| RAY a întrebat:

Da chiar ateul nu are ce cauta la categoria Religie? De ce?

acum 34 minute | Nilsson a răspuns:
Ca sa iti raspund la intrebare, daca nu s-ar perinda ateii pe aici nu ar fi intrebari care li se adreseaza.
Am mai spus-o si o repet, ateul nu are ce cauta la categoria Religie decat in situatia in care urmareste sa o schimbe pe a altora.
Cand un crestin pune o intrebare legata de acest subiect si raspunsurile vin in cea mai mare parte de la atei si sunt ceva de genul "pentru ca nu exista" e inevitabil sa nu apara contrareactii din partea crestinilor.

dar ce ai vrea sa raspunda atei? ca da exista, pai atunci de ce naiba se mai numesc atei daca sunt de acord cu existenta unui zeu

Nilsson dupa cum poti vedea acele intrebari sunt vechi, fii bun crestin si recunoaste asta
https://:///...-biserica/
https://:///...ia-lor-ma/
https://:///......lici-care/
https://:///...-de-nimic/
https://:///......ara-fapte/

Răspuns Câştigător
| mentholinks a răspuns:

Multi nu au ce cauta, de exemplu Mircea care urmareste doar sa isi impuna punctul de vedere. Nu poti discuta constructiv cu oameni care cred deja ca au toate raspunsurile si cand pui o intrebare mai complicata nu sunt in stare sa-ti raspunda sau iti dau peste bot.

19 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Da, are dreptate. Ce cauți tu la categoria religie?
În afară că bagi bățul prin gard. laughing)))
În mod normal, unui ateu nu-i pasă de religie, de Dumnezeu, de credințele altora.
N-ar trebui să intrii nici măcar să citești ce e pe-aici, ca să nu mai zici că nu știu ce zice unul și altul.
Ești ateu, n-ai nici o treabă cu religia.
Dar poate nu ești ateu. Poate ești doar confuz și încerci să te dumirești. laughing
Ți-ai băut cafeaua de dimineță? laughing

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Categoria asta se numeste crestinism?

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Fi mai explicit.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Ti am mai spus ca ateismul nu e o convingere si ca e o stare provizorie de a nu crede, e ca daca nu ai crede ca exista aliens in univers, e daca tu vezi ca uni afirma ca ei sunt convinsi ca exista aliens nu ai si voie sa te exprimi liber?

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Ba da. Să te exprimi liber ai voie.
Să-i judeci și să comentezi credința altora în exprimările tale libere, nu.
Iar ceea ce comentezi tu de obicei la Religie merge mult mai bine la Stiință și Filozofie. Pentru că permanent abordarea ta e din punct de vedere științific nu spiritual.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Da pe cine am judecat omule? asa cum sunt întrebările asa și răspunsurile, nici nu sunt întrebări religioase, crestini nici nu stiu tatal nostru da tu vorbesti de spiritual )))))))))))

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Păi care e rostul până la urmă?
Că tu n-o să convingi niciodată pe nimeni, dintre cei care cred în Dumnezeu, să nu mai creadă.
Și nici altcineva nu te va convinge pe tine să crezi.
Din punctul tău de vedere, la fel de bine poți să scrii fanilor lui Harry Potter care sunt convinși că Hogwarts există. laughing)))

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Omule nu e vorba de convins, libera exprimare, tu vezi doar o parte a realitati

| Arakiss a răspuns (pentru Hammurabi):

Cum adica? Hogwarts nu exista?

| Hammurabi a răspuns (pentru Arakiss):

Era pentru RAY (el oricum habar n-are)
Bineînțeles că Hogwarts există. laughing)))))

| RAY explică (pentru Hammurabi):

De Hogwarts stiu

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pentru ca ateilor nu le pasa de religie.

| RAY explică (pentru supadeceapa):

Nu ne pasa dar asta nu inseamna a nu te exprima liber

| supadeceapa a răspuns (pentru RAY):

Pai nu e vorba ca nu te poti exprima liber, dar de ce ti-ai pierde timpul cu ceva ce nu te intereseaza?

| RAY explică (pentru supadeceapa):

Ca libera exprimare

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

De acord.
Dar orice liberă exprimare trebuie să aibă un scop. O noimă.
Că dacă n-are, înseamnă că vorbești ca televizorul. laughing))

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Gandesti prea exagerat, radical, democratia inseamna libera exprimare, acum 30 de ani uni ti au dat viata din pacate degeaba, comunismul inca exista, libera exprimare nu inseamna propaganda

| Arakiss a răspuns:

Adica stii ca Hogwarts exista?

| RAY explică (pentru Arakiss):

Da exista in filme, exista si real scoli de astea de magie, culte sataniste, chesti