| Dorugar a întrebat:

Cum va explicati faptul ca Isus Christos, cel care in Biblie este denumit si Lucifer dar si Stapanul cheilor Mortii si ale Iadului, este confundat cu dulgherul Isus din Nazareth?
Ce anume din biografia acestui dulgher amarat va face sa credeti ca el ar fi Lucifer si Stapanul cheilor Mortii si Seful Iadului?
Nu cumva aceaste atribute i se potrivesc lui Hitler sau lui Stalin?
Sau poate a fost denumit asa pe buna dreptate de parintii bisericii care au stiut ca biserica crestina inventata de ei, va fi mult mai criminala decat Hitler si Stalin la un loc?

Răspuns Câştigător
| drutzix a răspuns:

Tocmai asta am spus si eu, ca au furat scriptura mozaica si a iesit o aiureala pe care nu o intelegi usor. Apocalipsa a fost scrisa de un convertit (nu e scrisa de Ioan ucenicul) care a fost evreu. Crestinismul, in forma lui de inceput, nu avea Iad, era doar o secta a iudaismului. Iadul a aparut dupa un timp.
Plus ca in versetul ala zice "cheile Locuintei Mortilor" nu Iadului. Iadul, Satana si multe alte obiceiuri au fost adaugate mai tarziu.
"Cheile vietii" nu are sens pentru ca nu este folosit nicaieri. In Iudaism si respectiv in Crestinism viata este darul lui dumnezeu pentru om, moartea este pedeapsa pentru pacat. Prin chei se refera la faptul ca ceva poate fi oprit (inchis) Viata era un dar neconditionat din partea lui dumnezeu si nu putea fi oprit de el pentru ca iubirea lui e neconditionata.
Nu ma intereseaza ce cred crestinii dar m-a intrigat conexiunile pe care le faci chiar daca de multe ori ele nu exista sau le-ai "indoit" putin ca sa iti confirme punctul de vedere.

15 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Tu ai o obsesie, omule. Cat o sa mai spamezi forumul cu povestea asta?

| Dorugar explică (pentru Alcyon):

Cum cat? Bineinteles pina primesc un raspuns competent! Dar apropo de spam, ceea ce scrii tu in loc de raspuns, cum se chema? Nu tot spam?
Asa ca te intreb eu, pina cand ma obsedezi cu spam-urile tale?
Daca nu stii sa raspunzi la intrebare, de ce faci spam in loc sa stai in banca ta si sa te uiti la tabla sa vezi cum raspund altii.

| Dorugar explică:

Poate vor cuceri lumea ta, adica a acelora care cred totul fara sa gandeasca, pentru ca spre deosebire de credinciosi gainile gandesc si nu cred nimica a proasta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Nu sunt credincios, sunt ateu! happy
Dar imi place sa fac misto de voi astia de la categoria Religie. devil

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Pai probabil ca-ti place sa fi facut harcea parcea, asa cum te-am facut eu.
Eu sunt un ateist foarte bine pregatit si nu cred ca vei iesi in castig daca tepui cu mine.
Mai bine te-ai lega de prostii care cred totul proasta fara sa gadeasca!

| drutzix a răspuns:

Nu ai toti boii acasa laughing.

| Dorugar explică (pentru drutzix):

Nu-ti fa probleme din cauza asta ca pot sa vin si sa te iau pe tine acasa!

| drutzix a răspuns:

Hai ca pic eu in capcana ca deh trebuie' sa hraneasca cineva trolu'.
Imi poti da versetul din biblie in care Isus e numit Lucifer? Sau delirezi ca de obicei?

| Dorugar explică (pentru drutzix):

Pentru ca ai afirmat ca eu delirez, nu-ti spun nimic ci te las sa cauti tu.
2 Isus nu este numit Lucifer, ci se recunoaste singur ca poarta acest nume. 3 3 daca nu crezi asta cauta in Wikipedia unde vei gasi si versetul biblic in care Isus recunoaste chestia asta. Asa ca te ajut numai cu linkul catre Wikipedia. http://ro.wikipedia.org/wiki/Lucifer
Daca vrei sa afli versetul cu pricina din Biblie cauta aliniatul care incepe cu: " Pe baza acestui verset" si vei afla versetul biblic

| drutzix a răspuns (pentru Dorugar):

Nu am timp sa caut acum. Singura conexiune intre Isus si Lucifer pe care o vad ar fi faptul ca Isus a zis ca el 'e calea, adevarul si lumina' iar Lucifer inseamna aducatorul de lumina.
Hai sa avem o discutie civilizata, vrei? Daca pun o intrebare ma astept la un raspuns pe subiect, nu la 'cauta si tu ca e pe undeva'.
PS: Eu nu il vad pe Lucifer ca o entitate negativa in biblie, el seamana mai degraba cu Prometeu.

| Dorugar explică (pentru drutzix):

Nici eu nu il vad pe Lucifer ca fiind altceva decat un aducator de lumina(putina ca mucul de lumanare din noaptea Invierii cand luam "lumina" in miezul noptii) problema este acolo unde religiosii crestini il vad ca fiind Diavol! Oare nu cumva din cauza ca in Apoc 1:18 el Christosul se recunoaste ca fiind stapanul cheilor MORTII si ale Iadului, dar nu si ale vietii si Raiului!

| Dorugar explică (pentru drutzix):

Daca ai urmarit linkul dat de mine, ai fi putut vedea ca prima propozitie a acelui articol legat de Lucifer, precizeaza ca "Lucifer este un nume deseori dat Satanei în credința creștină. Această asociere a lui Lucifer cu cea a unui înger căzut vine dintr-o interpretare particulară a unui pasaj din Biblie (Isaia 14:3-20)"
Asa ca nu eu sunt acela care face afirmatia ca Lucifer = Satan, eu doar o constat si analizez in mod logic informatiile pe care le iau din Biblie si din credinta crestina!

| drutzix a răspuns (pentru Dorugar):

In Apoc 1:18 nu se refera la Iad ci la Sheol, e o incurcatura in Biblie (avand mai multi autori e plina de astfel de incurcaturi). In Iudaism nu exista iadul, doar Sheolul (un loc in care se duc sufletele si stau pana la apocalipsa). Dumnezeu avea cheile Sheolului deoarece el trebuia sa il deschida si sa judece sufletele din el. Si pentru ca iadul este o adaugare tarzie crestinismul se cam incurca in definitii. Cheile vietii nu prea are sens in contextul cultural din acea perioada, viata venea prima si moartea venea dupa ea, daca cineva putea inchide moartea atunci acea persoana putea garanta viata vesnica.
Nu il vad pe Lucifer intr-o lumina negativa deoarece a adus omenirii "lumina" ratiunii si capacitatea de a deosebi binele de rau, nu a facut asta din motive pure ci doar ca sa-l enerveze pe YHWH dar totusi a fost o schimbare benefica pentru omenire.
Ca sa intelegi opera biblica trebuie sa citesti si despre religia din care a originat. A fost taiata si editata incat, de multe ori, trebuie sa pui tu singur lucrurile de la cap la coada.
Credinta asta a ta ca Isus este Lucifer se bazeaza doar pe versetul ala din Apocalipsa?

| Dorugar explică (pentru drutzix):

Foarte gresit!
Sheolul nu face parte din religia crestina, asa ca in Apocalipsa crestinilor nici vorba nu poate fi de Sheol.
2 Da in Iudaism nu exista nici Iad nici Rai si nici Diavol, asa ca pe acestea toate le intalnim in crestinism si anume in NT pentru ca Diavolul si Iadul au fost facute de Dumnezeu special pentru pamantenii crestini care-l slavesc pe Diavol numindu-l Dumnezeu.
3 Cum sa nu aibe sens in acel context termenzul "cheile vietii" crezi tu ca pe atunci Dumnezeu nu daruia viata oamenilor si intregii Sale creatii?
4 Problema referitoare lafaptul ca Lucifer este considerat de biserica crestina ca fiind Diavol, nu trebuie sa o pui la punct cu mine ci cu Biserica Crestina care-l considera asa.
5 Fii sigur ca tot ceea ce postez eu tine cont de religia care l-a "originat" si nu de sarlatanii care dupa ce au furat scriptura religiei mozaice I-au marsavit intelesul si astfel au facut din "religia furata" o religie noua a Diavolului, pardon a Dumnezeului Veacului Acesta (numit si Diavol)
6 Evident ca nu numai pe acel verset, mai sunt s alte versete din Biblie de ex din Petru, Matei. Luca care vorbesc fie de venirea lui ucifer de ex. Petru) iar altii ca Luca vorbeste de caderea lui Satana ca o stea, apoi vezi episodul cu mersul cu steaua de dupa Craciun, ghici la care stea se refera?

| Dorugar explică (pentru drutzix):

1 Iadul, si Satana nu au fost adaugate mai tarziu, ci au fost adaugate la inceput, si anume la inceputul crestinismului, si ele nu sunt adaugate nici azi in religia mozaica.
Termenul de "cheile vietii" are sens, atunci cand crezi intr-un Dumnezeu care da viata, sau face minuni sa salveze oamenii de la moarte, Moartea vine de la Dracu, ca doar nu pe degeaba se zice in filozofia populara ca "l-a luat Dracu" pe unu care moare.
3 Din moment ce Isus Christos recunoaste ca este Seful cheilor Iadului si seful cheilor MORTII, si mai este si razvaratitul impotriva lui Dumnezeu care a aruncat Legea Lui Dumnezeu la gunoi, si a inlocuit-o cu legea sa (NT) e clar ca Isus Christos = Diavolul.
4 Conexiunile mele par intrigante doar pentru aceia care nu inteleg Biblia in contextul religiei in care a aparut, alta decat crestinismul, si cred ca minciuna crestina este cuvantul lui Dumnezeu si nu pot realiza ca "Dumnezeul" lor este Dumnezeul veacului acesta, adica Diavolul.
Asa ca retine ca absolut orice afirmatie pe care o fac o pot justifica fie cu versete biblice fie cu trimiteri la istorie, fie cu trimiteri la realitate

| drutzix a răspuns (pentru Dorugar):

Tocmai asta am spus si eu, ca au furat scriptura mozaica si a iesit o aiureala pe care nu o intelegi usor. Apocalipsa a fost scrisa de un convertit (nu e scrisa de Ioan ucenicul) care a fost evreu. Crestinismul, in forma lui de inceput, nu avea Iad, era doar o secta a iudaismului. Iadul a aparut dupa un timp.
Plus ca in versetul ala zice "cheile Locuintei Mortilor" nu Iadului. Iadul, Satana si multe alte obiceiuri au fost adaugate mai tarziu.
"Cheile vietii" nu are sens pentru ca nu este folosit nicaieri. In Iudaism si respectiv in Crestinism viata este darul lui dumnezeu pentru om, moartea este pedeapsa pentru pacat. Prin chei se refera la faptul ca ceva poate fi oprit (inchis) Viata era un dar neconditionat din partea lui dumnezeu si nu putea fi oprit de el pentru ca iubirea lui e neconditionata.
Nu ma intereseaza ce cred crestinii dar m-a intrigat conexiunile pe care le faci chiar daca de multe ori ele nu exista sau le-ai "indoit" putin ca sa iti confirme punctul de vedere.