| anonim_4396 a întrebat:

De ce la categoria religie sunt numai atei? cunosteti vreun crestin care activeaza la categoria religie?

Răspuns Câştigător
| DarkAndDreary a răspuns:

Categoria se numeste 'Religie', nu 'Crestinism'.

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Pai ateii nu au nicio religie

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

Exact. Deci de ce s-ar teme?

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Sunt si crestini, nu ies in evidenta. ateii de aici poate pe strada sunt crestini, aici isi exprima gandurile in voie. am dat pe site-ul asta de o gramada de gay, eu care credeam ca tara noastra e mai normala laughing

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Nu stiu ce ai inteles, dar eu am vrut sa spun ce cauta ateii aici daca se numeste religie categoria, ei n-au nicio religie...

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

"Nu stiu ce ai inteles, dar eu am vrut sa spun ce cauta ateii aici daca se numeste religie categoria, ei n-au nicio religie..."
-Asta nu inseamna ca n-ai voie sa vorbesca despre religie.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

"Sunt si crestini, nu ies in evidenta. ateii de aici poate pe strada sunt crestini, aici isi exprima gandurile in voie. am dat pe site-ul asta de o gramada de gay, eu care credeam ca tara noastra e mai normala"
-Cum adica ateii pe strada sunt crestini? Daca iesi pe strada si te uiti la oameni nu-ti dai seama cine e crestin si cine nu. Credeai ca tara noastra e mai normala? Ce intelegi tu prin "normal"?

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Ba da, dar vorbesc intr-un mod ironic si in necunostiinta de cauza, majoritatea

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Ba da, dar majoritatea vorbesc intr-un mod ironic si sunt si cam incapatanati

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

Ok. Apreciez ca nu ai generalizat. Dar ce ai vrut sa spui prin "ateii de aici poate pe strada sunt crestini" si "eu care credeam ca tara noastra e mai normala"?

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Adica participa la anumite sarbatori/obiceiuri religioase, nu-i poti recunoaste, ei nu cred, dar nici nu spun... si am dat de multi homosexuali pe site-ul asta si credeam ca tara asta e mai de moda veche, ca noi alergam dupa fete, nu dupa ceva ce avem si noi

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

Nu toti ateii participa la sarbatorile si traditiile religioase. Iar cei care o fac, participa doar din respect, multi ateii avand familii crestine. Daca ai alta orientare sexuala asta nu inseamna ca esti anormal, oamenii sunt diferiti.

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Da, da... nu am generalizat
cat de simplu suna "alta orientare sexuala", dar nu e chiar asa

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

Nu e chiar asa? Dar cum e?

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Lasa, cu tine nu o scot la capat

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

De ce spui asta?

48 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Eu nu vad un om cu "scaun la cap" sa se deranjeze cu niste amarati de atei Parca ii si aud acum 65 mil de ani din specia A se despart speciile B si C care incep sa evolueze, ca asa le-a spus lor mos gerila

| HowdidIgethere a răspuns (pentru Urzi23):

Mi-ai luat vorba din gura. Acum ca au evoluat arunca cu bolovani in luna. daca dau in urma cu 65 de mil ani, nu prea vad ce puteau sa faca; poate doar ca aveau parul mai lung.

Oricum, bine ai revenit din vacanta.

| anonim_4396 explică (pentru Urzi23):

"amarati de atei" laughing, altul care se crede superios. cica e ceva in neregula cu noi, pe voi nu va vedeti.

| Urzi23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vad ca te simti ofensat ca am folosit "amarati de atei" Eu am luat ateii ca un tot unitar, deci intervin mai multe soiuri de atei, nu scoate din ecuatie gloata ateilor respectiv analfabetii, care prin definitie sunt atei, deoarece nu pot citi Dumnezeiestile Scripturi.

| anonim_4396 explică (pentru Urzi23):

Nu m-am simtit ofensat prietene pentru ca nu m-am simtit laughing, am scos in evidenta chestia asta deoarece voi ziceti ca egali si restul totusi "amaratii de atei", intelegi? ai si tu dreptate dar acum ce sa ii faci.

| Urzi23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Primeste din partea mea numai urari de bine si multe realizari in viata
O zi buna

| anonim_4396 explică (pentru Urzi23):

App, am zis ca ai dreptate, dar daca o luam asa si o mare parte din "religiosi" nu au habar pe ce lume sunt, stau cu biblia in mana si nu stiu o iota dar ei cred in dzeu, in Romania majoritatea spun ca de pasti se sarbatoreste pastele, deci., fiecare "parte" are dobitoci lor.

| anonim_4396 explică (pentru Urzi23):

La fel

| Holiday a răspuns (pentru Urzi23):

"...nu scoate din ecuatie gloata ateilor respectiv analfabetii, care prin definitie sunt atei..."

Ciudat, dar majoritatea analfabetilor isi fac cruci de mama focului, ca sa nu mai zic de faptul ca religia crestina a prosperat tocmai in perioada cand 99% din populatie nu stia sa scrie sau sa citeasca...
Daca nu sesizezi legatura, nu e vina mea.

| Urzi23 a răspuns (pentru Holiday):

Regret ca te dezamagesc dar cei de care amintesti tu, sunt atei deghizati si imbracati de la tomberon, pe fata sa fie mai tuciurii dau cu crema de ghete, apoi se incaiera intre ei la usa Sf Biserici, cantind cit ii tin bojocii "mame din intreaga lume, vreau un ban sa iau o paine

| Holiday a răspuns (pentru Urzi23):

Ateii sunt prin tarile nordice, prin Germania, prin alte state dezvoltate, la usa bisericii si in biserica sunt de-ai vostri. Si fapul ca exista astfel de persoane, in numar atat de mare la noi, tot vina voastra e, daca vinzi omului gogosi religioase in loc sa-i faci educatie, rezultatul e fix asta.

| Urzi23 a răspuns (pentru Holiday):

Pai ce vina am eu ca 40.000 de atei nu s-au prezentat la BAC, pai cam peste 40% nu au luat examenul Probabil trebuie sa ii duca la scoala taras cu lantul Ce treaba are Religia cu BAC-ul ca eu nu pricep Mai usor cu exemple din Germania si aiurea din pacate pe piata muncii la ei, mai competitivi sunt ai nostri asa ca incearca si te informeaza

| William a răspuns:

Eu.

| Fatamuntilor a răspuns:

Sunt si crestini, te asigur!
Atata timp cat se poarta un dialog civilizat, fara jigniri chiar si contrazicire sunt normale.
Este normal ca intr-o categorie asa vasta cum este,, religia'' sa controverse si pareri diferite.
Si in mod normal incape toata lumea.Si atei si credinciosi!

| sublime89 a răspuns:

La categoria religie sunt doar crestini si atei, si poate cate un musulman ratacit. Cum sa nu cunoastem crestini? Mie mi-ar placea sa fie pe aici persoane de diferite religii, si sa se poarte discutii mai interesante si despre religiile mai putin cunoscute pe la noi. Dar ce sa facem, traim intr-una dintre cele mai crestine tari din lume, si ne multumim cu ce avem.

| Alcyon a răspuns:

De asta le-am si propus administratorilor acestui site sa creeze un forum special pentru atei.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Mie mi s-a parut ca ar fi mai multi crestini dupa ce intrebari se pun. Dar "numai" atei? De unde ai scos-o? Sau modul in care asa zisii crestini pun intrebari incepe sa iti miroasa a trolling?

| CinevaNou a răspuns:

Au fost batuti si alungati de atei.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Pai, in subconstientul lor ateii, recunosc, ca sunt impotriva lui Dumnezeu, si de aceea cauta cate ceva despre El, ca poate poate, vor primi o scanteie de credinta, sa nu se mai bazeze pe intelepciunea umana.(Trebuie sa recunoasca, ca fara Dumnezeu, nu sunt nimic, Ieremia 10:23; viata lor nu are sens ) Da, sunt si crestini, dar mai putini. (Isus a vorbit despre o cale ingusta pe care intra putini, care infaptuiesc vointa lui Dumnezeu, aceasta cale duce la viata vesnica, dar calea larga pe care intra multi lipsiti de pietate, duce la distrugere.) Oricum ei,(crestinii adevarati) il sfintesc pe Dumnezeu prin actiunile lor, si pot comunica si cu ateei, pentru ca Dumnezeu ii invata pe crestinii adevarati, adevarul, nu minciuna, ii invata ca El doreste ca orce fel de oameni sa vina de partea Lui, nu face deosebire, si ca omul care infaptuieste vointa lui Dumnezeu sa fie aprobat, sa -si schimbe atitudinea, si sa se impace cu Dumnezeu care ne-a chemat la iubire si la lucruri excelente, nu la ura, dispret, hula, calomnie.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Umm...Nu. Ateii nu sunt impotriva lui Dumnezeu. Ateii nu cred in Dumnezeu(sau orice alt zeu).
"Trebuie sa recunoasca, ca fara Dumnezeu, nu sunt nimic"
-Ce vrei sa spui? Sunt atei care o duc foarte bine si fara Dumnezeu.

| Holiday a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

"...in subconstientul lor ateii, recunosc, ca sunt impotriva lui Dumnezeu..."

Cum sa fii impotriva a ceva ce nu exista?
Putin ne-ar interesa de zeii vostri daca aceste credinte pe care le aveti nu s-ar reflecta negativ in viata sociala, ele nefiind decat niste mijloace de manipulare, prin care unii, prin minciuni si amenintari profita de prostia altora.

| KhludCiprian a răspuns:

Bineinteles.

TPU are mai multi atei probabil ca daca ateii ar purta un dialog pe forumurile crestine ar fi blocati in 48 de ore. O zic din experienta cand eram (inca) crestin si am fost blocat fara motiv, pe o perioada nedeterminata.

Daca tu consideri martorii crestini, vad mai multi martori pe aici ce intreaba: "ce este regatul ceresc" si asteapta un martor sa raspunda ca sa ii dea funda.

Nu ti se pare ca daca sunt atat de putini crestini e fie ca probabil si ei s-au plictisit sa li se ceara dovezi concrete si masurabile ale lui Dumnezeu?

Din experienta crestinii ii recunosc in special ca fac atacuri la persoana, ca ei ignora ateii (pe cand ateii nu tind sa blocheze crestinii indiferent ca nu-s de acord cu ei).

| Alcyon a răspuns (pentru KhludCiprian):

Eu as spune ca mai degraba ateii sunt cei care lanseaza astfel de atacuri. Daca ei sunt cei atacati incep sa strige in gura mare: discriminare sau alte idiotenii de genul asta. Ateii se pare ca si-au facut un soi de cuibusor pe forum si de-asta nu mai intra niciun crestin pe-aici. Daca indrazneste sa puna careva vreo intrebare, apar 10 atei ( aceiasi insi lipsiti de ocupatie), sa-l jigneasca. Nu te obosi sa-mi raspunzi, nu ma voi obosi sa citesc ce-ai scris.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Alcyon):

"Daca indrazneste sa puna careva vreo intrebare, apar 10 atei ( aceiasi insi lipsiti de ocupatie), sa-l jigneasca. Nu te obosi sa-mi raspunzi, nu ma voi obosi sa citesc ce-ai scris."
Vezi ca raspunsul tau e facut fara posibilitatea de drept la replica.

Am sa iti raspund chiar daca tu nu ai sa citesti. Ce imi amintesc ca zic, e ca da, este discriminare azi din partea crestina, dar pe forumuri este irelevant, totusi atacul la persoana NU ar trebui sa existe din partea oamenilor cu duh sfant.

Mai ales cand vin unii atei si ii cer surse la pozitia ce acel crestin o sustine si nu e fundamentata.

Utilizatori precum: umjv (www.tpu.ro/utilizator/umjv ) imi amintesc ca au atacat tot felul de pozitii precum ca de ce mi-am permis sa imi schimb numele (ce e o decizie complet personala) si o multime de atacuri la persoana ca nu imi pasa de aproape, a mintit si i-am cerut sa isi corecteze public pozitia, si nu au facut-o. Zic in nume personal, dar nu am vazut ateii sa nu recunoasca ca nu au gresit cand au sursa in fata. Sigur, sunt cazuri in care sursa e credibila pentru un crestin si nu e pentru un ateu (de genul: moastele ce fac minuni) dar in experienta mea, daca as fi intrebat: "este adevarat ca niste crestini au violat musulmancele ca nu erau crestine in Iugoslavia" nu am primit pana acum (poate vei fi primul sa recunosti) un raspuns public pe TPU ca ar fi facut-o. Dar cand am pus o intrebare ce e destul de dura pentru un crestin sa o accepte (desi sunt crestini pe internet ce o accepta) raspunsul nu e in a accepta un fapt istoric (si sa zica doar: "eu cred ca acesti crestini au gresit") ci de a face alte atacuri gratuite.

Te intreb daca ajungi pana aici: de ce pe siturile crestine ateii sunt blocati (si chiar crestinii de alta confesiune) una-doua? Nu ti se pare ca acest lucru face ca TPU ca forum liberal sa atraga ateii doar din acest motiv?

| anonim_4396 explică (pentru Alcyon):

"Nu te obosi sa-mi raspunzi, nu ma voi obosi sa citesc ce-ai scris"... mi-ai amintit de un crestin doar ca el a mers cu un pas mai departe. El mi-a dat ignore ca sa nu ii pot raspunde dupa care o ardea tupeist zicand "nu mi-a raspuns nimeni la argumente, iote ce tare sunt". Vad ca tu esti doar la inceput cu "ti-am raspuns dar nu o sa citesc raspunsul tau".

Vorba unui filozof : "Cresti tu mare si te faci apartament"

"apar 10 atei sa-l jigneasca"... nu prea cred. Mi se pare ca de multe ori acele persoane incearca sa ii explice ca afirmatiile pe care le face sunt eronate si sa ii prezinte versiunile corecte. Multi crestini se baga in domeniul stiintei spre exemplu citand niste oameni din 1900 toamna sau dand informatii false. Multi stiu ca informatiile sunt false dar nu se obosesc sa le corecteze sau sa accepte ca au gresit. Multi dau cu copy-paste TOT ce coincide cu punctul lor de vedere chiar daca acel copy-paste nu este corect.

Imi aduci aminte tot de acel crestin de mai sus care o ardea gen "evolutia e naspa deoarece abiogeneza", "evolutia e naspa deoarece big bang-ul" sau "evolutia spune ca la inceput era nimic si nimicul a facut puf si etc". Facea misto de anumite chestii dar la capitolul stiinta era mai varza decat varza si cu toate astea, el isi permitea sa o arda mistocar gen "big bang, cutu cutu, king kong". Le explici unor asemenea personaje ca afirmatiile lor sunt eronate DAR dupa comentarii intregi in care ei nu vor sa inteleaga, iti mai scapa cate o insulta. Nici personajul numit Isus nu s-ar fi abtinut.

Sau daca dupa ce le-ai explicat, ei nu iti mai raspund iar dupa cateva zile ei incep sa faca aceleasi afirmatii eronate, incepi sa te saturi si din cand in cand iti mai scapa cate o insulta.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Alcyon):

Nu stiam ca poti sa insulti niste oameni in halul asta doar pentru ca sunt atei. Te rog prin urmare in spiritul afirmatiei de la final sa nu ma mai alergi prin site sa-mi raspunzi vreodata la ce reply-uri dau eu altora. Ai cam mare tupeu sa afirmi ca ateii ar fi lipsiti de ocupatie iar ca sa vezi probabil crestinii au cu siguranta o ocupatie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu sunt un crestin 100% deoarece nu reusesc sa iubesc ateii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E greu de explicat, dar chiar de as incerca, nu cred ca ai intalege.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar nu sunt numai atei, bunul meu prieteni. Doar traim in Romanica, aici e plin de oameni credinciosi, ce mama naibii.

| BornToBeLoved a răspuns:

Ateii cauta constant raspunsuri pentru ca se tem! De aia ii vezi asa activihappy

| Mădă0611 a răspuns (pentru BornToBeLoved):

Da, se tem de mintile crestinilor, distruse de credinta in prieteni imaginari. Imagineaza-ti ca unul viseaza sau are halucinatii in care il vede pe dumnezeu care ii cere sa dea foc caselor necredinciosilor. Unii si-au omorat copiii asa, parinti, prieteni. Ce poti cere cuiva care nu gandeste?

| DarkAndDreary a răspuns (pentru BornToBeLoved):

De ce s-ar teme?

| eternitate15 a răspuns:

Eu