| Moisie a întrebat:

1 Oare nu va mira faptul ca dulgherul Isus din Nazareth a devenit UNSUL (adica Christosul) doar dupa moartea sa ca OM?
2 Nu va sperie oare faptul ca dupa moartea sa ca OM, Isus a fost UNS de Dumnezeu in functia pe care chiar el Isus Christos o recunoaste in Apocalipsa 1.18,... si anume in aceea de Stapanul Cheilor Mortii si ale IADULUI, (nicidecum ale vietii di ale Raiului)? Su nu in functia de Dumnezeu?

3 In acest context descris de Biblie,,, nu va este teama ca a doua sa venire, inseamna pentru voi moartea voastra, iar faptul ca mortilor li se pune la cap crucea inseamna ca a venit UNSUL (Christosul) si le-a deschis usa mortii ca sa-i primeasca in "imparatia" sa care este Iadul?
Nu va sperie a doua sa venire?

4 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

O parte din conationalii tai evrei inca de la inceput s-au intrebat acest lucru, fara sa tina câtuşi de puţin seama de profetiile mesianice care aminteau venirea Fiului lui Dumnezeu in lume.

Şi la fel tu, nefiind creştin, nu eşti nici dispus să accepţi profetiile mesianice ale tuturor profeţilor, din neamul tău de altfel, şi nu ai cum să ajungi la un raspuns satisfacator.

| Moisie explică (pentru milan9):

Nu, ai dreptate, nu am inteles ca a fost profetit un tamplar care se lasa sacrificat ca un bou, ci am inteles ca este asteptat un Messiah adica un Rege care va elibera neamul lui Israel de sub ocupatia romana!
Te rog arata/mi si mie versetul biblic in care se profeteaza venirea unui dulgher care se lasa sacrificat in locul vacilor si al boilor?
Astept cu nerabdare sa vad versetul cu pricina!

| sempreinvolo30 a răspuns:

Profeţiile Bibliei au prezis venirea lui Mesia, sau Cristos, termen care înseamnă „Cel Uns". Promisul Mesia urma să aibă un rol important în împlinirea scopului lui Iehova. Cu o anumită ocazie, o femeie samariteană i-a spus lui Isus: „Ştiu că vine Mesia, care se numeşte Cristos". Atunci Isus i-a spus în mod direct: „Eu, care îţi vorbesc, sunt acela" (Ioan 4:25, 26).
Există trei tipuri de argumente care, puse laolaltă, dovedesc în mod convingător că Isus este Mesia. Ele sunt asemenea unei amprente, care nu poate să aparţină decât unei singure persoane. Să analizăm aceste argumente.
● Genealogia sa. Biblia a prezis că Mesia avea să fie un descendent al lui Avraam şi să vină pe linia lui David (Geneza 22:18; Psalmul 132:11, 12). Isus a fost un urmaş al acestora (Matei 1:1–16; Luca 3:23–38).
● Profeţiile împlinite. Scripturile ebraice conţin zeci de profeţii despre viaţa pământească a lui Mesia, inclusiv detalii despre naşterea şi moartea sa. Toate aceste profeţii s-au împlinit în persoana lui Isus. Iată câteva dintre ele: S-a născut în Betleem (Mica 5:2; Luca 2:4–11), a fost chemat din Egipt (Osea 11:1; Matei 2:15) şi a fost executat fără să-i fie zdrobit vreun os (Psalmul 34:20; Ioan 19:33, 36). Isus n-a avut cum să manevreze lucrurile pentru a împlini toate profeţiile mesianice.
● Mărturia depusă de însuşi Dumnezeu. La naşterea lui Isus, Dumnezeu a trimis nişte îngeri să le spună unor păstori că s-a născut Mesia (Luca 2:10–14). Pe parcursul serviciului lui Isus, Dumnezeu a vorbit de câteva ori din cer, arătând că îl aproba (Matei 3:16, 17; 17:1–5). Iehova i-a dat lui Isus putere să facă miracole extraordinare, oferind astfel dovezi suplimentare că Isus era Mesia (Faptele 10:38
Isus are cheile moarti dar le are si pe cele ale vietii:
(Revelaţia 21:4) El va şterge orice lacrimă din ochii lor şi moartea nu va mai fi. Nici jale, nici strigăt, nici durere nu vor mai fi. Lucrurile de odinioară au trecut".
(Ioan 5:28, 29) Nu vă miraţi de lucrul acesta, pentru că vine ceasul când toţi cei din mormintele de amintire vor auzi glasul său 29 şi vor ieşi afară: cei care au făcut lucruri bune, pentru o înviere a vieţii, iar cei care au practicat lucruri rele, pentru o înviere a judecăţii.
Iar aceasta inviere va avea loc pe pamant deoarece acesta este motivul pentru care Dumnezeu l-a creat, nu pentru a fii distrus
MATEI5:5 "Fericiţi sunt cei blânzi, căci ei vor moşteni pământul
"
Aceasta venire ar trebui sa ii sperie doar pe cei care in prezent nu se conformeaza principiilor divine, iata de fapt cine va murii in acel moment:
(Revelaţia 21:8) Dar cei laşi, cei necredincioşi, cei dezgustători în murdăria lor, ucigaşii şi fornicatorii, cei care practică spiritismul, idolatrii şi toţi mincinoşii îşi vor avea partea în lacul care arde cu foc şi sulf. Aceasta înseamnă moartea a doua".

| Moisie explică (pentru sempreinvolo30):

- Poi cum sa nu se numeasca Messiah si Christos cand ambele denumiri inseamna acelasi lucru, adica UNSUL, deci acea femeie a spus de fapt o prostie mai mare decat casa! Problema este ca dulgherul Isus din Nazareth nu a fost UNS niciodata ca sa ajunga Chistos in timpul vietii sale, astfel ca sa poata fi denumit si Messiah, ci a fost UNS dupa ce a murit si NU mai putea salva poprul evreu, asta fara sa mai punem la socoteala ca dupa moartea sa NU a fost uns ca Dumnezeu, caci Rege oricum nu mai putea fi uns daca era deja mort, ci a fost UNS ca Seful Cheilor Mortii si ale Iadului, ceea ce este exact INVERSUL lui Dumnezeu!

Nu exista nicio dovada care sa dovedeasca ca dulgherul Isus a fost UNS ca Rege al Iudeilor, deci lasa minciuna ca minciunile au natura Diabolica, si te rog nu mai cita din niste sarlatani si cioflingari primitivi ca imi jignesti inteligenta, pentru ca aia nu erau Dumnezei ci erau slugile si cozile de topor ale unui criminal ca Saul din Tarsus!