crestinii l-au furat si l-au interpretat in mod mincinos asa cum o faci si tu, iar Moise este acela cel care a primit Legile direct de la Dumnezeu!
Asa ca elucubratiile tale sunt niste minciuni!

Ca sa imi dovedesti contrariul, te rog da versetul Biblic in care Dumnezeu anunta ca a inchis Raiul din cauza pacatului pe care l-au comis Adam si Eva!

ATENTIE! daca nu imi arati dovada pe care ti-o cer, atunci te voi trata ca pe otreapa mincinoasa, si ca pe un periculos propagandist al minciunii aflat in slujba Tatalui Minciunii ...adica a Diavolui si ca atare iti voi da IGNORE!

Astept dovada faptului ca NU AI MINTIT!

| raluk27 a răspuns (pentru soimos):

Nu ma intereseaza religia lui Moise sau alte prostii, ci religia ortodoxa. De asemenea nu ma intereseza alte rahaturi de carti ale tare, ci Biblia (aia adevarata, cu cruce pe ea). Si ne uitam in Vechiul Testament la Facerea, capitolul 3: "De aceea l-a scos Domnul Dumnezeu din gradina cea Din Eden, ca sa lucreze pamantul, din care fusese luat.", " Si izgonind pe Adam l-a asezat in preajma gradinii celei din Eden si a pus heruvimi si sabie de flacara valvaitoare, sa pazeasca drumul catre pomul vietii" (versetele 23 si 24). Deci ce intelegem noi de aici: ca primii oameni au fost izgoniti din rai si trimisi pe pamant, in traducere raiul" s-a inchis". In acelasi capitol observam un verset (15), despre venirea Mantuitorului: "Dusmanie voi pune intre tine (sarpe) si intre femeie, intre samanta ta si samanta ei; aceasta iti va zdrobi capul, iar tu ii vei intepa calcaiul". Se refera la Maica Domnului. In Vechiul Testament observam ca Dumnezeu Fiul ( Cuvantul lui Dumnezeu) comunica prin sfinti si profeti precum: Moise, Avraam, Ilie, David, Solomon, Iezechiel, Isaia, Ieremia, Ioan Botezatorul - poporului ales pentru a se intoarce de la pacate catre ascultarea poruncilor de viata datatoare ale Domnului. Apoi, cand oamenii au fost pregatiti sa primeasca direct si cu credinta pe Mantuitorul, abia atunci, Cuvantul lui Dumnezeu, prin Voia Lui, S-a Intrupat in Iisus Hristos. Si atunci spunem ca S-a nascut. A devenit si om.
In "Simbolul Credintei" sau "Crezul" se vorbeste despre Intruparea Domnului Iisus Hristos: ". Cel de-o fiinta cu Tatal prin care toate s-au facut. Care pentru noi oamenii si pentru a noastra mantuire S-a pogorat din ceruri si S-a intrupat de la Duhul Sfant si din Maria Fecioara si s-a facut om…" Prin neascultarea lui Adam, au patruns pacatul si moartea in toti oamenii (pacatul stramosesc). Acest pacat a pus o distanta intre Dumnezeu si oameni, iar Dumnezeu a pedepsit pacatul cu moartea. Cei care isi pierdeau viata, inclusiv cei alesi ai Domnului, sfintii profeti, erau osanditi la moarte vesnica, adica la chinuri fara sfarsit (mergeau in iad). Apoi Dumnezeu, prin iubirea Sa nemarginita, a socotit ca nu e potrivit sa mantuiasca pe oameni de departe. Dreptatea cerea ca precum un om (Adam) a calcat legea ascultarii lui Dumnezeu (din cauza neascultarii lui Adam oamenii au primit pacatul stramosesc si au platit pentru el), tot un Om se cadea sa si ispaseasca, implinind aceasta lege prin ascultare si platind cu viata Sa nevinovata calcarea celorlalti: "Precum prin neascultarea unui om s-au facut pacatosi cei multi, tot asa si prin ascultarea Unuia, se vor face drepti cei multi" (Rom. 5, 19). Adam a pacatuit, Iisus a mantuit.De aceea S-a facut Fiul lui Dumnezeu si om, ca sa lucreze in numele oamenilor. El este Dumnezeu facut om.
In perioada in care trupul lui Iisus Hristos a fost in pamant, Sufletul Lui a coborat in iad ca imparat, pentru a elibera pe dreptii, patriarhii si proorocii Vechiului Testament care au ajuns acolo din cauza pacatului stramosesc, fiind condamnati la fel ca toti ceilalti oameni, la moarte vesnica. Prin aceasta Iisus Hristos a sfaramat puterea iadului si a mortii vesnice, ele nemaivand putere asupra celor care au crezut sau cred in Hristos. Dupa eliberarea dreptilor din iad si ridicarea lor la Tatal, Iisus Hristos S-a ridicat si cu trupul si cu sufletul la Tatal. Invierea lui Iisus Hristos ne arata ca El este Fiul lui Dumnezeu si ca moartea Lui a avut ca scop eliberarea noastra din robia pacatului si impacarea noastra cu Dumnezeu
Matei 20:28: „Fiul omului n-a venit ca să i se slujească, ci să slujească şi să-şi dea sufletul ca răscumpărare pentru mulţi" Deci, cap sec, la ce credeai ca se refera notiunea de "mantuire"?
Matei 18:11 "Caci Fiul omului a venit sa caute sis a mantuiasca pe cel pierdut"
Matei 27:52 si 53 "Mormintele s-au deschis si multe trupuri ale sfintilor adormiti s-au sculat", " Si iesind din morminte, dupa invierea Lui au intrat in cetatea sfanta si s-au aratat multora"
Marcu 10:45 "Caci si Fiul Omului n-a venit ca sa I se slujeasca, ci ca El sa slujeasca sis a-si dea sufletul rascumparare pentru multi"
Luca 23: 39 "Iar unul dintre facatorii de rele rastigniti, Il hulea zicand: Nu esti Tu Hristosul? Mantuieste-te pe tine insuti si pe noi"
Luca 23:40 " Si celalalt, raspunzand il certa zicand : Nu te temi tu de Dumnezeu, ca esti in aceeasi osanda?"
Luca 23:41 "Si noi pe drept, caci noi primim cele cuvenite dupa faptele noastre: Acesta insa n-a facut nici un rau"
Luca 23: 42 " Si zicea lui Iisus: Pomeneste-ma, Doamne cand vei veni in Imparatia Ta"
Luca 23:43 " Si Iisus i-a zis : Adevarat graiesc tie, astazi vei fi cu Mine in rai"

Atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât L-a dat pe singurul Său Fiu născut, …Dumnezeu L-a trimis pe Fiul Său în lume". (Ioan 3:16, 17). Justiţia a fost îndeplinită prin moartea suferită de omenire, pedeapsa dreaptă a păcatului. Aşadar, răscumpărarea este o expresie a îndurării lui Dumnezeu, a bunătăţii Sale nemeritate faţă de omenire.
Urmeaza sa dovedesc si restul!

| drhotzu a răspuns:

Okey ai o singura problema:
citesti si totul ad-literam trebuie sa intelegi substratul nu sa crezi a prost tot ce stie...
biblia si totate cartile sfinte sunt doar niste exemple de conduita, si procedura! toti crestinii iau textele prea in serios!

| soimos explică (pentru drhotzu):

Te inseli!
Biblia este un INSTRUMENT de indoctrinare si manipulare a maselor, facut cu un scop politic, (acela de suda diversele etnii ale imperiului roman si astfel de a salva Imperiul Roman de la prabusire.
Biblia a fost compilata de Hyeronimus sub supraveghere atenta a imparatilor romani!

| drhotzu a răspuns (pentru soimos):

Ooofff... ce imi plac mie mici conspirationisti...
biblia la fel ca toate cartile teologice ale tuturor religiilor este o forma prematura, si arhaica a organizarii penale si statale si umane. singura chestie este ca biblia a fost scrisa tarziu fata de altele. daca urmaresti tot ce e scris acolo si iti scoti capul din teoriile conspirationiste, o sa observi ca biblia, tora, coran si cele asemanatoare sunt un fel de cod penal, care atinge omul in cel mai usor mod: nu omora pentru ca ajungi in iad si etc, si de asemenea ele trebuiesc citite si intelese la fel ca si codul bunelor maniere!

| soimos explică (pentru drhotzu):

Este si asa cum zici tu, dar este mai ales cum zic eu!
Este mai ales un instruemt politic de Indoctrinare si manipulare control si belire a maselor "
1) indoctrinarea este sa crezi ca Isus e Dumnezeu si ca Dumnezeu s-a sacrificat pentru tine, si a murit pentru pacatele tale, deci este acum randul tau sa te sacrifici oricand pentru El, ca vei fi rasplatit in viata aialalta!

2) Manipulare = sa fi oaie smerita" adica supusa care asculta de pastorul ei, adica tu sa nu ucizi, dar sa omori atunci cand iti cere "pastorul" sa te duci la razboi si sa-i impusti pe dusmanii lui... apoi sa fii "oaie din turma pastorului" adica sa fii la fel cu toti ceilalti si sa nu gandesti altfel ca toata turma!
3) Sa te "torni" singur la spovada, astfel ca popii sa aiba ce turna la securisti, ca astfel "puterea divina" sa intervina si sa te poata pedepsi.
4) Sa te lasi belit de preoti sa le dai zeciuiala, si sa tii cat mai multe posturi ca dupa post sa aiba popa ce strange
+etc etc etc!

| drhotzu a răspuns (pentru soimos):

Bun de dragul discutiei nu o sa aprufundez subiectul...
asa ca toate cele bune si o zi buna in continuare!

| ateuNEGATIV a răspuns:

Doame de-as putea
Alta s-o iubesc
De-as uita sa nu ma mai chinuiesc
M-ai facut sa plang
Asteptand sa vii
Sa-ti strig numele-n noptile tarzii

Refren
As vrea sa-mi dai
Ochii tai sa plang
Ca din ochii mei
Lacrimi nu mai curg...
Cat am plans de dor
Lacrimi nu mai sunt
Ca m-ai parasit
Ca o frunza-n vant sigh

II.
Intoarce-te, iubirea mea
Tu imi lipsesti. dragostea mea
Ai fost mereu
Si-ai sa ramai
Doar tu iubirea mea dintai

Refren
As vrea sa-mi dai
Ochii tai sa plang
Ca din ochii mei
Lacrimi nu mai curg...
Cat am plans de dor
Lacrimi nu mai sunt
Ca m-ai parasit
Ca o frunza-n vant sigh

III.
Ceasurile trec
E trist si pustiu
Te astept mereu
Dar nu vrei sa vii
Tot ce-a fost frumos
S-a terminat...
Si nu stiu de ce
Oare ai plecat

Refren
As vrea sa-mi dai
Ochii tai sa plang
Ca din ochii mei
Lacrimi nu mai curg...
Cat am plans de dor
Lacrimi nu mai sunt
Ca m-ai parasit
Ca o frunza-n vant sigh

Intoarce-te, iubirea mea
Tu imi lipsesti. dragostea mea
Ai fost mereu
Si-ai sa ramai
Doar tu iubirea mea dintai

Refren
As vrea sa-mi dai
Ochii tai sa plang
Ca din ochii mei
Lacrimi nu mai curg...
Cat am plans de dor
Lacrimi nu mai sunt
Ca m-ai parasit
Ca o frunza-n vant sigh

IV.
O viata de-ar fi
Eu te-as astepta
Ca vei fi mereu
Jumatatea mea
Si chiar de-ai gresi
Nu pot sa te cert
Vino inapoi
Si pot sa te iert!

Refren
As vrea sa-mi dai
Ochii tai sa plang
Ca din ochii mei
Lacrimi nu mai curg...
Cat am plans de dor
Lacrimi nu mai sunt
Ca m-ai parasit
Ca o frunza-n vant sigh

Intoarce-te, iubirea mea
Tu imi lipsesti. dragostea mea
Ai fost mereu
Si-ai sa ramai
Doar tu iubirea mea dintai

Refren
As vrea sa-mi dai
Ochii tai sa plang
Ca din ochii mei
Lacrimi nu mai curg...
Cat am plans de dor
Lacrimi nu mai sunt
Ca m-ai parasit
Ca o frunza-n vant sigh

Intoarce-te, iubirea mea
Tu imi lipsesti. dragostea mea
Ai fost mereu
Si-ai sa ramai
Doar tu iubirea mea dintai

Refren
As vrea sa-mi dai
Ochii tai sa plang
Ca din ochii mei
Lacrimi nu mai curg...
Cat am plans de dor
Lacrimi nu mai sunt
Ca m-ai parasït
Ca o frunza-n vant sigh

| soimos explică (pentru ateuNEGATIV):

Da si tu linkul de pe Youtube cu cantecul asta, ca doar textul asta nu-mi zice nimic!

| catalynx a răspuns:

Soimoase tata si eu am sa depun o raportare la admin pentru irelevanta intrebarilor tale si pentru trolling.

| soimos explică (pentru catalynx):

Sunt un troll doar pentru biserica si religie!
Tot asa cum si religia si biserica sunt la randul lor troll pentru libertatea de a gandi neingradit!

| catalynx a răspuns (pentru soimos):

Gandesti gresit iar lumea te va crede penibil fara suparare nu vreau sa te jignesc dar chiar iti sugerez sa studiezi capitolul asta findca tot ce spui e cam fals. Uite eu nu am nimic cu ateii dar chiar nimic si eu propun ca si crestinii si ateii sa o lase balta cu acest razboi nimeni nu are de castigat.

| Speedmafia a răspuns:

Iadul a fost pregatit pentru satan si ingeri lui Isus a pregatit Raiul pentru copii lui cei ce cred in el!

| radu1961 a răspuns:

Exista oameni, cum sunt eu, bolnavi si amarati, pe care nici doctorii nu-i mai pot ajuta.
Unde se termina stiinta incepe Dumnezeu, care-i infinit.
Poti sa-mi demonstrezi, ca nu exista Dumnezeu?
Nicaieri in Biblie, Cristos nu defineste imparatia lui Dumnezeu ca fiind chiar iadul ci mai degraba este raiul.
Oameni ca mine, in disperarea lor isi pun nadejdea in Sfanta Treime.

| soimos explică (pentru radu1961):

Daca esti bolnav si stiinta nu te mai poate ajuta cu nimic, incearca sa te ajuti tu singur prin autosugestie sau autohipnoza pentru ca Dumnezeu este chiar in tine, si asta o spune chiar Isus, nu eu, vezi - 1Corinteni 3. 16.
Daca nu intelegi asta si astepti ajutor de la Domnul Nimeni de Niciunde atunci inseamna ca nu ai luptat destul pentru viata ta, si ca inevitabilul se va intampla.
2) Eu ti-am dovedit prin versetul 1. 18 din Apocalipsa ca Isus detine Cheile Mortii si ale Iadului!
Arata-mi si mie macar un verset in care Isus recunoaste ca detine Cheile vietii si ale Raiului?
3) Arata-mi in Biblie macar un verset in care este pomenita existenta Sfintei Treimi?

4) Mai bine pune-ti speranta in Autosugestie, si fa lungi relaxari adanci completate cu formulele de autosugestie referitoare la rezultatul pe care il astepti, pentru ca "vindecarea miraculoasa" ar putea veni numai din interiorul fiintei tale si nu din minciuni religioase a caror acoperire nu se gasesc in Cuvantul lui Dumnezeu ci doar in vorbele mincinoase ale slujitorilor banului adica a celor pe care Isus spunea ca il servesc pe Mamona vezi Matei 6, 24!