| Maomau a întrebat:

Cunoscand faptul ca Dumnezeu este primul mare diferentionist, pentru ca el a facut diferentierea intre lumina si intuneric, a separat apa de uscat si altele, ca de ex. intre pacatosi si piosi.
Oare putem afirma ca tot El a facut si diferentierea intre prosti si destepti?
Atunci oare din ce cauza i-a ales si atras de partea Sa pe cei saraci cu duhul, ca sa nu le zicem prosti, ca sa nu lezam pe nimeni?
Sau asta este cumva una din marile taine ale bisericii?

4 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Tu vrei să fi treaz și pui întrebări ca să nu te prindă somnul!

Separarea luminii de întuneric trebuie înțeleasă filosofico - religios!

Este vorba de lumina cunoașterii care este opusă întunericului necunoașterii.

Este vorba de lumina nepăcătuirii care se opune „ întunericului" păcătuirii.

șamd.

Oricum tu pui întrebări, ca să nu te prindă somnul.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E vorba de alegerea fiecaruia < a pus in fata noastra APA si FOC, BINECUVANTARE si BLESTEM, VIATA si MOARTE > slege omule!

| M25M a răspuns:

Are un substrat subtil prologul intrebarii, me gusta big grin

| Zenit313 a răspuns:

Cu siguranta, este una din marile taine ale bisericii, care, face "voia Domnului" pe pamant si ucide minti lucide.